Šta je novo?

Slikanje/snimanje u javnosti

Sad čovek još ispade i kriv što oće koru leba da zaradi na pošten način, tj prema zakonima i regulativi delatnosti koju obavlja. Gore su jasno napisani troškovi, i naravno da ilegalac i legalac ne mogu imati istu cenu vožnje, jer ovaj drugi ima više dažbina prema državi. Ako ne biste plati za kradenu robu ispod cene, nemojte ni da podržavate ilegalne taksiste (to znači da sedate u njihova vozila).

Valjda su veći problem ilegalni taksisti nego neovlašćeno snimanje. U svakom slučaju podržavam dash cam ideju, u Rusiji to radi super, verovatno će i ovde to postati rutina za koju godinu.
 
Nisam hteo da trigerujem Srleta, svakom je jasno zasto je legani skuplji i zasto narod radije ide ilegalcem.
Krivica pada na onog koji dere legalne ne cineci nista protiv ilegalaca, sto je u svim sferama nase drzave.
I ja sam iz manjeg grada sa legalnim taksistima koji nekim cudom niko nije promenio bransu vise od decenije, i oni, kao i svi, koriste svaku priliku i rupu da sto vise zarade.
Voleo bih da vidim ilegalca u pokusaju u Nemackoj, ni 2 minute ne bi opstao, prvo zbog ostalih taksista, drugo jer ustanove rade svoj posao.
U Srbiji su legalci u sah-mat poziciji i ne vidim resenje bez intervencije drzave, koja se nece mesati zarad staklenog socijalnog mira.
Ali ako su privatni autoprevoznici uspeli da se organizuju i donekle izbore za svoja prava kada su pokusali da im nametnu harac, pa valjda i taksisti mogu isto.

Veceras gledao emisiju autobahn policije koja civilnim autima pazi na saobracaj.
Sve tablice su zamucene kao i lica, bez obzira koliko tezak i ocigledan prekrsaj napravio.
Pa kad pogledas nas clan 145, jasno je da je snimanje ilegalca i javno objavljivanje pucanje sebi u nogu...
 
Nije me bilo u temi par meseci ali u medjuvremenu sam se raspitao kako je i u Norveskoj i u Srbiji, najvise na pravnim fakultetima.

Tablice, naravno, smete da snimate. Buku u kuci, naravno, smete da snimate. E sada, ako zelite da tuzite nekoga (za nasilnicku voznju ili buku posle 22h), ne mozete da objavite snimak na internet, jer je to narusavanje privatnosti, vec ga jednostavno odnesite nadleznim organima i to je to. Poenta je da vi snimate vozilo, a ne osobu, i cela sustina iza cele ove price. Vi tuzite vozilo, tako sto odnesete snimak u policiju, a identitet vozaca svakako ostaje izmedju vas (koji ste ga videli i bez kamere) i policije, koja zato i sluzi. Ako se pravite pametni i kacite to na youtube a da pritom ne uklonite tablice i lica, onda mozete da nadrljate. Sto se tice video snimaka vrsnjackog nasilja, zapravo je to takodje ilegalno i nikad ne bi trebalo da dodje u javnost, vec da se odnese policiji i to se resi po kratkom postupku. Ali kako ocekivati tako nesto u banana drzavi, pa ljudi kace to na net bas zato sto znaju da policija nista nece uraditi.

Bitno je napomenuti da su mi svuda rekli da ovaj zakon ima mnogo propusta i da nije strogo definisan, samim tim vazi sledece:
- U Srbiji cete lose proci ako nemate vezu u sudu, dobrog advokata itd

TL: DR;
- Mozete da snimate sve osim vojnih objekta.
- Ne kacite nista u javnost pre nego sto zamutite i uklonite glasove.
- Mozete da koristite video/audio materijal kao dokaz na sudu.
 
Poslednja izmena od urednika:
Znaci moze da se koristi kao dokaz na sudu ali ti treba sudija preko veze?
 
Činjenica je da je taksi u Moskvi nekoliko puta jeftiniji od beogradskog iako je Moskva skuplji grad a plate veće.

izvinite zbog off topica.

Ali im je i gorivo duplo jeftinije nego kod nas.
Činjenica je da je od glavnih gradova bg taxi jedan od najjeftinijih.
 
