Šta je novo?

AMD RX Vega

Ma ne gadim se turbine baš toliko imao sam referentne Radeone. Imam jako dobro provetreno kućište tako da bi karta bila fino hlađena. Ono što me interesuje jeste zašto modeli sa nereferentnim hlađenjem koštaju po 150e više? Nijedan hladnjak ne vredi toliko a gledajući dizajn i kvalitet komponenti na pcb (msi npr), nema razlike.

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока
 
Ove su jako bucne veruj mi, ali ako imas visok prag tolerancije uzimaj naravno, karte su odlicne pogotovu sto su lepo sazrele vremenom. Nereferentne su skuplje prosto jer drze cenu, amd je valjda skresao cene dosta referentnim modelima upravo zbog slabe prodaje uzrokovane losim hladjenjem, a ove nisu to pratile, bile su i one doduse par puta na akciji za po 350e kod madjara
 
Hvala, to me je interesovalo.
 
Počastio se i ja jednom 64-om pa da vidim ako neko ima više iskustva sa tweakovanjem da pomogne a i da podeli kakve su mu temperature sa referentom Vegom 64.

Ovo je ono što sam postigao do sad u Superpositionu:

1) Stock - PL 0%, HBM na 945Mhz, turbina na 48%, max temperatura 85C, pwr 220W - 10253 poena
2) PL +50%, HBM na 1000Mhz, turbina na 75%, max temperatura 74C, pwr do 265W - 10590 poena
3) PL -5%, HBM na 1000Mhz, turbina na 42%, max temperatura 81C, pwr 210W - 10325 poena
4) PL -10%, HBM na 1000Mhz, turbina na 40% što je već neka prihvatljiva zona buke, max temperatura 81C, pwr 199W - 10200 poena

Ovako kad se pogleda deluje mi da je najisplativija opcija PL -10% jer je razlika u performansama u odnosu na PL -5% ~1% a razlika u potrošnji 5%.

E sad koliko sam gledao tutoriale pravo tweakovanje je da se odvrne power limit na +50% i onda smanjuje voltaža za P6 i P7 power state ali ja tako svaki put dobijem lošiji score a veći power draw,
tako da ne znam da li imam loš pristup ili nešto radim pogrešno.
 
Upravo je tako kao sto si naveo, ja mislim da sam proveo 10 dana pokusavajuci da namestim Vegu 56, takodje referentnu... Vrzo zanimljivo je da bilo kakvo pomeranje Core frekvencije rezultuje nestabilnoscu ili padom radnog takta.

Tako da u sustini imas dve opcije sa Vegom:

1) Cist undervolt, gde je karta malo sporija od defa, ali i tisa uz manju potrosnju
2) Podizanje PL, pa onda uv, konkretno kod mene radi +50% -118mV, mada imam i profil sa 30%PL -128mV

Predlazem da odradis sve kroz AfterBurner, sada sve lepo radi, ne moras da se juris sa nepreglednim Wattmanom.

Mogu da izvrtim Superposition pa da okacim ovde, bas me interesuje razlika, obzirom da su obe karte referentne....


EDIT: Izvrteo, 1080p Extreme, u pitanju je Vega 56, ne znam zasto stoji 64:)

https://imgur.com/cD8ggLx
 
Poslednja izmena:
@rhner

To su ti rezultati sa opcijom 2? PL + UV?
Na koliko ti je HBM?

Igrao sam se još malo i shvatio da između -10 i -15% PL gubim samo ~1% performansi, pa mi se sad čini da je -15% najbolja opcija zapravo.

-10% PL, fan na 40%
mZTvEu2.png



-15%PL, fan na 38%
82lrGHU.png


U Superpositionu je malo izraženija razlika 1.5-2%, a u FF15 benchmarku i 3D marku je 0.7-1.2%.
Probaću i Crysis 2 benchmark da vidim kolika je tamo razlika.

Inače i sa ovom PL opcijom na -10% ne može da se igra PUBG sa slušalicama koliko se dere turbina.
Nije mnogo bolje ni kada bih igrao nešto na TV-u sa kauča, moram da se poigram još malo sa ventilatorom na -15%.
 
