Šta je novo?

AMD RX Vega

Jel ima neko novu prognozu kad bi mogli videti RX Vegu 56, za 450e, proslo je skoro godinu dana od objavljivanja te kartice (proslo leto), a cena ne uspeva da se spusti na nivo njene vrednosti.

Trend je u aprilu bio pozitivan, tj. cena grafičkih karti polako pada, da li će se nastaviti, zavisi od više faktora:

Mining: kako će se razvijati cene, za sada je interesovanje navodno u opadanju, po analizi nemačke stranice ComputerBase

Cena memorije za grafičke karte, proizvođači su se žalili na visoku trenutnu cenu, po nekim dugoročnim prognozama bi trebalo da lagano padaju od sredine godine (nove fabrike)

Evo i tabele, tj. analize cena grafičkih karti u aprilu sa ComputerBase:

promena cena grafickih karti.jpg

lieferbar = dostupna (po toj ceni)
Preisänderung seit dem 04.04.18 = promena cena od 04.04.18
Preisanstieg seit dem 04.12.17 = porast cena od 04.12.17

Kao što se iz tabele vidi, cene polako padaju, ali su još uvek veće u odnosu na četvrti decembar 2017, a čini mi se da su te iz decembra za nijansu jače od onih iz oktobra/novembra 2017.

Vega 56: ne znam koliko je realno očekivati cenu od 450 evra, šanse su male, jedino u slučaju da dođe do velikog pada na mining tržištu (ili neisplativosti rudarenja grafičkim kartama).

Pozitivno za kupce grafičkih karti je to, što je trend divljanja cena zaustavljen, barem za sada, dostupnost je takođe dosta bolja u odnosu na period pre mesec dana,
što znači da se rafovi u prodavnicama polako pune, i ako se taj trend nastavi, dovešće do daljeg pada cena zbog veće konkurencije prodavnica.
 
Poslednja izmena:
Ne verujem da je tolika cena zbog memorije, jer gtx 1070 ima da se nadje od 450 do 500 evra najeftinije, dok rx vege 56 nema ispod 680 evra... To onda opet govori da je zbog rudarenja, a ne zbog toga sto je nereferetna kao sto rece decko pre tebe...
a ako nije toliko do rudarenja, onda je do proizvodnog procesa kao sto sam naveo, ta dva razloga objasnjavaju razliku u ceni, koja je oko 200 evra za prakticno istu klasu kartice, rx vega je malo jaca od gtx 1070, ali onda opet kad pogledas i gtx 1070 Ti verziju, opet vidis da je osetno jeftinija od vege 56.
Tesko je AMD zaglibio da nema sta gamerima da ponudi vec evo godinu dana, i da sam pri parama da uzmem GSync monitor, ne bi me AMD vise video, upravo zato sto me je namargacio da se godinu dana patim sa nvidia karticom u kombinaciji sa freesync monitorom, kad su im rudari bitniji od onih koji su ih dovelu tu gde jesu, a to su igraci, i to im se moze odbiti o glavu, kao sto sam ja blizu promene tabora, tako sam siguran da ima jos besnih ljudi koji godinu dana od AMD nisu dobili nista, a cak ni njihov nov line-up koji najavljuju nece nista uraditi po tom pitanju, sto govori da kompanija ili nema buducnost na GPU polju ili nemaju kapaciteta da tu drze korak, jer su se ocigledno pre svega posvetili CPU sekciji.

Mislim da se ne lazemo, nece AMD GPU propasti dok je rudara i konzola, ali za mene kao igraca su umrli.
 
Poslednja izmena:
@Precise

Očigledno ne znaš. AMD ne proizvodi ni čipove ni karte. Ali imaju plan proizvodnje dogovoren sa GloFo, Hynix-om i AIB partnerima. Ako dođe do nečeg nepredviđenog, bilo sa tehničke strane, bilo sa logistikom, ceo lanac treba da reaguje na to.

Takođe, AMD prodaje bar 5 puta manje karti od konkurencije. I kada rudari krenu da kupuju, čak i ako biraju podjednako od oba proizvođača, uticaj na snabdevanje AMD proizvoda biće bar 5 puta veći. Tj. AMD i partneri moraju da povećaju proizvodnju npr. za 20%, a zelena strana za 4%. Ako rudari znatno više biraju AMD i/ili ako nVidia prodaje 10 puta više, jasno ti je valjda zašto je snabdevanje problem. Ako se na to dodaju (ne)poznati problemi sa HBM2 i interpozerom, situacija je još gora.

Takođe, i GloFo i TSMC imaju kako druge kupce, tako i druge proizvode AMD-a i nVidia-e. I ako su ograničeni brojem vafera, onda mogu samo da biraju šta će proizvoditi. U ovom slučaju, dilema je između velikog GPU čipa na kojem mogu da zarade 50€ ili duplo manjeg CPU čipa, na kojem zarađuju u proseku 200 ili 300€. Ili da uskrate Sony-u, Apple-u, Intelu... njihove čipove i plaćaju penale

Ne vidim razliku u preplaćivanju Vege i GTX 1070/1080, bez obzira da li je to 50€ ili 150€. Moj stav je da ne plaćam ni 1€ više od onoga što smatram da proizvod meni vredi.

Takođe ne vidim razliku između gejmera, rudara ili profesionalca koji kupuju isti čip. Tj. zašto jedan ima više prava (na manju cenu) od druge dvojice. Ja npr. nikad nisam krivio ni gejmere ni AMD što moram da platim WX 9100 1600€, a gejmeri dobijaju isto to (RX Vega 64) za 600€.

Sve ovo navedeno spada u osnove ekonomije i zakon ponude i potražnje. I nema nikakve veze sa odnosom AMD-a, nVidia-e ili vanzemaljaca prema gejmerima.

RX Vega će biti jeftinija ili kad potražnja bude manja (rudari odustanu) ili kad se povećaju proizvodni kapaciteti proizvođača čipova i kartica
 
Malo zanimljivosti i nagađanja
https://forum.beyond3d.com/posts/2030532/

I posebno ovaj deo
Interestingly
I found this line in vega12_processpptables.c
#define VEGA12_ENGINECLOCK_HARDMAX 198000
Engine Clock hard Limit is 198000/100 Mhz = 1.98 GHz

Što i nije neočekivano, imajući u vidu 1600-1700 MHz za najveći čip iz familije
 
450 teško da će da se desi u skorije vreme, pa sve i da pukne načisto mining. 500 još i možda, mada toliko je koštala kod nas kada se pojavila.
Problem je što je AMD kada je dizajnirao Vegu računao sa time da će cene HBM2 memorije ići naniže. To se nije desilo, a u zadnjih godinu dana su još dodatno skočile. Tako da kada ih samo memorija na tom čipu košta skoro $200 teško da će valjati čitavu kartu za 400. :)

Više o cenama memorije i koliko šta košta proizvođače:
 
Mislim da nema potrebe da ista komentarisem, naglasavam, opominjem ili zakljucavam.
Dalji potezi su na vasu odgovornost
 
450 teško da će da se desi u skorije vreme, pa sve i da pukne načisto mining. 500 još i možda, mada toliko je koštala kod nas kada se pojavila.

Evo je vec par dana za 520 evra, da biras model.
Ocekujem u toku leta da ce pasti bar do 480 evra, kad bi vec i mogao da je uzmem, sve zavisi za koliko sad mogu da prodam svoju EVGA 1070.
 
Kada kupiš konačno tu Vegu, red bi bio da angažujemo Blažu i kljunove da ti otpevaju "Sad si uz'o Vegu, Precise!,..."
Inače, tih 520e koje pominješ su samo jedan oglas. I to polovnjak. Ostale su sve skuplje koliko videh na oglasima.
 
Poslednja izmena:
Bile su nove za 520 od jednog lika, ali je prodao, sad ima vise oglasa za 530, isto nove.
Necu uzeti dok ne padne bar na 480 najmanje, a onda moze pesma, javicu :D

Ma kakvi polovnjaci, izmuceni rudarenjem, to ni besplatno ne bih uzeo... to posle neka rudari poklone u dobrotvorne svrhe, da nadoknade za stetu koju su napravili ;)
 
Poslednja izmena:
Kad si toliko dugo cekao na AMD karticu ne razumem zasto bi sada kupovao VEGA-u kada joj je vreme gotovo vec proslo?
Izaci ce nova serija, neki refresh, brze karte. Po meni nema nikakve logike.
 
Kad si toliko dugo cekao na AMD karticu ne razumem zasto bi sada kupovao VEGA-u kada joj je vreme gotovo vec proslo?
Izaci ce nova serija, neki refresh, brze karte. Po meni nema nikakve logike.

Iz prostog razloga sto ne mogu cekati jos dugo, 2, 3 meseca max.
Jer dokle izadje nova serija (a ne vidim ni da su je najavili, vec refresh i to polarisa), pa dok se pojavi kod nas, pa dok padne cena na prihvatljivih 480 evra, ima da prodje jos pola godine, godinu, jer ce sigurno opet rudari skociti na nju... meni bi to samo znacilo zato sto bi onda Vegi pala cena.
 
ehhhh.... kad bi svaka igra bila ovako optimizovana :d

 
Standard Bios=Wattman Balanced & OC Bios=Wattman CustomIMG_1483.jpgIMG_1484.jpgIMG_1485.jpgIMG_1486.jpg


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Juče sam dobio Vega 64 Saphire nitro+. Karta je zmaj ali imam jedan manji problem. Monitor mi se ne pali sve dok se ne učita windows 10....pored monitora na karticu je povezan i TV i on normalno prikazuje POST ekran. Oba uređaja su mi povezana putem HDMI kabla...odradio sam clean instal ddu i slično ali se stanje ne menja...ono što sam našao na netu je skoro pa beskorisno. Jel imao neko slično iskustvo?

Još jedna napomena sa starom 380x kartom koja je bila povezana preko DVI kabla na monitor sve je bilo ok tj. monitor je takođe prikazivao POST ekran.

Pozdrav,
 
Pokusaj sa zamjenom mjesta hdmi kablova, jer izgledati da ti je TV na primarnom hdmi izlazu.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Radi :) ali opet mi nije jasno sto se ne pojavljuje simultano kao na staroj grafickoj.....eh ti gremlini.
 
Bitno je da je sad OK, a u Windowsu ti rade oba izlaza :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Isto je čudna stvar što mi radi boost na 1630 MHz, a trebalo bi na 1580 MHz...bar tako kaže na sajtu za SAPPHIRE NITRO+ Radeon™ RX Vega64 8G HBM2. Mada ne primećujem neko pregrevanje ventialtori mi vrte na 1500 rpm a temperatura je nekih 70 stepeni posle 2 sata igranja....u unigine superpposition na 1080p extreme mi pravi oko 4500...što je koliko vidim ok...mada može i bolje....
 
Da li neko ima iskustva sa Asus Vega 56/64 Strix ROG/AREZ modelima, navodno imaju lose reseno hladjenje VRM pa me interesuju iskustva. Nigde nisam mogao da nadjem podatak da li je ovaj problem ispravljen u kasnijim revizijama...
 
Imao Strix 64, nikakav problem nisam primetio, a probao sam i overclock i undervolt.... Nije trotlovala, i ako karta moze da povuce i preko 400w
 
Poslednja izmena:
Jel ima neka fora sa ovim Vegama 56 sa referentnim hlađenjem na KP (nove sa garancijom)? Pitam jer mi je cena od 230-240e zvuči prosto neverovatno.

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока
 
Ima fora, ne vrede ni toliko.
 
Baš si se raspisao... Jesi posedovao kartu? Jel ti prošla bar kroz računar? Nešto iz prve ruke ili si se samo načitao sa interneta?

Ako ne vrede, zašto ne vrede i u čemu je kvrc. Pošto si rešio da mi odgovoriš budi konstruktivan.




Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока
 
Hladjenje ih ubija, sa undervoltom vega 56 i moze da prodje sa blowerom ako koristis slusalice ili ti ne smeta blagi zvuk fena pritom drzeci je na prihvatljivim temperaturama, a vega 64 je ja mislim fen direktno uperen u glavu plus i dalje visoke temperature
 
Vjerovatno dobijene kao zamjena za reklamirane. Top ponuda po toj cijeni.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno