Šta je novo?

KDE Neon problem sa asocijacijom fajlova i otvaranjem istih

Borgof

Slavan
Učlanjen(a)
01.12.2009
Poruke
1,450
Poena
245
Moja oprema  
CPU & Cooler
R5 5600
Matična ploča
B450 TUF
RAM
32GB Crucial Balistix
GPU
RTX 3070 Gaming X Trio
Storage
1TB nvme + 2TB WD Black
PSU
SS650
Kućište
H510
Monitor
LG 32"
Miš & tastatura
G502 X & Nuphy Air 75
Laptop
HP Envy X360 13" Ryzen 4700U
Mobilni telefon
Note 20 Ultra
Pristup internetu
  1. Optički internet
Pozdrav ljudi, imam Neon 5.10.4 instaliran na 7 HP G250 laptopova vec 2 meseca. Laptopovi se koriste za posao (Chrome, light image editing, office, i slicno). Odabrao sam ovaj distro zato sto je veoma light za ove masine (8GB Ram, SSD) jer se koriste Chrome-ovi sa mnogo otvorenih tabova, pa mi je potreban sistem koji srce sto je manje moguce resursa.
U svakom slucaju odlicno su funkcionisali racunari svi do juce, stavise i dalje rade normalno svi sem jednog (mog). Ono sto se desilo je da bilo koji file koji nije .doc, .docx, .odt nije asociran ni sa jednim programom. Kada god otvorim neku sliku recimo, trazi mi open with, i kada odaberem program (pinta, okular, gwnview) izbaci mi error da file ne moze da se otvori. Bilo koji od tih programa se pokrene, ali samo izadje ili unsuported file format ili couldn't open that file.

ss2.jpg

U gimpu mogu da otvorim i editujem slike, ali samo ako prvo otvorim gimp. Takodje, ovako mi izgleda desktop, ali i svaki drugi folder koji ima fajlove u sebi.

ss.jpg

Elem, kao sto kaze naslov niti jedan fajl osim word dokumenata nema asocijaciju ni sa jednim programom. I to ne samo fajlovi vec i programi neki se ne izvrsavaju vise. Skinuo sam juce UNetbootin da pripremim instalaciju za Win za drugi jedan komp i nisam mogao da pokrenem uopste, isto tako Steam nece da se pokrene recimo.

Sto se tice mog ponasanja pre ove pojave - standardni rad, bez dodavanja ikakvih novih aplikacija, jedino sto sam radio jesu update-ovi sistema i to je sve.

Ono sto mene zanima je, da li se iko susreo sa ovakvim problemom pre, i da li ste uspeli da resite ako i jeste. Ja se necu previse zamajavati sada sa time, eventualno do veceras malo procackam, ali plan mi je da pregazim ili novi Neon ili drugi distro neki, jer mi je potreban funkcionalan sistem do sutra ujutru. Nego me zanima da li je poznat problem u pitanju i da li je resivo, jer imam jos 6 laptopova sem ovog sa istim distrom i ne bih bas da menjam na svakom distro ako ne moram.
 
Poslednja izmena:
Probaj sa:
Kod:
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
sudo apt-get dist-upgrade

Verovatno neće rešiti ništa ali vredi probati. Hrabar potez je koristiti KDE u poslovne svrhe pa još KDE Neon. Ja sam imao mnogo problema sa KDE Plasma 5, mnogo više nego sa Gnome 3. KDE Neon sam probao i mogu reći da je to najnestabilnija rolling distribucija koju sam koristio. Ne bih to nazvao ni distribucijom, više je zamorče, eksperiment. Otkud njima ona stvar da to prodaju i reklamiraju kao finished and stable product nemam pojma, ali je bezočna laž u pitanju.

Što se tvog problema tiče, koliko vidim nije česta pojava i meni se to nije desilo. Nešto se poremetila mimeapps.list, ali obzirom da pričamo o KDE ja nemam pojma u ovom momentu koji zupčanik KDE okruženja kontroliše mimeapps.list. Ručno da to podešavaš je veliki posao i moguće da će KDE to pregaziti. Konzolnu komandu koja će to srediti ne znam, eventualno da uradiš ono što preporučuju kada se skrši Plasma 5. Da preimenuješ conf fajlove od plasme u backup i nateraš je da vrati default vrednosti.

Savet je da se maneš KDE i uopšte tog Neona koji je zapravo test poligon za KDE 5. KDE je C++ projekat, rađen od strane sumnjivih programera pod ne baš najboljim vođstvom. Plasma malo malo pa štuca zbog raznih deadlocka, ruši se zbog memorijskih bagova, ma ceo taj KDE kod je šupalj kao švajcarski sir. Ima i Gnome 3 tih problema ali je ipak stabilniji, što može zahvaliti manjku opcija.

Ja sam trenutno na Deepin DE i radi nešto bolje od pomenutih a izgleda kao Windows 10 samo još modernije. Nema ni 20% opcija koje ima KDE 5 ali većina toga je ionako tu bezveze, ne služi ničemu pametnom. Što se stabilnosti tiče, ima trzavica ali u odnosu na KDE 5 je vrhunski proizvod.

Ko hoće stabilnost, opcije su xfce4 gtk2 ili openbox. Prvi je upotrebljiv out-of-the-box, drugo je stabilno ko kuća ali nije upotrebljiv out-of-the-box.
 
Poslednja izmena:
Ajde probaj ovako. Pronađi mimeapps.list koji bi valjda trebalo da se nalazi u: ~/.local/share/applications/mimeapps.list

Primenuj taj fajl u momeapps.list~ čime ćeš ga učiniti neaktivnim za sistem. Onda uradi sudo apt-get dist-upgrade. U teoriji bi trebalo da ga napravi novi mimeapps.list koji bi trebalo da funkcioniše kako Bog zapoveda. Pod uslovom da je to problem, ali ne znam šta bi drugo moglo biti. Verovatno nije defaults.list jer su tu definisani samo odabrani programi koje menjaš u Settingsu pod Default Programs ili kako se već zove u KDE 5. mimeapps.list je ekvivalent definicija file asocijacija u Windows, dok je defaults.list onaj Default Programs gde imaš subset bitnih tipova programa koje definišeš po volji (file manager, web browser, mail client, video player etc.)

Edit: Ovo je valjda za KDE 4 ali mislim da nisu menjali ove putanje i config fajlove: http://chrisjrob.com/2011/03/03/fixing-kde-file-associations/

Kao što rekoh, komplikovano na taj neki KDE način. Umesto da se drže standarda oni izmišljaju toplu vodu.
 
Poslednja izmena:
Ide Dolphinom na taj file, desni klik na fajl, propertis od tog fajla i onda kad ti otovri prozor pogledaj i klikni na dugme u srdini celog teksta. dobices sta je definisano i ko otvara taj fajl. Negde ima po desetak programa od kojih neki nemaju blage veze sa tim sto treba da otvore. Sredi i na prvo mesto postavi za taj fajl program sa kojim ga najcesce otvaras.
Избор_017.png
 
Hvala svima na odgovorima. Dakle, sto se tiče vaših predloga:

@drmalesh: update/upgrade/dist-upgrade sam probao još danas bez uspeha. Odradio sam ren/move preko Konsole, pa dist-upgrade, reboot, i dalje je isto.

@Space: Iz nekog razloga na general tab-u nemam uopste type i filetype opcije. Kontam da je to stradalo kada je nastala sva ova zbrka.

@lega: Isti odgovor kao za Svemirsko Pivo.

Ono što sam primetio je da su i slike foldera postale samo obični beli fajlovi neasocirani ni sa jednim programom, iako ih dolphin i dalje otvara normalno.

Pošto mi treba PC sutra za posao, pregaziću drugi distro, jer mi se svi fajlovi svakako nalaze u cloudu, i nadati se da će preostalih 6 računara preživeti bez da dožive ovo.

Edit: Kad već menjam distro, imate li kakvih predloga za nešto efikasno i interesantno, da nije Ubuntu ili Mint.
drmalesh je već preporučio Deepin DE, ima li ko još iskustva sa istim?

