Šta je novo?

Memorija za AMD ili Intel platformu i kompatibilnost

zero

Slavan
Učlanjen(a)
10.07.2005
Poruke
1,681
Poena
350
Primetio sam da proizvođači navode kod memorije za koju su platformu (Intel/AMD) ali i pored toga da većina radi i unakrsno. Interesuje me ako bih na primer prvo ubacio G.Skill Ripjaws V za koju je istaknuto da je za Intel Core procesore u AMD Ryzen konfiguraciju, a zatim testirao G.Skill Flare X gde je navedeno da je za AMD Ryzen procesore, koje bih razlike bile odnosno koje bih prednosti primetio kod Flare X u tom slučaju?
 
Poslednja izmena:
Ryzen najvise voli memoriju koja ima Samsung B-die cipove na sebi. Intel nije probirljiv pa moze da radi sa Sk Hynix i Micron cipovima bez vecih problema. Ripjaws V su ponekad Samsung B-die, ponekad Samsung E/D-die i Hynix. Flare X je iskljucivo B-die pa otuda i AMD Ryzen nalepnica na doticnim. Bez problema bi radili na Intel platformi.

Samsung B-de je vrlo raspolozen za OC, jedino je to razlika u odnosu na ostale. I cena naravno.
 
Poslednja izmena:
Ryzen najvise voli memoriju koja ima Samsung B-die cipove na sebi. Intel nije probirljiv pa moze da radi sa Sk Hynix i Micron cipovima bez vecih problema. Ripjaws V su ponekad Samsung B-die, ponekad Samsung E/D-die i Hynix. Flare X je iskljucivo B-die pa otuda i AMD Ryzen nalepnica na doticnim. Bez problema bi radili na Intel platformi.

Samsung B-de je vrlo raspolozen za OC, jedino je to razlika u odnosu na ostale. I cena naravno.
Koje su sve DDR4 memorije Samsung B-die?

Gledam zbog OC mogućnosti nešto preko 3.000 mhz za 7700K ili Coffee Lake. Znam za G. Skill Trident Z (valjda su samo GTZ i GTZR, dok ostale kao GTZB nisu). Pa gledam šta ima povoljnije od tih boljih memorija..
 
Ovde je spisak: http://www.overclock.net/t/1627555/ryzen-memory-ic-collection-thread
I pogresio sam kad sam rekao da je FlareX iskljucivo B-die; jedino je 3200MHz model iskljucivo B-die, 2400MHz je Hynix.
Od Corsair memorije, 4.24 je E-die, 4.31 je B-die a 5.39 je Hynix (revizije se mogu videti na poledjini RAMa kroz mali otvor na pakovanju).
 
Poslednja izmena:
Ja jos nisam ram porucio za r5 1600x ploca strix b350.. nasao sam ove dve sa te liste, ako moze neko da potvrdi da li sam j pravu oko ovih memorija jer sam ih trazio preko njihovog koda sa tog linka..

CORSAIR 16GB Vengeance LPX DDR4 3000MHz CL15 KIT CMK16GX4M2B3000C15B - 138eur.

G.SKILL 16GB Trident Z DDR4 3000MHz CL16 KIT F4-3000C15D-16GTZB - 147 eur

Sent from my SM-J530F using Tapatalk
 
Do 3000 svaka memorija će raditi, za sada je jedino problem sa memorijama preko 3200MHz.
 
Dobre vesti za (buduće) Ryzen vlasnike

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/76jzl4/elmorrog_rep_on_agesa_1007/

I was told last month that AGESA 1.0.0.7 was a complete rewrite of the memory management and a major revamp of the microcode that was going to bring Ryzen's performance up quite a bit if motherboard companies implement it. I didn't believe it until this news as AMD usually does things through evolutionary steps and the version increment is so small, but my friend just relays what he hears at work... so some is right on, but most is somewhat distorted.
No idea what the performance jump is worth, but it didn't sound like anyone expects it to be inconsequential - but expectations mean nothing.
They rewrote / redesigned the memory related code for sure and supposedly the updated microcode improves on some performance issues. That's all I know that I will say in public.
5% performance uplift would be quite big in this context, I don't think anyone should expect more than that - and certainly not as a general improvement.
The memory changes are certainly compatibility centric, but some latency reduction and performance improvement would be par for the course.
AGESA 1.0.0.4 and 1.0.0.6 both gained performance and improved memory handling. This is just a bigger jump than that.

Mada ja svakako nemam nameru da menjam bilo šta.
 
Odlicne vesti, kada stigne na x370 pro kontam da cu probati da poteram ram na 3200.
 
Samo što nije samo zbog memorije negi i zbog sledećih Ryzen (2, + i APU) processora.
 
5.30, 5.32 su MFR 5.39 je AFR.
Prvi komplet koji sam kupio je bio ver. 5.30(MFR) i radio je na 2933MHz dok nije crkao. Drugi sam kupio da ne budem bez računara dok traje RMA i taj je bio ver. 5.32 (MFR) i nije hteo da čuje za više od 2666MHz. Treći sam dobio kao zamenu za prvi i taj je verzija 5.39(AFR) i sa deklarisanim latencijama radi na 3066MHz a sa 16-18-18-18-36 radi na 3200MHz uz 1.35V. Za sve komplete je korišćen isti napon.
Drugi komplet nije hteo na više od 2666 čak ni sa 1.45V pa sam ga vratio prodavcu kada mi je stigao treći sa Taiwan-a.
 
Imam jedno pitanjce

Naime kupio sam proc I7 8700 (ne K verziju) i mb Asus PRIME-Z370-P za podrsku memorije stoji sledece 4 x DIMM, Max. 64GB, DDR4 4000(O.C.)/3866(O.C.)/3733(O.C.)/3600(O.C.)/3466(O.C.)/3400(O.C.)/3333(O.C.)/3300(O.C.)/3200(O.C.)/3000(O.C.)/2800(O.C.)/2666/2400/2133 MHz Non-ECC, Un-buffered Memory

Da li bi uzimanjem memorije primera radi HYPERX Predator 16GB kit (2x8GB) DDR4 3600MHz ona radila po defaultu na 3600 ili je to overclock vrednost koju moze da dostigne i u tom slucaju jel moguce postici sa ovim procesorom jece klokove.
 
Poslednja izmena:
To je vrednost za XMP pa ako ploča, BIOS is processor dozvoljavaju onde su sve prilike da će raditi na toj frekvenciji.
 
Imam jedno pitanjce. Treba da kupim procesor Ryzen 5 2600x, ploča će biti x470 (još nisam odlučio koja), pa bih uzeo 16gb ram memorije. Sada videh da imaju preporučene za AMD i za Intel procesore. Na Geil sajtu sam video da je za AMD preporučena memorija GAFY 416GB3000C16ADC, ali ja nigde na guglu ne pronađoh tu memoriju, nego GAFR (umesto GAFY)…

Ovo je sa geil sajta http://www.geil.com.tw/products/showSpec/id/573

a ovo iz naše prodavnice: https://www.emmi.rs/ram-memorije-me...mhz-geil-evo-forza-cl.11.html?productId=73629
Pošto, ponavljam, nigde ne nađoh pomenutu oznaku, da li je možda u pitanju greška i da li bih mogao da kupim memoriju čiji sam vam link poslao, za pomenuti procesor i ploču? Da napomenem da me ne interesuje nikakav overklok
 
Nema više AMD ili Intel memorije a na x470 ima svaka da radi na 3000MHz.
 
Znači može i ova, pošto je jeftina. Super. Hvala na odgovoru
 
Zašto onda piše 3000 na sajtu prodavca? Jel to važi za sve memorije, da stavljaju tu OC vrednost?
 
To je XMP iliti uputstva BIOS-u kako sve da se namesti za tu i tu frekvenciju. Upisano je u samom kontrol čipu u memoriji.
 
Nevezano za ostvarivanje brzine rama na Intel/AMD platformi, kako znati koja je brža?
Pitao sam i ranije i nisam dobio konkretan odgovor. Koja memorija će biti brža i/ili moći više da se utegne: ona koja ima veću brzinu ili manju latencu? Gde je granica?

Npr: Šta je bolje:
4.266 C19
4.000 C18
3.733 C17
3.600 C16
3.466 C14...
 
Odgovor bi bio lak da su samo te dve vrednosti u pitanju ali nije to slučaj. Čak i da odbacimo razliku u MB/BIOS + IMC i sve ostale vrednosti imaju ulogu u brzini(performansama) memorija. Takođe proizvođač čipova i kontrolera pa čak i binovanje/ silicone lottery itd.
 
Recimo da neme drugih razlika, kako bi redom išle?

P.S. Ovo sto sam ja gledao je sve Samsung B-die one sided.
 
Pa kad uprediš ove sa brzinama jedne do druge vrovatno nikakve opipljive razlike (recimo 3.466 C14.. i 3.600 C16) ali ako preskočiš jednu onda ima neke razlike ali male. To je oduvek bilo tako. Čim se preskoči prirodna brzina IMC-a sve manji dobitak.
 
Ako uzmem Geil Evo X AMD edition ddr4 (3000MHz) i MSI X470 plocu (nema te memorije na spisku testiranih) da li ce memorija raditi na 3000MHz? Planiram da uzmem i neki APU pa mi je brzina memorije bitna a ne bih da se mnogo cimam oko overkloka iste.
 
Ako uzmem Geil Evo X AMD edition ddr4 (3000MHz) i MSI X470 plocu (nema te memorije na spisku testiranih) da li ce memorija raditi na 3000MHz? Planiram da uzmem i neki APU pa mi je brzina memorije bitna a ne bih da se mnogo cimam oko overkloka iste.

naravno da hoce

Designed for AMD RyzenTM, EVO X AMD Edition Series ensures compatibility and brings outstanding performance on the latest AMD platform. Every memory is tested thoroughly and burned-in to guarantee the quality, helping you get the most out of your AMD Ryzen system.

Setting new benchmarks in high-end DDR4 memory, EVO X AMD Edition Series features GeIL’s latest innovation – HILM™ – Hybrid-Independent-Light-Module Technology, enabling dynamic RGB LED illumination. EVO X AMD Edition Series not only excels from previous series aesthetically, the technological breakthrough in high performance memory illumination transcends even further.

The EVO X is an attractive RGB memory kit which, through its innovations, will give people the convenience of customising the RGB LED lighting regardless of their motherboard manufacturer.
 
Poslednja izmena:
Bez xmp-a ili rucnog podesavanja radice na 2133MHz kao i svaka druga.
 
Da li je bitno koju latenciju memorije uzeti za ovaj 300 chipset, ili to nije bitno ?
 
Gledaj da ne bude iznad CL15.
 
Zbunio si me :) to je za 3000MHz, a za 3600? Planiram neki kit 2x8GB za Asus Prime x470 Pro, da li sam ogranicen na memorije sa sajta proizvodjaca ili na link sa prosle strane ili je sada sve ispeglano? Memorije koje sam gledao su uglavnom CL17-19.
 
Pa evo, radi ova moja memorija na 3600Kingston HyperX KHX3600C17D4/8GX
 
Nazad
Vrh Dno