Šta je novo?

macOS High Sierra

Pozdrav. Imam jedno pitanje.
Hocu da napravim bootabilan usb disk za cistu instalaciju.
Prilikom downloada macOS High Sierra sa appstorea , pratim uputstva na instaleru . Kad se zavrsi download da li treba zatvoriti aplikaciju ili samo ne nastaviti instalaciju a pristupiti pravljenju usb diska?
 
zatvori slobodno i napravi butabilan usb...

ja koristim diskcreator jer mi najbolje radi... disk maker x ume cesto da izbacuje neke greske:

https://macdaddy.io/install-disk-creator/

@drgonzo
hvala, video sam vest mada kapiram da cu poprilicno da sacekam sa tim na meku...
ceka se nvidia drajver pa tada krece pravo igranje :)
 
I ja sam vec skinuo diskcreator. Samo da skinem OS
 
odradice ti on bez problema. ja sam sinoc preko njega odradio... evo ti za svaki slucaj jos jedan alat koji preporucuju ali ga nisam probao do sada:

https://sqwarq.com/boot-buddy/
 
Vec dva puta sam skinuo macOS high sierra, i uvek ista poruka, da li radim preko ovog diskcreatora ili terminala. Not valide macOS Installer.

Inace u Applications folderu macOS High Sierra je samo 19Mb. Inace postupak kako radim je da odem na appstore i kliknem na download macOS High Sierra, krene download i kad se zavrsi ( zavrsi se za par sekundi), pojavi se prozor installer , selektujem da hocu da instaliram OS na MacintoshHD i onda krene download ( nekih sat ipo ), kad se download zavrsi, kaze da restartujem svoj Mac da bi se nastavila instalacija OSa i da ce se mac vise puta restartovati. Tu ja zatvorim installer i onda hocu da kreiram taj bootabilan USB disk.
Da li to tako ide? ili bi trebalo da se iz appstorea skine ceo OS(skoro 5GB) pa tek onda da krene installer?
 

Prilozi

  • Screen Shot 2017-09-27 at 7.08.03 AM.png
    Screen Shot 2017-09-27 at 7.08.03 AM.png
    37.7 KB · Pregleda: 81
Poslednja izmena:
Za usb ime stavi USB i otkucaj ovu komandu u terminalu i cekas 10-15min

Kod:
sudo /Applications/Install\ macOS\ High\ Sierra.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/USB --applicationpath /Applications/Install\ macOS\ High\ Sierra.app --nointeraction
 
Problem je bio jer nisam uradio zadnji updejt za macos sierra, a imao sam notifikaciju u appstore-u. Kad sam to odradio, download je prosao normalno, napravio usb disk, i evo ovo sad pisem sa clean install macos high sierra
 
videcu posle na kompu koja je tacno alatka pa da arhiviram jer sam preko Disk Creatora i pravio instalaciju...
 
Izgleda da je sa High Sierrom poboljsana i podrska za 4K monitore. Ja ranije nisam imao HiDPI opciju za rezolucije vece od 1080p, sada ih imam (doduse uz SwitchresX).
 
Jel moze da se uradi clean install bez USB-a?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Pokusavam da nadjem na internetu ali ne uspevam:

Da li APFS donosi novine iz sfere tagovanja i organizovanja fajlova?

Sve sto sam nasao na internetu su podaci vezani za tehnikalije tipa: podrzava ili ne podrzava sparse fajlove, snapshotove, nanosekunde...

ali ne mogu da pronadjem informaciju da li APFS donosi nesto poput onoga sto je Microsoft WinFS obecavao pre 15 godina?
kazes fajl sistemu (tj OSu): 'daj mi sve slike na kojima je Pera, koje su slikane Nikon aparatom u Beograd'? Znam da Spotlight baza zavrsava deo ovih poslova ali upravo me to interesuje: da li APFS donosi novine na ovom polju (ili ce Apple nastaviti da koristi zasebnu Spotlight bazu za metapodatke o fajlovima)? Da li ce omoguciti imenovanje tagova (jer su ovako prakticno beskorisni. Imenovanje znaci da tag treba da bude u key:value formatu tipa prezime:kovač i zanimanje:kovač jer ovako ne znaš šta znači tag)...
 
Mislim da bi bilo mnogo bolje da file system vodi racuna o tagovima nego zaseban spotlight sa svojom bazom pa me je zato interesovalo da li su radili nesto na ovom polju.

Moguce da nisu. Najverovatnije i dalje misle da korisnici misle :d da je /plavusa/sisata/slika.jpg odlican nacin da se organizuju fajlovi (o informacijama da i ne govorim...)
 
vratih sinoc sierru preko time capsule. srecom pa sam imao sve skockano pa se nisam cimao, butovao sa cmd + r, formatirao hdd i vratio poslednji bekap...

HS mi nesto nije bila ok iako sam radio clean install. delovala je u pocetku ok ali nakon sto mi se spucala cela masina i gasenja na power dugme ceo sistem kao da je stucao... tako da cu sacekati neku 10.13.4-5 definitivno...
 
Na kom Macu?

Meni radi vrhunski na oba Macbooka Pro 15 (jedan je 2014, a drugi 2015).
 
iMac late 2013 27" cto, i7/16gb/gtx780/3tb fusion.
skidao sam igru preko mega sync-a i izvalio da je zaglavio, samo se kursor pomera ali ne moze da klikne. na sierri sam redovno preko mege skidao bez ikakvih problema.
odradio sam i betu1 ali ista prica, nije mi to to, sve je nekako krzavo i kao da stuca. izvaljuje se promena na bolje od kako sam vratio sierru.
inace, imam povremenih problema i sa safarijem 11 i yt-om, recimo gledam neki klip ne reaguje kad kliknem na neki od onih recomended... ili kad kucam naziv videa na search ne reaguje enter... to je bas pocelo da me izludjuje i desava se na meku i hackintoshu...

prestajem definitivno da instaliram najnovije apple apdejtove jer polako pocinju da budu microsoft...
 
Poslednja izmena:
Meni na Hackintosh-u radi super, a slična je konfa kao tvoja.
Čak mi bolje radi nego Sierra, pa sam od pre par dana skoro 100% na HS, Sierra ostala na drugom SSD-u zlu ne trebalo.

Sad sam probao i youtube, ovo što tebe zeza... Meni sve radi najnormalnije.
 
Poslednja izmena:
ja nisam imao hrabrosti da je instaliram na hacku...
niko nema problem sa novim safarijem i youtubeom da nece da se otvori klip iz recomended dela na levi klik?
cudno mi je da se desava na obe masine... na hacku je pocelo bas od kako sam apdejtovao safari...
 
Meni normalno otvara u Safariju to, upravo probao. Da nemaš instaliran uBlock?
 
imam, on je uvek tu... mislis da je do njega? ne znam sta bih drugo instalirao jer mi je on najbolji...
 
Probaj da ga disableuješ za YT samo, mislim da i meni nije htelo dok njega nisam isključio, dok na Chromeu radi normalno i sa njim.
 
e moguce je da on pravi problem... iskljucucu ga samo za yt pa cu probati posle posto bas iritira kad se desi...
 
pojma nemam ali koliko se secam bas je skoro bio neki apdejt. problem je u tome sto mi se mek prvi put do sad bas spucao i vukao se i posle restarta, jednostavno nije to to... pojma nemam sta se tu desilo ali svakako ostajem na jos na sierri...
 
imam novi problem koji ne pomenuh od kada sam vratio sierru sa bekapa... puca mi konstantno Photos aplikacija pri otvaranju i ne nadjoh nikakvo resenje na netu... da li je neko imao slicno iskustvo? jedino mi je ostalo malo slika i kontakti na iCloudu sto sam planirao svakako da sklonim sa iClouda, narocito posle ovoga...

mada je ovo pitanje vise za Sierra temu...

inace je bio problem verovatno sa ublock ekstenzijom na safariju i youtube-om i sad je valjda sve ok...

usao sam pesaka u user/pictures pa desni klik na Photos Library pa Show Package Content i tu pronasao slike po folderima... rucno cu da ih kopiram u dropbox a kontakti su prebaceni na gmail contact tako da zbogom iCloudu...
 
Poslednja izmena:
Ako si imao aktiviran iCloud Photos Library, a vratio si TM backup, onda je vracen lokalni Photos library cache sa backup-a, pa mozes da probas da obrises ili prebacis negde taj lokalni Photos library folder pa da ugasis iCloud Photos Library, i onda aktiviras opet, da povuce opet sve slike sa iCloud-a.
 
probao sam sa prebacivanjem i brisanjem ali se nista nije menjalo. iskljucio sam sve sa iClouda i ostavio samo safari zbog bookmarkova i prebacio slike rucno na eksterni hdd. nisam znao za ovu glupost oko photos biblioteka i bekapa. jos jedan razlog da se skroz sklonim sa iclouda jer mi je davno par puta "pojeo" random grupu slika bez obzira kad su slikane a uvek sam imao puno slobodnog prostora...
 
Nazad
Vrh Dno