Edit2: Bilo bi cool da Steam može da radi na tom sledećem distru koji bih stavio.
 
Poslednja izmena:
Deepin distro nisam koristio ali koristim njihov DE na Archlinuxu. Deepin distro je koliko znam Debian based kao Ubuntu i Mint. Znači klasične komande, apt-get i ostalo. Čuo sam da ima najbolji softver centar koji ima i vlasničke programe na klik tipa Skype i ostalo. Ja to nemam instalirano. Isto ima neki deb instaler koji radi po principu kao apk instalacija na Androidu, sve sam radi. Mana je što kineski distro pa zapadnjaci zaziru od njega, špijunaža, proxy wars, šire komunizam preko Linuksa, šta oni znaju šta je open source i ostale predrasude. Doduše, iza tog Deepina stoje ozbiljne pare, u Kini se to prodaje firmama kao što Red Hat prodaje RHEL. Samo gledaj da promeniš update mirror, da nije u Kini...

Steam bi naravno trebao da radi odlično jer je Debian. Steam jedino zeza na Archu (mora native runtime) i nekim fringe distroima. Na Fedori je radio dobro, verujem da isto važi za openSUSE.

Možeš da probaš i Solus to se takođe jako brzo razvija u poslednje vreme i za jedan rolling distro je jako stabilan. Ali je slaba ponuda softvera. Ima Steam i ostale desktop stvari, doduše.

Nađe li ti mimeapps.list negde? Ako nije u ~/.local/share/applications/, može biti u ~/.config/. Ako nije ni tu onda je negde u /usr/ folderu. Zanima me šta piše unutra, otvori to sa nekim editorom. Imaš i xdg-utils komandnu alatku, ona može izlistati asocijacije.
 
Poslednja izmena:
Kod:
[Default Applications]
x-scheme-handler/viber=viber.desktop

To je sve što piše. A fajl se nalazio u ~/.config/

A, stari mimeapps.list koji sam preimenovao u mimeapps.list~ ima ovo:
Kod:
[Default Applications]
text/html=google-chrome.desktop
x-scheme-handler/viber=viber.desktop

[Added Associations]
application/octet-stream=pinta.desktop;
 
Koji god distro da instaliraš, ne diraj /home folder, ostavi fajlove. Možeš pre instalacije da pobrišeš sve skrivene, pre svega .kde i tako neke sa podešavanjima programa koji su pobrljavili

Što se distribucije tiče, ako ti treba KDE i Steam (na računaru za posao, ccc :D ), moguće da je Neon najbolje rešenje :| Tu su Kubuntu i Mint KDE, ali nisam siguran da su (mnogo) bolji.

S obzirom na to da je PC za posao, ja bih ti preporučio Debian, eventualno openSUSE Leap. Mada mislim da je Ubuntu najbolje rešenje i da se polako navikavaš na Unity i/ili Gnome 3. Izgleda da postoji razlog zašto je Gnome, eventualno XFCE podrazumevano okruženje u svim profi distribucijama :|
 
(na računaru za posao, ccc :D )

Ma to kad putujem vikendom i praznicima za Zr da imam CS za lanovanje :d.

Što se distroa tiče, već sam razgledao bio dosta pre nego što sam odabrao Neon. U prošloj firmi sam stavljao Mint Cinnamon Sara, stabilan i sve to, ali mi je nekako trom bio, za razliku od Neona koji sam testirao malo kao live i dopao mi se. Ovaj mi se Deepin DE dopada što vizuelno, što ima repository ili dolazi out of the box sa skype, spotify i WPS. Takođe sam se na kratko dužio sa Open SUSE, Fedorom i Ubuntuom, šta ja znam, ne dopada mi se ovaj "novi" Ubuntu look.

Nabaciću sad Deepin na live da vidim kakav je, pa ako mi se dopadne možda ga i ubacim.
 
Ovako to kod mene izgleda:
Kod:
[Default Applications]
 = dde-file-manager.desktop
image/jpeg = deepin-image-viewer.desktop
text/plain = sublime_text.desktop
audio/mpeg = deepin-music.desktop
audio/mpeg3 = deepin-music.desktop
audio/x-mpeg-3 = deepin-music.desktop
audio/flac = deepin-music.desktop
application/x-flac = deepin-music.desktop
audio/ape = deepin-music.desktop
audio/x-ape = deepin-music.desktop
application/x-ape = deepin-music.desktop
audio/musepack = deepin-music.desktop
application/musepack = deepin-music.desktop
audio/x-musepack = deepin-music.desktop
application/x-musepack = deepin-music.desktop
audio/mpc = deepin-music.desktop
audio/x-mpc = deepin-music.desktop
audio/vorbis = deepin-music.desktop
audio/x-wav = deepin-music.desktop
audio/x-ms-wma = deepin-music.desktop
audio/ogg = deepin-music.desktop
video/mp4 = mpv.desktop
audio/mp4 = mpv.desktop
audio/x-matroska = mpv.desktop
video/x-matroska = mpv.desktop
application/x-matroska = mpv.desktop
video/avi = mpv.desktop
video/ogg = mpv.desktop
application/ogg = mpv.desktop
video/3gpp = mpv.desktop
video/flv = mpv.desktop
video/x-flic = mpv.desktop
video/mpeg = mpv.desktop
video/x-ogm = mpv.desktop
application/x-shockwave-flash = mpv.desktop
video/x-theora = mpv.desktop
video/quicktime = mpv.desktop
video/x-ms-asf = mpv.desktop
application/vnd.rn-realmedia = mpv.desktop
video/x-ms-wmv = mpv.desktop


[Added Associations]
image/jpeg = deepin-image-viewer.desktop
text/plain = emacs.desktop;sublime_text.desktop;
audio/mpeg = mpv.desktop;deepin-music.desktop;
audio/mpeg3 = mpv.desktop;deepin-music.desktop;
audio/x-mpeg-3 = mpv.desktop;deepin-music.desktop;
audio/flac = mpv.desktop;deepin-music.desktop;
application/x-flac = mpv.desktop;deepin-music.desktop;
audio/ape = mpv.desktop;deepin-music.desktop;
audio/x-ape = mpv.desktop;deepin-music.desktop;
application/x-ape = mpv.desktop;deepin-music.desktop;
audio/musepack = mpv.desktop;deepin-music.desktop;
application/musepack = mpv.desktop;deepin-music.desktop;
audio/x-musepack = mpv.desktop;deepin-music.desktop;
application/x-musepack = mpv.desktop;deepin-music.desktop;
audio/mpc = mpv.desktop;deepin-music.desktop;
audio/x-mpc = mpv.desktop;deepin-music.desktop;
audio/vorbis = mpv.desktop;deepin-music.desktop;
audio/x-wav = mpv.desktop;deepin-music.desktop;
audio/x-ms-wma = mpv.desktop;deepin-music.desktop;
audio/ogg = deepin-music.desktop;
video/mp4 = mpv.desktop;
audio/mp4 = mpv.desktop;
audio/x-matroska = mpv.desktop;
video/x-matroska = mpv.desktop;
application/x-matroska = mpv.desktop;
video/avi = mpv.desktop;
video/ogg = mpv.desktop;
application/ogg = mpv.desktop;
video/3gpp = mpv.desktop;
video/flv = mpv.desktop;
video/x-flic = mpv.desktop;
video/mpeg = mpv.desktop;
video/x-ogm = mpv.desktop;
application/x-shockwave-flash = mpv.desktop;
video/x-theora = mpv.desktop;
video/quicktime = mpv.desktop;
video/x-ms-asf = mpv.desktop;
application/vnd.rn-realmedia = mpv.desktop;
video/x-ms-wmv = mpv.desktop;

Desktop okruženje pri instalaciji konfiguriše mimeapps.list, kod tebe se to izgubilo. Guglao sam i to je bio bag u ranijim izdanjima KDE (KDE 3.x i KDE 4.x) pa nisam siguran da li je rešenje primenjivo na KDE 5 zbog verovatno promenjenih putanja, servisa i čega sve ne.

Edit: Što se WPS-a tiče bila je neka priča kako je obustavljen razvoj ali skoro su izbacili noviju verziju tako da ništa od toga. Imam ga instaliranog i radi odlično. Diže se pet puta brže od LibreOffice a interfejs je neuporedivo pregledniji.
 
Poslednja izmena:
Deepin distro nisam koristio ali koristim njihov DE na Archlinuxu. Deepin distro je koliko znam Debian based kao Ubuntu i Mint. Znači klasične komande, apt-get i ostalo. Čuo sam da ima najbolji softver centar koji ima i vlasničke programe na klik tipa Skype i ostalo. Ja to nemam instalirano. Isto ima neki deb instaler koji radi po principu kao apk instalacija na Androidu, sve sam radi. Mana je što kineski distro pa zapadnjaci zaziru od njega, špijunaža, proxy wars, šire komunizam preko Linuksa, šta oni znaju šta je open source i ostale predrasude. Doduše, iza tog Deepina stoje ozbiljne pare, u Kini se to prodaje firmama kao što Red Hat prodaje RHEL. Samo gledaj da promeniš update mirror, da nije u Kini...

Nemoj pogresno da me shvati ABET. On radi jako dobro. Ali je to mlad distro ciji eventualni problemi tek trebaju da se otrkriju.

Steam bi naravno trebao da radi odlično jer je Debian. Steam jedino zeza na Archu (mora native runtime) i nekim fringe distroima. Na Fedori je radio dobro, verujem da isto važi za openSUSE.

Ne lupetaj. Steam ne zeza na Archu-u, cak sta vise, radi bolje nego na debian based distroima. Potrebno je editovati pacman.conf file i omoguciti multilib. Nakon toga

Kod:
sudo pacman -Syy
sudo pacman -S steam

Možeš da probaš i Solus to se takođe jako brzo razvija u poslednje vreme i za jedan rolling distro je jako stabilan. Ali je slaba ponuda softvera. Ima Steam i ostale desktop stvari, doduše.

Pre bih mu preporucio Solus nego Deepin. Ali cak i za solus vazi isto. Relativno mlad distro koji tek treba da sazre. Moja preporuka za stabilan distro je Manjaro ili ako ne zelis systemd onda Calculate ali XFCE edition jer je KDE verzija lenja.
 
Manjaro evo koristim par meseci, radi kao sat. Nikakav problem. Samo bacim pogled minut na njihov forum pre nekog većeg ažuriranja.
Od mene preporuka. Probaš live pa vidi je l radi sve ok.
Sent from my KIW-L21 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Izvinjavam se na cutnji, upleo sam se u neke obaveze, pa nikako da se posvetim posteno problemu.
Uglavnom, stavio sam Deepin i ostavio komp. Ono sto sam video na brzinu je da je dosao sa svime sto meni treba (Chrome, Skype, Office).
Ostavicu ga za sada, pa cu videti kako se ponasa u radu, a i za vikend putujem, pa cu i Steam probati.
@alex ABET (G@W?) Sto njega spominjes?
@Tolero procitao sam dobrih stvari o Manjaru, mozda ga ubacim na neki od kompova u sledecem batchu sto mi pristigne da vidim kako radi i kako se ljudi snalaze.
@drmalesh ocigledno je da mi je nesto pobrisalo komplet file. A kako nisam radio nista veliko na kompu (neki novi program ili nesto slicno) verujem da je u pitanju jedan od updatova sistema koje sam pustao da se instaliraju ovih dana.
Sto se tice toga, koliko je OK da zaposlenima zabranim update sistema kako bi se izbegla slicna situacija? Hoce li to uticati na stabilnost vremenom, iako su trenutno rock stable sistemi?
 
Poslednja izmena:
Steam ne zeza na Archu-u, cak sta vise, radi bolje nego na debian based distroima. Potrebno je editovati pacman.conf file i omoguciti multilib. Nakon toga

Omogućio sam multilib odmah po instalaciji (zajedno sa ILoveCandy), ali svejedno nije hteo da se pokrene klijent, još uvek je prijavljivao da mu fale biblioteke. Tek kada sam instalirao https://www.archlinux.org/packages/multilib/x86_64/steam-native-runtime/ Steam klijent se uspešno podigao.

Ali je to mlad distro ciji eventualni problemi tek trebaju da se otrkriju.

Ima jedan mnogo iritantan bag koji nije kritičan ali ne stižem da Kinezima pošaljem ticket. Deepin dock pri svakom apdejtu aplikacije je obriše iz doka i moraš je ponovo pinovati što je realno problem kada si na rolling distrou. Uglavnom su problemi tako kozmetičke prirode, neki sitni usability problemi. Ozbiljnijih bagova i rušenja nema. Ali nema ni puno opcija.

Pre bih mu preporucio Solus nego Deepin. Ali cak i za solus vazi isto. Relativno mlad distro koji tek treba da sazre. Moja preporuka za stabilan distro je Manjaro ili ako ne zelis systemd onda Calculate ali XFCE edition jer je KDE verzija lenja.

Solus sam instalirao prethodnu verziju (danas izašla Solus 3 verzija) na hard i susreo se sa gomilom bezveznih kozmetičkih bagova i ograničenja. Ima softverski centar koji ja ne koristim ali pošto nisam upoznat sa njihovim paket menadžerom bio sam prinuđen da ga koristim. Sav se pokarambasio posle pet minuta, što funkcije što grafika. Budgie panel je krajnje ograničen a sidebar je meni bio grozan. Deepin je ono što Solus želi da bude jednog dana.
 
Poslednja izmena:
Nista nisam dodano instalirao i konfigurisao i Steam radi bez problema na Manjaru.
 
Manjaro evo koristim par meseci, radi kao sat. Nikakav problem. Samo bacim pogled minut na njihov forum pre nekog većeg ažuriranja.
Od mene preporuka. Probaš live pa vidi je l radi sve ok.
Sent from my KIW-L21 using Tapatalk

Manjaro je mnogo flimsy, što bi rekli Englezi. Pominjao sam ranije operaciju vraćanja iz Manjara u Arch ali to ima smisla tek na početku. Ukoliko je sistem uhodan tj. korišćen može doći do problema. Pošto je Manjaro semi-rolling i vrši parcijalni apdejt paketa (pacman -Sy) dok Arch apdejtuje sve pakete (pacman -Syu ili pacman -Syyu). Od tog ekstra testiranja Manjara nisam imao nikakve koristi jer je Plasma svejedno bila polupana, oni svejedno puste novu verziju posle nedelju dana iako su ove novije verzije Plasme totalni bugfest. Treće, Manjaro koristi yaourt u slučaju KDE (Octopi), a yaourt nije baš najbolji helper jer učita skripte i pre nego što ih pokreneš. Ako skripta sadrži maliciozni kod yaourt je ozbiljan sigurnosni propust. Sa druge strane pamac je frontend za pacaur koji je dobar helper ali je Pamac tako konfigurisan da radi parcijalni apdejt što znači da će korišćenje istog na Archu srediti sistem. Mislim da su ga i povukli, čak i iz AUR-a. Samo ga još Manjaro Gnome i slične GTK varijante pakuju.

Lepo je što se trude momci ali ipak Manjaro nije ono što sam mislio na početku korišćenja. Jeste lak za instalaciju i to je otprilike to. Mnogo toga se radi naopako u odnosu na vanilla Archlinux.
 
Radi Deepin samo tako :). Sve sto sam odradio je da sam pustio da odradi updateove sto je imao, instalirao par aplikacija koje su mi trebale i to je to. Ono sto primetim samo u startu je da je dosta tezi od Neona kada je RAM u pitanju. Takodje kao da je malo sluggish u odnosu na Neon, ali nije jako velika razlika, kontam da je do laptopa.

Jedno pitanje, generalno vezano za linux, da li moze da se odrade shortcutovi za razlicite Chrome persone? Imam 2 poslovna naloga i jedan licni. Problem je sto ne znam koji ce se Chrome upaliti kada ga pokrenem pa tipa ako mi treba licni a otvori se poslovni sa 15+ tabova nije mi cool. Na Winu postoji opcija unutar samog Chrome-a da se to odradi, ali ovde nema.
 
Zahvaljujem!

Ima jedan mnogo iritantan bag koji nije kritičan ali ne stižem da Kinezima pošaljem ticket. Deepin dock pri svakom apdejtu aplikacije je obriše iz doka i moraš je ponovo pinovati što je realno problem kada si na rolling distrou. Uglavnom su problemi tako kozmetičke prirode, neki sitni usability problemi. Ozbiljnijih bagova i rušenja nema. Ali nema ni puno opcija.

Moram da dodam na ovo da su mi danas i Spotify i Chrome crashovali u jednom trenutku i nisu hteli da se podignu više. Problem je rešen preuzimanjem .deb paketa sa zvaničnih stranica, pretpostavljam da su ovo uz distro došle neke starije neispeglanije verzije.
Takodje sam skontao da mi Chrome hogguje manje memorije nakon nove instalacije.
 
Poslednja izmena:
Samo je fora što izgleda da Deepin DE ne sadrži takav dijalog, tj. moraš da praviš shortcut ručno editovanjem text fajla u Desktop folderu. Nije mi trebalo jer ne držim shortcut-e na desktopu ali danas sam probao i videh da nema. Možda postoji u Deepin distrou ali kod mene nema.

Ne znam koliko je svež Deepin Store, ja sam na Archu. Chrome i svi Chromium based browseri su memory hog. Poslednja verzija Firefoxa je baš lagana u odnosu na Chrome, Opera, Vivaldi. Spotify je Electron app tj. isti đavo kao Chrome browser samo drugačije našminkano. Ja nemam dovoljno RAMa da bih pokrenuo a kamoli koristio bilo koju od tih Electron aplikacija.
 
Poslednja izmena:
Upravo probao, ne može... probao sam i ručnim pravljenjem shrtcut-a, isto neće. Meni je nebitno da li je na desktopu ili na taskbaru, samo da su mi odvojene persone.

Što se tiče browsera, primoran sam da koristim Chrome zbog ekstenzija koje mi trebaju za posao a koje nemaju za ostale browser-e. U principu za Windows PC mi je bilo dovoljno 8GB. No, skontao sam juče da mi u resursima stoji da imam 6,8GB ram a ne 8. Jel to možda do krafičke kartice (Radeon R4 na APU A6 7310)? Ako jeste tako, da li to može da se promeni?
 
No, skontao sam juče da mi u resursima stoji da imam 6,8GB ram a ne 8. Jel to možda do krafičke kartice (Radeon R4 na APU A6 7310)? Ako jeste tako, da li to može da se promeni?
Pogledaj u BIOSu, nadji koliko memorije je alocirano igpu-u i smanji po potrebi.
 
Gledao sam baš juče i nisam našao. Laptop je u pitanju, pa me ne bi ni čudilo da je blokirana opcija.
 
Interesantna stvar se dogodila. Deepin prsao skroz. Bukvalno nista nisam posebno radio, pisao sam tekst u gDocs-u i pejstovao sam komad paragrafa iz skype-a u gDoc i zamrzao mi je ceo komp. Mis se pomerao otprilike 5px/10s. Nije reagovao ni na kakve shortcut-e. Ostavio sam ga da se sam odglupi i otisao na pauzu, medjutim kada sam se vratio i dalje isto.

Odradim hard reset i nece vise da bootuje. Izbacuje mi error na /dev/sda1. Izguglam na fonu error i resenje je fsck /dev/sda1 i onda sam isao redom i opravljao greske, a bilo ih je 20-ak i vise. Kada je to odradio normalno sam usao u sistem pokrenuo standardni set aplikacija kao i uvek, medjutim nije hteo da upali hubstaff. Udradim uninstall/install/reboot i upadne u login screen loop.

Tu sam na ctrl+alt+f(n) uspeo da dodjem do terminala i pokusao da reinstaliram lightdm medjutim nikakva komunikacija nije postojala sa serverom i nije hteo da mi downloaduje nista. bilo koji download/install koji sam pokusao nije hteo da se svuce zbog error-a u komunikaciji sa serverom.

Tako ja sad kucam sa live Manjaro xfce koji se instalira u pozadini... :d
 
Poslednja izmena:
Moguće da je ostao kineski server kao primarni pa se zbog latencija nije mogao nakačiti jer se dešavao timeout. Ili je jednostavno pukla konekcija Valjda će Manjaro xfce da te posluži.

Dobra varijanta u situacijama u kojima je svaki megabajt RAM-a bitan je Arch + Openbox bez mnogo šminke. Jeste ružan, kao da koristiš Windows 98 ali troši manje od 150MB RAMa i ne štuca. Samo što ništa od ekstra opcija. Ja sada Archlinux instaliram pre nego što pukne Manjaro instaler (to se kod mene obavezno desi barem jednom). Manjaro xfce bi trebalo da troši oko 400MB RAM, čini mi se.

Inače, za te AMD APU varijante najbolje rešenje je Windows. Slabo je to podržano na Linuxu, imam jednu mašinu sa nekim AMD E1 procesorom, desktop je u pitanju, ali se nije dobro završio pokušaj da omogućim Linux na njemu kako dolikuje.
 
Znas kako, kupovali smo 7 laptopova i rezon mi je bio ili cu uzeti 7 slabijih racunara (DC/QC celeroni + HDD i mozda 8GB, 768p) sa Windowsom ili cu za iste pare uzeti QC+SSD+8GB, 1080p i linux.

Uzeo sam pre ovih bio Acer E1-533 QC Pentium 4200, SSD, 8GB DDR4, medjutim glupavi Acer ima toliko los bios da je to neverovatno. Desavalo se prilikom instalacije bilo kog distroa, a probao sam Neon, Open SUSE, Fedora, Mint, Ubuntu, da installer zabode prilikom upisivanja grub-a. Odradio sam instalaciju na slicnoj Intel masini i vratio SSD nazad u laptop, medjutim nije hteo da butuje. Onda sam pomocu rEFIt-a uspeo da bootujem instaliran linux i da ga koristim do sledeceg restarta kada vise nije hteo, sto znaci da bih na svakom kompu morao da imam po jedan USB flash sa rEFIt-om da bi mogli da se koriste. Vratio sam kompove u Acer-ov servis i ni oni nisu uspeli da rese problem, pa su nam u radnji zamenuli kompove za ove HP-ove sa AMD-om, koji su solidni. A ni ljudi mi se ne zale na linux, sto je cool s obzirom da vecina average ljudi odmah baca hejt cim cuju da ce morati da rade na istom (iz licnog iskustva znam).

Sto se servera tice, nije kineski, prebacio sam na DE - Nirnberg cim sam instalirao sistem, posto si rekao da je tako bolje. Ja iskreno mislim da zabo zbog kombinacije Chrome/Skype for Linux Beta/Viber. Samo skype je uzimao po 600-700MB iako na neonu ne guta ni priblizno toliko. Kontam da je dogurao do limita rama i zakucao. I to mi je cudno sto je zabadao u tim okolnostima s obzirom da imam SSD i da sam mu nabacio mastan swap prilikom instalacije.
 
Poslednja izmena:
Dobra kombinacija ti je i Arch + LXDE. Moze lepo da se nasminka i da izgleda savremeno, a pritom trosi manje od 200MB RAM-a. Ali ako su to laptopovi za posao, onda ti i nije bitan izgled, nego funkcionalnost. KDE (koji je moj omiljeni DE) je nazalost jako nestabilan, ima tonu bagova i ne preporucujem ga za posao. Uvek se nesto kresuje, zaglubi, izbacuje greske i ne radi kako treba. LXDE i XFCE su stabilni i zavrsavace posao. Jedini problem je ako nemas zivaca da na svakom laptopu instaliras Arch.
 
Nazad
Vrh Dno