Cena goriva je zanemarljiv deo cene taksi vožnje, tako da nije neki argument. Vožnja od centra Moskve do aerodroma Šeremetjevo u trajanju od 1h košta 15 evra. Zakazivanje radiš preko mobilnog, sve transparentno. Stvar je samo u slobodnom tržištu. Nisam naišao na Rusa taksistu, uglavnom Gruzini, Jermeni ili neko iz ostalih bivših republika SSSRa.
 
Izvinjavam se na offtopicu, ali samo da se nadovezem na Dukeov post sa prosle strane: ne mogu reci da su legalni taksisti “krivi” sto postoje ilegalci, ali sam imao par licnih primera, poslednji put pre 2-3 godine, gde sam telefonom pozvao taxi (mislim da je najjaci u Bgu), dosao lepo legalac i potez od pozorista do Vuka natvisterisao na 1.200 dinara, pa sam mu rekao da me odveze na drugu adresu, kod njegovog nadredjenog, relativno blizu, gde je taximetar vec probio 2.000. Rekoh stani tu da sacekam prijatelja. Kad je video svog šefa odmah je krenuo sa forama jao nisam znao jao nisam hteo inace ne radim to musterijama.
Tako da ne verujem da su legalci ili ilegalci krivi za trenutno stanje. Sve je do coveka.
 
Sad si ti uveo jos jednu problematiku, koja nema nikakve veze sa temom.
 
To je zapoceto na prethodnoj strani, prebacivanje krivice na ove ili na one, al stvar je zapravo mnogo komoleksnija
 
Jeste, ali cilj teme jeste da se saznaju pravni aspekti, a ne ko su krivci. GLAVNI krivac je vlast koja takve stvari tolerise, i zato nema svrhe polemisati o tome.
 
To je zapoceto na prethodnoj strani, prebacivanje krivice na ove ili na one, al stvar je zapravo mnogo komoleksnija

Ne, stvar je vrlo jednostavna. Nisam mozda bio jasan, nije legalac kriv sto naplati vec sto se ne bori za svoja prava pa imamo clana foruma koji ne bi samo da gundja vec i da se bori ali on sam nista ne moze, to je poenta.

Svakako je saobracajni haos u Bg i zamisli da taksisti blokiraju centar... totalni kolaps... onda bi se neko vec zamislio i nema nikakve potrebe za snimanje ilegalaca i pravljenje sebi potencionalni problem jer ce mozda neki sudija "pogresno" da protumaci zakon...
 
Poslednja izmena:
My 5c:
Sami legalni taksisti su krivi za trenutno stanje. Zadnji put sam koristio u NS pre xy godina od autobuske do Petrovaradina: od 10 taksista 3 legalna bila, koji su trazili oko 800 din a ilegalac me odvezao za 350 dinara.
Posto u NS ni danas ta voznja ne kosta toliko, ili si naleteo na 10/10 ilegalaca ili je bio neki drzavni praznik.

Mada nije mesto za ovu temu, ali daću svoje mišljenje na predhodni post kao legalni taksista.

Svuda postoji ekonomski zagarantovana minimalna cena prevoza po kilometru koja je određena od strane ekonomskih pokazatelja za svaku opštinu koju definišu experti na osnovu elaborata. U tu cenu je uračunat porez opštini, porezi za radnika (vlasnika), amortizacija vozila, gorivo, troškovi registracije vozila (na 6 meseci), troškovi posebnog osiguranja za putnike, troškovi baždarenja taksimetara (svake godine), troškovi korišćenja taxi stajališta, članarina udruženjima, troškovi za izdavanje taxi dozvole, potvrde od suda i policije za vozače taksija, lekarski pregled za taksi vozača (cena za profesionalce), a sve što ostane je zarada vlasnika (otprilike 1/4 cene od kilometra).

E sada pogledajte, većinu ovih troškova ilegalac nema i njemu ostane i sa nižom cenom negde oko 40% od naplate. Ali zato, ono što je bitno za putnika, ilegalac nije prošao proveru mupa i suda pa može da bude i neki krimos, narkoman, narko diler, alkoholičar, pedofil, bivši robijaš ili nasilnik, vozilo je u diskutabilnom tehničkom stanju, taksimetar nije merodavan (baždaren) i ako vas proceni da ste platežni pa vam uključi kao 1. tarifu a ona ispadne skuplja, u slučaju nesreće i povrede putnika putnik nema pravo na odštetu ( sa legalnim ima), ako želite da prijavite vozača udruženju ili inspekciji radi neke nekorektnosti, nemate na osnovu čega da mu uzmete podatke jer nema istaknutu taxi dozvolu ili je ima ali lažnu. Zapisivanjem samo broja tablica vozila je mnogo teži i neefikasniji put do pravde.

I bez obzira što neki ljudi to znaju, uglavnom svesni rizika ipak gledaju samo cenu u fazonu "pa neće baš meni ništa loše da se desi u ovom taksiju", ali nekome se to i desi. 80% njih i ne zna za sve ovo, pa za razliku i od 50 din u ceni sedaju kod ilegalca.

I kada ja to sve platim, kako ja mogu da vozim nekog za 350 din umesto za 800 ??? Ili sam ja možda lud što to sve navedeno plaćam i pokušavam da se borim za svoja prava? Uglavnom imam 2 izbora, ilegala, rizik i kolko tolko zarada ili legala i verovatan bankrot, jer ne mogu da radim i zaradim od ovakvih "mnogo povoljnijih taksija koji ne deru kao ovi legalni".
Najgore je to što i ilegalci vremenom puknu jer po tako niskim cenama ne mogu da opstanu na duži rok jer i njih kad tad stignu razni nepredviđeni troškovi, ali ih ima puno i stalno se pojavljuju novi, tako da ja kao legalac non stop imam neku nelojalnu konkurenciju koja mi bukvalno otima mušterije jer sam ja "derač".

Ovim postom ne tražim nikakvo sažaljenje niti simpatije ovde na forumu, ali to je suština celog problema.

Sorry za ovaj OFF
Pola tih troskova su birokratski nameti bez ikakvog smisla i svrhe, izmisljeni samo da se namire razni uhlebi i paraziti. A i medju legalnim taksistima i vlasnicima firmi i udruzenja je poprilican broj bivsih i buducih robijasa...

p.s. Svaki putnik u bilo kom registrovanom vozilu ima pravo nadoknade stete u slucaju nesrece.


Nije me bilo u temi par meseci ali u medjuvremenu sam se raspitao kako je i u Norveskoj i u Srbiji, najvise na pravnim fakultetima.

Tablice, naravno, smete da snimate. Buku u kuci, naravno, smete da snimate. E sada, ako zelite da tuzite nekoga (za nasilnicku voznju ili buku posle 22h), ne mozete da objavite snimak na internet, jer je to narusavanje privatnosti, vec ga jednostavno odnesite nadleznim organima i to je to. Poenta je da vi snimate vozilo, a ne osobu, i cela sustina iza cele ove price. Vi tuzite vozilo, tako sto odnesete snimak u policiju, a identitet vozaca svakako ostaje izmedju vas (koji ste ga videli i bez kamere) i policije, koja zato i sluzi. Ako se pravite pametni i kacite to na youtube a da pritom ne uklonite tablice i lica, onda mozete da nadrljate. Sto se tice video snimaka vrsnjackog nasilja, zapravo je to takodje ilegalno i nikad ne bi trebalo da dodje u javnost, vec da se odnese policiji i to se resi po kratkom postupku. Ali kako ocekivati tako nesto u banana drzavi, pa ljudi kace to na net bas zato sto znaju da policija nista nece uraditi.

Bitno je napomenuti da su mi svuda rekli da ovaj zakon ima mnogo propusta i da nije strogo definisan, samim tim vazi sledece:
- U Srbiji cete lose proci ako nemate vezu u sudu, dobrog advokata itd

TL: DR;
- Mozete da snimate sve osim vojnih objekta.
- Ne kacite nista u javnost pre nego sto zamutite i uklonite glasove.
- Mozete da koristite video/audio materijal kao dokaz na sudu.

Sve snimljeno na javnom mestu moze i da se objavi (samo decija lica moraju da se cenzurisu). Ono sto se ne sme je objavljivanje imena i prezimena (i dr. licnih podataka) i optuzbi ("lopov", "prevarant", "diler", "nelegalni taxista"). Mada i to moze da se zaobidje sa nepotpunim imenom (nadimkom, inicijalima) i opisom tipa "sumnja se na vrsenje prekrsajnog/krivicnog dela" i sl.
 
Sve zavisi gde u Petrovaradinu. Sve zavisi da li je bilo posle 22h. Uglavnom nema šanse sve i da te je vozio do kraja Pezosa znači izašlo bi nekih 600 dinara.

Još jedna stvar, ilegalac nema šanse da vozi za 350 dinara. Sem ako nije linijski taksi koji vozi tipa do Sremskih Karlovaca.
 
Ne koristim cesto taksi a i u gradu iz kog sam mislim da ni nema divljih takstista. Na divlje se radi linijski prevoz. Ka Beogradu i ka selima koja su u blizini. Ko je ostecen?
Opstinski autoprevoznik ATP koji se finansira iz budzeta grada. Koliko je ostecen? Verovatno dosta ali i kad ne bi bilo divljaka opet bi radio u minusu jer bi zaposlili jos 50 sekretarica.
Kakko se ATP bori protiv divljaka? Na razne nacine, legale naravno ali jedan je urodio plodom i obrisao divljake koji voze ka selima. Da sad neduzim pricu sustina je da su smanjili neznatno cenu karte a povecali broj polazaka.
Opstali su divlji taksisti koji voze liniju Pancevo-BG. Nisu oni taksisti ali ih narod tako zove. Nemaju nikakve oznake taksi udruzenja i sl.
Zasto oni opstaju?
Zato sto ima nizu cenu karte, brze stignu, i maltene kad god da dodjes neki auto krece. Cena karte u busu je od 120 do 140 rsd rsd sto zavisi od prevoznika. Na to treba dodati i cenu peronske karte od cini mi se 15 rsd (Pancevacka autobuska).
Taksisti voze za 100 fiksno imas mogucnost tkz produzene voznje koja kosta 50 rsd da te odveze od autobuske stanice do naselja u kom zivis ili gde mu vec kazes (vazi za Pancevo).
Vozis se uglavnom u nekom krsh autu ili kombiju za 100rsd ali zato vrlo malo cekas na vozilo istizes do BG za 20ak min maksimalno.
Ko koristi ovaj vid prevoza?
Svi koji nemaju mesecnu kartu. Moje bivse kolege su prodavale mesecne karte koja im je firma kupila i koristili divljake.
Okreni obrni nikog nije briga za bezbednost, osiguranje itd. Bitna je cena prevoza i da se sto pre stigne na zeljenu destinaciju.
 
Znaci bitnije je koliko je Duke platio taksi pre... mislim da je 6 godina, nego sami fundamenti problema taksista, cim se proteze kroz par postova?
Znam da od ´97 do 2012 se nista nije promenilo, cak je bilo sve gore sa ilegalcima... pametnom dosta...
Virke je lepo objasnio zadnjom recenicom, kao i da je jasno da snimanje ilegalaca nece resiti problem i verujem da stvarno vise nemamo nista pametno dodati na ovu pod temu, ukljucujuci i mene...
 
Tja, između par malih sela u Vojvodini, (dve škole, srednja i osnovna iznad 4-tog razreda su u najvećem od njih), bila autobuska linija 5-6 polazaka dnevno, držao jedan od jačih buskih prevoznika. Dosta dece je išlo tim busevima, sa mesečnim kartama koje je dotirala malo opština, a malo i prevoznik, davao je jefinije školskoj deci, a bilo je i zaposlenih kojima su firme kupovale mesečne karte.

Pojavili se i linijski taxi-sti. Bilo divljaka, ali i legalnih, koji ne gledaju taximetar, voze linijski, a dozvole za taxiranje opština deli šakom i kapom?

U autobusima, 10-15 dece, i niko više. Vrati se bus posla 12h smene, donese vozač 500din pazara od prodatih karata. Čak i mesečne, prepolovi se prodaja.

Gazda prevoznik, krene, zove policiju, inspekciju, završi se sve kod predsednika opštine, kaže ovaj, nezaposlenost, nemaju ljudi šta da rade, nećemo ih dirati.

Posle 2-3 meseca tako, ostalo još 10-ak dece ukupno da se vozi, za ukupno 10-15000din, mesečno, rade dva autobusa. I prevoznik ukine te autobuske linije.

E, a onda kad je krenula kuknjava! Zove predsednik opštine, zovu roditelji... ...JOJ! Šta je bilo?!? Školska deca, nemamo veze između sela... JOJ?!?

A oni isti taksisti, e oni ne voze više linijski za 50-ak din. Sada sede na taxi stanicama, čekaju poziv, voze po taksimetrima, sada sve po propisu...

Cirkus made in Serbija.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno