Šta je novo?

AMD RX Vega

Ako je ovo tačno, to je još jedan dokaz da nešto negde ne valja. ~15% manje CU-a a samo malo sporiji čip

https://www.youtube.com/watch?v=p9ih5vmcDEk&feature=youtu.be

Cene HBM2 memorije u poređenju sa GDDR5 i zašto je AMD morao da je koristi za Vegu.

Moram da se ne složim sa ovim.

Vega ne mora da koristi HBM(2). Evo uskoro stiže verzija čipa koja će koristiti DDR4 sa ploče. Takođe je i u najavi Vega 11 sa GDDR5 memorijom. Svaka arhitektura od Fiji-a može da koristi i HBM i GDDR. Raja (ili beše neko drugi) je rekao da bi i Polaris mogao da koristi HBM ali da to nema smisla. Kod Vege je zbog HBCC-a još lakše menjati memoriju (ne kažem da je to lak i jeftin proces, pošto nije). Razlog zašto se išlo na HBM je jednostavan - specifikacija čipa je zaključana pre skoro 2 godine. Ako je prethodni high-end čip išao sa HBM-om, nisu sigurno planirali da se vraćaju sa konja na magarca. Uostalom i na GDDR5 su prešli pre konkurencije, nema smisla da i novu mem. tehnologiju ne implementiraju prvi :D

Što se potrošnje tiče, da, HBM troši manje. Ali ako bi hteli da uštede npr 50W, bilo je potrebno samo da smanje klok i/ili napon (pitajte rudare ili uporedite Fury X i Nano :) ) Ako je razlika u ceni između GDDR i HBM takva, onda bi dobili ~5% sporiju kartu, ali koja bi bila ~30% jeftinija za proizvodnju. Tj. ovo je scenario koji donosi više profita. Opet, sigurno niko nije planirao da se nakon Fiji-a vraća na GDDR.

Na temu cena, GloFo troškove nije nemoguće izračunati - Ako im se isplati da prodaju ~200mm^2 čip za $110 (R3 1200), ili kartu sa 8GB i čipom od 232 mm^2 za $200, mogu se pretpostaviti troškovi svih delova, osim možda HBM-a.

Ono što je najbitnije (da ne kažem jedino bitno) je šta je sa arhitekturom. Tj. da li je ostalo prostora za unapređenje kroz drajvere, API ili u samoj igri. Prvi test će biti novi Wolfenstein kao prva igra sa RPM-om. Ako RPM demo pokazuje dobitak od 12-13%, realno je očekivati bar pola od toga u igri :) Ostaje da se vidi šta mogu PS, DSBR i ostale novine koje se trenutno ne vide. Takođe, Raven Ridge će pokazati koliko su unapredili kompresiju i da li je protok usko grlo. Sve u svemu, svašta je ovde ostalo nedorečeno, čak i nakon što su objavili whitepaper.

Jedina mana Vega 56 karte je što je nema u prodaji (po MSRP). Eventualno i to što je nema u WX 8100 varijanti :)
 
Poslednja izmena:
Poručio sam jednu vegu 56 da se poigram, stigle su u naše radnje, vidim da je 60.999 cena, rok isporuke 3 dana.
 
U istoj radnji je najjeftiniji GTX1070 (Zotac Mini) skuplji neke 2 hiljade od Vega 56 a najjeftiniji GTX1080 (Zotac AMP) 9.000 dinara.

Ne komentarišem performanse, samo cene zbog kolege jurodivija :p Cene u Srbiji, sa porezom.

Za kolege koji kupuju u Evropi, Vega 56 se može naći za 405-410 evra. Nova isporuka u petak, naredna u naredni petak ukoliko ne nađete trenutno na stanju (jer su, je l` rudari pokupovali :) ).
 
