Šta je novo?

AMD RX Vega

@Erik011 Pored temp limita za core i power limita za kartu, postoji i temp limit za HBM2.
Slično se i meni desilo kada sam pokušao da podignem clock za HBM2 preko 1GHz. Kartica je krenula da throttle-uje i počeli su da se javljaju nenormalni stutteri, FPS sa 100+ na 40 i tako u krug. Kada se pogleda vidi se da je non stop skakala izmedju 500 i 1010 MHz za HBM2. Moguće da ti se to dešavalo. GpuZ koliko sam video prijavljuje i HBM2 temp, pa može i na osnovu toga da se proveri.
 
Ako se dobro sećam, u nekom od Gamer Nexus videa o Vegi su pomenuli nekakve limitere, ali sam zaboravio detalje.
 
Yup, a mislim da je i Buildzoid pomenuo u nekom od njegovih clipova gde objašnjava razlike izmedju Vega 64 BIOSa. Tu mislim da pomene da iako ovi sa kartica sa vodenim hladnjenjem imaju više napone i power limit, da je nezgoda što imaju te termalne limite koji su u BIOSu setovani dosta niže nego air cooled varijante. Zato ih nije preporučljivo stavljati na kartice koje nemaju adekvatno haldnjenje.
 
untitled14.png
Jos jedna igra meni interesantna gdje Vega izdominira

Ogromna razlika izmedju Vege56 i GTX 1070 nije cudo sto nvidija izbaca GTX 1070ti kao odgovor na Vegu, ipak je Vega malo uznemirila zeleni tabor.

Rezultati su takvi samo u bench tool-u u okviru igre, u realnim vožnjama nv karte imaju veći fps nego u benchu. Nešto baguje na tom polju. Plus što je neko napomenuo, rezultati se razlikuju na većim rezolucijama i u tom benchu.
 
Poslednja izmena:
@Erik011 Pored temp limita za core i power limita za kartu, postoji i temp limit za HBM2.
Slično se i meni desilo kada sam pokušao da podignem clock za HBM2 preko 1GHz. Kartica je krenula da throttle-uje i počeli su da se javljaju nenormalni stutteri, FPS sa 100+ na 40 i tako u krug. Kada se pogleda vidi se da je non stop skakala izmedju 500 i 1010 MHz za HBM2. Moguće da ti se to dešavalo. GpuZ koliko sam video prijavljuje i HBM2 temp, pa može i na osnovu toga da se proveri.

Ne ne, HBM2 se drzao dobro. Nije udarao 85C. Core clock mi je varirao toliko da sam digao ruke od jurenja maks kloka u megaherc. Nije dolazilo do stuttera nijednom, a core clock je bio od 1300-1580mhz u zavisnosti od igre. Kako je odlucivao u kojoj ce koliko da bude mi uopste nije jasno :d
 
Poslednja izmena:
Pa kako ja kapiram core clock je ogranicen ili power ili temp limitom. Realno sa default coolerom nema potrebe pomerati onaj OC slider za core, jer 64ka je i ovako nameštena da može da diže clock preko 1600, što u praksi retko koja dostiže. Tj. ne bi bilo potrebe da nema bug-a u driverima zbog koga odbija da primeni promenu napona, osim ako se OC slider za core ne pomeri, ali ako to zanemarimo nema potrebe ga pomerati (meni je na +0.5%). :)

Meni u sličnom tom range-u varira core clock, s tim da zna u peak-u da ode i na 1600MHz. Pomeranje power slidera u mom slučaju, na preko +25% nema efekta, jer trenutno moja karta ne udara u power limit, već temp. Konstantno je na 75+C i max broju obrtaja za vent (2700 RPM). Tako da jedini način da dobijem bolje rezultate je da dalje povećam max RPM što mi nije baš opcija, jer na 2800 RPM već počinje da mi smeta buka.
Ono što univerzalno pomaže je undervolt, jer obara i temperature i potrošnju. Jedinu što tu baš i nema mnogo lufta. Ali recimo meni je karta hitovala 1600 tek nakon undervolta, pre toga mislim da je max bio 1560 ili 1580.

Tako da ja bih rekao za OC Vega air cooled karti:
1. povećati power limit,
2. staviti maksimalno agresivan fan curve prihvatljiv za uvo,
3. onda još opciono probati malo oboriti core napon.

(za Vegu 56 se podrazumeva flash na 64 BIOS) :D
 
Pa napisah vec da nije vezano ni za temp, ni za power limit. U nekim igrama temp dodje na 65C i karta throtluje na 1300 (tomb raider), u nekim i na 72-73C pa drzi 1500+. Totalno je random.
Strix cooler nema nikakav problem da ohladi kartu.
 
Ok, ne videh taj post za core temperaturu. Da, to je čudno. Pretpostavljam da ni max napon za core ne dostiže, jer bi onda verovatno zabila power limit.

Da nije možda do drivera. Jay je u njegovom review-u pomenuo da je on morao da koristi 17.8.2, jer boost na Strixu ne radi kako treba na 17.9.2.
https://youtu.be/MyFTQFtju4Y?t=6m8s
 
Moze biti da je do drivera.
Na 17.8.2 sam imao druge bagove, pa sam morao da koristim 17.9.2 :d
 
Video sam isti komentar kod guru3D-a za drivere.
 
Ogromna razlika izmedju Vege56 i GTX 1070 nije cudo sto nvidija izbaca GTX 1070ti kao odgovor na Vegu, ipak je Vega malo uznemirila zeleni tabor.


Ispravljeni svi problemi kod nV u ovom naslovu.

The fruits of this labor can be seen today in our new Game Ready driver, which introduces performance improvements of between 15-25%, depending on your system configuration, in the recently-released Forza Motorsport 7.

Eto razloga da se predomisliš zbog izbora karte, ili je igra prestala biti interesantna :p
 
Pa sad, svašta se može videti danas. Evo nekih zanimljivih rezultata iz HU testa 8700K
148nntz.jpg

20znpfm.jpg
Naravno, ovo nije opšte stanje, ali pokazuje koliko je veliki posao optimizovati hardver i softver u današnje vreme
 
Ove tvoje švabe su već odradile testove sa 1060/1080 na novim drajverima. GTX 1080 sa novim drajverima dobila ~20%@1440p, i brža je od GTX 1080 Ti sa starim drajverima za 10.7% @1440. :)
 

Prilozi

  • 1.jpg
    1.jpg
    228.5 KB · Pregleda: 115
Poslednja izmena:
vega64.png


i sa novim driverima daleko su od vege mislim na testiranu GTX 1080 tek sustizu Vegu56
 
Ajde i 720p, to je najbolja rezolucija za gpu test :d

Mada na 1080p je skok od 16.3% sa novim drajverima, po ovome što si štiklirao.
 
Poslednja izmena:
Koliko vati napajanje mi treba za Vegu 56, ako bi je overklokovao, i i5 2550K, koji bi takodje bio klokovan i neka preporuka koji brend napajanja da uzmem, neko kvalitetno i koje je dobro za klokovane komponente?
 
uzi 1000w cisto da ti ce nadje :),verovatno ti treba manje ali bolje da ima lufta.
 
Poslednja izmena:
Guru 3d kaže da je minimum za stock vegu 56 500W. Gigabyte preporučuje 650 W za vegu 56. Mislim da je svako stvarno kvalitetno napajanje od 650+ W dovoljno.
 
Koliko vati napajanje mi treba za Vegu 56, ako bi je overklokovao, i i5 2550K, koji bi takodje bio klokovan i neka preporuka koji brend napajanja da uzmem, neko kvalitetno i koje je dobro za klokovane komponente?

Prijatelju, napajanje kupujes da te glava ne boli. Uzmes kvalitetno i dovoljno jako u startu da te sluzi.
Moja preporuka je EVGA SuperNOVA G2 850W, ili G3.
 
Poslednja izmena:
Meni prastari OCZ od 600W bez problema tera OC-ovanu Vegu 56 i R7 1700X na defaultu.
Tako da pretpostavljam da i tih min preporučenih 500W može da potera, ali nešto od oko 600W ako hoćeš da imaš malo lufta.

Ako odvrneš Power Limit Vegi, sa 64 BIOS-om, ona može da povuče skoro i 300W. Sa procesorom i ostalim komponentama 150W nije problem izvući u Load-u. Tako da bi sa nekim kvalitetnim 500W bio baš na limitu mogućnosti istog.
 
Pa tako je i rečeno, 500W ako sve radi na stock podešavanjima, 650 W ako hoćeš da klokuješ.
 
Vidim sad da Oc Vega ume da povuče 400w iz zida peek, a Oc proc moze 200w najviše.
Uzecu neko kvalitetno od 700, 750w, koje mogu da nadjem ovde do oko 120e, vidim da svi preporucuju evga, seasonic, razmišljam i o corsairu ili eventualno cooler master.
 
Ako baš hoćeš možeš.
Ali ako nećeš da na tu Vegu stavljaš vodeno hladjenje nećeš je sigurno terati do tih limita, i nešto od oko 600-650W će ti raditi posao.

Ja sve i da odvrnem power limit na ovoj mojoj, ne uspevam da izvučem više od 260-270W. Stock cooler ne može preko toga da ohladi kartu, pa počinje da throttluje, pa se i potrošnja drži na tako nekom nivou.
A da budem iskren i ne isplati se previše je odvrtati. Za dodatnih 50W u odnosu na ono gde mi je sad (oko 220W u load-u trenutno) dobijem 2-5% perf boost i bučniju kartu. Taj mizerni boost ne primećujem, ali ovo drugo ćeš osetiti/čuti. :)
 
1080_ultra.png


A evo i za kolegu @ramu posto on voli ove vise rezolucije

1440_ultra.png


2160_ultra.png
 
Computer Base in Germany, however, have gone to town on the GPU testing. They’ve benchmarked Shadow of War with all the most recent graphics cards to see how they stack up in the open-world orc-fest.

The results highlight both how memory-intensive the game is, and just how well AMD’s latest Vega GPU architecture can deal with that sort of title. For the most part the AMD RX Vega 64 fell behind the Nvidia’s GTX 1080 in our gaming benchmarks when we first reviewed it - even in the high-res textured world of the game's prequel, Shadow of Mordor.

But with Shadow of War the Vega 64 is consistently out in front of the GeForce card. The difference is just 9% at 1080p and 1440p, but it stretches to a hefty 21% when the resolution is pushed up to 4K. Interestingly, it’s at 4K where the AMD RX Vega 56 also pulls away from the GTX 1080.

https://www.pcgamesn.com/amd-vega-shadow-of-war-performance
https://www.computerbase.de/2017-10...amm-mittelerde-schatten-des-krieges-3840-2160

Izgleda da opet moraju da prave nove drajvere, ovi su im izdržali ni sedam dana :D
 
Nazad
Vrh Dno