Šta je novo?

AMD RX Vega

Klokovanje grafičkih karti je već godinama glupost jer su dobici bedni, nije kao sa starim generacijama kod kojih si bez muke mogao da izvučeš +20-30%. Kod novijih generacija si srećan ako iscediš 10% odnosno 5-6 fps...ali dobro, nek se igraju deca.

Kako kod koje serije, zavisno od arhitekture i samog chipa. Maxwell je recimo imao vrlo dobar OC potencijal dok Pascal procentualno manji. AMD odavno nema nikakav OC potencijal, tu tek ne treba pricati.
Recimo iz GTX 980 Ti si mogao poprilicno da iscedis frame-ove. Ne bih se bas slozio sa tvojom konstacijom pogotovu sto sam ja decenijumski OC-er :D

Tom OC potencijalu je malo kumovala boost tehnologija, prakticno imas auto OC sto je po meni fantasticna stvar jer zavisno od primerka chipa moze da te bas ukaki pa da dobijes visok clock.



Što se cena tiče, zvrčka je u sledećem: cena koju je prvobitno naveo AMD (400 & 500$) je bila samo za prvobitnu, vrlo organičenu seriju, koja se rasprodala momentalno, i to samo kod nekih prodavaca, uz "rebate" od 100$. Kad se to razgrabilo, ostalo se prodavalo po "nepovlašćenim" cenama. Niko, ni revieweri ni mnogi prodavci nisu znali u čemu je stvar i koliki je zaista MSRP, a AMD je ćutao. Čak ni sada se ne zna koliko će zaista koštati Vege kad nove količine dođu na tržište (verovatno bar 100$ više od prvobitne cene), AMD ne rasvetljava situaciju niti daje oficijelni MSRP već samo kaže da će se potruditi da ih ima dovoljno. A neće, to svi znamo. Dakle, može se očekivati ludilo od cena...


Vidi, ako ne spuste cene, ne postoji nikakva logika da ce im se karte prodavati. To sto se vrti prica oko mining-a, neuporedivo vece trziste je za gaming. Smesno je i porediti. Cak ce i mineri tu kalkulisati.
 
Kako bre vece kolega,miner ima 1000karti(ne svaki) a gamer jednu,koliko gamera znaci za jednog minera,a koliko uzelo maha sve vise je minera,takoreci da skoro svako treci koristi barem 2 karte ako ne i vise :D
 
Kako bre vece kolega,miner ima 1000karti(ne svaki) a gamer jednu,koliko gamera znaci za jednog minera,a koliko uzelo maha sve vise je minera,takoreci da skoro svako treci koristi barem 2 karte ako ne i vise :D

Ne znam kako to bre racunas ali nema veze. Koliko minera ide na jednog gamer-a na celokupnoj svetskoj sceni? Tacnije koliko ima minera naspram gamer-a?

Ja mislim da se ljudi tu mnogo gadjaju nekim ciframa i da hype-uju taj mining. Ispade da cela planeta, citava populacija se bavi mining-om. Ma kako da nije.

I ti se isto gadjas ciframa. Cuj 1000 karata. Covece, to je citava industrija, nisu pojedinci, vec firme. Sta mislis da takvih ima bas mnogo? Sracunaj samo koliko novaca je potrebno za 1000 karata, koliko novaca da se plati struja i sl.
Da si rekao 100 i koju preko, to je vec realno cak i za nase uslove ali uzmi u obzir da se takvi rudnici prave vremenom, niko od njih nije kupio 100 karata odjednom. Malo po malo pa se prosirujes. Dakle nikakve to nema povezanosti sa nekom aktuelnom serijom. Zakacice je ali u nekoj manjoj meri.
 
Ti što uzimaju po 1000 karti sigurno ne kupuju u maloprodaji po maloprodajnim cenama kao što kupuju "gejmeri"...


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Pa eto ja sve sto znam svi majnuju a znam mnoooogo ljudi,mozda sam preterao sa 1000karti kod nas al ima ljudi koji imaju mnogo vise od 1k karti,nebitno da ne idem u off jer nije tema za to
 
A sta je majka Serbija u odnosu na ostatak sveta gde ne preovladava leba-bez-motiku?

edit: Slazem se i izvinjavam za off. Nije ovo podforum za rudarenje.
 
Poslednja izmena:
Majnuju velikom većinom ljudi iz siromašnih zemalja, dok recimo bogate amere ne zanima da se bakću sa tim, a verovatno ne bi ni skontali kako to funkcionise, slažem se da majneri globalno ne mogu da se mere sa gamerskom scenom, a i te grafičke što uzmu, radiće im samo dok se diff ne podigne, posle moraju zabadava da je daju u oglase.

Ja sad čekam Vegu 56 samo zato što imam freesync monitor, da nemam, već bi kupio najeftiniji gtx 1070, pare mi stoje spremne već 2 nedelje.
Doduše ne znam kolko mi je to pametno, jer freesync range mi je 40-75, pa je pitanje kolko je uopšte u igrama i aktivan.
Možda i uzmem sad gtx 1070, pa ga posle prodam i uzmem vegu 56, kad joj dodje cena u normalu.

Što se tiče cene, očekujem vegu 56 da bude do 450 evra najvise u roku od mesec dana od pojavljivanja na trzistu 28-og. Zašto? Niko lud neće davati preko 450 evra za tu karticu, a kamoli 550 kolko će možda biti na samom početku.
To se AMD-u nikako ne isplati da duže vreme drži visoku cenu, neće to niko živ uzimati za te pare, to mogu da urade samo ako im bude trebalo da kupe još vremena da ih naštancuju.
Ne može sekundarni igrač na gpu trzistu da traži 100 evra više od konkurencije za istu kategoriju kartice i koja se jos vise greje, trosi i ima slabiji OC, to se neće desiti.
 
Poslednja izmena:
Nije AMD taj koji će diktirati cene. AMD može samo da lupi MSRP. A prava cena će zavisiti od zaliha (koje su bedne i još neko vreme će ostati takve), od ponude/potražnje (čitaj: prodavci će nadrukati cenu, kao što smo već videli) i od minera. U prevodu: biće skupe, nevezano za AMD. Jedini način na koji AMD može da spusti cene je da izbaci što više kartica na tržište, a i to zavisi od Samsunga i Hynixa koji će proizvoditi HBM2 memoriju...
Sad, da li će neko davati 500+ evra za Vegu 56 zavisi...da li je miner i da li mu se isplati da kopa njome, da li je AMD fanboy i hoće AMD kartu po svaku cenu, da li hoće Freesync...
 
Poslednja izmena:
Zavisi to i od cene HBM2 memorije koja izgleda da i nije tako jeftina. Takodje od produktivnosti procesa proizvodnje. Sve se to stavlja na papir. O kapacitetu tek da ne pricamo.
I onda mi kukamo kako nVidia nije stavila HBM2 na kartice. Kad pogledam celu situaciju i njihovo poslovanje skidam kapu koji su to majstori.

AMD bolje da se bazirao na GDDR5X nego na HBM2. Em bi imao vecu dostupnosti em mozda i bolju ucinkovitost, mada to zavisi kako bi tekla optimizacija chip-a i kakav
bi bio memorijski kontroler.
 
Poslednja izmena:
Tako je, prodavci određuju cenu, ali ja mislim da će u periodu od 2 nedelje do mesec dana, po puštanju kartice u prodaju, da će se stvoriti dovoljno zaliha da cene odu približno msrp-u.
takodje mislim da amd od 14-og, pa do 28-og, već opasno štancuje vege 56.
Ko zna, možda i custom verzije dodju odmah tad ili ubrzo, AMD je svakako bacio fokus na Vegu 56, u odnosu na Vegu 64.
Videćemo 28-og kakve će se sve vudu magije dešavati.
 
Upravo tako. HBM2 je skup, proizvodi je samo Samsung koji zbog toga može da diktira cenu (za sada, uskoro će i Hynix - pogađajte koje će juriti mineri) i ima je u vrlo malim zalihama. To će vremenom da se promeni, ali se ne nadajte ni zalihama ni nižoj ceni još dugo...
Sami su sebi skočili u usta sa tim HBM-om...

Zaliha će biti ali će se odmah i razgrabiti, opet ćemo biti na nuli.
 
Takva je bila situacija i sa rx480 prošlog leta, ne mogu da se setim kad se pojavila na kp po normalnim cenama.
 
Ne znam kako to bre racunas ali nema veze. Koliko minera ide na jednog gamer-a na celokupnoj svetskoj sceni? Tacnije koliko ima minera naspram gamer-a?

Ja mislim da se ljudi tu mnogo gadjaju nekim ciframa i da hype-uju taj mining. Ispade da cela planeta, citava populacija se bavi mining-om. Ma kako da nije...
Neverovatno koliki otpor neki imaju.. pa da i ne idemo dalje, evo kada još je bila nestašica SVIH karti od srednjeg segmenta pa na gore i to mesecima?

Majnuju velikom većinom ljudi iz siromašnih zemalja, dok recimo bogate amere ne zanima da se bakću sa tim, a verovatno ne bi ni skontali kako to funkcionise, slažem se da majneri globalno ne mogu da se mere sa gamerskom scenom...

Ma jok.. kak'i ameri. Oni su mazohisti, samo vole motikom... :d
http://ethosdistro.com/farm/
https://www.youtube.com/watch?v=RQqQnRicZHo

Može malo i Kanada: https://bitcointalk.org/index.php?topic=1498901.0;all

I tako dalje... https://www.youtube.com/watch?v=CHRVFmaJDV8
 
Pa dobro, jedan ludak sa 4000 gpu-ova, ne oslikava celu ameriku, narod tamo većinski nema potrebe da se zamajava sa rudarenjem.
 
Razlika izmedju bogatih zemalja i treceg sveta je u tome sto oni (rich bastards) imaju ''fabrike'' sa po 1000+ masina, dos se bednici (kao nasa bananica drzavica) cimaju sa rigovima od nekoliko kartica (cast izuzecima). I jedni i drugi su opustosili rafove, tako da je u principu totalno nebitno ko se vise a ko manje bavi time...
 
I tako, sve u svemu, došli smo u situaciju o kojoj su mnogi maštali i shodno tome ispevali bajke (da oba proizvođača imaju vrhunske grafičke karte u ponudi, da se nadmeću, takmiče...) i kamo ta bajka o konkurenciji koja će spustiti cene kartica na prihvatljiv nivo? Sve je tu, imamo high end gpu-ove sa obe strane, dobro popunjenu srednju klasu i u višem i u nižem delu, sve se prodaje, proizvođači ne mogu da se naproizvode i naprodaju zapravo. Rezultat za krajnjeg korisnika - grafičke karte su nikad skuplje i nikad nije bilo teže doći do njih.

Toliko o "tržištu" kao samoregulišućem entitetu...
 
I tako, sve u svemu, došli smo u situaciju o kojoj su mnogi maštali i shodno tome ispevali bajke (da oba proizvođača imaju vrhunske grafičke karte u ponudi, da se nadmeću, takmiče...) i kamo ta bajka o konkurenciji koja će spustiti cene kartica na prihvatljiv nivo? Sve je tu, imamo high end gpu-ove sa obe strane, dobro popunjenu srednju klasu i u višem i u nižem delu, sve se prodaje, proizvođači ne mogu da se naproizvode i naprodaju zapravo. Rezultat za krajnjeg korisnika - grafičke karte su nikad skuplje i nikad nije bilo teže doći do njih.

Toliko o "tržištu" kao samoregulišućem entitetu...
Ali te cene su upravo posledica ponude i potražnje :D pre nekoliko meseci RX470 je mogao da se nađe i za 200e nov. Sa takvim cenama sve ostale karte bi bile jeftinije. Prevelika je potražnja zbog hebenog rudarenja. Primera radi vidi se sada u CPU svetu koliko znači konkurencija. Pre Vege AMD nije imao praktično ništa u segmentu iznad 1060. No realno neće biti jeftinijih karata dok se mining balon ne izduva ili još bolje pukne.
 
Bile su za 200e jedno kratko vreme i RX 570 4GB, pre toga 220-230e RX 480 4GB, ali avaja, neko srecnije vreme :)
 
The Radeon RX Vega series launch has been particularly disappointing for gamers and PC enthusiasts because their otherwise interesting price-performance ratios at $499 for the RX Vega 64 and $399 for the RX Vega 56, were quickly stripped away by dwindling stock and sky-rocketing prices, with the RX Vega 64 even going above $1k in some places. We are not even sure if the miners are to blame or whether supplier-level pricing has been adjusted after the launch to a higher price point that makes AMD's promised pricing impossible to achieve.

It turns out that retailers might not be the ones making a quick buck at this madness. Leaked invoices show that distributors (entities that supply inventory to retailers) have inflated prices even at their level. A San Jose-based distributor, Ma Laboratories Inc., is quoting USD $675 per unit of a reference-design (not Limited Edition), Radeon RX Vega 64 SKU to a computer store. The $499 price AMD launched the RX Vega 64 at, is supposed to be the end-user price (minus government taxes). A distributor should ideally sell the product to a retailer at a much lesser price than $499, so the retailer can make their margin. The higher up the supply-chain, the more control AMD gets. The company is in a better position to rein in on distributors than retailers. If distributors are inflating prices with apparent impunity, it wouldn't surprise us if the rot goes even higher up.


https://www.techpowerup.com/236422/retailers-are-buying-amd-rx-vega-64-at-usd-675-each
 
Ali te cene su upravo posledica ponude i potražnje ........ Prevelika je potražnja zbog hebenog rudarenja. .

Sve su to priče za malu decu. Kao velika je potražnja a oni jadnici ne stižu da proizvedu dovoljno primeraka! Šta su hteli uradili su, digli cene grafičkih kartica (zaboravite GPU-ove za 200e koji teraju sve na max!!!)
 
Poslednja izmena:
Bile su za 200e jedno kratko vreme i RX 570 4GB, pre toga 220-230e RX 480 4GB, ali avaja, neko srecnije vreme :)

ove godine u martu sam mogao da kupim RX470 4gb za 165e, nego dok sam ja resio pare dok sta bile su 400e :mad:
 
Vama koji niste kupili Vegu 64 na izlasku kada je koštala manje od 500 evra preporučujem da kupite konkurentske kartice koje su okvirno zaokruženiji proizvodi jer manje troše i verovatnije se bolje ponašaju prilikom OC (da ne zatvaram OC priču dok ne vidimo Vegu 56 na delu i čuvene, uvek rado pominjane, "sa vrhunskim OC" nereferentne kartice).

Što umesto Vega RX 56 vi ne bi kupili "manje od 10% sporiju" konkurentsku karticu GTX 1070 koja je na tržištu duže od godinu dana i čija je MSRP cena bila $379. Oh, wait, pa prvog maja je bio price cut na $349 za tu GTX 1070.

Nemojte hraniti gladno majnersko tržište! Pravda za gejmere!
 
Mining for life!

Sent from my S6 Edge
 
Mining je poput VR-a, potrebna ti je posebna prostorija za to :D
Ne bi me čudilo da ima čak i ljudi koji rudare u sobi gde žive i spavaju, brinem za njihovo zdravlje, ali teško ko od pohlepe to vidi.
Na kraju sve te muke, treba čuvati te novčiće negde, a nigde nije sigurno, treba ih zameniti, a menjačnice pucaju svaki čas, nema one koja nije pukla do sad. Treba juriti stalno nove kartice i poklanjati stare, pratiti svakog dana cene, stresa na sve strane, stvarno sažaljevam one koji se time i dalje bave.
Najjači su mi oni koji su više puta bili pokradeni za velike iznose ( a mnogo ih je) , a oni i dalje veličaju rudarenje.

Nego da predjem na neku ozbiljniju temu, jer je rudarenje zaista presmesna tema bila godinama, a i sada je, možda nekad postane ozbiljna tema, ali za sad je samo neozbiljno smešna, to je sušta činjenica.

Nešto sam pomislio da je AMD sad namerno izbacio kartice koje su samo konkurencija protivnickim, tj da namerno nisu izbacili nesto sto je osetno jace.
Zasto?
Kupuju vreme, da je AMD sad izbacio osetno jače kartice, NVIDIA bi ubrzo izbacila novu liniju - Voltu, koja bi pojela Vegu, pa AMD ne bi imao sa čime da se bori.
Ovako su izbacili egal, tj malo jače od egala, nvidiji se nije upalio crveni alarm i ništa neće izbaciti u skorije vreme, samim tim, AMD će imati više vremena da pripremi protivnika Volti.
 
Da su mogli da izbace jače karte ne bi bila ovakva potrošnja, karte su nategnute gotovo do maksimuma da bi bile koliko toliko konkurentne.

Sent from my MI MAX using Tapatalk
 
Sad nešto razmišljam, NVidia samo treba da objavi da podržava Freesync i izbaci Voltu, i sahraniće AMD-ovo grafičko odeljenje na narednih nekoliko godina...
 
Mining je poput VR-a, potrebna ti je posebna prostorija za to :D
Ne bi me čudilo da ima čak i ljudi koji rudare u sobi gde žive i spavaju, brinem za njihovo zdravlje, ali teško ko od pohlepe to vidi.
Na kraju sve te muke, treba čuvati te novčiće negde, a nigde nije sigurno, treba ih zameniti, a menjačnice pucaju svaki čas, nema one koja nije pukla do sad. Treba juriti stalno nove kartice i poklanjati stare, pratiti svakog dana cene, stresa na sve strane, stvarno sažaljevam one koji se time i dalje bave.
Najjači su mi oni koji su više puta bili pokradeni za velike iznose ( a mnogo ih je) , a oni i dalje veličaju rudarenje.

Nego da predjem na neku ozbiljniju temu, jer je rudarenje zaista presmesna tema bila godinama, a i sada je, možda nekad postane ozbiljna tema, ali za sad je samo neozbiljno smešna, to je sušta činjenica.
...

Evo samo objasni, na stranu što tvoja priča potseća na lisicu i grožđe, kako si došao do zaključka da novčiće nije sigurno čuvati nigde?
 
Nazad
Vrh Dno