Ima i ja jednu ref 64 pa se trenutno igram sa njom na Battlefield 1/5 sa ovim setupom. Uskoro ide pod full water pa cemo da vidimo dalje rezove :D
7b187b620a5ab5aa1b15082aee498b10.jpg
a381e0466db1e4f881c3b0d16bcad614.jpg
 
Poslednja izmena:
Je l' imaš coil whine na tvom primerku?

Ja probao 3 različita napajanja i na svakom imam coil whine...
 
Nemam nikakvih problema sa njom pa ce zato pod vodu da ide :D
 
Vega 56 sapphire pulse ili asus strix?
 
Sto vise ventilatora i nema greske.
 
Znaci strix. I jeftinija je 15e.
 
Narucena ipak Sapphire Pulse Vega 56. Nije majnala, koristena za gejming godinu i po dana. Valjda ce neko vrijeme moc gurati 1440p na nekim med/high/ultra kombinaciji na 75fps-a.

Jel se moze na njima uraditi undervolt iz afterburnera, samo znaci da spustim -100 recimo, cisto zbog temp, ne mislim dirati taktove?
 
Poslednja izmena:
Moras se poigrati pa videti kako karta dise i sta joj je i koliko potrebno. Inace uglavnom se sve iz drivera podesava,imas sve na YT pa baci oko.
 
To cu def, samo sam navikao na afterburner i rucno da spustim i kriva za ventove i to je to. Wattman mi ne lezi nikako.
Danas je slucajno vidjoh i kupih. Polovna je ali nije rudarila. Nekako su mi te Vega karte najrjedje bile kucane u pretragama oglasa, jer uvijek mi izbacuje samo referentne modele ili neke custom ali po visokim cijenama. Ne znam kako je u Srbiji situacija sa VEGA ali kod nas recimo ref 64 kosta manje nego custom 56. Ta karta bi snagom trebala da je kao 1070, jel tako?
 
Poslednja izmena:
Pa tako bi trebalo ako uspe da drzi klokove i da nije ref karta pa da ih obara.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Da li da pulsicu 56 spajam na 1 kabal 6+2 x2 ili na dva odvijena kabla?
Napajanje evga 850w GQ Gold.

Sent from my H8266 using Tapatalk
 
Radiće povezana na oba načina. Sa stanovišta cable management -a zahvalnije je sa jednim kablom. Sa stanovišta rasterećenja pojedinačnih provodnika, sa kojim se dobija manje zagrevanje provodnika, manji pad napona kao i veći broj redundantnih kontaktnih pinova, zahvalnije je sa dva kabla. Drugi način je perfekcionistički način. Pa šta je srcu bliže. Nije od presudnog značaja koji bi doveo do problema.
 
Spojicu na 2, ako je hladnije tako... Hvala

Sent from my H8266 using Tapatalk
 
Ukupna količina toplote emitovana u kučište će biti ista, bilo da se poveže sa samo jednim ili sa dva kabla ali će zagrevanje svake pojedinačne žice unutar kabla a samim tim posledično i izolacije te iste žice biti manje. Temperaturna delta u odnosu na ambijentalnu temperaturu. Time se više drži na distanci dostizanje max temperature plastične izolacije na kojoj ista počinje da se topi i da predstavlja rizik po osnovu kratkog spoja. Uobičajeno korišćene klase izolacije koje se koriste kod tih kablova su u rasponu 80-120C tačke topljenja.

Da se neko ne uplaši bez razloga, naglasio bih da je to kvalitetno napajanje sa takvim i kablovima, kvalitetnim, i da je rizik od gore navedenog praktično nepostojeći. Ove razike su marginalne, takoreći akademske za primenjenu aplikaciju.
 
Hvala na iscrpnom objasnjenju :). I mislio sam da ce kablovi biti topliji, al posle svega sto si rekao i cinjenice da ce karta biti undervoltovana, komotno mogu na 1 kabal...

A i cinjenica da imam samo 1 sleeved kabal, neka stoji na 1 fabrickom 6+2 x2 dok ne nabavim jos jedan krsten sleeved kabal, pa cu onda razdvojiti na 2.

Sent from my H8266 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Da li su isti ventovi na nitro rx 580 i pulse vega 56? Tj dal bi mi 2 replacment fan-a sa 580 pasala na Vegu?
Bice da nisu,Vega je 92mm, rx 580 95mm. Tako barem pise na sapphire sajtu
Podesio sam u wattman +50 power, undervolt rucno -100, maks core 1590 (baca do 1566 cini mi se), fan na auto (ne mogu manuelno da spustim na 0 na niskim temp). U division 2 nekih + 30-40fps na podesavanjima kojima igram u odnosu na rx 480 8gb na 1440p. Temp ispod 70C na auto fan 1666rpm (42%).
To je to otprilike sto sam ocekivao.
 
Poslednja izmena:
Koji su vam se driveri najbolje pokazali za gaming Vega64?
 
Da li su isti ventovi na nitro rx 580 i pulse vega 56? Tj dal bi mi 2 replacment fan-a sa 580 pasala na Vegu?
Bice da nisu,Vega je 92mm, rx 580 95mm. Tako barem pise na sapphire sajtu
Podesio sam u wattman +50 power, undervolt rucno -100, maks core 1590 (baca do 1566 cini mi se), fan na auto (ne mogu manuelno da spustim na 0 na niskim temp). U division 2 nekih + 30-40fps na podesavanjima kojima igram u odnosu na rx 480 8gb na 1440p. Temp ispod 70C na auto fan 1666rpm (42%).
To je to otprilike sto sam ocekivao.

ne znam konkretno za ovo. ali retko kad to pasuje. uvek je to odstupanje milimetar dva i sl.. kao sto si i ti utvrdio da je 92 i 95.

pogledaj na aliju da li imaju to sto ti treba.ako ti nije kasno da cekas sporu isporuku sada
 
@Vorlon @rhher

Ja sam dobio sljedeće rezultate, model je Sapphire Vega 56 Pulse sa Samsung memorijom
Ostavio sam Clock speed na default vrijednostima, uradio sam undervolt Core Clock-a i Overclock memorijom. Clock je stabilan BIOS je stock 56-ca..

Postavke za moju karticu što se tiče stabilnosti, potrošnje i temperature su najidealnije pri ovim su:

Core Clock je Stock
S0: 852 MHz @ 800mV (Stock: 800 mV)
S1: 991 MHz @ 900 mV (Stock: 900 mV)
S2: 1138 MHz @ 950 mV (Stock: 950 mV)
S3: 1269 MHz @ 950 mV (Stock: 1000 mV)
S4: 1312 MHz @ 950 mV (Stock: 1050 mV)
S5: 1474 MHz @ 950 mV (Stock: 1100 mV)
S6: 1538 MHz @ 960 mV (Stock: 1150 mV)
S7: 1590 MHz @ 970 mV (Stock: 1200 mV)

Clock memorije sam digao sa 800 na 950 MHz. Voltažu nisam dirao, dakle 950mV. Power limit sam stavio na +15%. Potrošnja prilikom Unigine Benchmarka je do 170 W. Temperatura (HotSpot) ide do 70°C pri 1500-1600 obrtaja.

Unigine Bencmark 4K rezultat je 6.050 (+13,5% FPS razlika u odnosu na stock postavke), 4.456 je na 1080 Extreme postavci. https://imgur.com/5W7poB0
Na Fire Strike testu sam dobio 18,698 poena, što je negdje tu sa Vegom 64.

I ako sam prvobitno htio flashati BIOS 64-ke, na kraju se ipak ne isplati. Uz dobro optimizaciju, tu je to negdje.
 
Poslednja izmena:
Čisto da se zapljunem :d

Stigla Nitro 64ka, prvi utisak uživo, iako je bilo za očekivati - kolika mrcina od karte. :D

Za sad što pustih Furmark malo čisto radi probe, mislim da je do 72 stepena samo dobacila bez preteranog vrištanja.

Pošto nemam kršten monitor pri ruci trenutno/još jedno nedelju dana, moći će samo na ETHu da 'protegne' noge - malo sam ispao iz priče, za Vege ne treba nikakav fancy BIOS mod, dovoljno je ove strapove softverski izmeniti plus undervolt?

Sent from my J9210 using Tapatalk
 
Uh javi se na pm za podesavanja i programe.
 
Evo i javno da se zahvalim kolegi @Apple (a i pun mu je inbox :d) na poslatim strap podešavanjima, pa ovo je dosta lep rezultat :smoke:
Verovatno može i nešto niža potrošnja, ali za jednu kartu i nije toliko bitno, taman dogreva sobu. :D

Vega64hash.PNG
 
Ala riba Vega sad :d
 
Nazad
Vrh Dno