Šta je novo?

Slikanje/snimanje u javnosti

Vojne baze/kasarne i ostale slične stvari spadaju u objekte koje je zabranjeno/fotografisati i snimati (član 416. Krivičnog zakonika). Deo kod istih je obeležen sa vertikalnom saobraćajnom signalizacijom za zabranu snimanja, kao i dodatnim znacima upozorenja (npr. dodatna tabla pre ulazak u vojno postrojenje da je zabranjeno snimanje bilo kakve vrste). Ako slučajno upadne u kadar nešto od navedenog, selektivni blur pri obradi će da odradi posao za tih par sekundi dok prođeš pored vojnog objekta.

Ove gore priče o Siniši Malom i policajcima koji hoće da lažiraju stvari (nije lik pušten nego je priveden, ali ga je dežurni inspektor oslobodio jer je shvatio da je protivpravno priveden) je zloupotreba službenog položaja i to se rešava sa mojim prethodnim odgovorom DukeLanderu - sprovođenjem zakona.
 
Poslednja izmena:
U Italiji je pre nekoliko godina bila afera gde je policija slala prekršajne naloge na kućnu adresu u kojoj je bila i fotografija prolaska kroz crveno svetlo a na fotografiji se vidi i vozač i suvozač. I kad žena otvori kovertu a na mestu suvozača vidi drugu ženu pored muža dobije presudu od žene po kratkom postupku. Ljudi se žalili i posle toga su stizali pozivi da se kazna preuzme u policji
 
Nisu ovde mnoge stvari jasne. Zaključak je jedan - da nema zaključka šta je legalno a šta nije. Ako dođe do suda - sve zavisi od sudije i njegovog individualnog tumačenja.

Evo ja na primer, vozim taxi. Ugradio sam kameru koja snima saobraćaj ispred vozila i zvuk unutar vozila radi svoje bezbednosti. Nisam nigde napisao da mi je vozilo opremljeno video nadzorom, ni spolja ni iznutra.

E sad pitam ja lepo vas...

Prvo, ako me, recimo, mušterija pokrade ili ne želi da mi plati a ja imam audio snimak događaja bez videa, šta ja smem da uradima sa tim snimkom javno na internetu, a šta na sudu? A šta ako imam uz audio i video snimak kako ta osoba prilazi ili odlazi od mog vozila?

Drugo, ispred mene se desi saobraćani prekršaj drugog vozila bez štete po mene, da li ja to smem javno da okačim na internetu i šta tu sme da se vidi a šta ne? Da li ja to mogu da prijavim policiji uz video snimak i kako se to radi?

Treće, ja stojim na zvaničnom taxi stajalištu a ispred mene stoji legalno registrovano taksi vozilo ali i taksista za koga znam da nema zakonski obaveznu taxi dozvolu za rad (radi na crno) i ja hoću da tužim sudu tu firmu čijim vozilom upravlja vozač bez taxi dozvole zbog nezakonitog rada. Imam snimak iz mog vozila kako taj nelegalni vozač na taxi stajalištu prima mušterije u svoje vozilo i upravlja tim vozilom. Da li ja to mogu javno da objavim na internetu? Da li ja mogu to dostaviti sudu kao deo dokaznog materijala bez rizika da ću od tuženog posle dobiti kontra tužbu za neovlašćeno snimanje iako je to snimljeno na ulici i na javnom taxi stajalištu ili u gradu na javnim mestima?

Da li bi nešto promenilo to što bih na šofer šajbni i unutrašnjosti auta izlepio obaveštenje "vozilo je opremljeno video nadzorom" ?

Ne verujem da će neko imati tačno tumačenje svih ovih slučajeva, ali čisto tema za raspravu i mišljenje.
Hvala
 
Poslednja izmena:
Evo ja na primer, vozim taxi. Ugradio sam kameru koja snima saobraćaj ispred vozila i zvuk unutar vozila radi svoje bezbednosti. Nisam nigde napisao da mi je vozilo opremljeno video nadzorom, ni spolja ni iznutra.
Nisam siguran za sva tvoja pitanja, ali ono sto je sigurno je da bi Vozilo je pod video nadzorom nalepnice svakako pozitivno uticale na tvoju bezbednost.
 
Nisam pravnik, ali oko nekih stvari sam se raspitivao, malo zbog posla, malo jer me interesovalo.

