Šta je novo?

3TB disk GPT i Bios

  • Začetnik teme Deleted member 9456
  • Datum pokretanja
D

Deleted member 9456

Guest
Ako kupim disk od 3TB da li u biosu moram da dozvolim UEFI koji sam ukinuo odavno? Taj disk od 3TB mora da se inicaijalizuje kao GPT i to me sad kopka da li ce moci raditi samo pod BIOS kontrolom bez UEFI.
Bitno mi je da znam da se ne zalecem i kupim disk i omasim, ako mora UEFI onda mi ostaje alternativa 2TB disk.
Jedan disk mi je crkao WD 1TB, sad cujem kad dizem linux da kod podizanja skljocka disk ali prestane.
Ovo me izludjuje:
Kod:
dmesg |grep SATA
[    2.611556] ata3: SATA link up 6.0 Gbps (SStatus 133 SControl 300)
[    8.119567] ata3: SATA link up 6.0 Gbps (SStatus 133 SControl 300)
[    8.120149] ata3: limiting SATA link speed to 3.0 Gbps
[   13.751493] ata3: SATA link up 3.0 Gbps (SStatus 123 SControl 320)
[   19.383443] ata3: SATA link up 3.0 Gbps (SStatus 123 SControl 320)
Ovo ata3 je u drugom linuxu ata5 ali je problem zasto spusta brzinu na max 3.0 Gbps i koji je to disk, SSD predpostavljam nije, Seagate od 1TB predpostavljam da nije nego Seagate od 2TB jer je na njemu linux kod koga se kod samog podizanja cuje malo skljocanja. Da li ce i taj disk da rikne? Kad pustim linux komade-test sve uvek ok a ispada da nije. SMART kontrola ne pokazuje nista kratki testovi kzu sve ok, sad cu da pustim SMART test koji traje 5 sati pa da vidim sta ce da pokaze. Neka od ovih gresaka kaze mozda je sata kabl to bi bilo lepo ali prepostavljam da nije zbog malog skljockanja a mozda i jeste jer su mi pametnjakovici u servisu obmotavali sve sata kablove oko rupa u nosacima za diskove.
 
A sto ne bi mogli hdd veci od 3TB da rade bez uefi...?
Naravno da moze samo prvo moras formatirati hdd kao GPT i ima da radi svih 3TB, evo i kod mene je tako a imam 8TB diskove i nisam na uefi.

Skljocanje hdd ne mora biti znak da ce da crkne, neki hdd su jednostavno skloni skljocanju pa dokle potraje ali moze biti i znak problema.

Da li klikce stalno ili samo pri paljenju kompa ili pri opterecenju kad na njega nesto vece prebacujes ili ponekad i nasumicno klikce (skljoca, struze, reži...)?

Instaliraj HD Sentinel i/ili Cristal disk info i HD Tune Pro pa istestiraj, odnosno vidi sta oni kazu kakvo je stanje hdd-ova.

Bolje bi bilo da nisu umotavani sata kablovi, ako nista drugo kad vadis hdd lakse se otkaci ... otkaci pa ispravi sata kablove.

Sata3gbps moze biti hdd "samo" ako je na sata3gbps konektor zakacen hdd ili ako je sam hdd sata3gbps, pa proveri sta je tu slucaj.

SSD obavezno na sata6gbps zakaci i vodi racuna da je na nekom od konektora pod direktnom kontrolom chipseta a ne ovi dodatni.
 
Pitam jer ne znam a kad imas mnogo havarija koje sam negde dole opisivao, bojim se i gustera, da je para ne bi strahovo. U svakom slucaju hvala skinuo si mi jednu brigu sa vrata.
Skljocanje se cuje samomalo kad pridizem masinu iz jednog linuxa, traje par sekundi.
Kod:
Pronasao sam koji je to disk koji radi na 3Gb/s
sudo smartctl -i /dev/sda
Model Family:     Seagate Barracuda Green (AF)
Device Model:     ST1000DL002-9TT153
Serial Number:    W1V0VZ4G
LU WWN Device Id: 5 000c50 0443922c0
Firmware Version: CC3C
User Capacity:    1,000,204,886,016 bytes [1,00 TB]
Sector Sizes:     512 bytes logical, 4096 bytes physical
Rotation Rate:    5900 rpm
Device is:        In smartctl database [for details use: -P show]
ATA Version is:   ATA8-ACS T13/1699-D revision 4
SATA Version is:  SATA 3.0, 6.0 Gb/s (current: 3.0 Gb/s)
Na tom disku mi je win10 i njega najmanje dizem...
Nocas sam pusta GSmartControl iz linuxa na ovaj disk , radio je celu noc i na kraju u programu kaze kaze nema gresaka
Kod:
=== START OF INFORMATION SECTION ===
Model Family:     Seagate Barracuda 7200.14 (AF)
Device Model:     ST2000DM001-1CH164
Serial Number:    Z240TJS3
LU WWN Device Id: 5 000c50 050bc1f1c
Firmware Version: CC27
User Capacity:    2,000,398,934,016 bytes [2,00 TB]
Sector Sizes:     512 bytes logical, 4096 bytes physical
Rotation Rate:    7200 rpm
Form Factor:      3.5 inches
Device is:        In smartctl database [for details use: -P show]
ATA Version is:   ACS-2, ACS-3 T13/2161-D revision 3b
SATA Version is:  SATA 3.1, 6.0 Gb/s (current: 6.0 Gb/s)
Local Time is:    Sat Aug 12 13:45:38 2017 UTC
SMART support is: Available - device has SMART capability.
SMART support is: Enabled
Ja sam se sokirao kad sam video umotane kablove, dva puta havarija sa vodnei hladjenjem, prvi puta nisam vadio diskove kazu ne treba pa svi OS unisteni, drugi puta diskovi nisu unisteni ali koji klinac ga terao da omotava sata kablove. Kazu da to kad procuri nema stete a meni 3 graficke odose i TV kartica. Sta mogu popravili su pa sad da se svadjam i nabedjume i eksperize i vestacenja, najbolje da zaboravim da sam to ikad imao.
Model Family: Seagate Barracuda Green (AF)
Device Model: ST1000DL002-9TT153
to je taj koji 3gbps
Sad cu da izrondjam po netu da li ima kakvih podataka, hvala na savetima. Pokusacu da nadjem ove programe sto si predlozio pa da pustim test.
 
Poslednja izmena od urednika:
Uf al sam glupce, zadao search za taj model diska, to mu je brzina
5900 RPM 32MB Cache
SATA 3.0Gb/s
SATA II - 3.0Gb/s
Njega cu da prekacim na granu gde je DVD rezac
 
mislim da ne mozes butovati sa njega ako nije uefi
 
Не може ни да се инсталира неки оперативни систем на GPT хард ако није UEFI инсталација. Важи за Пенџере, не знам како се линух понаша. Ако нема ОС, онда не мора UEFI.

Е да, ја сам овај 3Т направио као GPT и инсталирао и 10 и разне линухе као UEFI, ништа им не фали.
 
Не може ни да се инсталира неки оперативни систем на GPT хард ако није UEFI инсталација. Важи за Пенџере, не знам како се линух понаша. Ако нема ОС, онда не мора UEFI.

Е да, ја сам овај 3Т направио као GPT и инсталирао и 10 и разне линухе као UEFI, ништа им не фали.

Da li to znaci da samo teras taj disk od 3TB ako su ti linuxi bili i na drugim diskovima a nije bio UEFI. Da li to znaci da su sad ti sve novi distroi na tom disku i da palis i gasis disk i uefi u biosu ako teras i neki stari disk.
 
Dodavanje novog hard diska, bez obzira na to da li je particionisan kao GPT ili MBR nema uticaja na sisteme na ostalim diskovima. Na kakvo isključivanje UEFI u BIOS-u misiš? Ako ti je ploča UEFI, onda je i firmware UEFI. Jedino kada ubaciš instalacioni medijum, ako podržava i UEFI i BIOS legacy mod, možeš da biraš da li će se sistem podići sa njega u jednom ili drugom modu. Možda je u nekim BIOS-ima moguće da se podesi preferencija jednom od njih. Dakle, nemaš ništa da isključuješ u podešavanjima BIOS-a, podesiš boot device ili instalaciju (ako imaš instaliran UEFI OS) i vozi Miško. :)

Možeš i da kombinuješ UEFI i BIOS legacy instalacije, ali u tom slučaju UEFI instaliran Windows traži GPT formatiran disk. Jedino ne znam da li BIOS legacy može da funkcioniše kada imaš Secure i Fast boot opcije uključene. Možda si na njih mislio?
 
@nocniduh,

Posto ne znam kako i sta da ti odgovorim jer ja znam opciju fast boot u win i iskljucena mi je ali je nemam u biosu ni secure. Imam na dva mesta setovanje u biosu uefi i sad ide prica koja je 1000x napisana. Kad sam kupio masinu bio je insaliran win7 i ukljucen Uefi u bisu. Bilo koja instalacija linuxa nije mogla da se uradi, linux nije znao za to. Meni u principu win 7 nije bio vazan i sve sam ponovo instalirao ali sam iskljucio u biosu uefi na dva mesta gde postoji. Jedino tako sam mogao da instaliram linuxe. Kako sam dodadavao SATA diskove uvek je ta opcija ostala iskljucena. Crkavanje jednog diska i nemogucnost instalacije calculate KDE nateralo me je da udjem u bios i vidim da je Uefi opcija opet nekako ukljucena ali ja nisam moga nista da podignem ni win10 ni bilo koji linux. Iskljucio sam opet Uefi na ta dva mesta u biosu i podigao masinu, podigao glavni linux ciji grub sadrzi sve ostale. Pricu oko GPT poveo sam iz razloga sto treba da kupim novi disk i ako kupim disk od 3TB sta ce biti, da li bi sam sebi dao autogol sa GPT tj. da li bi morao da ukljucim uefi na ploci a to bi podrazumevalo da bi morao sve linuxe i win 10 da brisem i ponovo instaliram jer nista od toga ne bi radilo a to mi ne pada na pamet. Neki vole da instaliraju po 100x ja ne, nisam to radio ni dok sam samo znao za windows. Eto sa tom namerom sam postavio pitanje ali po svemu ispada da cu ipak odustati od 3TB i naruciti 2TB disk za koji sam siguran da ce sve raditi.
 
Verovatno ti matična po defaultu daje priroritet podizanju instalacionog medija u UEFI modu, a sam Windows 7 ti je bio instaliran na MBR particonisan disk, dakle u BIOS legacy modu. Otuda nemogućnost instaliranja linux-a na početku, kada si kupio računar. Ne znam dal ti je poznato, da bi to predupredio, samo prilikom pokretanja računara drži taster za izbor but uređaja, i odatle biraj dal ćeš uefi ili običnu instalaciju.

Prilično sam siguran da ne treba ništa da se uključuje na ploči da bi koristio 3TB GPT disk, ali slikaj nam ili prepiši tačne nazive tih UEFI opcija. (ako nemaš kameru, trebali bi iz BIOS-a da može na FAT32 usb da se napravi snimak) Takođe, ako budeš hteo da na taj disk u BIOS legacy modu instaliraš neki linux, verovatno ti neće uspeti korišćenjem zvaničnih instalacionih programa.

Obzirom na tvoje frustracije i česte probleme, sigurnije je da ideš na 2TB :D
 
Poslednja izmena:
@ nocniduh,

Pomerio kao drugu ili zadnju opciju ako je Uefi enable nijedan linux tada nisam mogao da instaliram, niko veze nije imao zasto nece linux da se instalira a pitao gde god sam stigao. Da li je posle moglo ili ne nisam probao jer mi je lakse bilo da uradim disable i mirno zivim. Koji taster ide kod boot-a za izbor boot opcije iskreno zaboravio sam, to sam koristi na staroj masini a ovde mislim da sam pokusavao ali nije islo, lakse mi je da udjem u bios i miskom prevucem USB na prvo mesto za boot ili CD-DVD. Ince win7 bio je instaliran na SSD disku a ostatak na SATA disku. Znas kako, sto da sebi vise komplikujem zivot 2TB i miran sam i sam pises da redovnim putem ne bi uspeo da instaliram linux na taj disk od 3TB. Ponekad volim da vidim neki linux iz radoznalosti, imam nekoliko linuxa, Ubuntolici, Debianolici, i Archolici (KaOS i Manjaro ciji grub podize sve). Pokusao sa i Calculate KDE 17.6 ali ode disk pri pokusaju, koincidencija ili ne, nemam pojma a programi za kontrolu diskova iz win ili iz linuxy kazu sve lepo i super je. 2TB moram da narucim i ne boli me glava :D Kad dobijem na lutriji kupujem nov komp sa kilo 6TB diskova SSHD i svaki sa 5 god garancije :D Ploca je MSI MS-7693
Nemam ja ekstra problema samo ja pisem i pitam (ljudi to ne vole pogotovo za linux, za windows sem ovog win 10 nisam imao potrebu mnogo da pitam, sve ima da se nadje na google) a znam kad sam sa drustvom drzao forum da mnogo ljudi ima itekako problema i kukaju ili menjaju masine iako imaju top masine. Kad bi ti vodeno hladjenje za koje das malo bogotsvo 2x procuri i ti bi se uhvatio za glavu ili ups od 1.2KW jednostavno ti zagube i ne zna se gde je i na kraju mi dobavljac posalje novi, odu ti graficke... :D
 
Poslednja izmena od urednika:
Nazad
Vrh Dno