Poslednja izmena:
Toliko pljuvanja AMD-a zbog cene a u realnosti(u prodavnici) islade jeftinija od 1070. :)
Jos kad bi zotac pustio neku vegu. :p
 
Kupite ih, onda...slobodno :)
Evo i silnih RX karti po radnjama i oglasima, 1070-ica isto, po normalnim cenama...zar ne? Nemoguće da lažu da ih imaju na lageru, i još po tim cenama, zar ne? Ubiše se ljudi kupujući ih...zar ne?
Živo me interesuje gde to ima Vege 56 za 61k, pošto sam je video samo u WW-u za 73k (pod uslovom da je uopšte imaju, pošto lažu k'o kerovi za dostupnost stvari). Ko je blesav da da 600+ evra, slobodno...
 
Poslednja izmena:
Niko nije rekao da se nece brzo rasprodati narocito jer je karta brza od 1070 a evo jeftinija. Pricamo o prodavnicama a ne oglasima po KP. Poenta price je da su svi bacili hejt po AMD-u jer prodavnice podignu cenu za 100 dolara. Porede 1070 od 350 dolara sa vegom 56 od 400 te kao je 500 pa pljuj po AMD-u a to sto 1070 nigde ne mozes da nadjes za 350 dolar vec blize 450 niko ne napljuva Nvidiu. Sto se mene tice necu im ja dati ni dinara preko ovih msrp cena i to za nove sa garancijom. Ne moram da igram na ultra sa 150fps dovoljno je i high na 60 a takodje rezoluciju mogu uvek da smanjim i da se udaljim par cm od ekrana. Polako ovo vise nema veze sa majningom sad se prave blesavi po maloprodajama satro nema kartica a u magacinu brdo ko u onoj epizodi u Futurami za ajfon... :p
 
I ja pričam o prodavnicama. Eto, u toj jednoj prodavnici gde je (navodno) imaju košta 600 i kusur evra, koliko sam i lupio da će biti. MSRP od 400$? O tome možete samo da sanjate...
1070 opet ispade jeftinija, plus ju je lakše naći.
Što se naših prodavnica tiče, ne ide im u račun da štekaju jer su gramziva goveda. Kod nas je svuda običaj da prijavljuju lagere i cene koje nemaju (jer ih niko ne tuži za lažno oglašavanje), kao što već mesecima rade sa RX kartama. Veća je verovatnoća da će napisati da ih imaju po toj-i-toj ceni ne bi li navukli nekog da naruči, makar čekao i mesec dana...
 
Poslednja izmena:
Nije sve u ceni i perfomansama ako bas poredite gtx 1070 Zotac mini i referentnu Vegu 56 znate li kolika je razlika u buci izmedju te 2 karte i temperaturi?Prvo Vega 56 sa onim kulerom nikakvim zvuci kao avion nikako ne bi zeleo tako nesto pored sebe dok igram igre ili rudarim,druga stvar kad se obe opterete Zotacova je hladnija za jedno 10-15 stepeno dok su obrtaji ventova isti...

Tako da ne poredite babe i zabe nego ajde da sacekamo Strix verziju Vege 56 i da je uporedimo sa Strix verzijom od gtx 1070 tu ce verovatno biti drugi rezultati.

Ako mislite takodje da kupite vegu 56 za nesto vise od 61k pa da je cuvate i kasnije prodate za 70k rudarima od toga nema nista isto...Jer ce uvek 2 komada rx 470 ili rx 480 da kopaju slicno Eth kao jedna Vega 56,a isto vazi i za potrosnju struje.
 
Ja ne znam gde je Pixell nasao karte po tim cenama, mozda se prodalo, ne znam ali na zapadu jedino ovo moze da se nadje :

https://www.snogard.de/?artikelId=VGAP80-POV560&kr_tag=0104&kr_category=VGAP80-POV560

GTX 1070 koje ima na stanju takodje mogu da se nadju po ceni i od 430-440 evra i to veoma dobri non referentni modeli kao sto je recimo Zotac AMP.

Porediti te referente sa cenom i izvedbom non referentnih GTX 1070 je pogresno.
 
Ne znam kojih 600 eura pricas? 61k je 500 eura. Pricamo o onome sto mozes da kupis. Mogao si da kupis vegu 56 za 61k danas a nadji mi 1070 jeftiniju od toga ja ih ne nadjoh nigde vec mesec dana. Ja ne znam da li tebe nvidia placa da trolujes o vegi ili ne znam sta. Meni je npr nebitno da li imao AMD ili Nvidiu jer uvek gledam odnos perf i cene, nadji mi 1070 novu sa garancijom za 350 dolara evo uzecu je odmah. Cak 1070 ne mozes ni jeftiniju da nadjes od ove vege 56 za 61k dinara.
 
U kojoj je to radnji bilo ili ima jos? Ja ne mogu da nadjem. By the way, evo sad pogledah, najjeftinija GTX 1070 MSI Aero, 55k.
Posle ima Windforce Gigabyte za 62k pa Asus za 63k, pa Gigabyte Xtreme Gaming za 63.5k. Porediti tu referentnu kartu sa ovim karticama je smesno.
Uozbiljite se.
 
Slatka moja gtx970 (3.5gb [emoji41] )...
Vidim ja da cemo jos da se druzimo...

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
 
Vega 56 je u Emmiju danas bila za 61k ne znam da li ima jos uvek. Ta Aero 1070 za 55k sto stoji je naravno nema na stanju jer ne azuriraju na vreme. 1070 ispod 60k nema po prodavnicama. Svakako je nebitno poenta je bila u pljuvanju gde je AMD dobio ogroman negativan marketing zbog cena bez potrebe. MSRP i ostalo je nebitno racuna se samo ono sto moze da se kupi i koliko treba platiti.
Sto se tice poredjenja referentne i nereferentne ne znaci da ce nereferentne biti skuplje jer i Nvidia naplacuje svoje referentne skuplje kad se pojave. Cak su i referentni Rx 400 bili skuplji od nereferentnih. Poredi se ono sto moze da se kupi. Kad budu izasli isti nereferentni modeli onda se porede, svakako nema smisla sve dok je ovakva situacija na trzistu.
 
Poslednja izmena:
To lako može da bude ista situacija kao kada sam hteo da menjam moju RX470 za GTX1060 6GB-a. Imaš ih po 5-6 modela na sajtovima svih poznatijih prodavnica po super cenama (stoji na stanju), a u realnosti (kad pozoveš) nema nigde, ne znaju kad će ih biti.
 
Upravo. Pozoves za 1070 od 55k i naravno nema, u Emmiju se mozda i rasprodalo to sto su dobili tako da mozda i toga vise nema ali je imalo za onog ko je stigao. Vidim dasu i vegi 64 smanjili cenu od 100k na 85k cini mi se.
 
Evo za Gigabyte Xtreme koji sam naveo pise ažurirano: 30.08 @ 12:44h, ažurirano: 30.08 @ 16:00h, ažurirano: 30.08 @ 17:20h.
Tri firme. Ne zalazim dalje da li neko tu laze ili ne..

Cak i za taj Aero ažurirano: 30.08 @ 16:00h a firma koja prodaje ovu karticu uglavnom sve ima uvek na stanju.
I da nema trenutno, sutra je odmah dostupno..
 
Poslednja izmena:
Dzabe pise azurirano. Vrv gledas na IT svetu oni azuriraju stranicu ali ne dobiju podatke od prodavnica narocito ovih manjih. Kada je situacija normalna sa karticama i ok tu su negde cene ovo nema veze. Ne kazem za sve ali cesto nema kad pozoves prodavnicu ili narucis preko neta.
 
Hehe smanjili cenu za Vegu 64 sa 100k na 85k kada su videli da ne mogu da je prodaju po toj ceni lepo sam rekao da je cena od 100k za Vegu 64 previse i da je niko nece kupiti po toj ceni.
 
U istoj radnji je najjeftiniji GTX1070 (Zotac Mini) skuplji neke 2 hiljade od Vega 56 a najjeftiniji GTX1080 (Zotac AMP) 9.000 dinara.

Ne komentarišem performanse, samo cene zbog kolege jurodivija :p Cene u Srbiji, sa porezom.

Za kolege koji kupuju u Evropi, Vega 56 se može naći za 405-410 evra. Nova isporuka u petak, naredna u naredni petak ukoliko ne nađete trenutno na stanju (jer su, je l` rudari pokupovali :) ).

Ja ne znam gde je Pixell nasao karte po tim cenama, mozda se prodalo, ne znam ali na zapadu jedino ovo moze da se nadje :

https://www.snogard.de/?artikelId=VGAP80-POV560&kr_tag=0104&kr_category=VGAP80-POV560

GTX 1070 koje ima na stanju takodje mogu da se nadju po ceni i od 430-440 evra i to veoma dobri non referentni modeli kao sto je recimo Zotac AMP.

Porediti te referente sa cenom i izvedbom non referentnih GTX 1070 je pogresno.

Moraš druže nekad da pogledaš malo pored Nemačke i Austrije. Nije zapad sani Dojčland. Ili da promeniš pretraživač.

Evo ovde imaš red box trenutno na stanju za ~510 evra (red box je Vega 56 plus dve igre u vrednost od 120 evra).

occouk.jpg

Što je opet daleko manje nego što si ti našao. Zapravo daleko manje je kod nas trenutno Vega 56. U preskupoj Srbiji. Kod nas izađe ~510 evra.

emmi.jpg

Pre 4 sata čovek odavde kupio za 405 evra. Možeš i dalje da se naruči ali je sada dostava pomerena za dve nedelje. Koristi se kod RXVEGA56 na check-outu.

hardwarefr.jpg

Ko želi ovog trenutka da kupi Vega 56 karticu ovde imate za ~424 evra.

scancouk.jpg

Uhvatio sam screenshot-ove da se vide cene. Ako kopam na dalje mogu da nađem još prodavnica. Ako ti treba kartica za nekog u Evropi, mogu da im pošaljem od ponedeljka.

Zadovoljan?
 
Poslednja izmena:
@mikisavic89 Što možda poveća navalu na rx56 ako ima istine u tome i ako i obični smrtnici mogu u par klikova to da urade. Ne znam samo kod ovakvih stvari da li kumovi i prijatelji imaju prednost ili se gleda ko je kada naručio :). Videćemo za 3 dana da li isporučuju kartu ili izvinjenje (u ime kuma).
 
@Pixell

Nadam se da shvatas da sam ja postavio pitanje i da tvoje tvrdnje nisam doveo u sumnju.
Ogradio sam se rekavsi da ne mogu da nadjem ili da je prodato.

UK nama nije toliko ni vazno trziste, ono sto mi mozemo da ocekujemo jesu upravo bliske zemlje, Madjarska, Austrija, Nemacka, Svajcarska i sl.
Ako ti mozes da nabavis iz UK bez propratnih troskova onda svaka cast. Ja recimo za sada uspevam da dovucem hardver iz Amerike, tamo mi je i dalje najpristupacnije a i roba je
kvalitetnija.

P.S. Evo opet sam isao na search, izbacuje mi samo te dve firme po toj ceni koju sam okacio. Stavio sam EU ali svejedno.
Probah sad i na UK isti slucaj. geizhals - Preko njega gledam.
 
Poslednja izmena:
Covek zivi u Irskoj, naravno da su mu vazne UK cene. :D
 
@PCBeast - ko živi u EU može da kupuje po tim cenama, ne vidim problem. sa DPD isporuka širom EU za 5.99 - 11.99 pa i u zemlje u našoj blizini.

Ko živi u Srbiji, može legalno da kupi u firmi koju sam naveo po izuzetno konkurentnoj ceni za nas - podsećam, MSRP cena AMD Vega 56 je $399 (plus porez, plus nameti i ostale takse i dažbine) dok je GTX1070 $349 pa je AMD opet jefitiniji kod nas.
Očekujem da će nereferentna kartia bude bar 10% skuplje tako da će biti cenovno ove dve kartice biti jako slične. I kod nas i u svetu.

Celu priču o cenama i mogućem - nemogućem je počela sa kolegom koji je komentarisao da će AMD Vega 56 biti skuplja od GTX1080 i da će je rudari pokupovati.
Zaključak - na dan predstavljanja i evo i na današnji dan AMD Vega 56 je kod nas jeftinija od GTX1070 kao i u 95% Evrope.
 
@panonski u sustini sa onim biosom se dobija brzi radni takt cipa i memorije nista drugo izgleda.
Vegu 64 na stranu zbog potrosnje, 56 moze biti odlicna kartica jer se mozda onaj overklok mozda moze postici na nereferentnim modelima sa boljom plocom i hladjenjem. Poboljsace se ove karte i kroz drajvere sigurno jer vidi se da su nedovrseni. Nova arhitektura i nove tehnologije koje se jos uvek ne koriste u gejmingu mogu doneti nesto. Doduse AMD je sam kriv jer kasne sa vegom i nedovrsenim drajverima. Svakako dok se ne sredi ponuda i cene grafickih nece se masovno kupovati za gejming a do tada videcemo kako ce se vega ponasati nakon peglanja. Samo da docekamo tu pravu konkurenciju kada karte budu bile na stanju po normalnim cenama uz polovne majnerske ici ce to ispod MSRP-ova. :)
 
Ne znam kojih 600 eura pricas? 61k je 500 eura. Pricamo o onome sto mozes da kupis. Mogao si da kupis vegu 56 za 61k danas a nadji mi 1070 jeftiniju od toga ja ih ne nadjoh nigde vec mesec dana. Ja ne znam da li tebe nvidia placa da trolujes o vegi ili ne znam sta. Meni je npr nebitno da li imao AMD ili Nvidiu jer uvek gledam odnos perf i cene, nadji mi 1070 novu sa garancijom za 350 dolara evo uzecu je odmah. Cak 1070 ne mozes ni jeftiniju da nadjes od ove vege 56 za 61k dinara.

I gde ste to našli V56 za 61k? Potražio sam čim sam video taj post i našao samo na jednom mestu za 73k. Kupi je za 61k ako misliš da ima, slobodno. Čak i da je nađem za toliko, ne bih je uzeo, iz razloga o kojima smo pričali ranije. Ili možda bih, da je preprodam naivčinama.
Ne plaćaju me ni za posao koji radim, kamo li za neko trolovanje...stvari koje pišem ovde su realnost, sviđalo se tebi ili ne. Možeš da zamišljaš kako će tržište ovo, ono, kako će AMD drajverima magično da popravi sve, čak i dostupnost...situacija je takva kakva je. Ko ima sreće ili konekcije, dokopaće se neke Vege za 500€, dok ne planu za nekoliko minuta. Ko nema, tu su za 600€. Eto ti tržišta.
Treće, ko je pa pominjao 1070 za 350$ ili koliko već...? Koliko god da košta 1070, jeftinija je i ima je, za razliku od Vega. A tek kad zađemo u teritoriju oglasa (domaće radnje nisu jedini izvor hardvera, zamislite)...ko zna koliko će tražiti za Vege.
 
Poslednja izmena:
Pa čitaš li poruke, napisano je gde "ima". Neću da reklamiram tu firmu, posebno što imam neki osećaj u stomaku da će me "prevariti" tj da će mi za 3 dana javiti da ipak nema :/ (jer moraju prvo njihovi da se namire). Kamo sreće da grešim. Na 9. slovo abecede je firma. Imaš na njihovom sajtu i dalje pa pretraži -stoji ta cena.
 
Poslednja izmena:
Pa čitaš li poruke, napisano je gde "ima". Neću da reklamiram tu firmu, posebno što imam neki osećaj u stomaku da će me "prevariti" tj da će mi za 3 dana javiti da ipak nema :/ (jer moraju prvo njihovi da se namire). Kamo sreće da grešim. Na 9. slovo abecede je firma. Imaš na njihovom sajtu i dalje pa pretraži -stoji ta cena.

Videh sad, danas mi pretraga nije izbacila V56, samo V64. Daj Bože da te ne zavrnu ako si već naručio, ali mogu da se opkladim da će koliko god ih imaju da ode momentalno. Što nas vraća na ono što pričam, neće ih biti po normalnim cenama nigde, ko se ušemi, ušemio se...
Kad smo kod njih (firme), čudi me da su oni stavili tu cenu a sestrinska im firma (WW) 12 hiljada veću...to mi nešto smrdi. Neko od njih laže (duh!) ili je ta niža cena samo za tu prvu turu koju su dobili...ali nešto mi govori da narod može da se oprosti od V56 za 500€.
 
I gde ste to našli V56 za 61k? Potražio sam čim sam video taj post i našao samo na jednom mestu za 73k. Kupi je za 61k ako misliš da ima, slobodno. Čak i da je nađem za toliko, ne bih je uzeo, iz razloga o kojima smo pričali ranije. Ili možda bih, da je preprodam naivčinama.
Ne plaćaju me ni za posao koji radim, kamo li za neko trolovanje...stvari koje pišem ovde su realnost, sviđalo se tebi ili ne. Možeš da zamišljaš kako će tržište ovo, ono, kako će AMD drajverima magično da popravi sve, čak i dostupnost...situacija je takva kakva je. Ko ima sreće ili konekcije, dokopaće se neke Vege za 500€, dok ne planu za nekoliko minuta. Ko nema, tu su za 600€. Eto ti tržišta.
Treće, ko je pa pominjao 1070 za 350$ ili koliko već...? Koliko god da košta 1070, jeftinija je i ima je, za razliku od Vega. A tek kad zađemo u teritoriju oglasa (domaće radnje nisu jedini izvor hardvera, zamislite)...ko zna koliko će tražiti za Vege.

Nema sta da ispravljaju drajverima. Drajverima moze biti samo bolja plus AMD s godinama bolje drzi performanse. Kartica je po performansama vec bolja od 1070 evo i cenovno je jeftinija od 1070 i toliko. To sto trosi 50w vise meni je nebitno. Te magicne cifre od 350 dolara za 1070 i 400 za vegu 56 su nebitne bitno je ono koliko platis za kartu. Svakako necu da im dajem pare sada i realno niko i ne treba da kupuje karte jace od 1050ti samo onaj ko mora jer i na ovim kartama je ok gejming uz par kompromisa. Kad se stabilizuju cene sta nadjem povoljnije a da mi se svidja izvedba npr strix 1070 ili vega 56 sta bude jeftinije uzecu tu i reseno a za potrosnju me bas briga. Jedno je da neko poredi 1070 za 350 dolara i vegu od 400 kad ih nema nigde za te pare u praksi gde je amd jeftiniji trenutno.
 
Nema sta da ispravljaju drajverima. Drajverima moze biti samo bolja plus AMD s godinama bolje drzi performanse.

Sa drajverima može da bude bolja pola godine/godinu starijim naslovima. Kada izađe neki novi naslov, uglavnom je potrebno mesec dana da skrpe valjan drajver, osim eventualno u Square Enix naslovima, jer sa njima imaju dobru saradnju i eventualno u nekom id tech 6 naslovu na kom rade ljudi iz kuće, znači Doom/Wolfenstein.

Što se tiče cene od 60k dinara, po toj ceni se još pre godinu dana mogla nabaviti GTX 1070 i pošteno se izigrati za te pare, ko kupuje kartu tog ranga izgubio je godinu dana i najbolje bi bilo da se ispruži dodatno za 1080 Ti, jer jedino ta karta ima smisla po aktelnim cenama. Ili da sačeka krah rudarstva...
 
Nazad
Vrh Dno