Šta je novo?

AMD Threadripper i Epyc

全球首款 AMD X399 M-ATX 小板 ASRock 主機板、DeskMini 強勢襲捲 CES 2018

04170726461497734245.jpg
 
Kakvo bi ste vodeno hladjenje predlozili za 1950x?
Ja sam uzeo Corsair H110i 280mm ali mi generalno nesto bucan cpu kad je opterecen. Koristim ga iskljucivo za 3d rendering cisto i to da napomenem...


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Najbolje resenje je jos uvek ENERMAX LiqTech TR4 360. Jeste malo skuplji ali su ljudi izvlacili i 4.15ghz na njemu za svakodnevni rad, ukucaj naziv kulera na youtube i videces testove. Vodeno pokriva celu povrsinu procesora a i napravljen je specijalno za Threadrippera tako da nema greske.

Ako ti pak estetika konfiguracije nije mnogo bitna, najbolji odnos cena/performanse je NOCTUA NH-U14S TR4-SP3 ali je previse glomazan, prava grdosija...
 
Da vidimo sta moze ova cigla od CPUa :p

IMG-79207b3bc1fab56525e78190b2cc8fc5-V.jpg
 
Novi blokovi od EKWB ce da 'lade TR ko carevi. Desno je novi dizajn sa pozamasnom povrsinom mikro kanala.

27021193_1593016050752420_2307969262799757743_o.jpg
 
Aaa, isprobao sam to odavno vec, isao je 00:40:342, tu negde u rangu sa ostalim TR 1950x na 4 GHz.
Inace sad ga drzim na 3.8 GHz, uglavnom zbog tisine kulera i leta koje stize:D .

Cisto zabave radi - na laptopu koji koristim na poslu bench je na 03:16.149. (Asus ROG sa i7-6700HQ @2.6GHz i 32GB rama, GTX980M).
 
Poslednja izmena:
Izvrteo test i na i9-7900X @3.30 GHz masini na poslu ispod mog stola koju koristim za offline render: 00:58:550
 
Stigao 1950x pre par dana. Za sada odlicno radi izvrteo sam sve moguce render testove na njemu i prezadovoljan sam! Hladan kao spricer na 4.1Ghz i stabilan i ono sto je najbolje jedno 15-10 stepeni hladniji od I9 7940x koji je isto klokovan na 4.1Ghz all core.
Potrosnja oba procesora prakticno identicna i u full load-u je od 320-350w. Iz nekog razloga je 1950x za 1-2% sporiji u Corona render testu iako je 16core @4.1ghz spram 14core @4.1ghz ali to je zaista zanemarljivo posto je razlika u temperaturi ogromna a o ceni tek da ne pricam :).

77CAAA90-82B0-488C-8C96-648E2839907B.JPG
IMG_8675.JPG
IMG_8677.JPG
IMG_8690.JPG
 
Pa cudi me jer u cinebenchu 1950x na 4.1 daje 3500+ CB poena a u Coroni je 1:05. Rezultat u Coroni bi mogao biti bolji jedino ako ga kloknem na 4.2, probacu uskoro. 7940x na 4.1 ima 3100 CB poena a Coronu renderuje za 1:04. Ono sto meni nije jasno jeste losiji skor u CB a bolji u Coroni i to sto je to ipak isti broj mhz a manji broj corova.
I9ku mogu da klokujem jos al jednostavno gori na Krakenu X62 sa fazon 8 dodatnih ventova u kucistu. 4.1all core na I9i je trenutno najbolji balans performansi i temperature iako je razlika izmedju najhladnijeg i najtoplijeg jezgra citavih 10 stepeni, najtoplije ne prelazi 80 stepeni posle vise sati load-a. Sledeci korak bi bio delid al mi se nesto ne igra sa tim na procesoru od 1200plus evra... sa druge strane ovaj ryzen koji je bio 30% jeftiniji ima prakticno identicne performanse a hladniji je. Da moze i9 da bude brzi ali po kojoj ceni?
 
Razlika u IPC-u je na nivou statisticke greske, ako je softver podjednako optimizovan za obe platforme.
 