Prvo, ako me, recimo, mušterija pokrade ili ne želi da mi plati a ja imam audio snimak događaja bez videa, šta ja smem da uradima sa tim snimkom javno na internetu, a šta na sudu? A šta ako imam uz audio i video snimak kako ta osoba prilazi ili odlazi od mog vozila?

Audio/video snimak.
Na sudu možeš da priložiš uz postojeću dokumentaciju za naknadu štete od tuženog lica. Od sudije zavisi da li će da prihvati i u dobrom delu slučaja prihvataju (mogu i da odbiju izmišljajući neke razloge, ali ako uradiš ovo ispod oko prihvatanja uslova, teško da mogu da odbiju). Na internetu možeš da postaviš javno jedino ako nalepiš na vrata nalepnicu o kojoj pričaš "da se pravi audio/video snimak" i manjim slovima nešto tipa "ovaj audio/video snimak se može upotrebiti za to, to i to i ulaženjem u ovo taksi vozilo, vi pristajete na navedene uslove". Sigurno postoji i neka odredba grada Beograda koja se odnosi na taksiste i taksi vozila, pa prečešljaj i nju i vidi šta tu ima o zaštiti o ličnosti.

Drugo, ispred mene se desi saobraćani prekršaj drugog vozila bez štete po mene, da li ja to smem javno da okačim na internetu i šta tu sme da se vidi a šta ne? Da li ja to mogu da prijavim policiji uz video snimak i kako se to radi?

Policiji možeš da prijaviš šta god hoćeš. Sve što je snimljeno na javnoj površini, javno je, čak i za javno objavljivanje. Ali se mora voditi računa i o tome pa naprimer ako se desi saobraćajka i čovek izleti iz auta, ostane bez odeće i leži nepokretan, a ti ga snimiš tako i postaviš na internet... to ne sme - zadireš previše u lični život.

Treće, ja stojim na zvaničnom taxi stajalištu a ispred mene stoji legalno registrovano taksi vozilo ali i taksista za koga znam da nema zakonski obaveznu taxi dozvolu za rad (radi na crno) i ja hoću da tužim sudu tu firmu čijim vozilom upravlja vozač bez taxi dozvole zbog nezakonitog rada. Imam snimak iz mog vozila kako taj nelegalni vozač na taxi stajalištu prima mušterije u svoje vozilo i upravlja tim vozilom. Da li ja to mogu javno da objavim na internetu? Da li ja mogu to dostaviti sudu kao deo dokaznog materijala bez rizika da ću od tuženog posle dobiti kontra tužbu za neovlašćeno snimanje iako je to snimljeno na ulici i na javnom taxi stajalištu ili u gradu na javnim mestima?

Na internet nemoj da postavljaš dok se ne dokaže da je taj nelegalni taksista zapravo nelegalni taksista jer dok zvanični organ reda ne donese tu odluku, ne možeš ti da sudiš tom taksisti da je on zapravo nelegalni taksista. Ako naprimer to nije nelegalni taksista, može da bude kontra tužbe za klevetu.
Neovlašćeno snimanje se jedino odnosi na snimanje ličnog života snimanog lica (kroz prozor unutrašnjost kuće) ili ako kontinuirano pratiš nekoga (engl. stalking). Makar u onome što nas sada interesuje. Vojska, policija i sl. su druge stvari.

Da li bi nešto promenilo to što bih na šofer šajbni i unutrašnjosti auta izlepio obaveštenje "vozilo je opremljeno video nadzorom" ?

Definitivno i obavezno. Navedeš šta god da imaš velikim slovima, pa malim slovima dodatne uslove. Staviš na 3-a i 4-a vrata 2 trake, gore i dole jednu. Na gornjoj, malo većoj napišeš da je vozilo opremljeno audio/video uređajima radi obostrane sigurnosti i sa ulaskom u ovo vozilo, prihvatate dole navedene uslove. Dok na donjoj traci napišeš uslove, pa ti stavi šta god hoćeš, samo nemoj preterivati i to u smislu, mogu vaš snimak da prodam voajerima i slično. :)
 
Poslednja izmena:
Pa onda to možeš da nalepiš i naknadno, ko će znati? [emoji848]

Sent from my LG-H990 using Tapatalk
 
Hvala na odgovoru i na ovolikom trudu.

Meni ovde opet nešto nije jasno.
Smem da objavim snimke iz saobraćaja drugih lica i vozila, to su i pešaci i biciklisti koji mi svakodnevno iskaču pred auto i kojima se vidi lice i da pokažem svima javno šta rade iako nisam dokazao da li su krivi za prekršaj oni ili ja (svetlo na semaforu, pešački prelaz, ograničenje brzine), a ne smem da objavim snimke taksista za koje znam 100% da su nelegalni i da to prokomentarišem kroz video klip.

Jedan od mojih razloga za javno objavljivanje snimaka "taksista lopova" koji mojim kolegama i meni svakodnevno otimaju posao u sred centra grada i niko ih zbog toga ne juri i ne sankcioniše jeste to da to svi vide šta se radi. U principu, to je upereno više protiv inspekcije i lokalnih nadležnih organa koji to ne žele da suzbiju iz raznih razloga (lično poznanstvo i prijateljstvo sa vlasnicima taxi vozila, politička pripadnost prestupnika, korupcija lokalnih funkcionera i još mnogo toga). Lično bih voleo da ovakvi snimci dođu do nekih viših organa, da ovo vide i građani ali i neki "nadležniji" od ovih lokalaca bandita i da to može neko nešto i da pokrene i da nekoga pozove na odgovornost.

Ne znam da li me razumete, ali to je slično kao kada se više puta do sada pojavio neki od onih klipova sa nasiljem među maloletnicima, pa su odmah reagovali neki državni organi. Ovo bi bio jedan od pokušaja da se nešto reši, jer je očigledno drugačije kada to vidi javnost i povede se priča o nečemu nego kada se o tome ne zna ništa javno.

Milion puta smo već pisali pritužbe, žalbe i peticije nadležnima, čak smo pravili i proteste, ali niko nas ne "zarezuje" za to već godinama. Što je najgore, ove lopurde nam se smeju na ulici u lice svakog dana, kradu nas, a mi im ne možemo ništa jer ih ima mnogo više od nas legalnih. Bilo je i tuča ali to po meni nije rešenje jer se posle toga ništa nije promenilo, samo je bivalo još gore.

To je jedan od razloga zašto bih ja objavio video klipove sa tim facama uz komentar šta i kako rade i šta je dopušteno da se javno radi na ulici i od strane lokalnih vlasti. Ako smatraju da je to kleveta neka me tuže, a kleveta nije sigurno jer ih svi znamo ko su i vidimo i znamo šta rade svakodnevno. Ne bih samo želeo da me takvi tuže za neovlašteno snimanje kada budem to javno objavio, što je i svrha mog pitanja ovde.

Drugo, šta je sa putnicima koje bih ujedno snimio? Šta ako neko u taxi koji snimam uđe sa ljubavnicom, ja to objavim na youtube i to preko interneta vidi njegova žena?

Što se tiče nalepnica, osnovne nalepnice mogu staviti, ali tolike elaborate i uslove da pišem i lepim po autu stvarno nemam gde. Iovako mi je auto već pun raznih papira koji moraju po propisima. Izgledaću onda kao oglasna tabla, a ne kao taxi. To mu skoro dođe kao u banci, da teram putnike da potpišu ugovor sa sitnim slovima u dnu da pristaju na sve uslove i pod kojim se sve uslovima voze u mom taxiju i šta može da im se desi ako naprave problem i prekrše navedene uslove. Nema od toga ništa, a tek objasni ti to pijanom u pola noći...
 
Poslednja izmena:
Ne bih ti preporucio da bilo kome na snimku otkrivas identitet, jer ce pre taksista divljak naplatiti odstetu od tebe zbog klevete, nego sto ces ti dokazati da je on divljak. Putnicima u vozilu svakako ne smes otkrivati identitet; ne mislim da se unutrasnjost taksija smatra "javnim prostorom" i da si ti pravno "pokriven" sa 2-3 nalepnice, to je vise nego naivan pristup - a moze biti izvor potencijalnih problema.

Sto se samog problema tice, njega nece resiti nikakvi video snimci - niti je to nesto javnosti nepoznato, niti bi snimci izazvali reakciju. Zna se kako se resavaju problemi taksista - paralisite grad 2-3 puta po nekoliko sati, pa ce mozda neko i da obrati paznju na vas. Sve ostalo je gubljenje vremena. Za vas problem se vec odavno zna, samo sto ovu vlast ne interesuje da resava bilo koji problem pa ni taj. A smesno je porediti osetljivu temu vrsnjackog nasilja sa problemom divljih taksista, tj. nadati se da ce nekakav snimak izazvati reakciju.
 
Poslednja izmena:
Za to je najbolje pitati nekoga ko se bavi time i može ti dati jasniji odgovor. Mada mislim da imaš pravo staviti kameru u taksi, ali opet kažem, treba pitati iz struke.

Jericho, možda taj problem nije velik kao vršnjačko nasilje, ali ne znači da mora da se odlaže, problemi treba da se rješavaju simultano, zato i postoji milion institucija i odjeljenja. Mada šta i ja pričam, riječ je o Srbiji.
 
Poslednja izmena:
Smeš staviti sliku osobe na javnom prostoru na YT. Ali ne smeš napisati da je to taxista divljak.

Smeš staviti sliku prešaka/vozača/bicikliste koji su napravili neku glupost, ali ne smeš ti pisati da je taj i taj napravio taj i taj prekršaj.
 
Pa to je onda nešto kao što rusi rade na svim onim snimcima udesa u saobraćaju, imaš video ali bez komentara. Kod njih su kamere legalne, osiguravajuće kuće daju popuste na osiguranje ako imaš kameru u autu, a što reče čovek, ovo je Srbija, kod nas to nije uopšte definisano nego kako te procene na sudu.

Ovaj serijal takvih klipova kod nas na O2 televiziji itekako svojevoljno komentariše i osuđuje krivce sa snimka, mada je to bez posledica za optužbe jer se radi o već preuzetim tuđim snimcima i to iz druge države. Jasno je da to nije isto kao kada bi to radili kod nas.
Sve u svemu, dok se ne donese precizniji zakon oko legalnosti ovakvih stvari ostaje nam da se snalazimo kako znamo ili tumačimo sami. U nekim državama EU ovo je i dalje zabranjeno, a pošto naši slepo kopiraju zakone iz EU teško da će u skorije vreme biti nešto detaljnije definisano. Da je ovo jedini problem kod nas pa i nekako, ali nažalost, ima toga još mnogo nejasnog.
Hvala svima na mišljenjima i komentarima.
 
Poslednja izmena:
Ako me drugar nije slagao/izmislio, u Rusiji je unazad neko veme zakonska obaveza da imaš kameru u automobilu. Itekako se koristi u svim mogućim slučajevima. Razlozi su očigledni, upravo kada se pogleda gomila neverovatnih b*u*d*a*l*a za volanom.
Van toga je priča kačenja snimaka na internet, gde se naravno poštuje pravo privatnosti, maskiraju tablice i lica.
Kamo sreće da se takva praksa prihvati masovnije i u ostatku sveta, i kod nas između ostalog.
 
Poslednja izmena:
Da, kod Rusa je to postala obaveza, ali valjda iznuđena od strane osiguravajućih kuća. Što nije loše, jel?
 
Nije obaveza, ali moguće da postoji stimulacija.
 
Hvala na odgovoru i na ovolikom trudu.

Meni ovde opet nešto nije jasno.
Smem da objavim snimke iz saobraćaja drugih lica i vozila, to su i pešaci i biciklisti koji mi svakodnevno iskaču pred auto i kojima se vidi lice i da pokažem svima javno šta rade iako nisam dokazao da li su krivi za prekršaj oni ili ja (svetlo na semaforu, pešački prelaz, ograničenje brzine), a ne smem da objavim snimke taksista za koje znam 100% da su nelegalni i da to prokomentarišem kroz video klip.

Jedan od mojih razloga za javno objavljivanje snimaka "taksista lopova" koji mojim kolegama i meni svakodnevno otimaju posao u sred centra grada i niko ih zbog toga ne juri i ne sankcioniše jeste to da to svi vide šta se radi. U principu, to je upereno više protiv inspekcije i lokalnih nadležnih organa koji to ne žele da suzbiju iz raznih razloga (lično poznanstvo i prijateljstvo sa vlasnicima taxi vozila, politička pripadnost prestupnika, korupcija lokalnih funkcionera i još mnogo toga). Lično bih voleo da ovakvi snimci dođu do nekih viših organa, da ovo vide i građani ali i neki "nadležniji" od ovih lokalaca bandita i da to može neko nešto i da pokrene i da nekoga pozove na odgovornost.

Ne znam da li me razumete, ali to je slično kao kada se više puta do sada pojavio neki od onih klipova sa nasiljem među maloletnicima, pa su odmah reagovali neki državni organi. Ovo bi bio jedan od pokušaja da se nešto reši, jer je očigledno drugačije kada to vidi javnost i povede se priča o nečemu nego kada se o tome ne zna ništa javno.

Milion puta smo već pisali pritužbe, žalbe i peticije nadležnima, čak smo pravili i proteste, ali niko nas ne "zarezuje" za to već godinama. Što je najgore, ove lopurde nam se smeju na ulici u lice svakog dana, kradu nas, a mi im ne možemo ništa jer ih ima mnogo više od nas legalnih. Bilo je i tuča ali to po meni nije rešenje jer se posle toga ništa nije promenilo, samo je bivalo još gore.

To je jedan od razloga zašto bih ja objavio video klipove sa tim facama uz komentar šta i kako rade i šta je dopušteno da se javno radi na ulici i od strane lokalnih vlasti. Ako smatraju da je to kleveta neka me tuže, a kleveta nije sigurno jer ih svi znamo ko su i vidimo i znamo šta rade svakodnevno. Ne bih samo želeo da me takvi tuže za neovlašteno snimanje kada budem to javno objavio, što je i svrha mog pitanja ovde.

Drugo, šta je sa putnicima koje bih ujedno snimio? Šta ako neko u taxi koji snimam uđe sa ljubavnicom, ja to objavim na youtube i to preko interneta vidi njegova žena?

Što se tiče nalepnica, osnovne nalepnice mogu staviti, ali tolike elaborate i uslove da pišem i lepim po autu stvarno nemam gde. Iovako mi je auto već pun raznih papira koji moraju po propisima. Izgledaću onda kao oglasna tabla, a ne kao taxi. To mu skoro dođe kao u banci, da teram putnike da potpišu ugovor sa sitnim slovima u dnu da pristaju na sve uslove i pod kojim se sve uslovima voze u mom taxiju i šta može da im se desi ako naprave problem i prekrše navedene uslove. Nema od toga ništa, a tek objasni ti to pijanom u pola noći...

Napravi neki anonimni nalog gde vec hoces (youtube, instagram, sta vec) sa drugim (izmisljenim) podacima i mail adresom samo za tu svrhu i kaci i snimke i imena divljaka.
 
Ne bih ti preporucio da bilo kome na snimku otkrivas identitet, jer ce pre taksista divljak naplatiti odstetu od tebe zbog klevete, nego sto ces ti dokazati da je on divljak. Putnicima u vozilu svakako ne smes otkrivati identitet; ne mislim da se unutrasnjost taksija smatra "javnim prostorom" i da si ti pravno "pokriven" sa 2-3 nalepnice, to je vise nego naivan pristup - a moze biti izvor potencijalnih problema.

Sto se samog problema tice, njega nece resiti nikakvi video snimci - niti je to nesto javnosti nepoznato, niti bi snimci izazvali reakciju. Zna se kako se resavaju problemi taksista - paralisite grad 2-3 puta po nekoliko sati, pa ce mozda neko i da obrati paznju na vas. Sve ostalo je gubljenje vremena. Za vas problem se vec odavno zna, samo sto ovu vlast ne interesuje da resava bilo koji problem pa ni taj. A smesno je porediti osetljivu temu vrsnjackog nasilja sa problemom divljih taksista, tj. nadati se da ce nekakav snimak izazvati reakciju.

Bilo je oninih video klipova sa BG Aeodroma. Gde je čovek jasno snimao nelegalne taksiste. Kasnije su jurili da ga tuku, bušili mu gume. Komunalaci se prave ludi.

Setio sam se. U pitanju je Zlatan Zlatković on je postavljao te klipove

http://www.kurir.rs/vesti/beograd/1...-taksija-divlji-taksisti-su-me-krvnicki-tukli

Ja se samo delimično slažam sa @Jericho om. Ja se iskreno plašim da te ne prebiju.

 
Poslednja izmena:
Neće da me prebiju sigurno, ne bojim se ja za svoju ličnu bezbednost. Više oni "cvikaju" od legalnih taksista da im neko ne razlupa auto, izbuši gume ili prijavi ih "negde i nekome" gde treba jer su to neorganizovani i prosti ljudi gde svako krade za sebe kako i koga stigne, ali je vrlo moguća kontra tužba ako ih tužim i ako neko od njih angažuje iole dobrog advokata jer će to uraditi sigurno pošto su kazne za ovakve njihove prestupe velike, a ima vlasnika firmi koji imaju po nekolio vozila u radu i uloženog kapitala.

Što se tiče tajnog naloga na YT - to nema smisla iz više razloga:

Prvo, ako se neko zainati i prijavi pravim službama, danas sve može da se nađe od koga je, samo se isprate IP adrese odakle je nalog došao i eto ih na vratima, mada mislim da je to malo verovatno da se desi u mom slučaju.

Drugo, mnogo jednostavniji razlog zašto je ovo nemoguće je to što svi znaju da ja jedini imam kameru u autu i da sam zadrti borac protiv "divljaka" i pokretač svih akcija protiv njih.
Živim u malom gradu i tu se svi znamo i znamo ko je ko i šta radi. Posle prvog klipa odmah bi svi znali ko je to snimio i objavio, a onda smo opet na početku, tj. tužbe, mogućnost kontra tužbe i ostalo.

Nema tu nikakve anonimnosti, ali meni ne bi smetalo i da se zna ko to objavljuje, samo da nemam kasnije pravne posledice. Ovde bi bila predstavljena očigledna nemarnost vlasti i pojedinih funkcionera i inspekcijskih organa, pljačka budžeta i države i opštine, utaja poreza, kršenje ustavnih prava građana na rad, siva ekonomija i klasična nelojalna konkurencija koja je takođe jasno definisana i predviđena za sankcionisanje "Zakonom o zaštiti konkurencije RS" za čije sprovođenje je nadležan Upravni sud RS, ali ne postoji sistem u ovoj državi preko koga to sve može da se sprovede i odradi. Primera radi, prekršajni procesi pred Upravnim sudom traju najmanje u proseku od 3 do 5 godina.
Drugim rečima, nema ko da te zaštiti ako radiš pošteno a neko ti uskraćuje ta prava, konsultovao sam i advokate, ali sam dobio savet da ću džabe samo trošiti vreme, novac i živce, jer istinska pravna država trenutno postoji samo na TV dnevnicima i nigde više.
Izvinjavam se što sam prilično otišao iz teme u OFF, ali to su razlozi zbog čega sam i postavio ovo pitanje. Bilo bi mnogo lakše kada bi se ovakvim načinom mogle izazvati neke pravne posledice u pozitivnom smislu, a ne samo negativne po mene samo zbog mogućnosti da neko od nadležnih proceni da je izvršena zakonski nelegalna radnja slikanje/snimanje u javnosti, pa makar to bio i očigledan privredni kriminal.

Hvala na pažnji, razumevanju i strpljenju ako ste sve ovo pročitali.
 
Poslednja izmena:
Boriš se sa vetrenjačama. Ilegalni taxisti problem?!? Pa'z da se neko ne pretrgne da reši problem?

90% svih molera/električara/zidara/šofera/grejača/vodoinstalatera/parketara/limara/tapetara/stolara... su na isti način legalni koliko i ti taksisti. 1/2 svih televizora na našem tržištu se valja iz kuća i stanova. Pijace su pune što uvozne što domaće robe bez porekla. Na pijacama rade full time job radnici pa prihodima =0, (i to ne samo na pijacama). Bar 2/3 svih (prividno) legalno zaposlenih u Srbiji, imaju veća primanja nego što gazda prijavljuje da imaju (mislim, dobijaju oni malo, ali gazda im doprinose plaća za još manje).

Kada bi neko rešio da sve, ali baš sve ovo uvede u red odjednom, imali bi opštenarodni ustanak u roku od 24h. :p

Nemoj da nastavljamo priču, nije ovo ni tema ni forum za to... :(
 
Poslednja izmena:
@srle, verovatno bolje znaš, ali iz priloženog klipa se vidi da su to bukvalno divljaci. Zato sam i pomenuo da se plašim da te ne prebiju, jer Zlatko je sve to kačio na internet (sa sve licima) i nije popio pravnu tužbu, nego batine.

@NShappy ne postoji politička volja da se sve to reši. Borba protiv toga sve svodi na pojedince, koje brutanlno uništavaju. Izguglaj o Miti Arsiću. Ovo što u novimamam piše je samo 5% onoga šta mu stvarno rade.

https://www.danas.rs/drustvo/pridruzio-se-jankovicu-ostao-bez-posla-a-otac-ga-se-odrekao/

http://www.vesti-online.com/Vesti/S...ovicu-ostao-bez-posla-Palma-ga-zvao-telefonom

Tako da Srle, batali sve to. Vozi taksi i maksimalno izbegavaj sukobe. Od organa naše zemlje nema mnogo vajde za ljude kao ti i ja.
 
@srle69

Evo šta kaže krivični zakonik:
Neovlašćeno prisluškivanje i snimanje

Član 143


(1) Ko posebnim uređajima neovlašćeno prisluškuje ili snima razgovor, izjavu ili kakvo saopštenje koji mu nisu namenjeni,
kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom od tri meseca do tri godine.

(2) Kaznom iz stava 1. ovog člana kazniće se i ko omogući nepozvanom licu da se upozna sa razgovorom, izjavom ili saopštenjem koji su neovlašćeno prisluškivani, odnosno tonski snimani.

(3) Ako je delo iz st. 1. i 2. ovog člana učinilo službeno lice u vršenju službe,
kazniće se zatvorom od šest meseci do pet godina.

Neovlašćeno fotografisanje

Član 144


(1) Ko neovlašćeno načini fotografski, filmski, video ili drugi snimak nekog lica i time osetno zadre u njegov lični život ili ko takav snimak preda ili pokazuje trećem licu ili mu na drugi način omogući da se sa njim upozna,
kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom do jedne godine.

(2) Ako delo iz stava 1. ovog člana učini službeno lice u vršenju službe,
kazniće se zatvorom do tri godine.

Neovlašćeno objavljivanje i prikazivanje tuđeg spisa, portreta i snimka

Član 145


(1) Ko objavi ili prikaže spis, portret, fotografiju, film ili fonogram ličnog karaktera bez pristanka lica koje je spis sastavilo ili na koga se spis odnosi, odnosno bez pristanka lica koje je prikazano na portretu, fotografiji ili filmu ili čiji je glas snimljen na fonogramu ili bez pristanka drugog lica čiji se pristanak po zakonu traži i time osetno zadre u lični život tog lica,
kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom do dve godine.

(2) Ako delo iz stava 1. ovog člana učini službeno lice u vršenju službe,
kazniće se zatvorom do tri godine.
 
U svakom od tih stavova je ono što je već pisano. Ako radiš nešto što ne treba (nelegalno), onda ima problema, ali svaki stav jasno u drugom delu rečenice kazuje...

"koji mu nisu namenjeni" pa "time osetno zadre u njegov lični život" i "time osetno zadre u lični život tog lica"
 
Da, samo ovde nije ničiji lični život nego javno mesto, ulica, taxi stajalište i snimana su lica koja obavljaju opštinski javni taxi prevoz. Da li smete da snimate vozača gradskog busa šta i kako radi na radnom mestu za volanom autobusa? Ovo je nešto slično, ali tumačenja su potpuno diskutabilna. Zato kažem, ako i dođe do spora, sve je u ličnoj proceni sudije, a i od njih niko nije siguran kako ovo sve može da se tumači.
 
@srle69

Ipak je borba sa vetrenjačama, što neko pre reče. Gledam pre nego što uđem ima li TX tablicu, antenicu, oznake, pa mi se ipak dešavalo da uđem kod "legalca" sa "turbinom" na taksimetru koja nabija račun duplo. I ko je onda tu "divljak" za slikanje?

Izvinjavam se za OT.:wave:
 
I onda se setimo da zivimo u Srbiji gde se ni zakon ne postuje 100% pritom nije isti za sve itd itd.

Moje licno misljenje je da bez nekih vecih "ledja" od te price nema nista a da ispadne nesto dobro od toga...

Svakako podrzavam borbu i postujem :)
 
My 5c:

Sami legalni taksisti su krivi za trenutno stanje. Zadnji put sam koristio u NS pre xy godina od autobuske do Petrovaradina: od 10 taksista 3 legalna bila, koji su trazili oko 800 din a ilegalac me odvezao za 350 dinara.
Znaci prvo cena a drugo je sto legalci nista nisu radili po tom pitanju godinama osim gundjanja. Sada ispravljati stvari je jako tesko jer je previse ukorenjeno, ovde samo drzava moze da napravi reda ili kao sto Jerry rece totalna blokada grada i to u vise gradova pa mozda i bude nesto.
Solo komando akcije nemaju nikakvog izgleda na zalost, samo problemi u najavi.
 
Mada nije mesto za ovu temu, ali daću svoje mišljenje na predhodni post kao legalni taksista.

Svuda postoji ekonomski zagarantovana minimalna cena prevoza po kilometru koja je određena od strane ekonomskih pokazatelja za svaku opštinu koju definišu experti na osnovu elaborata. U tu cenu je uračunat porez opštini, porezi za radnika (vlasnika), amortizacija vozila, gorivo, troškovi registracije vozila (na 6 meseci), troškovi posebnog osiguranja za putnike, troškovi baždarenja taksimetara (svake godine), troškovi korišćenja taxi stajališta, članarina udruženjima, troškovi za izdavanje taxi dozvole, potvrde od suda i policije za vozače taksija, lekarski pregled za taksi vozača (cena za profesionalce), a sve što ostane je zarada vlasnika (otprilike 1/4 cene od kilometra).

E sada pogledajte, većinu ovih troškova ilegalac nema i njemu ostane i sa nižom cenom negde oko 40% od naplate. Ali zato, ono što je bitno za putnika, ilegalac nije prošao proveru mupa i suda pa može da bude i neki krimos, narkoman, narko diler, alkoholičar, pedofil, bivši robijaš ili nasilnik, vozilo je u diskutabilnom tehničkom stanju, taksimetar nije merodavan (baždaren) i ako vas proceni da ste platežni pa vam uključi kao 1. tarifu a ona ispadne skuplja, u slučaju nesreće i povrede putnika putnik nema pravo na odštetu ( sa legalnim ima), ako želite da prijavite vozača udruženju ili inspekciji radi neke nekorektnosti, nemate na osnovu čega da mu uzmete podatke jer nema istaknutu taxi dozvolu ili je ima ali lažnu. Zapisivanjem samo broja tablica vozila je mnogo teži i neefikasniji put do pravde.

I bez obzira što neki ljudi to znaju, uglavnom svesni rizika ipak gledaju samo cenu u fazonu "pa neće baš meni ništa loše da se desi u ovom taksiju", ali nekome se to i desi. 80% njih i ne zna za sve ovo, pa za razliku i od 50 din u ceni sedaju kod ilegalca.

I kada ja to sve platim, kako ja mogu da vozim nekog za 350 din umesto za 800 ??? Ili sam ja možda lud što to sve navedeno plaćam i pokušavam da se borim za svoja prava? Uglavnom imam 2 izbora, ilegala, rizik i kolko tolko zarada ili legala i verovatan bankrot, jer ne mogu da radim i zaradim od ovakvih "mnogo povoljnijih taksija koji ne deru kao ovi legalni".
Najgore je to što i ilegalci vremenom puknu jer po tako niskim cenama ne mogu da opstanu na duži rok jer i njih kad tad stignu razni nepredviđeni troškovi, ali ih ima puno i stalno se pojavljuju novi, tako da ja kao legalac non stop imam neku nelojalnu konkurenciju koja mi bukvalno otima mušterije jer sam ja "derač".

Ovim postom ne tražim nikakvo sažaljenje niti simpatije ovde na forumu, ali to je suština celog problema.

Sorry za ovaj OFF
 
Poslednja izmena:
Ufff. Mrzim ilegalne taksiste i to jeste problem koji treba da rešavaju nadležni. Komunalna policija pre svega.

Ali ne volim ni izraze dogovorena ekonomski isplativa cena i ograničen broj taksista. Koja još delatnost ima tako nešto. Da li je ograničen broj pekara, apoteka. Nije. Svakim danom mnoge bivaju zatvorene zbog konkurencije. Nisam još čuo da je neki taksista promenio delatnost. A nisam siguran ni da među legalnim nema bivših robijaša.

Činjenica je da je taksi u Moskvi nekoliko puta jeftiniji od beogradskog iako je Moskva skuplji grad a plate veće.

izvinite zbog off topica.
 
Nazad
Vrh Dno