Šta je novo?

AMD RX Vega

Ako nekog interesuje RX Vega 56 je za sad dostupna da se poruci po razumnoj ceni od oko 500e u lokalnoj E... radnji. :)
Koliko ce dugo drzati na sajtu videcemo.
 
Gigabyte Drops Support for Radeon RX Vega 64 - GeForce GTX 1070 Ti Now its Focus

Reports have emerged that graphics card manufacturer Gigabyte has backed out of any deals to provide custom variants of the Radeon RX Vega 64 GPU. The AIB partner is allegedly disappointed in the limited quantities of Vega 64 GPUs available and decided to abandon the graphics card entirely.

Low yields of HBM2 are likely the culprit for this, and it’s resulted in very limited supplies of Radeon RX Vega 64 graphics cards making their way into retail channels. The problem is compounded of course by the demand from cryptocurrency miners, although market analysts believe this demand may begin to tail off in December.

Tom’s Hardware adds another wrinkle to this solution by claiming that Gigabyte has also said it fears high RMA (Return Merchandise Authorisation - returned graphics cards) for Radeon RX Vega 64, suggesting worries about the reliability of AMD’s GPU as well as its capacity to supply replacements when stocks are so limited. The RMA concerns also hint at worries about high-intensity use from miners.


There is a little bit of a silver lining to this news though, as Gigabyte hasn’t ruled out creating a custom Radeon RX Vega 56 Gaming G1 graphics card. They’re certainly interested, although it is unable to begin mass production of the graphics cards until AMD can wing some supplies its way.

Lastly, and perhaps more worrying to AMD, Gigabyte has said it's turning its focus towards Nvidia’s (rumoured) upcoming GeForce GTX 1070 Ti. Nvidia’s latest graphics card is expected to launch very soon indeed, and it’s big blow for AMD if an AIB partner is prepared to skip its flagship graphics cards entirely in favour of the GeForce equivalent.
 
Wow...nisam verovao da Gigabyte ima cojones da batali Vegu, otvoreno. Nije smak sveta za RTG ali je veliki udarac i govori mnogo. Plus, MSI je rekao da neće skoro da izbaci aftermarket Vegu...
 
Poslednja izmena:
Vaistinu, Tom's Hardware nije mogao da odoli da te troluje...

Čudi me da su zabrljali sa takvom jednom objavom, doduše...to nije bila mala stvar.
 
Poslednja izmena:
Nisu to samo oni objavili, vec i gomila drugih sajtova, na njima i dalje stoji ono što sam napisao, a ova vest sa guru3d ne vidim nigde da je zvanično potvrdjena od strane gigabajta.
Inace ne vidim što sam trol kad samo prenosim zvanične vesti, kakve god da su. Meni svakako ne idu na ruku, jer ja čekam Vegu da kupim, vidim da ću čekati do novembra.
 
Ako napišeš išta na štetu Vege, po defaultu si trol...tako to ide ovde.
 
Ma onaj biasedhardware ne treba ni uzimati za ozbiljno u poslednje vreme, preteruju. Ovaj guru kaze da je u kontaktu sa proizvodjacima i da ce biti karti cak je i navedeno u kojoj nedelji ce biti u prodaji a kasnjenje jeste zbog nedostatka cipova tj vrv zbog HBM. Vega 56 je ok varijanta dok 64 ispada ne opravdava razliku u ceni. E sad ima i nvidia konkurente tim kartama a koja kupovina je bolja zavisice iskljucivo od cene koja se plati za neku kartu. Tipa evo u domacoj radnji u ponudi vega 56 i 1070 sa blower kulerima za isti novac(cak je vega 1000din jeftinija). Naravno u tom slucaju vega 56 je bolja kupovina.
 
untitled14.png


Jos jedna igra meni interesantna gdje Vega izdominira

Ogromna razlika izmedju Vege56 i GTX 1070 nije cudo sto nvidija izbaca GTX 1070ti kao odgovor na Vegu, ipak je Vega malo uznemirila zeleni tabor.
 
Haha...ok :D

1070Ti je izašla jer su rudari pokupovali 1060 i 1070, gejmeri su išli na 1080Ti a 1080 je malkice izvisila jer nije interesantna minerima. NVidia sad sigurno ima zalihu faličnih čipova za 1080 pa ih je "prepakovala" kao 1070Ti, sa nešto nižim klokovima. TDP im je isti, 1070Ti ima samo šačicu šejdera manje...
Da se NVidia zabrinula zbog Vega, izbacili bi Voltu, kao što su najavljivali, ne bi je odložili pošto nemaju potrebe za tim, s obzirom da se Vega rve sa prošlogodišnjom generacijom...
AMD je sa Ryzenom prpu napravio Intelu, koji je na brzu brzinu izbacio skrnavi X299 i onu mućkalicu od procesora gde više nemam pojma ni koji ide na koji socket ni iz koje je generacije...
 
Poslednja izmena:
Haha...ok :D

1070Ti je izašla jer su rudari pokupovali 1060 i 1070, gejmeri su išli na 1080Ti a 1080 je malkice izvisila jer nije interesantna minerima. NVidia sad sigurno ima zalihu faličnih čipova za 1080 pa ih je "prepakovala" kao 1070Ti, sa nešto nižim klokovima. TDP im je isti, 1070Ti ima samo šačicu šejdera manje...
Da se NVidia zabrinula zbog Vega, izbacili bi Voltu, kao što su najavljivali, ne bi je odložili pošto nemaju potrebe za tim, s obzirom da se Vega rve sa prošlogodišnjom generacijom...
AMD je sa Ryzenom prpu napravio Intelu, koji je na brzu brzinu izbacio skrnavi X299 i onu mućkalicu od procesora gde više nemam pojma ni koji ide na koji socket ni iz koje je generacije...

Tebi je bas dosadno u zivotu kada ides iz teme u temi i samo nesto cackas i pises. Jel imas ti jedan neki normalan komentar koji se tice teme ili samo imas neku negativnost zbog toga sto ne mozes da kupis ni vegu 56 a ni 1070 karticu.
 
Haha...ok :D

1070Ti je izašla jer su rudari pokupovali 1060 i 1070, gejmeri su išli na 1080Ti a 1080 je malkice izvisila jer nije interesantna minerima. NVidia sad sigurno ima zalihu faličnih čipova za 1080 pa ih je "prepakovala" kao 1070Ti, sa nešto nižim klokovima. TDP im je isti, 1070Ti ima samo šačicu šejdera manje...
Nidje veze.
Da je tako imali bi vecu zalihu 1070 karti na trzistu, ne bi izbacivali 1070ti.
 
Haha...ok :D

1070Ti je izašla jer su rudari pokupovali 1060 i 1070, gejmeri su išli na 1080Ti a 1080 je malkice izvisila jer nije interesantna minerima. NVidia sad sigurno ima zalihu faličnih čipova za 1080 pa ih je "prepakovala" kao 1070Ti, sa nešto nižim klokovima. TDP im je isti, 1070Ti ima samo šačicu šejdera manje...
Da se NVidia zabrinula zbog Vega, izbacili bi Voltu, kao što su najavljivali, ne bi je odložili pošto nemaju potrebe za tim, s obzirom da se Vega rve sa prošlogodišnjom generacijom...
AMD je sa Ryzenom prpu napravio Intelu, koji je na brzu brzinu izbacio skrnavi X299 i onu mućkalicu od procesora gde više nemam pojma ni koji ide na koji socket ni iz koje je generacije...

Prosto ne tacno pa sinoc ti je @Pcbeast bas u temi GTX 1070 postavljao linkove gdje mozes da kupis GTX 1070 da proberes, GTX 1060 takodjer ima u dovoljnim kolicinama tako da razlog izlaska GTX 1070TI nije to sto ti kazes nego cista jasno Vega 56
 
Tebi je bas dosadno u zivotu kada ides iz teme u temi i samo nesto cackas i pises. Jel imas ti jedan neki normalan komentar koji se tice teme ili samo imas neku negativnost zbog toga sto ne mozes da kupis ni vegu 56 a ni 1070 karticu.

Moja je stvar gde ću da pišem. Drugo, šta je za tebe "normalan komentar"? Forum je za diskusiju, dokle god se ne vređamo svako je slobodan da napiše šta misli. To uključuje i tebe, idi u koju god temu hoćeš i piši šta ti se piše, niko ti ne brani.

Prosto ne tacno pa sinoc ti je @Pcbeast bas u temi GTX 1070 postavljao linkove gdje mozes da kupis GTX 1070 da proberes, GTX 1060 takodjer ima u dovoljnim kolicinama tako da razlog izlaska GTX 1070TI nije to sto ti kazes nego cista jasno Vega 56

PCbeast je pomenuo cene u Mindfactory u Nemačkoj. Što meni i tebi ovde ništa ne znači. Na to dodaj 32% carine i PDV-a i koliko god naplaćuju slanje i vidi s čim ostaješ...ako on ima nekog tamo da mu donosi po tim cenama, alal vera. Mi nemamo. Stoga i kažem da su pokupovane po normalnim cenama...a i on je napomenuo da su očistili ceo kontigent od 50 komada 1070 kartica u roku od sat vremena. Dakle, razgrabljeno, kao što sam i napisao. Takva je situacija sa AMD RX, GTX 1070 i Vega kartama. 1060 6GB verovatno ima više ali su im cene bezveze...

U vezi 1070ti: NVidia sigurno ima viška faličnih čipova iz 1080 i hoće da ih se otarasi, otud 1070Ti, praktično je skresana 1080. Plus, verovatno hoće da popune nečim vreme do Volte, da ne kažu da ništa ne rade. Plus, 1070Ti će se izjednačiti sa Vegom 56 po performansama, tako da si donekle u pravu. Dakle, ne slažem se da rade zato što im gori pod nogama već ubijaju par muva time...
 
Poslednja izmena:
Apropo cele vase price, posto dobro poznajem poslovanje i funkcionisanje te firme i sta konkretno moze da se ocekuje od njih..

Pre svega, odredjene serije grafickih karata nastaju tako sto se koriste falicni nepotpuni chip-ovi (na to se vec planski ide) ili se gase jedinice u drugom slucaju.

Sto se tice poslovanja, nVidia je opasan igrac, mogu slobodno reci dosta ozbiljniji od Intel-a.

Svaki potez je dobro odmeren, pripremljen i uvek ali uvek imaju prostor da u svakom trenutku promene situaciju u njihovu korist.
Tako je vec godinama unazad.

Ja sam sasvim siguran da je negde kao backup plan bila varijanta da se izbaci GTX 1070 Ti ali samo i iskljucivo ako za tim bude bilo potrebe.
14nm proces je dovoljno sazreo, GP104 nije veliki chip i broj skarta je dosta manji. Mislim da je produktivnost sada na visokom nivou.

Ovo je vise poslovni potez, prosto ne zele da izgube ni 1% udela od trzista. Nemilosrdno ali to je biznis a tu ljubavi nema.

Sto se tice igrice iznad, ocigledno je da fale kodovi za optimizaciju jer je razlika stvarno sumanuta.

@jurodivi

50 komada Galax HOF, to je samo jedan model. :D
 
Poslednja izmena:
untitled14.png


Jos jedna igra meni interesantna gdje Vega izdominira

Ogromna razlika izmedju Vege56 i GTX 1070 nije cudo sto nvidija izbaca GTX 1070ti kao odgovor na Vegu, ipak je Vega malo uznemirila zeleni tabor.

Jako cudno, posto u vecim rezolucijama gubi, znaci problem je neki u driverima + CPU

forza.png
 
Zasto Fury X baca 9,2 fps? :D :D
 
Ne vidim sto bi odustao od Vege bice tu kartica svih proizvodjaca samo ce mnogo da se nacekamo dok ih vidimo u prodaji kod nas u Srbiji.
 
Au ako im je to vega.. srecno :D Bolje da su se drzali aorus hladnjaka.
 
^bukvalno, ne znam sta ce im ovakav dizajn na karti koja trosi koliko trosi V64.

Za V56 mozda prodje.
 
Evo da dopunim temu sa mojim iskustvom sa Vegom 56 za ovih par dana od kako mi je stigla.

Kartica je baš kvalitetno izradjena za nešto što je reference model. Metalno "kućište" je pozitivno iznenađenje. Sa slika sve to deluje po malo plastično, ali uživo je druga priča.
Takođe blower style cooler kako se ponaša je još jedno pozitivno iznenađenje. Poslednja kartica koju sam imao sa takvim coolerom je bio referentni Radeon 7870. To čudo se toliko dralo i tandrkalo da ni mesec dana nije izdržalo u mom računaru.
Ovaj na Vegi je druga priča. Uz custom fan curve ventilator može i da se isključi u Idle-u (po defaultu je na ~700 RPM i jedva se tiho čuje). Temperatura i kada je iskljucen ne prelazi 50 stepeni, više nego korektno. Pod opterećenjem već počinje da se čuje osetno. Na 2400 RPM (default target) pa sve do 2700 RPM meni je taj zvuk prihvatljiv. Stvar je u tome što se zapravo čuje samo šuštanje vazduha, nema nikakvih high pitch zvukova, tako da kada se zavrti neka igra od background muzike i zvukova se taj zvuk jedva čuje u pozadini. Recimo zvuk ventilatora na starom XBoxu 360 mi je više smetao.

Sa druge strane, drajveri su veliko razočarenje. Posle korišćenja nVidia kartica u zadnjih par godina ovo je baš primetan korak u nazad. Default drajver koji se dobija na download stranici je jako nestabilan (svi prethodni drajveri pocisceni pre instalacije), sa njim sam imao učestale kraševe dok je računar u idle-u. Po stack dumpu se vidi da je u pitanju softverski problem. Nakon što sam pronašao stariju verziju drajvera i prešao na nju kraševi su se bitno proredili, ali se i dalje s vremena na vreme "potkrade" po neki. Overcloking sekcija u WattManu je isto bugovita. Ono što ne bih očekivao da paljenje i gašenje istog settinga, sa istim parametrima zapravo proizvodi različito ponašanje. Npr. za fan settings, kada se prvi put stavi na custom i stavi 400 RPM i 2700 RPM za Min i Target, broj obrtaja u Idle-u padne na 550, međutim nakon paljenja i gašenja tog sentinga par puta, nakon kasnije paljenja sa istim parametrima dobija se da broj obrtaja u Idle padne ispod 400 i da se ventilator nakon toga ugasi.

Što se overclocka tiče, nakon što sam našao relativno stabilne drajvere odlučio sam da se malo poigram. Flashovao sam Vega 64 BIOS i to je podiglo napone i takt memorije, što je samo za sebe podiglo performanse za 7-8% uz podizanje max broja obrtaja ventilatora sa 2400 na 2700. Nakon što sam povećao Power Limit za 25% i malo je undervoltovao (P6 1150 -> 1050 mV i P7 1200 -> 1080 mV) izvukao sam još dodatnih 2-3% u Heavenu i Valley. Tako da sve ukupno sam dobio 10-11% boost u performansama. Sa tim podešavanjima, kartica je trenutno termalno ograničena jer je konstantno na ~75 C uz ventilator na ~2700 RPM i pri tome potrošnja koju prijavljuje se kreće između 220 i 265W.

Sve u svemu jako dobra kartica, za nekog ko ima volje da se zeza sa njom. Pogotovo kada se uzmu u obzir performanse koje se dobiju za te pare.
Mada definitivno nije za one koji hoće maksimalnu moguću tišinu i pri load-u računara, za to već valja sačekati karice sa custom hladnjenjem.
Kartica definitivno ostaje u mojoj HTPC mašini. :D
 
Ahem Contrary to previous reports which by the way were true, but Gigabyte changed their story after they received a new batch of Vega chips the company is indeed making a custom Radeon RX Vega 64.

Molim lepo.
 
Jel ce na kraju Vega imati drajver za windows 8?


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Au ako im je to vega.. srecno :D Bolje da su se drzali aorus hladnjaka.

Znaš kako, taj “leak“ je pod znakom pitanja...ko zna da li će je Gigabyte zaista izbaciti i da li će izgledati tako. Na Vegu 64 definitivno ne bi valjalo slabije hlađenje. Ako je leak pouzdan, to što će biti samo ova jedna varijanta i sa upitnim hlađenjem meni lično govori da će je izbaciti koliko da se kaže da je imaju u ponudi, kao da se nisu zaista trudili...zašto bi inače imali samo jednu verziju kad od svih drugih modela imaju po nekoliko? Ne znam...videće se. Šta su rekli iz Asusa, hoće li biti samo Strix varijanta?
 
Drajver

Jel ce na kraju Vega imati drajver za windows 8?

Ima drajver za w7 i w10 - valjda jedan od ta dva radi i sa w8. Oba su s... btw!

Inace kartica (v56) savrseno kopa monero - 1800h/s (rx570 - 800 poredjenja radi). Steta sto ih vise nema po iole normalnim cenama...
 
Koji je mem clock strixu? Citao sam neke lude brojke!

Nisam uopste jurio max clock memorije jer se core ponasao kao nenormalan, karta nasumicno throtlovala nezavisno od temperature/power limita. Ocigledno Vega ima neki interni limiter, boga pitaj sta... Mislim da sam izvukao oko 1010mhz za HBM2.
Svakako drasticno bolje od referentne.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno