Šta je novo?

AMD Threadripper i Epyc

AMD nema i dalje toliko napredan IPC.

Da, da, da, da, da, da, da ....... :D

Niko živ više ne puši te priče.

attachment.php
 
Poslednja izmena:
@Renovato

Da, da pogresno ime sam iskopirao za hladjenje mislio sam definitivno na Liqtech 240.
Hvala puno na savetu! Mozes li mi reci koja je tvoja konfiguracija za 1950x (tacno koja ploce i koji i koliko rama).

@drakula74

Jeste Octane je odlican render. Imamo dosta jacih masina za renderovanje (dva Xeona i tri 4930k) pa nam se sad i ne ulaze jos i u GPU a Corona nam je nekako legla i dosta radimo u njoj, imamo i dosta elemenata pripremljenih za rendering. Tako da se za sada drzimo Corone.
 
Odlican izbor svakako.
@PCBeast
Cinebench po meni nije savrsen iz razloga sto kratko traje, evo primer , ti nazvizdis neki Intel izvrtis Cinebench i imas vise bodova od recimo nekog AMD procesora, ali u realnom zivotu renderi traju satim i danima, e sad da li bi taj nazvizdani Intel to podneo???
Evo drugi primer, vecina korisnika Premier pro su primetili da stabilizaciju slike brze odradi Intel procesor, ali AMD odradi stabilnije tj. ne puca kao Intel ako se zagrabe dugacke sekvence.
Intel radi brze ali kao da ima limit, ako preguras minut i po puca, a sa AMD zagrabis i pet minuta kadrova i odradi do kraja.
Treadripper je odlicno i stabilno resenje koje se ne greje mnogo i svi kojima treba snazan multicore se odlucuju za njega iako njegov Intel pandan radi neke bencheve brze, ovaj garantuje stabilnost bez trotlovanja i pregrevanja, a da ne pricamo o ceni koja ce uvek biti bitan faktor ma koliko firma ili pojedinac zardjivao od posla u kom koristi procesor.
 
Da, da, da, da, da, da, da ....... :D

Niko živ više ne puši te priče.

attachment.php

Sintetika a jos nije relevantna..

Ja kad vidim gomilu testova za profi namene i ucinak u igrama gde Intel prednjaci sa po 20-30 fps-a tu se sva prica zavrsava.
Te grafikone iz beznacajnih benchmark testova mozemo i ja i ti da okacimo macku o rep jer nemaju realnu primenu!

@dakula74

Nadam se da znas sa kim potezes ovo pitanje oko stabilnosti kao i to da je Intel upravo proslavljen na tom polju.
Ni jedan moj procesor nije bio a da nije bio rock stabile. To su sistemi stress programa kroz koje mora da se prodje da bi ja doneo
konacnu odluku da je to nesto stabilno. Cak sam i rendere pustao po ceo dan da i to probam, dotle sam isao.

Sa druge strane, po tvojoj prici ispade kao da Intel nije stabilan na default, mislim kako si opisao Threadripper.
Da se razumemo, ja zaista pozdravljam obe AMD platforme, ovo je do sada, bar po meni nesto sto je mozda cak i najozbiljnije uradjeno i generalno
jedno veliko osvezenje i odlican skok, ali i dalje nije na nivou Intela i ne verujem ni da ce biti do samog kraja postojanja obe firme jer prosto
istorija tako nalaze. Moje misljenje.

Ukoliko gresim, Boze moj, skidam kapu pobedniku. Samo nek se napreduje.
 
Poslednja izmena:
Pa sad te ne kontam najbolje, mislim da se odaljavas od objektivnosti i ne shvatas sta je procesor kao sto je Treadripper doneo masi ljudi koji imaju potrebu za njim.
Sto se tice istorije, bilo je perioda kad je AMD bio perjanica razvoja i u performansama je bio egal ako ne i brzi od Intela.
Prica o IPC po meni je trla baba lan. Intel ima veci klok i zato dominira u igrama i dominirace sve dok ga AMD ne stigne u kloku sto ocekujem sledece godine.
 
@Nikolab

Ploca: Asus Prime X399-A eatx - mislim da je ovo najjeftinija ploca, a vrlo solidna i jedina mana je sto nema wifi i sto je Eatx zbog kucista.
Ram: prvo sam stavio 4x16 Corsair Vengeance Led 3000mhz medjutim xmp profil nije radio iz nekog razloga, pa sam zamenio za Kingston 4x8 HyperX Predator na 3000mhz na kome je radio xmp profil, ovaj kit sam izvukao iz 1800x masine na kojoj iz nekog razloga xmp nije radio al je na 1950x radio. Sva sreca pa imam vise masina pa mogu da se igram da ramom. Opet ovo je samo bitno ako ces overklokovati, mislim da taj G.Skill koji si pominjao radi sa Ryzenima i da je neki sweet spot 3600mhz. Ja nisam kupovao ram jer ga imam viska sva sreca:).
Psu: Evga 850w G3 Supernova gold - dovoljno je i 750w ako neces ici na neki sli ili crossfire. Uglavnom uzimam Evgu jer je 10 godina garancije...
Cooler: Enermax Liqtech 240 - gledao par testova ovo je best buy ako klokujes meni na 4.1-4.0 ne prelazi 55-60 stepeni posle visecesovnog load-a u vidi renderovanja Coronom. Ako hoces tise onda Noctua U14s ali ocekuj 70+ stepeni na ovom kloku i istom opterecenju.
Kuciste: Fractal design define R6 - obicno uzimam define S ali posto je ploca eatx onda je moralo ovo, al u svakom slucaju odlicno kuciste i za razliku od define s ima gornji dust filter.
Ssd: Samsung 960 evo m2 512gb.
Gpu: Gtx 1050ti 4gb - obicno uzimam ovu grafiku jer ne renderujem sa gpu, grafika mi samo sluzi za prikaz slike i pokretanje 3ds max viewporta. Ne postoji razlika izmedju ove i 1080, 1070 i 1060 verovatno ce me sada brda ljudi napljuvati ali ja sam licno probao sve ove kartice i nikakvu razliku u radu nisam primetio. Opet ogradjujem se i ponavljam ovo je samo ako ti gpu sluzi da prikazuje sliku i pokrece 3d Max viewport.

Napajanje je glat moglo 750w posto je potrosnja nekih 350-400w na meracu direktno iz zida. Medjutim ostavio sam prostora za eventualni upgrejd gpu-a sutra...
 
De-gN6XVAAA7whu.jpg:large
 
Počinje rat brojem jezgara!

Ovo će biti dvostruki cherry picking za 32c/64t, ali ako mogu da udvostruče broj jezgara bez zahteva za novom pločom... Svaka im čast.

Sent from my ASUS_Z010D using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Sintetika a jos nije relevantna..

Ja kad vidim gomilu testova za profi namene i ucinak u igrama gde Intel prednjaci sa po 20-30 fps-a tu se sva prica zavrsava.
Te grafikone iz beznacajnih benchmark testova mozemo i ja i ti da okacimo macku o rep jer nemaju realnu primenu!
Kada je izašao prvi Ryzen (1800X), Stilt sa AT foruma je uradio detaljno IPC poređenje, sa gomilom što sintetičkih, što real-world programa. Prosečna vrednost je naravno na strani Intela, ali u nekim situacijam je Zen bolje rešenje, u nekima KL. Tako da jedino što možeš da okačiš mačku o rep jeste tvoj komentar. Posebno u temi gde se diskutuje o non-gaming procesorima.

Što se novog TR-a tiče, neverovatno je šta je stiglo do desktop korisnika. Naravno, sa ovom konfiguracijom CPU-a i ploče (RAM i PCIe) biće nekih situacija u kojima se ne može izvući maksimum iz ovih 32 jezgra (veća latencija za 8+8 jezgara bez direktnog pristupa RAM-u). Takođe, stanje sa softverom je danas takvo da različiti programi za isti posao (npr. CFD) raličito koriste prednosti i nedostatke ove arhitekture. Tako da će nekima ovaj procesor leći kao 1 na 11, dok drugi ne bi imali mnogo koristi. Sve u svemu, kome je potrebno, može bukvalno kod bilo kog bolje opremljenog prodavca PC opreme da kupi superkompjuter :D
 
Poslednja izmena:
Kada je izašao prvi Ryzen (1800X), Stilt sa AT foruma je uradio detaljno IPC poređenje, sa gomilom što sintetičkih, što real-world programa. Prosečna vrednost je naravno na strani Intela, ali u nekim situacijam je Zen bolje rešenje, u nekima KL. Tako da jedino što možeš da okačiš mačku o rep jeste tvoj komentar. Posebno u temi gde se diskutuje o non-gaming procesorima.

Ma sta zna Stilt uopste... :D

Znam koliko Stilt zna i kakve je sve testove radio i modifikacije, covek je doktor.
Na kraju kada se uzme u obzir i to koliko kosta Intel, a koliko AMD setup, mislim da je jasno. Da se razumemo, Intel odavno imam i svaka konfiguracija mi je u novije vreme bila Intel, ali samo ne treba biti fanboy i sve je ok. Zen platforma je bas dobra i da mi treba za rad, ja bih je imao. Ovako za suft obican mogu da imam i i3 procesor.
 
[/SPOILER] Ja kad vidim gomilu testova za profi namene...
Greska u koracima...
Testova za "profi namenu" i svarno koriscenje kompa u profesionalne svrhe su dve potpuno razlicite stvari.
Npr, LR i PS testovi, u svim prednjaci Intel 10-20%, ali i to je sve u okviru par sekundi. Medjutim svako ko profi radi u PS i LR ili u C1, uvek koristi sve te programa zajedno u istom trenutku i sa jos par dodatnih programa. Tu onda broj jezgara, citaj AMD, odnosi pobedu vrlo lako, vidljivo golim okom.
 
Te grafikone iz beznacajnih benchmark testova mozemo i ja i ti da okacimo macku o rep jer nemaju realnu primenu!

2000 za gospodina! :D

Čisto da ljudi koji čitaju temu (pored mog posta gore), shvate tvoj istorijat ovde:

taj SMT je vise mit

wmb49f.png


IPC dolazi do izrazaja

A to je problem, znači. Imaš neku svoju ličnu verziju ili umišljenost, šta je IPC, koja takođe dolazi do "izražaja". :D

Necu da trujem threadripper temu

U prevodu, pobegao sam, jer ne mogu da se laktam ovde i ostanem živ, kao na raznim pc berzama. :D

Zbog PM-a koji si poslao prošle godine, uvek mislim da ima nade da ispravno postupiš. Ali svaki put, kad napraviš korak napred, obavezno uradiš dva nazad.

Toplo preporučujem ovo:



Prica o IPC po meni je trla baba lan.

Da je zaista tako, ti bi sada koristio zambezi opteron sa 128/256 jezgara i desetokilovatnim napajanjem za render. :d

Tako da je Cinebench bas pokazatelj kao i drugi benchmark testovi, ti testovi nisu naklonjeni niti optimizovani niti vise za Intel niti vise za AMD

Pa, nekad jeste bilo. Ako Cinebench detektuje neki drugi CPU osim intela, ne koriste se sve instrukcije.

Ma sta zna Stilt uopste... :D

Ko je taj?

Mislim da zverka treba da ga uhvati za kravatu i objasni mu neke stvari. :D
 
Poslednja izmena:
Pogresno si me razumeo.
Mislio sam o dominaciji IPC Intela u odnosu na AMD.
Ako su procesori , mislim na ove najmodernije, i jednog i drugog prozivodjaca na istom kloku, razlika IPC je na nivou statisticke greske!Nisam tvrdio da je to nebitno ili da nema pomaka u generacijama procesora!
 
 
Poslednja izmena:
Pogresno si me razumeo.
Mislio sam o dominaciji IPC Intela u odnosu na AMD.
Ako su procesori , mislim na ove najmodernije, i jednog i drugog prozivodjaca na istom kloku, razlika IPC je na nivou statisticke greske!Nisam tvrdio da je to nebitno ili da nema pomaka u generacijama procesora!

Ma to je navika kod ljudi, jednostavno im je to ostalo u memoriji i dalje to pisu.
 
30% bolji na 4.0 ghz (TR ne može više, i9 može)

za profesionalca je 30 posto vremena manje, 30 posto para više, tako da se 70% razlike u ceni isplati veoma brzo.
TR nema šta da traži pored intela.
 
Poslednja izmena:
Ma nema sta da trazi, bolje da ga povuku iz prodaje, samo im ti posajli mail da nemaju sta da traze i resi ih muka. :D

Sve sami strucnjaci...
 
Poslednja izmena:
Kokane u potpunosti se slazem sa tobom da je 30% nesto sto bi se kroz vreme isplatilo samo sto u mom slucaju to nije tako. Imam i I9 i 1950x i razlika izmedju ova dva za moje potrebe je zaista minimalna (daleko od tih 30%), na istom kloku I9 od 14 jezgara na 4.1 je u cinebenchu sporiji a u Corona benchu brzi za citavih sekund od 1950x. Kao sto sam vec gore rekao cinebench meni nije merodavan za stabilnost, uglavnom ga koristim kao brzo test merilo kada overklokujem. Ono sto mi je merilo stabilnosti i brzine u mom slucaju je Corona benchmark. U coroni renderujem i obicno su mi masine opterecene i po nekoliko dana neprekidnog rada.

Tih 30% koje ti pominjes nisu 30% vec 24% bar kako pise u clanku za productivity i opet ne za rendering testove nego za transcoding/encoding. Sto opet meni licno nista ne znaci. Ponavljam ja I9 teram na 4.1ghz u odlicno provertrenom kucistu sa Krakenom X62 i temperature bez problema idu do 80-85 stepeni posle vise sati load-a dok na 1950x ne prelaze 60... I9 ima veci klok potencijal ali po ceni cega? Delida sa dodavanjem custom waterloopa kako bi izvukao nekih 15% vise u odnosu na 1950x a za te pare sam mogao da dokupim prakticno jos jednu ryzen 8 core masinu i da ima dve amd masine po ceni jedne intel. Kad sam porucivao I9 pre par meseci slusao sam bajke od ljudi kako ga teraju na 4.5ghz all core sa obicnim AIO a u stvari je prica potpuno drugacija. Pa pobogu na stock podesavanjima pustim prime 95 i za 5 sekudni je cpu na 100 stepeni, o cemu mi pricamo :).

Da se ne lazemo I9 je monstrum od masine ali sad iz ove perspektive smatram da je TR bolja kupovina. Iako mi je preko 90% masina u offisu Intel. Mislim da je vrlo vrlo mali broj ljudi koji ce se smarati sa klokovanje uopste a kamoli sa delidovanjem. Tako da ova prica TR nema sta da trazi pored Intela zvuci kao izjava nekog ko nema iskustva sa ovim procesorima...
 
Ma mislio je reci da nema sta Intel da trazi pored TRa. [emoji2]

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
@ Renovatio

Hvala puno druze.

Evo sta sam konacno sastavio:

Procesor - AMD Threadripper 1950x
Hladjenje - Enermax Liqtech TR4 240
Maticna Ploca - Asus PRIME X399-A
RAM - 64GB DDR4 3000MHz HyperX XMP Predator (HX430C15PB3K4/64(XMP))
SSD - Samsung 860 EVO Series M.2 500gb
Napajanje - SEASONIC Focus Plus 850 Gold 850W
Kuciste - Fractal Design - Define R6

Nadam se da ce ovo sve da radi zajedno.

Da li ce Threadripper 2 da radi na ovoj ploci?
 
Veciti duel fan bojeva,saslusajte malo ljude koji imaju te masine ane samo jutjubere koji 90% mora da pricaju sta im se naredi jer primaju platu za to :D
 
@ Nikolab

Nema razloga da ne radi konfiguracija samo proveri ram evo ti link:
http://dlcdnet.asus.com/pub/ASUS/mb...54.2119299641.1528381372-246426003.1484853141

Sto se tice TR 2 trebalo bi da radi. Zen+ radi na x370 plocama iako su izasle x470 ploce. Jedino sam citao da ce mozda TR 2 vise opteretiti naponsku jedinicu ploce pa ce mozda trebati neka ploca sa jacom naponskom a ne znam dal je ova od asus ploce dovoljna. Mada i ona od Taichi koju si prvu hteo je mislim istog kvaliteta/kapaciteta kao od Prime-a. Jedino da pogledas ove skuplje ploce al opet i to je pitanje. Ja svakako ne bi kupovao TR2 cim izadje vec bi sacekao da izadju neki review-ovi i testovi sa starim i novim plocama. Cisto da se ne desi isti problem koji je imao i9 sa prvom serijom x299 ploca gde vrm nije bio dovoljno snazan da istrpi potrosnju overklokovanih procesora od 10 corova pa na dalje, pa su bili prinudjeni da izbace x299 refresh posle 3-4 meseca. Ja sam i uzeo x299 plocu iz refresha i to Taichi XE a realno sam se zeznuo jer preko 4.1-4.2 ne mogu da idem u normalnim uslovima. A naponska ploce koju ja imam trpi jos vecu potrosnju tako da sam mogao i slabiju plocu da uzmem :).

Sve u svemu ako ti ne gori pod nogama i mozes da sacekas jos 4 meseca ti sacekaj mada mislim da ce 32 core kostati min 1300 evra do max nekih 1600. Nekako mi nema logike da bude 1000 kao 1950x po objavi jer bi onda tako u potpunosti obezvredeli prvu seriju procesora i naljutili stare kupce. 1950x ce verovatno spustiti na 650$ pa ce samim tim i dalje biti odlicna kupovina. Daleko bilo da 1950x i sada nije odlicna kupovina!
 
Stari TR mora ici cenovno nadole, e sad koliko...
Iskreno se nadam da ce cena, iako izgleda neverovatno, biti manja od 1000 doldzi.
 
Pa reče tip iz AMD-a da je Tr2 kompatibilan sa starim soketom i čipsetom.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno