Šta je novo?

AMD Threadripper i Epyc

Verovatno si pomesao sa nekom od starijih generacija...

 
Nisam, mislio sam na turbo (ne vidim razlog, zbog čega bi uopšte poredili base freq).. ali svejedno i za all cores je razlika 400mhz. Pa da uzmemo u obzir i što k nema hladnjak, kao i da je pomenuta razlika u ceni u našim popularnim radnjama skoro 10.000 din., dolazimo do toga da sam ispravno komentarisao...

Edit: Razmisli, kada je intel nešto, nekome dao bezplatno.. ;)
 
Poslednja izmena:
Nase popularne radnje :d :d :d

Ma ok, nego sam naveo razlog zasto K cpu ne mora da gubi smisao na bilo kojoj mb kako si ti naveo iznad.
 
Ovako kad iscitam sve postove dodjem do zakljucka da se AMD TR 12 i 16 core procesori nemaju sa cime porediti jer konkurencija nema nista na tom polju. Ok onda moja konstatacija da je AMD izdominirao ima uporiste i medju zestokim Intel pristalicama.

Jednostavno koliko vidim nema niko argumenata da se suprostavi mojoj tezi. Realno sagledano tako je kako je nevjerovatno ali istinito, nakon toliko vremena AMD se popeo na tron izdominiro je velikog intela, kao sto sam rekao i vise puta ufatio ih je na spavanju.

@Pcbeast je vukao poredjenje AMD ima 550KS intel 350KS kaze nije fer, ko brani intelu da napravi 550KS? znaci treba im proizvod (a oni to trenutno nemaju, a i kad izbace takav proizvod moramo prvo sagledat kakav je taj proizvod pa donjeti neki zakljucak)

@mickey vuce poredjenje kroz S klasu i BMW 5 pa ko brani BMW-u da napravi 7 -cu? znaci treba im proizvod

Sva poenta cijele diskusije vodi se na tome da Intel nema konkurentan proizvod u ovom momentu da se odupre i suprostavi AMD-u ili u prevodu AMD ih je zbacio sa trona nakon toliko godina.
Koliko ce trebat intelu da odgovori vrijeme ce pokazati.

1+ :d

Sto se tice intela, neko je gore vec naveo da godinama gledamo kako nam sve daju na kasicicu... Iskreno ceo zivot sam koristio AMD, i vise kada nije imalo gde presao sam na Intel. Doduse zadovljan time sto sam platio, (u tom trenutku) ali da ne duzimo sada pricu... :D Kako ja stvari gledam su sledece: Veoma jednostavno, kupujete ono sto je u datom trenutku najbolje za neki 200 do 400e (zavisi naravno i koji budzet ciljate i ostalo) i kraj price. Nema sad tu AMD il' Intel ovo el' ono. Ako AMD sada daje za te pare najbolje nesto, to kupujes. Dzaba te rasprave kada ce i jedni i drugi da stancuju svake 2 godine nove procesore i isto tako jedni druge da preticu ( a koce biti ispred koga i koje vreme to je druga prica, orjetisemo se kao potrosaci i to po meni uvek treba da bude #1 stavka) ;) Zato po meni sada je sve na AMD-oj strani i kada bi iso sa X99 na nesto drugo to bi sigurno bilo X399, a sto se tice X299 kada se sabere dolazim do nekog promasaja :d Dakle kupujemo ono sto je najbolje u datom trenutku za neku normalnu svotu novca a o ostalom ne treba da forsiramo mozak :d xD
Raspravljate se kao da radite u nekoj od navedenih firmi, a ustvari svi smo musterije i svima nama uzimaju oni pare :d
 
Poslednja izmena:
1+
Realno :) AMD je napravio odlicnu stvar za odlicne pare, i ja vam kazem kao korisnik x99 da su mi oni opet sledeci u kucistu ;)
 
Kad će biti na tržištu ovo čudo?
 
Vec jeste.

Klokuju ljudi na 4.1 sva jezgra sa jacim hladjenjem(non-LN2).

16/32 na 4.1 :D
 
Poslednja izmena:
Kad bacis tog xeona i stavis ovu grdosiju, bas me zanima da li ce moci da prati tvoje grafike.
 
I ja se nosim tom mislju , ipak dva titana, mada ako on ne moze da ih napoji ne moze nista na ovom svetu!
 
Ako mene pitate ne postoji platforma koja ce da izvuce maksimum iz tih grafickih karata, bilo Intel, bilo AMD.
Mogu po opkladu da ce u bilo kojoj od ove varijante CPU biti usko grlo. To ce svakako da radi ali ne tako dobro koliko te zveri od grafickih karata mogu da iznesu.

Drugo, zaboravljate da SLI i dalje radi bolje na Intel platformi plus sto mora da se uzme HB Bridge pogotovu u tom slucaju kada su top karte sa najjacim chip-ovima.


Nego da se vratimo na temu.. Evo nekih rezultata u gaming-u.

 
Evo procitao sam celu temu pa da malo prokomentarisem. Daleko sam od strucnjaka ali ne mogu da verujem da neko prica da odnos cena/performanse nije najbitnija stavka kod 99% potrosaca.
Neko je napisao da se procesori ne mogu porediti po broju jezgara vec po cenovnom rangu - i to je po meni 100% tacno.
Jer ako nije tako - zasto klokujemo procesor kad je fabricki podesen i radi normalno? Zasto ne kupimo jaci? Zato sto bi da izvucemo sto vise performansi iz sto manje novca.
Jednostavno.
 
Sva sreca pa ce svi uzimati Thread za gejming... ne kontam ova poredjenja igara...
 
Izdrzao sam nepun minut i ugasio....

Tredreper,prejslevels,flegshep... kontam da mu nije maternji ali ovo je uzas...
 
Jeste maternji - "škotski". :d

Mada mu jesu 20+min klipovi overkill.
 
Ja ću da te zamenim :-D LM, cena je, ljudi, nešto apstraktno pa se svi vataju za nju u nedostatku drugih argumenata.

Intel umesto što je na brzinu izbacio ove fail i9 i x299 trebalo je da se poigra AMDovim argumentom - cenom. Silicijum i vafer košta koliko košta da se napravi, R&D je otplaćen odavno, jednostavno spustiš cene na AMD nivo i svaka diskusija prestaje. Da, nemaš ništa bolje od 10/20, ali i taj se nosi sa 'dominirajućim' 16/32 konkurentom. Sasvim respektabilno, samo mu spustiš cenu.

Pa polako, ide nova generacija i naplatiš 'stabilnost i pouzdanost', ali oni su odabrali ovo što gledamo... U internet slengu, ***** ih je uvukao u blato i dobija ih na iskustvo :))

Sent from my E6683 using Tapatalk

Tako ne razmišlja korporativni menadžment, dok god oni imaju projektovanu stopu dobiti, nema šanse da rizikuju poslove i bonuse zbog neke cenovne trke. Kada padne projektovana dobit ispod crte, tek tada dolazimo do dampinga. Intel kao monopolista ima mnogo drugih načina da ograniči AMD, a glavna je pitanje oem prodaje, i direktne prodaje velikim potrošačima, kojima su baš i namenjeni ovi novi AMD procesori.
 
Definitivno fantastican procesor za multi-core operacije, podjednako dobar posao je uradjen i sa serverskim AMD procesorima. Ali, mislim da je polovan Xeon jos uvek bolja opcija.
 
Za sta tacno mislis da je Xeon bolji? Mislim koji program?
 
Pa to sam ja pricao jos na startu TR teme kad su intelovci krenuli pricu o njihovom 18 core procesoru. Rekao sam da AMD s ovom arhitekturom opusteno moze da tera do 32 jezgra. Ova arhitektura je genijalna, ljudi nisu ni svesni koliko. Bukvalno mogu po potrebi da "lepe" jos po 8 jezgara po potrebi jer im je infinity fabric ustvari omogucio da jezgra tako mogu medjusobno da komuniciraju velikom brzinom. To je i razlog zasto brza memorija znaci kad se klokuje ryzen ili threadreaper. S brzom memorijom brze i jezgra komuniciraju kroz infinity fabric izmedju klastera.
Sama mogucnost da se kombinuju jezgra na taj nacin i da imaju jednom arhitekturom procesore od 4 do 32 je genijalan projekat u svakom pogledu. Tu je prednost u odnosu na Intelovu arhitekturu. Zato je Intel ostao zatecen.
Mogu samo da ih mrze sto koriste "lepak" ;)
Zamislite mogucnost da se TR otkljuca na 20, 24, 32 jezgra ;)

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
AMD je ovom tehnikom "lepljenja" jezgara sebi debelo srezao troškove proizvodnje. Sa jedne strane imate Intela koji proizvodi monolitni silicijum različite veličine namenjen za različite procesore, sa prinosom koji počne da ispašta kad se uđe u domen vafera za procesore sa 10, 12, 16 i 18 jezgara. Sa druge strane tu je AMD koji pravi relativno prost 8-core modul sa prinosom od preko 80% i trpa ga u celu Zen familiju, od Ryzen 3 preko Threadrippera pa do EPYC serverskih procesora. Infinity Fabric je tu kao šlag na tortu koji skalira performanse multi modul i multi socket sistema gotovo linearno. Sad kada je problem pumpanja broja jezgara rešen na duže staze AMD može da se fokusira na poboljšanje arhitekture. Tvikuju malo latenciju Infinity Fabrica, poboljšaju IMC, podignu IPC za 6-7%, base clock za 10-15% i eto nama Zen refresh. Posle toga Zen 2 sa svojih 7nm to sve ponovi i još doda dva jezgra po CCX i eto nama 12C/24T za 300e.
 
Per our checks, we understand that AMD wafer yield at GlobalFoundires' Malta fab is approaching 95%. Based on our MRP, we believe that of GlobalFoundries total capacity of 60,000 wspm, 25,000 are AMD's 14nm wafers.

Zivo me interesuje koliki % skarta je kod intela sa onim velikim cipovima.
 
Ipak ona vest o prinosu Zeppelin modula u iznosu od 99.9% nije toliko daleko od istine...

Još par procenata i AMD će doći u situaciju da nema dovoljno dummy Zeppelin modula da ih tura u Threadripper-e.
 
Nazad
Vrh Dno