@ Renovatio

Vec sam jednom rekao, ponovicu i sad. Cinebench nije pouzdan kao pravi primer potencijala neke arhitekture.
Prosto koristi se samo za neku uzu preglednost. Te dve stvari ne treba da mesas, jedno su ozbiljni programi, drugo je benchmark.
U svakom slucaju, svi ih vrtimo, valjda nam zanimljivo, ostao je taj takmicarski duh :)
 
Da da skontao sam da cinebench nije bas merodavan. Pretpostavljam najvise zbog same duzine benchmarka jer je prilicno kratak. Ja Cb ulgavnom koristim da proverim klok posto je brz i lako zakuca masinu ako nije stabilna. Posle ga uvek proveravam u Coroni jer u tome i radim pa mi je taj benchmark nekako najmerodavniji. Bas me zanima sta ce doneti refresh Threadrippera sad u julu...
 
@ Renovatio

Vec sam jednom rekao, ponovicu i sad. Cinebench nije pouzdan kao pravi primer potencijala neke arhitekture.
Prosto koristi se samo za neku uzu preglednost. Te dve stvari ne treba da mesas, jedno su ozbiljni programi, drugo je benchmark.
U svakom slucaju, svi ih vrtimo, valjda nam zanimljivo, ostao je taj takmicarski duh :)

Bas je Cinebench merilo potencijala neke arhitekture, jer je suva sintetika i tu se vidi razlika. A sada kako je koji benchmark program optimizovan sto se rada tice, to je vec neka druga stvar.
Tako da je Cinebench bas pokazatelj kao i drugi benchmark testovi, ti testovi nisu naklonjeni niti optimizovani niti vise za Intel niti vise za AMD, kao sto je spi 32m isto suva sintetika.
 
To uopste nije tacno, kao ni za ostale benchmark testove. Kao ni 3D Mark, kao ni mnogi drugi..
No, ne bih da zalazim u detaljisanje, pogotovu ne u neku siru raspravu.
 
Pozdrav svima,

Bavim se 3d vizualizacijom i planiram da sastavim dva Threadrippera kao radne masine i kao rendering podrsku.
Stvarno nisam upucen u situaciju ali procitah u temi da Asus i Kingston ne idu zajedno. Pa sam nesto stavljao da zaobidjem tu problematiku.

Ovo su komponente koje bih za sad hteo.
Interesuje me da li ce ovo da radi kako treba i da li bi trebao nesto da promenim.
Takodje, ako ima neko preporuku za case za nekih 100E-120E.

AMD Ryzen ThreadRipper 1950X 3.40GHz TR4 BOX
ASROCK X399 TAICHI
ENERMAX Liqmax II 240 AM4
G.SKILL 64GB Ripjaws V DDR4 3200MHz CL16 KIT F4 (4x16GB)
SAMSUNG 500GB 860 EVO M.2
SEASONIC Focus Plus 850 Gold 850W
 
@Nikolab

Kuler koji si stavio nije kompatibilan sa TR4 socketom bolje uzmi Liqtech 240 taj imam ja i on je bestbuy, minimalna razlika u performansama spram 280/360 al bar 40% jeftiniji. Sto se rama tice Asus meni bar do sada je uvek radio sa vecinom ram stikova za razliku od gigabyte i Asrock. Ja sam na kraju za 1950x masinu koristio Kingston HyperX Predator 3000mhz. Savetujem ti da svakako izadjes na sajt proizvodjaca ploce i tamo nadjes QVL listu za ram, tako si 100% siguran.

Za case posto je ta ploca Atx a ne EAtx kao moja ti savetujem fractaldesign define S ja imam to za I9 i super je. Mozes ga naci lako za ispod 100 evra u Bg. Pozdrav i srecno!
 
Ako planiras neki blagi klok ili uopste ne planiras da overklokujes uzmi Noctua nhu14s taj je bestbuy za performanse koje pruza a opet je jedan od tisi kulera ako ne i najtisi :)
 
@drakula74
70% Corona i 30% Vray
Corona sad guta i Vray , bar je tako u Cinemi, ne znam ja sam odusevljen sa Octane koji odlicno koristi GPU pa sad gedam da sklopim Rippera sa dve 1080ti, stim sto bih tweakovo rippera da bude treca kartica, inace dok sam vozio Coronu i ja sam planirao isto sto i ti.
 
Nazad
Vrh Dno