Šta je novo?

Jacanje RSD i slabljenje USD - uticaji na rudarenje u Srbiji

cerad

Poštovan
Učlanjen(a)
17.06.2017
Poruke
225
Poena
70
Koliko na vas ima uticaj to sto jaca dinar i sto dolar slabi?

Svi znamo da su kriptovalute najvise vezane za USD ali posto sada RSD u odnosu na USD 'raste' samim tim troskovi rudarenja u Srbiji rastu.
Na primer cena struje je do skoro bila 0.07$ kwh ali sada je vec 0.09$ kwh...delovi isto tako. J

Nije isto ako sve "poskupi" u Srbiji u odnosu na USD za 30% a sta ako poskupi za 100%?

Na ovom grafikonu se vidi vrlo jasan trend da ce USD i dalje da slabi u odnosu na dinar.
http://www.xe.com/currencycharts/?from=USD&to=RSD&view=5Y
 
Banke su trenutno u panici zbog slabljenja dolara. Mene ne dotice apsolutno nikako, suvise mi je mala razlika. Pre par meseci je bio 110 din, sada je 102. Malo je dolar pao, malo je i dinar ojacao... Nista bitno ako mene pitas.
 
Bio je i 120 bogami

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
 
Drugari,svako leto devize padaju a dinar "jaca" zato sto dolaze gastarbajteri a i turisti prolaze mnogo kroz Srbiju i svi menjaju devize i samim tim obaraju kurs,skocice opet od septembra . . .
 
Drugari,svako leto devize padaju a dinar "jaca" zato sto dolaze gastarbajteri a i turisti prolaze mnogo kroz Srbiju i svi menjaju devize i samim tim obaraju kurs,skocice opet od septembra . . .
Moguce je za dinar ali ovo slabljenje dolara je 'namerno' posto sadasnja administracija pokusava da spusti vrednost dolara kako bi izvoz porastao.

Na svu nestabilnost oko kripto-valuta jos imaju i kursne razlike koje sada imaju negativan trend za rad van US.
 
Kramp se orijentisao na izvoz, ako hoce da mu neko nesto kupi mora da oslabi dolar

Sent from my P8000 6.0 using Tapatalk
 
Drugari,svako leto devize padaju a dinar "jaca" zato sto dolaze gastarbajteri a i turisti prolaze mnogo kroz Srbiju i svi menjaju devize i samim tim obaraju kurs,skocice opet od septembra . . .
Problem je što je dolar na dvoipogodišnjem minimumu i ima tendenciju daljeg pada.

Послато са SM-G950F уз помоћ Тапатока
 
Jedini nacin da se barem sprece kursne razlike je da se hostuju rigovi u US.


Ovako na sve oscilacije jos i kursne razlike.
 
Ma dajte, sta ste zakukali. Kad vam pada dinar ne kukate na inflaciju. Jedino malo zakukate za cenu struje :p
 
Nece dolar vise da pada po mom misljenju skoro sam bas citao neki tekst da je realno da padne dolar nekih 15-20 posto a vec je takoreci toliko i pao sa 116 na 100 din. daljeg pada nece biti sigurno ako i padne ispod 100 nekim cudom to ce biti svega par din.

Tako da ne znam zasto svi panicite bez razloga sada po meni uopste nije lose vreme da se kupe dolari i cuvaju kupis lepo 1000 dolara i kad bude kurs 115 opet zaradis nesto vise od 100 eura :)....
 
Pa generalno mi u Srbiji smo vise vezani za evro i ne menja mi se po 120.Kad se gastosi vrate na arbajt i krene skola skocice i euro,nismo mi jaka ekonomija da imamo veze sa daljim rastom dinara
 
Kakve veze ima cena komponente i USD/RSD kurs? Vi zaradjujete u USD, komponente se uvek u USD cene, zato vec godinu i nesto cene elektronike u Evropi prilicno visoke, iako u USD nije bitna razlika naspram ranijih godina.

Rast dinara je nesto skroz drugo ovog leta (nema veze sa strancima), i veci je 10x nego bilo koje druge godine, osim 2008. valjda (kada je ono sa 80 pao na 75)
 
Poslednja izmena:
Ja dobro pamtim da je proslog leta dolar bio prilicno stabilan, negde oko 116-117, a sada je prilicno oslabio sto mi se ne svidja...
 
Ne valja vam jak dolar, ne valja vam slab dolar. Stalno neke žalopojke.

Još kada se u raspravu uključe i oni što im je rublja u srcu, a dolar u džepu, kuku nama.
 
U toku je valutni rat Eu i USD. I jedni i drugi štancaju valutu kako bi podstakli potrošnju.

Što se tiče jačanja dinara, razlog nisu nikakvi gastosi, već relativno visoke kamate na hartije od vrednosti u dinarima, koje emituje NBS.

Ako ne možete da budete konkurentni u rudarenju sa najnižom cenom struje u evropi, onda krastavac.
 
u nasoj drzavi je trenutno na snazi letnji kurs
sezonski se vestacki jaca dinar da se otme vise na razmeni,tako se radi godinama unazad
 
Cao drugari,

Sto se tice ove situacije, vezan sam za dolar ali iz drugog razloga, radim na brodu, tako da mi je plata u USD. Skoro mi je u poseti bio jedan broker, pa sam coveka pitao za savet vezano za dolar, njegovo misljenje je da je dolar previse bio "naduvan" kao valuta, i da je sad pao na svoju realnu vrednost, takodje od kad su promenili predsednika, njegovi konstantni ispadi takodje uticu na vrednost dolara. Relativno skoro je dao izjavu gde je otvoreno rekao da je po njegovom misljenju dolar previse jak, od tog momenta krenuo je sunovrat valute, kao i svi vi rudari, nadam se da ce da skoci. Ne verujem da ce se vratiti na 120 koliko bi svi voleli, al ja bi bio srecan i da ga vidim na 110 :)
 
Kakva tema... cerad, a da svratiš do zelenjaka s gornje strane, da vidiš tamo tek koji je kurs, zapanjio bi se... Plus cocacola u meku nikad razvodnjenija, ua USA i dolari.
Ali zato ovde u Blokovima sve cveta, coca kod Piramide jača jedno 20% a i kurs ne zaostaje... A rigovi rade, leba ne traže, struju ko plati plati, da ih hostujem u USA, evo krećem čim pre... iz koje si bre ti priče ispao? :))

Sent from my E6683 using Tapatalk
 
Padu kursa dolara pomaze i sto ih stampaju ko nezdravi ne bi li izbegli bankrot.

Послато са HUAWEI P6-U06 уз помоћ Тапатока
 
Padao je na 97 pa je skocio skoro na 100, vratice se kad odu gastozi kuci. I ja sam vezan za dolar, ali optimista sam.

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
 
Ko god je radio sa uvoznicima hardwarea zna njihovo cuveno "$ je otisao gore"
Jedino mi nije jasno kako nisu kod nas GTX 1070 sada tipa 500$ jer im je to realna kalkulacija....
Objasnjenje: opet se "jadni" uvoznici DEBELO ugradjuju
Ne smem ni da pomislim kada krene $ opet gore sta ce biti sa cenama u Srbistanu
Najzesce su mi price kako smo mi malo trziste....a ploca,procesora,memorija i grafika se prodalo juju u odnosu na zapadne zemlje....mislite da tamo neko sklapa kompove jos....malo murgen...sve brandovi,laptopovi,tableti i telefoni...i onda ovi prodaju maglu...



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno