Šta je novo?

AMD RX Vega

I Biostar ponudio Vegu:

The BIOSTAR Radeon RX Vega Series graphics cards are now available in selected regions. See pricing below:

BIOSTAR Radeon RX Vega 56 (VAVAL5VM88) $549
BIOSTAR Radeon RX Vega 64 Air-cooled Edition (VAVAT5VM88) $689
BIOSTAR Radeon RX Vega 64 Water-cooled Edition (VAVAX5VM88) $799

Preporucene cene. Sto znaci kod nas 64 Water 850 evra :/
 
Da, mislim da su i te preporucene za 100 evra vece nego sto trebaju da budu.
 
Umorio sam se od cekanja Vege, uzeo sam polovan GTX 1070, za 400e.
 
Onaj evga? :D
 
Hehe :D .....
 
Bacicu utiske Vege 56 koja mi je dosla u ruke.

Sent from my S6 Edge
 
Hvala Asus kancelariji za support! HW Gurus je bio prvi na svetu na Asusovom takmicenju i ovo je jedno od stvari koje su nam darovali.

Sent from my S6 Edge
 
Bravo na zasluzenoj nagradi :)
 
Hvala, hvala :)

Sent from my S6 Edge
 
AU:shock:456W system sa klokanim I7 i Strix RX 56....Pa sa GTX 1080ti ne prebacuje 400w, ne znam koliko je ovo tacno?! Ako jeste, osim mininga ne vidim poentu kupovine ovog cuda. Koliko god free sync monitori bili jeftiniji.
 
Ko vec ima freesync monitor mora... jer meni sa ovom sad gtx 1070, ne radi cak ni 75hz kolko monitor podrzava, vec samo 60hz.
 
Konačno stigao Eiswolf za Vegu. :banana:
Videćemo sad kad stavim ovu moju pod vodu dokle će da ide...

20171223_161438~2[1].jpg
 
Moj utisak za Vegu 56 Strix, karta odlicno odradjena,mocno izgleda hladjenje super. Custom fan nije moguće podesiti, tu cenim da ce izbaciti novi bios za nju ili tako nesto. Nisam vican sa undervoltom jos uvek, uspeo sam da je nastelujem na 0.85v da kopa eth nesto preko 40mhs, a za Monero nesto ne ide najsjajnije. Mada najvise me za sada nervira fan custom, ima da je prikacim na fan controller. :)

Sent from my S6 Edge
 
Ko vec ima freesync monitor mora... jer meni sa ovom sad gtx 1070, ne radi cak ni 75hz kolko monitor podrzava, vec samo 60hz.
Meni je sa 950m povezanom preko HDMI na monitoru iz potpisa radilo na 75Hz, treba da se ukljuci FreeSync u opcijama monitora, u OSD-u.
Iako FreeSync, naravno, nije radio, dobio sam opciju za 75Hz.
 
koliko te kostao eiswolf?

Poručio sam direktno sa alphacool web sajta: 180€ je komplet, 20€ je shipping i 60€ je carina i porez. Tako da mu sve ukupno izađe na oko 260€.
Samo za sebe se ne isplati, jer za tu doplatu sam mogao odmah uzeti Vegu 64 LC. Ono što dobijam je da će mi se ovo integrisati u loop sa Eisbaer-om. Plus za sledeću grafičku koju budem uzimao menjaću samo hladnjak i backplate što mu izađe 50-60€. Tako da na duže staze mi je imalo smisla kao investicija.
 
Znalo se oduvek da su pare za vodu bacene u startu, odmah se oprostis od tih para. Ali merak nema cenu. :)

Sent from my S6 Edge
 
Meni je sa 950m povezanom preko HDMI na monitoru iz potpisa radilo na 75Hz, treba da se ukljuci FreeSync u opcijama monitora, u OSD-u.
Iako FreeSync, naravno, nije radio, dobio sam opciju za 75Hz.

Tako je, znam, radi i preko Displayport-a naravno, ali Freesync u opcijama moram da iskljucim, jer kad mi je on ukljucen imam zestokih microstutter-a u igrama, a kad ga iskljucim sve ide glatko.
Bice da je podeseno da namerno stuca, kako se ne bi koristila konkurencija.
 
Moj utisak za Vegu 56 Strix, karta odlicno odradjena,mocno izgleda hladjenje super. Custom fan nije moguće podesiti, tu cenim da ce izbaciti novi bios za nju ili tako nesto. Nisam vican sa undervoltom jos uvek, uspeo sam da je nastelujem na 0.85v da kopa eth nesto preko 40mhs, a za Monero nesto ne ide najsjajnije. Mada najvise me za sada nervira fan custom, ima da je prikacim na fan controller. :)

Sent from my S6 Edge

Mislim da su se pojavili skoro neki BIOS modovi za Monero, baci pogled na BTCtalk forum
 
Sve sto sam nalazio su za referentne karte. Za Strix karte apsolutno nista jos nisam nasao.

Sent from my S6 Edge
 
Evo da napišem kako je prošlo "potapanje" Vege pod vodu.

Prvo sam se baš namučio sa skidanjem stock coolera. Jedan od šrafova koji je držao cooler je bio baš dobro pritegnut i oblaznuo je načisto dok sam pokušava da ga odšrafim. Na kraju sam ga nekako odvijo koristeći klešta. :S:

Nakon toga me je namučio sam Alphacool vodeni blok. Ispostavlja se da je bočna stranica bloka na koju naleže backplate bila malo ukrivo, pa je gurala backplate. Zbog toga su šrafovi kojima se pričvršćuje blok i priteže uz GPU išli krivo, jako teško se šrafili i nisu mogli dovoljno dobro da pritednu blok. Zato što blok nije nalegao kako treba HBM se pregrevao i generalno temperature nisu bile nešto mnogo bolje nego sa stock coolerom.
Na kraju sam, posle više pokušaja rastavljanja i sastavljanja uz pritezanje šrafova, uzeo klješta i blago ispravio tu bočnu stranu bloka, tako da backplate može lepo da se poravna. Nakon toga, sve je leglo na mesto i lepo sam mogao da ušrafim i pritegnem blok.

U nedostatku novijih igara u kolekciji, koje imaju built-in benchmark, iskoristio sam Unigine benchmarke za testiranje: Heaven, Valley i Super Position. Za svaki test i clock sam vrteo benchmarke po 3 puta i usrednjavao rezultat. Kao bazne sam uzeo rezultate koje je karta davala na defaultu sa Vega 64 BIOSom, jer me je mrzelo da prebacujem nazad na Vega 56 BIOS i da i to još testiram.

Koga zanimaju detalji i rezultati:
Nakon montaže i povezivanja na 240mm radijator temperature su pale i stabilizuju se na 55C na default-u u Turbo modu kada je karta duže vreme pod opterećenjem. Karta je prestala da udara u termal limite, kao što je bio slučaj sa stock cooler-om. Sada je power limit počeo da bude ograničavajući faktor. Samo zamena cooler-a, na istim Default setovanjima je podigla score u Valley i Super Position-u za 3-4%, dok je score u Heaven-u otišao 6% na gore. Tako da je to dobra indikacija šta se može očekivati od custom Vega koje će doći sa boljim cooler-om. Clock koji karta postiže u loadu je skočio sa 1500 - 1530 na 1530 - 1560 MHz.
Treba napomenuti da je ovo bolje od OC-a sa stock cooler-om gde sam dobijao 2-3% gain (OC uz blagi undervolt).

Nakon toga sam odvrnuo power limit karti na +50% i podizao clockove za core i HBM. Na žalost na default naponu core nije hteo na 1700 ili više, karta je već postajala nestabilna. Tako da sam je podesio tako da ne prelazi 1680. HBM je sa druge strane baš bio raspoložen da se protegne, podigao sam ga sa 945 na 1100 MHz i karta je bila perfektno stabilna u svim testovima. Preko toga nisam ni pokušavao, jer sam već počeo da se približavam termalnom limitu za HBM. Uz +50% power limit, OC cora na 1680 i HBM-a na 1100 MHz scorovi u benchmarcima su skočili 12-14% u odnosu na default na vazduhu. Pri tome temperatura GPU-a je bila pod load-om 64C, a karta je vukla 330W.
Međutim, ono što je takođe bitno je što su i tako ventilatori bili tiši od stock cooler-a.
Verovatno se uz undervolt i malo igranje sa naponima može izvući još koji procenat iz ove karte, ali tako sitan dobitak nije vredan truda.

S obzirom da se sa gore navedenim OC-om karta grejala poprilično i vukla nenormalno struje, zarad relativno malog dobitka rešio sam da primenim neki dosta blaži OC za day to day potrebe.
Na kraju sam završio sa sledećim podešavanjima: Power Limit +15%, HBM overclockovan na 1000MHz i under-voltovan na 1000mV (sa 1100), core P6 OC na 1552 i undervolt na 1080mV, core P7 OC na 1652 i undervolt na 1150mV. Sa ovakvim podešavanjima core clock je išao između 1560 i 1590MHz u load-u. Scorovi su bili +5% u Super Position-u, +6% u Valley-u i +9% u Heaven-u. Pri tome temperatura GPU-a je u loadu bila 56C, a potrošnja 255W. Što je jako slično default podešavanjima kada su bili 55C i 250W.
TL;DR Sa boljim (ne-referentnim) hlađenjem Vega može da izvuče 3-6% bolje performanse bez ikakvog OC-a. Pod vodom, bez podizanja napona karta može da izvuče dodatnih 12-14%. HBM tu baš ima dosta lufta koliko još može da ide, ako se dobro hladi, ja sam lagano izvukao 1100MHz. Međutim, taj OC i napredak u performansama povlači i značajno višu potrošnju. Meni se više svidela varijanta sa undervoltom i blagim OC-om, gde se uz jako sličnu potrošnju izvuku nekih 5-6% bolje peformanse.

Toliko od mene za sada, i sorry na podužem post-u. :)
 
HBM2 voli da bude sto hladnija, to je to. Neka te lepo sluzi.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Stigle karte Vega 64 u radnju na E i W, cena 94.990, no comment.
 
Daj odmah nijednu!
 
Nazad
Vrh Dno