Šta je novo?

AMD Threadripper i Epyc

Tomshardware(aka Biasedhardware po nekim ranijim listama "best buy" procesora i recenzijama) stavio poprilican akcenat na kraju review-a na idle power consumption i gaming performanse, kao da te dve stvari znace nekom ko uzima 16/32 procesor.
nadam se da ce Marti imati milosti i postedeti mi zivot, iako sam komentarisao temu koju je on pokrenuo :(
 
Svaka cast AMDu. Bolji odnos cene i performansi (sto i nije izenadjujuce s obzirom na Intelovu politiku), 64 PCIe linije, podrska za ECC memoriju, manje zagrevanje i potrosnja (non-OC) u odnosu na 10-jezgarni Intel (ej!), a verovatno i bolje maticne ciji se VRM nece samozapaliti pod opterecenjem (mada nisam jos video detaljne testove).
 
64 PCIe linije, za mnogo manje pare od Intela koji nudi cini mi se samo 44
 
https://3dnews.ru/956770 evo test i od Rusa (uma/numa i isproban game mode). Moguce da se uma tako dobro drzi upravo zbog brzog ram 4 × 8gb DDR4-3200 SDRAM, 14-14-14-34 (2 x G.Skill Trident Z RGB F4-3200C14D-16GTZR) pa s toga infinity fabric nije imao tako velikog uticaja (da su koristili ram 2133 verovatno bila bi veca razlika u korist numa, tamo gde je ima naravno).
P.S. Nesto u igrama i9 7900x skroz bledo izgleda... :D
 
Poslednja izmena:
E, ovo je već mnogo bolje. Bez trzavica i bubica u setupu, quad mem koji ide na 3200, lagan OC do 4GHz... tako je trebalo i Ryzen da krene, pa makar i da su sačekali koji mesec. OK, verovatno su požurili da bi imali u ponudi što duže nešto što Intel nema, ali sad je lako pametovati.

Jedino što mi, kao tech entuzijasti (iako rizikujem da budem proglašen Intel fanboyem :d ) kvari celu sliku u celoj ovoj Intel vs AMD priči, je što se procesori porede po ceni pa se za 1kUSD poredi 10/20 sa 16/32 procesorom. OK, naravno da je brži tamo gde su threadovi u pitanju, međutim, to je i logično s obzirom da ih je 60% više.

Sa tehničke strane, merodavan će biti jedino uporedni test i9-7920X vs. TR1920X ili 7960X vs. 1950X pa onda da zaključimo da li Intel vredi toliko koliko je skuplji, verovatno ne, ali ovo ostalo mi nekako dođe apples to oranges poređenje. Mada je jedino i moguće trenutno, dok ne izađu odgovarajući i9 modeli.
 
Poslednja izmena:
Adored TV nekako zaboravi čovek Kaby da testira kod igara, a uredno ga stavljao u sintetiku i mt aplikacije. Dešava se da čovek zaboravi ili nema vremena, razumem.
 
Testovi za igre su beskorisni kod procesora sa 16c/32t isto koliko i render testovi na procesoru sa 4c/8t, jedan se kupuje za jedno, a drugi za drugo.
 
To i ja mislim ali je on selektivno stavljao i vadio iz testova Kaby kako bi stvorio pogresan utisak kod ljudi.
 
Jedino što mi, kao tech entuzijasti (iako rizikujem da budem proglašen Intel fanboyem :d ) kvari celu sliku u celoj ovoj Intel vs AMD priči, je što se procesori porede po ceni pa se za 1kUSD poredi 10/20 sa 16/32 procesorom. OK, naravno da je brži tamo gde su threadovi u pitanju, međutim, to je i logično s obzirom da ih je 60% više.

Sa tehničke strane, merodavan će biti jedino uporedni test i9-7920X vs. TR1920X ili 7960X vs. 1950X pa onda da zaključimo da li Intel vredi toliko koliko je skuplji, verovatno ne, ali ovo ostalo mi nekako dođe apples to oranges poređenje. Mada je jedino i moguće trenutno, dok ne izađu odgovarajući i9 modeli.
Pretpostavljam, dakle ne tvrdim, da obzirom da se radi o hedt procesorima, koji su namenjeni zaradjivanju para, cena je glavni parametar, koliko ulozenih para moze da se vrati i za koje vreme, a vreme je novac! :d
 
Pa, ni poredjenje po ceni ni poredjenje po broju jezgara nije idealno (oba imaju prednosti i mana), ali je poredjenje po ceni realnije, jer 99% ljudi je ograniceno budzetom, cak i kod ozbiljnih masina koje sluze poslu, te iz zanima koji je brzi do XXX cene, a ne recimo koji 16 core cpu je brzi od drugog bez obzira na cenu.
 
Slažem se da je i to merodavno poređenje - ko nudi više za isti novac. Nije tehničko pitanje šta je bolji proizvod, već koji se više isplati. Nema nikakve dileme da AMD tu ima ogromnu prednost jer korisnika i ne zanima puno šta je ispod haube, već šta brže završi isti task.

Mada bih ja ipak Xeone namenio zarađivanju para, a ove i9 vidim kao žrtve u takmičenju sa AMD threadovima. :d

Ipak, Intel sutra može da prepolovi cene svojih procesora i celo ovo poređenje gubi smisao, dok, poređenje ekvivalentnih procesora po broju jezgara na njihovim stock taktovima daje nešto merodavnije podatke koji je CPU bolji, a to koliko košta... pa znamo svi da top performanse nikad nisu koštale linearno već mnogo više od sredine tabele. Jasno je da je AMD svestan razlike u perfomansama i ciljano cenovno pozicionira procesore tako da za isti novac dobijemo više, a u slučaju da je potrebno, i oni mogu spustiti cene kao reakciju na Intelove poteze.

U svakom slučaju, očekujem da će tek i9-7920X i ovi jači i9 imati probleme sa potrošnjom, pregrevanjem i VRMovima tako da ovaj stabilan rad 1950X od samog starta veoma obećava. ECC memorija i više PCIEx su prednost AMD platforme, a deluje mi da je Intel postao žrtva upravo svog naprednijeg procesa - toliko jezgara na malom prostoru postaje nemoguće jednostavno ohladiti (još ako i nastave sa žvakama...) i to mi trenutno deluje da je glavni problem sa X299.

PS. Već me nervira i ovaj 7700@5GHz kad u marathon/huge late CivV game krene da gusla po 10s jedan potez za Ai... :d
 
E, ovo je već mnogo bolje. Bez trzavica i bubica u setupu, quad mem koji ide na 3200, lagan OC do 4GHz... tako je trebalo i Ryzen da krene, pa makar i da su sačekali koji mesec. OK, verovatno su požurili da bi imali u ponudi što duže nešto što Intel nema, ali sad je lako pametovati.

Jedino što mi, kao tech entuzijasti (iako rizikujem da budem proglašen Intel fanboyem :d ) kvari celu sliku u celoj ovoj Intel vs AMD priči, je što se procesori porede po ceni pa se za 1kUSD poredi 10/20 sa 16/32 procesorom. OK, naravno da je brži tamo gde su threadovi u pitanju, međutim, to je i logično s obzirom da ih je 60% više.

Sa tehničke strane, merodavan će biti jedino uporedni test i9-7920X vs. TR1920X ili 7960X vs. 1950X pa onda da zaključimo da li Intel vredi toliko koliko je skuplji, verovatno ne, ali ovo ostalo mi nekako dođe apples to oranges poređenje. Mada je jedino i moguće trenutno, dok ne izađu odgovarajući i9 modeli.

Meni je kao kupcu iskreno jedino cenovno poredjenje merodavno. A ako gledamo samo kao "tehnolosko/arhitekturalno" poredjenje da, onda se gleda konkurent po broju jezgara.
Sto se tice Civ-a, igraj multi :D
 
Ovaj 7900x obzirom da ima 10 jezgara je odlican, ako mu Intel koriguje cenu on je po meni sampion.
 
https://3dnews.ru/956770 evo test i od Rusa (uma/numa i isproban game mode). Moguce da se uma tako dobro drzi upravo zbog brzog ram 4 × 8gb DDR4-3200 SDRAM, 14-14-14-34 (2 x G.Skill Trident Z RGB F4-3200C14D-16GTZR) pa s toga infinity fabric nije imao tako velikog uticaja (da su koristili ram 2133 verovatno bila bi veca razlika u korist numa, tamo gde je ima naravno).
P.S. Nesto u igrama i9 7900x skroz bledo izgleda... :D

Mene zanima koliku bi brzinu memorije izvukli sa 8 stapova. I sa Ryzenom nije frka 3200MHz da se postigne sa 1 stapom po kanalu. Imam istu memoriju pa me kopka :)
 
untitled-9.png
Cista dominacija ko bi rekao da ce AMD preotet tron od intela definitivno su ih uhvatili na spavanju, sad moramo cekat da se intel trzne.
 
Kakva je to dominacija u performansama kada se sa 16 jezgara pravi poredjenje sa Intel-om od 10 jezgara.
Ovde ne govorim o cenovnom rangu i isplativosti vec o sirovoj snazi.

Kada bude poredjenje sa 7960x onda moze tako da se posmatra, ko je i gde dominirao.

Opste je poznato da je AMD uvek odgovarao Intel-u sa vecim brojem jezgara da bi nadomestio gubitak performansi.
Sada je to manje izrazeno posto su Intel donekle sustigli (IPC) ali se koriste istom praksom.
 
Mislim da intel mora skroz novu arhitekturu da pravi. Misli da ne mogu can ni rat jezgrima tako lako. Mislim da nemaju toliko razradjen plan.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Amd na zalost i dalje kaska oko 35% gledajuci perf per core.. Nema potrebe da prelaze na novu tehnologiju, dovoljno je samo da izbacuju procesore sa istim brojem jezgara, i da po mogucstvu malo (vise) koriguju cenu..

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
 
Kakva je to dominacija u performansama kada se sa 16 jezgara pravi poredjenje sa Intel-om od 10 jezgara.
Ovde ne govorim o cenovnom rangu i isplativosti vec o sirovoj snazi.
Kada kupujes 1k$ hedt procesor onda gledas koliko posla sa njim mozes da uradis u jedinici vremena, to je jedina stvar koja se vrednuje. Koga briga koliko sta jezgara ima, bitne su performanse za tu cenu i naravno potrosnja. Po svemu sudeci Intel je u obe kategorije u debelom problemu.
 
Joj matematicara... Gde ste videli 35%? Aj malo grube matematike: 12 core odnosno 10 core je samo 20% razlika u broju jezgara. Amd u cb stock je brzi 5%, a posle oc do 4GHz vec 12,5% (pitanje za vas: na kojoj freq intel prolazi cb?). Gde nestade kaskanje od 35%? Da je tolika razlika amd 12 core trebao bi biti sa rezultatom gorim od 8 core intel, a on bije 10 core.
 
Poslednja izmena:
Kada kupujes 1k$ hedt procesor onda gledas koliko posla sa njim mozes da uradis u jedinici vremena, to je jedina stvar koja se vrednuje. Koga briga koliko sta jezgara ima, bitne su performanse za tu cenu i naravno potrosnja. Po svemu sudeci Intel je u obe kategorije u debelom problemu.

Problematika moze da se posmatra sa vise aspekata pa i sa tog koji si naveo ali nikako ne moze da bude jedino stanje koje se posmatra kao objektivno.

Ja sam se vec u startu ogradio, sirove performanse me interesuju. Krajnji rezultat. 16-jezgarni procesor jedan protiv drugog kao vrhunac ponude.

Kako ce se percepcija kupaca dalje odvijati, dugogodisnji ugovori sa velikim firmama, poverenje, podrska itd. Da ne zalazim u sve to, detalje jer je tu stvar oko odabira malo kompleksnija.

Oko nekog casual korisnika, ili manje firme, tu je sistem funkcionisanja vec malo prostiji pa bi ta razlika u ceni vise dosla do izrazaja.

Sve u svemu, nije ni bila poenta oko toga sta je isplativije.
 
@PCBeast, evo da se ne mucis: kao "amd fanboy" odgovorno tvrdim da 16 core intel za 2?k $ ce imati jaci ipc od 16 core amd za 1k $. Jel smo zavrsili sad sa tom pricom?
 
IPC je nešto drugo, nema veze sa brojem jezgara.

Baš kao što nema veze i ovih nazovi "35%".
 
@Caridze

Ni o tome nije bilo rec. Covek je okacio Cinebench rezultat sa opaskom "Kakva dominacija".
Ja sam samo skrenuo paznju da ako se vec porede rezultati da bi bilo realnije u tu pricu ubaciti Intel-ovu top ponudu, procesor od 16 jezgara.
 
@sam633, pa ako @PCBeast trazi poredjenje 16vs16 sta je to ako nije ipc? A, pardon, zaboravih da smt malo bolje skalira odnosno ht.. Ok, nije toliko ni bitno. Ma da ima da se smejem ako intel mnogo obori takt svog 16 core cuda pa i ono se izduva naspram amd...
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno