Šta je novo?

AMD RX Vega

Entry Vega je oko $500. RX 580 verovatno vise nece biti ispod $400 opet. Kupovina 1080 mi se cini boljom akcijom uopsteno.
 
Asus Radeon RX Vega 64 Strix Gaming

http://hexus.net/tech/reviews/graphics/109078-asus-radeon-rx-vega-64-strix-gaming/

A quick word on overclocking. We managed to run the Asus Radeon RX Vega 64 at 1,980MHz core and 1,000MHz memory, just beating out the clocks achieved by reference, and by doing so we added
an additional 6.4 per cent performance in a trio of games. The downside of this voltage-induced performance is that power consumption rose to 532W at the wall
 
Poslednja izmena:
Asus Radeon RX Vega 64 Strix Gaming

http://hexus.net/tech/reviews/graphics/109078-asus-radeon-rx-vega-64-strix-gaming/

A quick word on overclocking. We managed to run the Asus Radeon RX Vega 64 at 1,980MHz core and 1,000MHz memory, just beating out the clocks achieved by reference, and by doing so we added
an additional 6.4 per cent performance in a trio of games. The downside of this voltage-induced performance is that power consumption rose to 532W at the wall

Nekoliko frejmova dobitka za +120W potrošnje...i to na top kartici. Bravo, AMD, bravo.

tuxedo-obama-laughing-afp-640x480.jpg
 
Poslednja izmena:
Ja sam okačio video gde AdoredTV detaljno prikazuje potrošnju prilikom overkloka. Pri maksimalnom overkloku turbo mod potrošnja je bila ~540w a za balance~379w. Razlika u fps mala da bi opravdalo povećanje potrošnje........ Vega64 je stvarno loša

edit: da ne pišem napamet evo ga :

https://www.youtube.com/watch?v=bIGpvBrwXvA&t=521s
 
Poslednja izmena:
Jel ima takav klip za RX 56? Obzirom da joj je potrosnja malte ne kao kod GTX 1080 Ti mislim da bi sa OC-om prestigla 1080 Ti po potrosnji (obe karte OC)

Sto se tice rezultata, koliko sam mogao da primetim sarenoliki su rezultati i mnogo zavise od postavki u igrama.

Kod Hardware Unboxed kroz 25 igara jedva da je 2% brza RX 56 od GTX 1070 u QHD rezoluciji dok su u 1080p jednake.
Preleteo sam dosta testova i ono sto mi je definitivno zapalo za oko jeste pad performansi prilikom pojacane filtracije pogotovu u vecim rezolucijama recimo u primerima vezanim za RX 64.

Jedan od takvih..

Evo igre koja vise lezi AMD kartama i po nekoj logici za ocekivati je da Vega tu bude malo brza obzirom da su karte tu negde po snazi.

DeusEX Mankind :

Bez AA :

https://images.hardocp.com/images/articles/1502704801jynro0altk_5_2.png

Sa AA :

https://images.hardocp.com/images/articles/1502704801jynro0altk_5_3.png

Takodje kod 4K karte nekad zaostaju u odnosu na nVidia-u a i min fps je losiji.
Ocekivao sam da HBM2 tu malo pogura, ocigledno da nije dovoljno, bar ne da odnese pobedu za tu rezoluciju. Slicno je bilo kada se FuryX pojavio.
 
Asus Radeon RX Vega 64 Strix Gaming

http://hexus.net/tech/reviews/graphics/109078-asus-radeon-rx-vega-64-strix-gaming/

A quick word on overclocking. We managed to run the Asus Radeon RX Vega 64 at 1,980MHz core and 1,000MHz memory, just beating out the clocks achieved by reference, and by doing so we added
an additional 6.4 per cent performance in a trio of games. The downside of this voltage-induced performance is that power consumption rose to 532W at the wall

Dokaz da overklokovana Vega sa overklokovanim i7-6700K na 4.6 GHz može komotno da radi na kvalitetnom 600W napajanju. Ceo sistem trošio 532W tokom igara.

Odlična kartica, deo koji si ispustio da kopiraš:
Asus adding extra TDP to the BIOS obviously increases total power consumption. That is reflected in under-load figures that are 44W higher than reference.
However, that massive Strix cooler does an admirable job of keeping RX Vega 64 cool and composed.
What's more, though we didn't test in our own environment, the card's fans kept very quiet under load. We'd describe the card as barely audible in a typical gaming rig, as is the GTX 1080 version, to be fair, and therefore a huge improvement over the noisy Radeon reference model.

Što se tiče ovekloka, pričao sam na nekoj od prethodnih strana da inicijalini drajveri nisu omogućavali overklok i da su pokazivali neke sumanute rezultate a u stvari je klok kaskao. Koristili su iste te drajvere:
Drivers were the same 17.8.1 beta as used on the reference card.



EDIT: sad vidim i par drugih sajtova je bilo pozvano u ASUS UK da vide kako izgleda ovaj Vega 64 Strix koji će izaći u septembru:



Nemci su je nahvalili u odnosu na referentnu (googlish):
Conclusion: Positive first impression
Even if a test of the final Asus Radeon RX Vega 64 Strix like the market introduction still a few weeks in must wait, shows the pre-production copy of Asus already where it goes with this partner card: In the right direction. This is largely due to the 2.5-slot thick cooling system, which was already convincing on the Asus GeForce GTX 1080 Ti Strix (test) .
Because while the reference card goes under load loudly, the version of Asus manages to remain very quiet even in games. From a closed case the strix under load is hardly heard and the quiet competition with GeForce GTX 1080 equals.

The performance-per-watt ratio is slightly better
Asus did not like the graphics card: The Radeon RX Vega 64 Strix is ​​even a bit faster than the reference design of the Radeon RX Vega 64 (Test) and is in the case somewhat smaller selection of games with an overclocked GeForce GTX 1080 equals. This also creates the reference design with a maximized Power Target, but an abnormally high volume is generated.

Another reason for the quiet cooling with high performance next to the radiator is the third good news: The power consumption has hardly increased compared to the reference model at 100 percent Power Target. It remains high, but the performance per watt ratio is slightly better compared to the reference card.

Final Partner Cards at the end of September
Even though it will be a final evaluation of the graphics card only on the basis of a final version, to ensure that it also corresponds to the model in the trade, the first impression of the Radeon RX Vega 64 Strix is ​​very positive. What will it cost? Asus did not say anything.
Whether the model of Asus will be superior to the other partner cards, including those of the usually strong AMD exclusive partners PowerColor and Sapphire, must also show up. Probably towards the end of September, a test of several partner cards will also answer this question.


EDIT2:
AMD has released a statement regarding the supply issues of Vega. 

AMD Radeon RX Vega 64 will be restocked for 499 USD ‘over the next few weeks
 
Poslednja izmena:
Glupost, pa koji stock kuler je ikada bio tih? Bilo da je rec o Nvidiji ili Atiju, uvek su bila neka single fan turbina resenja koja su bila i toplija i bucnija od maltene svega ostalog na trzistu.
 
Samo dual gpu.

Sent from my S6 Edge
 
Stiv je tu objasnio da postoji greška u drajverima koja prijavljuje veći klok a u stvari ne donosi nikakva poboljšanja. Isto se dešava i sa manjim klokom i većom HBM2 frekvencijom.

Ova "tebela" objašnjava u detalje to:

GN_VegaOCHL.JPG

Žutom bojom sam obeležio najbolje rezultate koji su realni i primenljivi. Oko 20% od podrazumevanih, fabričkih frekvencija je moguće izvući kombinacijom overkloka GPU i HMB2 kao i power limita.

Za sve koji su čitali i gledali opise od izbacivanje ovo ništa nije novo jer je i AMD javno objavio da inicijalni drajveri nisu idealni za oveklok kao i da je radni takt tokom ovekloka nerealan i da se za testiranje provrti 3D Mark i uporede rezultati.
Nešto o čemu sam već pisao u ovoj temi.
 

Prilozi

  • GN_VegaOC.JPG
    GN_VegaOC.JPG
    37.8 KB · Pregleda: 136
20% dobitka u score-u takođe nije malo..Steve je primetio da osim baga gde karta ne radi na kloku koji prijavljuje software, javljaju se i bagovi u vidu da karta ne renderuje sve..ja bih ipak sačekao da se sve to ispravi pre zaključaka o visini overclock-a.

Gledam već nekoliko dana u Nemačkoj, izuzev limited edition i liquid verzija, karti ima svuda po ceni od 650 evra.
Ne primećujem veliku potražnju, i ne čudi jer po ovoj ceni karta nema mnogo smisla - za gejmere je preskupa za ono što nudi a ni za mining se nije nešto pokazala obzirom da troši mnogo.
 
Za 650e vec nikom nije zanimljiva. Launch cena je kao 500 dolara, a posto je dolar bas dosta pao, to bi trebalo da bude oko 430 evra. To je cena u USA bez poreza. U Evropi nek je i 30% porez (a nije), to je oko 550 evra. Za te pare moze da ide, za 650 vec ne moze, posebno sto je referentna karta sa velikom potrosnjom.
 
Day one cene Vege su bile manje od 500 evra i mogle su da se kupe po toj ceni. Trenutna cena je takva jer je inicijalna količina rasprodata u rekordnom vremenu (ruku na srce, verovatno i nije bilo preterano mnogo kartica na tržištu).

Kroz dve nedelje će biti Vega kartica po MSRP cenama tako da spremite novce. Ukoliko vam treba kartica ovog trenutka nVidia takođe ima modele koji vas mogu zadovoljiti.

Ista situacija je bila i sa RX karticama pa se cene opet normalizuju.
 
Vrh prica, samo sta mi u Srbiji odntoga imamo?
I Madjari digli cene karti u nebesa i to onih koje nisu toliko atraktivne za mining..Jedino gtx 1050 ti i slabije imaju normalnu cenu.
 


Od sedam igara u tri igre Vega ima nesto bolje rezultate a i od te tri, dve su diskutabilne jer se frejmovi smenjuju na gore i dole kod obe karte pa se moze reci da su egal mada bih ipak i te dve uvrstio kao prednost kod RX 56.
Dakle, nisu tu stvari bas takve kakve se hype-uju. Uzevsi u obzir OC, potrosnju i temperature a na kraju dostupnost i cenu, drugaciji se utisak stice.
 
Mene više zanima kad ce rx vega 56, da se nadje kod madjara, po normalnoj ceni... I što izlazi tek 28-og avgusta, dal da bi je naštancovali u velikom broju, da ih bude bar par dana u radnjama pre nego što se razgrabi ili je poboljšavaju, što ne verujem da je slučaj, jer su opisi za nju već urađeni.
 
Vega je jednostavno brza karta od GTX 1070, tu ce biti potraznja i od strane gejmera i rudara.

Meni je bitnije kad ce se pojaviti nonreferentni modeli VEGa56 tipa Nitro ili neki Strix. Nikad nisam bio ljubitelj referentni kartica.
 
Vega je jednostavno brza karta od GTX 1070

Ne znam zašto svi toliko potenciraju to, kao da beži od 1070 ne znam koliko. Bukvalno zavisi od igre. Evo testa u 25 igara (više no bilo koji drugi review):

https://www.youtube.com/watch?v=lQCal8t-qvQ

U pola njih je brža Vega, u pola 1070. Kad se sve sravni, Vega generalno beži manje od 10%...u realnim ciframa, to je u većini slučajeva bukvalno nekoliko frejmova. Šačica frejmova manje od Vege mi ništa ne znači kad u gro igara izvlačiš 80-100 fps. Da se mašina muči da izvuče 40fps, tih 5-6 bi značilo nešto...Da li je neko voljan da žrtvuje vrelinu i potrošnju struje zarad nekih 8% više FPS u odnosu na 1070? Ja ne bih. Opet, zavisi od toga koje igre najviše igraš.
Za nekog poput mene, ko ne igra AAA igre i mahom igra starije stvari, NVidia je bolja kupovina jer manje pravi probleme u starijim igrama, manje mi opterećuje napajanje i hlađenje u kućištu i tiša je.

BTW, ne zanosite se da će Vege mogu da se nađu po prvobitnim cenama, od toga nema ništa. Kad se AMD smiluje da ubrza proizvodnju i popuni zalihe, koštaće po 100$ više (i to u SAD, kod nas možemo samo da nagađamo). A što se samih zaliha tiče, i to je čupavo jer za sada HMB2 memoriju pravi samo Samsung (šuška će da će početi i Hynix) i to ide sporo, pa im se može da nadrukaju cenu (a i sama proizvodnja nije jeftina). Zbog slabe proizvodnje a velike potražnje, prodavci će takođe da nadrukaju cene (kao što smo videli). Plus, tu su mineri koji će verovatno da obrste Vegu 56 (za Vegu 64 nisam siguran jer guta previše struje), tako da...
 
Poslednja izmena:
@jurodivi

Ovde su se pominjale cifre i od 20% :d

Sa tog testa koji si linkovao je Vega brza jedva 2% i to u QHD, kojih crnih 10%?
Imas kasnije objasnjenje u klipu gde su sracunali..

https://forum.benchmark.rs/showthread.php?405498-AMD-RX-Vega&p=5202517&viewfull=1#post5202517

Ja sam vise za neki kompromis da su karte tu negde pa ako bas neko vise preferira AMD sto da ne, svako ima pravo na izbor.
Generalno GTX 1070 je bolja kupovina sta god ljudi pricali ali ok, opet rekoh stvar je izbora.

I ja sam misljenja da cene nece biti povoljne, uzevsi u obzir cenu RX 64 koja je 650 evra, slabiji model moze biti samo 100 evra jeftiniji sa cenom opd 550 evra a to upada
u rang GTX 1080 i to veoma dobre non referentne edicije.

Ta Vega je jedino isplativa kupovina sa cenom od 450 evra recimo, i to non referentni primerak. Tada bi moglo da se progleda sto sta izmedju prstiju.
 
Slažem se...ali eto, i da je vega 56 1% brža, gledaće na to kao da je ošišala 1070. Ljudska priroda...zaista bukvalno zavisi od igre do igre. I ja bih rekao da je 1070 bolja jer je efikasnija a po snazi razmenjuju udarce. AMD je dobra kupovina za igre koje mu daju dvocifrenu prednost u frejmovima ili ako hoćeš Freesync.

Što se cena tiče, nema šanse da Vega 56 bude ispod 500-550€ kod nas ili Mađara. To je već blizu 1080 teritorije, što je automatski ne svrstava u dobru kupovinu, a možda se i rudari otkače malo od 1070 zbog nje pa ovoj padne cena. O Vegi 64 da i ne govorimo, bolje je dodati nešto para i uvrebati neku 1080Ti na popustu, koja šije sve na tržištu (da ne pominjemo što V64 vuče struju k'o elektromotor)...
 
Poslednja izmena:
Ne znam zašto svi toliko potenciraju to, kao da beži od 1070 ne znam koliko. Bukvalno zavisi od igre. Evo testa u 25 igara (više no bilo koji drugi review):

https://www.youtube.com/watch?v=lQCal8t-qvQ

U pola njih je brža Vega, u pola 1070. Kad se sve sravni, Vega generalno beži manje od 10%...u realnim ciframa, to je u većini slučajeva bukvalno nekoliko frejmova. Šačica frejmova manje od Vege mi ništa ne znači kad u gro igara izvlačiš 80-100 fps. Da se mašina muči da izvuče 40fps, tih 5-6 bi značilo nešto...Da li je neko voljan da žrtvuje vrelinu i potrošnju struje zarad nekih 8% više FPS u odnosu na 1070? Ja ne bih. Opet, zavisi od toga koje igre najviše igraš.
Za nekog poput mene, ko ne igra AAA igre i mahom igra starije stvari, NVidia je bolja kupovina jer manje pravi probleme u starijim igrama, manje mi opterećuje napajanje i hlađenje u kućištu i tiša je.

BTW, ne zanosite se da će Vege mogu da se nađu po prvobitnim cenama, od toga nema ništa. Kad se AMD smiluje da ubrza proizvodnju i popuni zalihe, koštaće po 100$ više (i to u SAD, kod nas možemo samo da nagađamo). A što se samih zaliha tiče, i to je čupavo jer za sada HMB2 memoriju pravi samo Samsung (šuška će da će početi i Hynix) i to ide sporo, pa im se može da nadrukaju cenu (a i sama proizvodnja nije jeftina). Zbog slabe proizvodnje a velike potražnje, prodavci će takođe da nadrukaju cene (kao što smo videli). Plus, tu su mineri koji će verovatno da obrste Vegu 56 (za Vegu 64 nisam siguran jer guta previše struje), tako da...

Slazem se ti 10% nije velika prednost, ali vecina ljudi muci svoje karte klokuje da bi dobili toliko ubrzanje, ti 10% koliko je VEGA56 brza znacajnije je nego neka potrosnja koja je kod Vege veca.

Sto se tice cijena tu smo vise puta diskutovali sve ce ovisiti o miningu ako bude manja zainteresovanost rudara onda se moze ocekivati i stabilizacija cijena u protivnom dok je ovakva ludnica nema nista od realni cijena, nazalost!
 
Slazem se ti 10% nije velika prednost, ali vecina ljudi muci svoje karte klokuje da bi dobili toliko ubrzanje, ti 10% koliko je VEGA56 brza znacajnije je nego neka potrosnja koja je kod Vege veca.

Sto se tice cijena tu smo vise puta diskutovali sve ce ovisiti o miningu ako bude manja zainteresovanost rudara onda se moze ocekivati i stabilizacija cijena u protivnom dok je ovakva ludnica nema nista od realni cijena, nazalost!

Klokovanje grafičkih karti je već godinama glupost jer su dobici bedni, nije kao sa starim generacijama kod kojih si bez muke mogao da izvučeš +20-30%. Kod novijih generacija si srećan ako iscediš 10% odnosno 5-6 fps...ali dobro, nek se igraju deca.

Što se cena tiče, zvrčka je u sledećem: cena koju je prvobitno naveo AMD (400 & 500$) je bila samo za prvobitnu, vrlo organičenu seriju, koja se rasprodala momentalno, i to samo kod nekih prodavaca, uz "rebate" od 100$. Kad se to razgrabilo, ostalo se prodavalo po "nepovlašćenim" cenama. Niko, ni revieweri ni mnogi prodavci nisu znali u čemu je stvar i koliki je zaista MSRP, a AMD je ćutao. Čak ni sada se ne zna koliko će zaista koštati Vege kad nove količine dođu na tržište (verovatno bar 100$ više od prvobitne cene), AMD ne rasvetljava situaciju niti daje oficijelni MSRP već samo kaže da će se potruditi da ih ima dovoljno. A neće, to svi znamo. Dakle, može se očekivati ludilo od cena...
 
Poslednja izmena:
@jurodivi

Matematika i zvrcka je jasna: niko normalan nece uzeti referentne krsine koje su skuplje a iste ili malo slabije u igrama od nereferentnih out-of-the-box blago oc modela GTX1070/1080. :)
 
@jurodivi

Matematika i zvrcka je jasna: niko normalan nece uzeti referentne krsine koje su skuplje a iste ili malo slabije u igrama od nereferentnih out-of-the-box blago oc modela GTX1070/1080. :)

Kad su referentne Vege precenjene u odnosu na NVidije, ko je još blesav da kupi nereferentne, još skuplje, heh?
 
Nismo se razumeli. Referentne Vege skuplje od nereferentnih GTX-ova.

Imas post pre dve-tri strane u ovoj temi sa cenama u Nemackoj.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno