Šta je novo?

Sistem od nule - za 7stotinak eura

Punch

Poštovan
Učlanjen(a)
09.08.2017
Poruke
8
Poena
51
Pozdrav svima,
bio bih zahvalan za pomoc oko kupovine novog sistema.

Cituckao pomalo kojekude, ali nedovoljno da prelomim.
U potrazi za stereo risiverom i parom podnostojecih zvucnika, na osnovu komentara i svojih potreba, dodjoh do:

- Yamaha R-N402D stereo risiver (crni)
ima sve meni vazne karakteristike (usb port za pustanje muzike sa diska, pristup online muzici, kontrola preko android aplikacija, bluetooth i mnostvo drugih opcija)

E sad - podnostojeci zvucnici.
Preporuke su recimo:
- JBL Arena 170
- Kef C7

Prostorija u kojoj ce stajati zvucnici je 25m2 povezana sa jos jednom od 10-tak i nekim hocnicima. Vrlo zamrsen lavirint, ali bitna je ta glavna prostorija. Zvucnici bi morali da stoje ledjima relativno blizu zida (ne vise od 20tak cm).
Muzika koji susam - ambijentalna, klasika, bluz smooth jaz, pomalo rok i sl. znaci laganije, ne bas ritmicne stvari. Bez zurki i konfrontacije sa komsijama :)

Naravno, svrbeci kesh je jos uvek u mom posedu, tako da , u koliko postoji bolja opcija...


Molim za koju pametnu, pa prelomim ili zakomplikujem - nema trece :)

e da.
Nemam dovoljno znanja iz ove oblasti, pa se ne bih usudio da kupujem polovno.
 
Poslednja izmena:
Pod broj jedan moraćeš sam da odeš i da čuješ kombinacije. HiFi ne može da se kupuje samo čitanjem.

Kef C7 je 309e komad. Razmisli i o ONKYO TX-8130. Ranije su mogli da se kupe Dali Zensor 5 za 450e par što je bila odlična opcija, ali ih nema već neko vreme. Idem onom logikom gde je 700e tu je i 900 :p, kao što često bude kada se uzima oprema.
 
Poslednja izmena:
To "komad" sam prevideo.:wall:
Sto se tice odlaska, to mi je jasno i ne bezim. Ovim sam samo hteo da svedem setnju i maltretiranje trgovaca na minimum.
Uzgred, koliki je problem bas reflex na ovim JBL? Mislim, zbog udaljenosti od zida. Do sada sam imao iskustva sa drugacijim sistemom (Bose 321 koji ode u vecna lovista)

A sto se tice probijanja kalkulacije - i toga sam svestan. Zato i pise "sedamstotinak".
A znajuci kuda vode forumske debate, kad abih rekao 900 to bi ispalo 1200, tako da...;)
 
Poslednja izmena:
A zašto mora risiver, da li ćeš gledati filmove preko njega?
 
Razumeo sam da hoćeš stereo risiver jer ima dodatne džidža-bidže, a i da nema sve to ima ugrađen DAC što bi u slučaju pojačala morao naknadno da uzimaš (sem u slučaju par modela tipa Marantz PM6006) a onda bi to već išlo na 900+ lagano.

Ne znam, ne mogu tu da se uklope dobri podnostojeći zvučnici, iako soba nije mala ja bih razmislio o boljim bookshelf, recimo ako bi mogao da nahvataš Dali Zensor 3 negde i neke pristojne stalke.
 
Poslednja izmena:
Skoro pa bilo koje stereo pojačalo da uzmeš biće znatno kvalitetniji zvuk nego sa risivera. Odatle moje pitanje.

Sad već imaš dosta pojačala sa ugrađenim dac-om, sve zavisi od budžeta.


Sent from my iPad using Tapatalk
 
ono što čovek hoće nije home cinema risiver, to je network stereo risiver, to mu dođe pojačalo+dac manje više...mislim da nije loše rešenje...može da pokuša da isteruje neku razliku u kvalitetu nekim drugim rešenjem, ali kako god okrene teško će to uspeti s tim budžetom...a tek za zvučnike će biti problem...ja bih krenuo najpre od zvučnika pa onda dalje, yamaha neće da pobegne...

slušanje u salonima, za to treba dosta iskustva, sve su to prostori koji će dati jedan zvuk a kad doneseš kući to je nešto sasvim treće...ko u životu nije čuo dosta uređaja i sistema saloni su loše mesto za procenu zvuka i uređaja...
 
Tannoy Eclipse 3 ? ako ih uopšte ima...
 
Skoro pa bilo koje stereo pojačalo da uzmeš biće znatno kvalitetniji zvuk nego sa risivera. Odatle moje pitanje.

Sad već imaš dosta pojačala sa ugrađenim dac-om, sve zavisi od budžeta.

Čovek i uzima stereo pojačalo sa DAC (a pošto ima i tjuner, zovu ga receiver)...

Koliko sada koštaju Marantz MCR511 i MCR611? Spadaju u boljezvučeće te all-in-one uređaje.
Mana 511-ke je da ima malo digitalnih ulaza, i nema FM prijemnik (ali sada svakako sve radio stanice imaš i on-line).
"Mana" 611-tke je da ima CD player (da ne kažem optički drive), koji ti vrv. ne treba. A i cena mu je značajno jača, ne na kvalitet zvuka, već na te fič're.

Kada se malo pogleda po radnjama, postoji veći broj ne previše skupih podnostojećih zvučnika. Ali moje iskustvo kaže da svi ti <1000€ podnostojeći (sa malim bas drajverima) previše mumlaju, prenaglašaaju bas, pa još kada se stave blizu zadnjeg zida, dobiješ "folkoteka sound" umesto nečeg gde smooth jazz lepo zvuči.

Marantz 511 plus Dali Zensor 3 rade jako lepo. Ja sam ih slušao samo kratki u Show Room u Saturnu u Nemačkoj (što naravno nije nikakvo iskustvo) ali taj combo jeste jedan od hvaljenijih na netu.

Uglavnom, solidni bookshelf zvučnici, uglavnom lepše zvuče od približnikoštajućih velikih podnih. Bar dok se budžet značajno ne poveča. Nije pravilo, ne mora uvek da znači, ali zato je HiFi i komplikovan sport. :p
 
Poslednja izmena:
Pre par poslednjih odgovora, krajem prosle nedelje obidjoh jednu nasu renomiranu kucu.
Izlozio svoj zahtev prodavcu i covek mi vrlo predusretljivo ponudi da poslusam
- Monitor Audio MR4 i
-Jamo S626,
naravno u okviru budzeta i mog "problematicnog" zahteva da budu podnostojeci. Cak su i na nekoj akciji trenutno.
S obzirom na to da prethodno iskustvo imam sa Bose 321 sistemom, a uopste iskljucivo sa kojekakvim 2.1 ili 5.1 sistemima sa aktivnim zvucnicima, a i cinjenice na koju je ukazao @Altru - nisam mogao cak ni da uporedim.
Mojim usima je prva varijanta izgledala pomalo falicno. Pikovi mi nekako strce, a srednji opseg je muljav. Sto se tice JamoS626, tu vec ima vise "mrsa".
Mada se iskreno uplasih velicine i pomislih kako cu da pazarim auto od 2.500 kubika da bih ga slusao kako brunda u leru.

A na temu - da li bookshelf ili floorstanding , priznajem. Selektovao sam ove druge kao sto bi plavusa trazila da kupi kola prema boji laka za nokte.
Tj, zanimljivi su mi estetski i zaobilazim jos jednu mozgalicu oko stalaka, koji uzgred budi receno svi izgledaju bezveze, a oni bolji su skupi ko otrov naspram onoga da ne "rade" 'ebeno nista ;).
Tako da, nije neophodno da se orjentisem na samo podnostojece.
Cela stvar je, cenim, mnogo jednostavnija nego sto to muzicko-tehnicko-obrazovanom licu u prvi mah izgleda.
Sta god da uzmem bice bolje od onoga sto sam do sada imamo. Tako da, kad kazedmo da je nesto dobro, uvek stoji fusnota "u odnosu na sta".

Bitna stavka je i to sto ne mogu da ih bas odmaknem od zida, jedno 15-20cm, svirace u vecini slucajeva sa potenciometrom na minimumu.

Tako da slobodno u svojim preporukama spustite malo kriterijum. Na kraju, sto bi ja bio jedini u galaksiji koji je iz prve kupio bas ono sto mu odgovara i to ni kriv ni duzan, jel da :):):)
 
Poslednja izmena:
Na pomenutom Yamaha R-N402D
 
Poslednja izmena:
Kupi zvučnike najbolje i najskuplje koje možeš...verovatnije je da to budu neki bookshelf... Pojačala u toj klasi cena ti neće doneti neku bitnu razliku...a dok dođeš do toga da čuješ razliku u stalcima potrošićeš ti još para...

Sent from my LG-H990 using Tapatalk
 
Ja sam pomenutu yamahu upalio sa zensor 3. 5 (navodno) nijesu vrijedi koliko koštaju. 7 su odlične, ali i skupe. Poslušaj 3 pa viđi kako ti oni zvuče

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
 
Malo je ostalo od mog pocetnog razmisljanja i izbora...

Razmisljam da svratim sutra do trgovaca i poslusam KEF Q300 i ONKYO TX-8130 sto me delija Peja savetovao.
Eto ih na finoj akciji, a kad oduzmem "pedeve" - lutka!
E sad, ne znam koliko su kompatibilni?
Jedna od varijanti koje bih poslusao je i Marantz MCR611, sto rece postovani kolega NSHappy
Ovaj Dali Zensor 3 je svrbeci problem jer ga svi preporucuju ali ga nema ni za terapiju.
Ima Zensor 1 ali bih morao da pazarim na "nevidjeno".

Ako ko ima neku pametnu dok su novci josh kod mene, napred. ;)

Edit
Sta mislite o Wharfadal Diamond 10.2, i jel ovo cena za komad ili par? pise i jedno i drugo
 
Poslednja izmena:
PSB Alpha b i neki Nad je odlična kombinacija, jedan od najboljih zvukova na sajmu pre nekoliko godina.

Ako ti nije žurba sacekaj dva meseca, bice opet sajam gde ćeš moći mnogo toga da čuješ, a uvek bude i nekih akcija i popusta.


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Ako bi budžet išao na ~900e tada već može da se razmisli i o kombinaciji NAD C338 + PSB Imagine XB.
 
Malo je ostalo od mog pocetnog razmisljanja i izbora...

Razmisljam da svratim sutra do trgovaca i poslusam KEF Q300 i ONKYO TX-8130 sto me delija Peja savetovao.
Eto ih na finoj akciji, a kad oduzmem "pedeve" - lutka!
E sad, ne znam koliko su kompatibilni?
Jedna od varijanti koje bih poslusao je i Marantz MCR611, sto rece postovani kolega NSHappy
Ovaj Dali Zensor 3 je svrbeci problem jer ga svi preporucuju ali ga nema ni za terapiju.
Ima Zensor 1 ali bih morao da pazarim na "nevidjeno".

Ako ko ima neku pametnu dok su novci josh kod mene, napred. ;)

Edit
Sta mislite o Wharfadal Diamond 10.2, i jel ovo cena za komad ili par? pise i jedno i drugo

Uh, cena je za par 100% mada mi se cini malo preteranom. Ja sam 10.2 platio oko 250e nove i to 2012/2013te; nesto mi je to previse...

Meni se cini da bi ti bolja varijanta bila WD 220. Oni mi se cine kao pandan 10.2 u svojoj seriji a s obzirom da su noviji model trebalo bi i da zvuce bolje. Ono sto se meni svidja jeste sto bass reflex nije pozadi - meni je trebalo bar 30-40cm od zadnjeg zida da pomerim 10.2 da bi se culi lepo. Ovde je bass refleks ispod i to bi, makar u teoriji, trebalo da bude mnogo nezahtevnije za pozicioniranje.
 
Poslednja izmena:
Čovek i uzima stereo pojačalo sa DAC (a pošto ima i tjuner, zovu ga receiver)...

Koliko sada koštaju Marantz MCR511 i MCR611? Spadaju u boljezvučeće te all-in-one uređaje.
Mana 511-ke je da ima malo digitalnih ulaza, i nema FM prijemnik (ali sada svakako sve radio stanice imaš i on-line).
"Mana" 611-tke je da ima CD player (da ne kažem optički drive), koji ti vrv. ne treba. A i cena mu je značajno jača, ne na kvalitet zvuka, već na te fič're.

Da li ima negde kod nas da se nabavi Marantz MCR511 ?
 
I još kada bismo saznali da li je pokretač teme na kraju nešto čuo ili kupio ...
 
Da promenim pitanje, da li bi ovaj Marantz, mogao da pokrene kutije AR 98ls ? Treba mi prvenstveno za filmove i internet radio ?

I još kada bismo saznali da li je pokretač teme na kraju nešto čuo ili kupio ...

Nema veze, iz teme može svašta da se sazna.
 
Gledajući specifikacije - da, taj Marantz bi morao da pokrene 98ls bez nekih problema. Da li bi one dale svoj maksimum u toj kombinaciji je već drugo pitanje. Ali za normalno slušanje mislim da neće biti nikakve prepreke.
 
Za normalno slušnje. Za ovih par godina koliko ih imam, nikda nisam imao potrebe, da ih pojačam za više od 30%. Da li ima nešto bolje za 400€, za filmove i radio ?
 
Ne znam da li je bolja opcija, za malo više od 400e imaš i Yamaha A-S501 pojačalo koje ima veći broj digitalnih ulaza i nešto je snažnije, kao i Marantz PM6005. Bilo bi idealno čuti te zvučnike u sve 3 kombinacije pa onda odlučiti.

Ako je limit striktno 400e onda ne verujem da ima boljeg od MCR511.

Na šta su ti sada povezani?

EDIT: ako planiraš da nastaviš da koristiš tu zvučnu kartu Pioneer A30 košta oko 300-330e, a dosta je hvaljeno pojačalo. Takođe i Marantz PM5005 za 280e. Dodao bih i Rotel RA-10 za 400e ako ti ne smeta što nema daljinski.
 
Poslednja izmena:
Sada su na Onkyo Integra A 8650

Daljinski mi uopšte nije bitan
 
Poslednja izmena:
Šta zameraš tom pojačalu, zašto želiš da ga menjaš?
 
Nazad
Vrh Dno