Šta je novo?

HEIF i HEVC novi format za fotografije i video materijal

Djilkosh_Ns

The King
Super Moderator
Učlanjen(a)
31.05.2011
Poruke
28,539
Poena
1,285
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD Ryzen 5 5500
Matična ploča
Asus A320M-K
RAM
Kingston Renegade 2x8 3200mhz
GPU
XFX 6800 16GB
Storage
XPG SX8200 Pro 2TB + Kingston A400 480GB + aData SU630 480GB + SP A55 512GB
Zvuk
Integrisana
PSU
Corsair RM650 Fully Modular
Kućište
Thermaltake Versa H18 w/ clear window
Monitor
LG 27GP850-B
Miš & tastatura
Razer Basilisk v3 & Redragon Draconic White / Brown Switch
Ostale periferije
Turtle Beach 600P
Mobilni telefon
iPhone 14 Pro Deep Purple 256GB
Pametni uređaji
Apple watch Series 7 Midnight 45mm
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
S obzirom da nam se blizi iOS 11, a bete su odavno krenule, ocekuje nas novi format za fotografije i video materijal.

HEIF za fotke i HEVC za video

Ovde je najbolje objasnjeno o svemu tome, pa preporucljivo je procitati ovaj odlican tekst: https://iso.500px.com/heif-first-nail-jpegs-coffin/ gde u sklopu tog linka ima gomile hyperlinkova gde mozete jos vise saznati.

E sad, s' obzirom da je to jos uvek, ajde da kazemo nov format iako vec postoji odavno, sta cemo da radimo sa otvaranjem tog novog formata u slucaju npr Google Photos-a ili Dropbox-a ili Windows operativnog sistema gde jos uvek nije podrzano nijedan od ta dva formata?

Okej kad budemo slali preko Vibera, Whatsapp-a i ostalih chat programa on ce konvertovati u JPEG, ali sta ako hocemo ovako da prebacimo neki drag and drop?

Vec sada, a jos mesec dana je ostalo do izlaska iOS 11, a i dalje nista se ne desava povodom podrske formata.

Da li je Apple uskocio prerano? Da li ce ostali pratiti u smislu Androida, pa je onda i okej da ostali u vidu aplikacija (Android i iOS) i PC Windows-a isprate neki programi?

Sta ostali mislite o svemu tome?




Nemojte slucajno da neko pocne da pise iOS vs Android i da tema preraste u fight, postovi ce biti brisani, a bice verovatno i kaznenih poena. Ovo je iskljucivo prica o novom formatu i o trendu koji ce se pokrenuti za naredne godine.
 
Poslednja izmena:
Jpg je definitivno zreo za penziju. Novi format mora da bude oslobođen patenata ili neće zaživeti. U celoj priči, najbolji je Fabrice Bellard I njegov bpg koji je razvio još 2014. U stvari nije baš sam sve smislio, nego je prosto iskoristio x265 encoder, tj. njegov deo za pakovanje frejma i dodao metadata I na kraju snimio kao bpg. Appleov heif je isto to samo malo drugačije zamotano.


Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Zar HEVC nema patente?
Vec 3 godine je touted, a u sustini nije zaziveo. Jer postojeci hardver ne moze da pusta jace rezolucije :)

MXPLayer vec duze vreme podrzava HEVC.
 
Ja cu iskreno morati ili da sacekam sa iOS 11 (i budem na poslednjoj 10-ci) ili da sacekam da Google Photos (koji najvise koristim zbog toga sto nema ogranicenja) uvede podrsku, a da furam fotke na telefonu i da rizikujem da ih izgubim.

Cudi me da nisu jos uvek uveli podrsku bar Google Photos (nije da ima malo iOS korisnika koji ih koriste). a da ne pricam za Dropbox, mada verujem da mnogi korisnici iOS-a koriste iCloud.
 
Ja koristim one drive i flickr.



Sent from my iPhone SE using Tapatalk
 
Kad skines sa flickr-a na telefon u kom je formatu?
 
Nisam skidao do sada. Samo gledam na aplikaciji.


Sent from my iPhone SE using Tapatalk
 
Ja cu iskreno morati ili da sacekam sa iOS 11 (i budem na poslednjoj 10-ci) ili da sacekam da Google Photos (koji najvise koristim zbog toga sto nema ogranicenja) uvede podrsku, a da furam fotke na telefonu i da rizikujem da ih izgubim.
Nećeš ništa izgubiti ;)
Koliko sam ja shvatio kao laik, i dalje će postojati podrška npr za JPG i novi fajlovi će se eksportovati u iOS-u u stare bez problema ako je potrebno da ih šeruješ ili aplouduješ negde gde ne postoji podrška.
Sve bi trebalo da prođe glatko i da "average Joe" nije ni svestan da je format promenjen, osim kad pogleda koliko mu Photo Library zauzima na uređaju ;)
 
Dzejpeg je odavno zreo za penziju, ali dok se veliki u svetu fotografije ne dogovore o tome, mrka kapa.
 
odgovorih ranije na drugoj, sličnoj temi sa istom uvodnom porukom a koju je otvorio neko sa 1 porukom (tema je nestala u akciji?)

HEIC je mlad format. Windows 10 (1803) ga podržava od ove godine a Android će od verzije P koja izlazi u drugoj polovini takođe ove godine. za Linux postoji biblioteka (ako se ne varam)

mene više zanima kako stoje stvari sa konkurentnim a slobodnom formatima AV1 (video i slika) oko kojih su se okupili Google, Intel, i drugi
 
Nazad
Vrh Dno