Šta je novo?

Gde su Sezamovci?

Naleteh na ovu diskusiju... Drago mi je što se s nostalgijom sećate Sezama.

Priznajem da mi veoma nedostaju Sezam konferencije i diskusije... Levi ruski pisci i sve ostalo :)

Pozdrav, Dejan

Pozdrav Dejane. Secam se da ste jednom usli u neku od sala na ETF-u, dok sam bio na nastavi i tada sam Vas prvi put video uzivo :) Kao klinac sam pratio TV Bajt, citao Racunare, SK, Moj Mikro i ucio prve korake. Nisam imao modem ali su moji drugovi imalil pristup Sezamu pa sam nekako dolazio do materijala za ucenje. Dobro dosao :)
 
Je li ovo Sezam skroz gotov? :( Ne radi više telnetovanje, mada imam Orionovu IP adresu, i do kraja prošle godine sve je radilo...

Sada dobijam sledeće:
Kod:
$ telnet telnet.sezampro.rs
Trying 77.105.0.8...
Connected to telnet2.sezampro.rs.
Escape character is '^]'.

Connected at Telnet Gateway, Sub 29/01/2022 12:01:10, node 9
Connection closed by foreign host.

Mrda li kod vas...?
 
Proradilo i meni pre neki dan, samo sam bio dovoljno lenj da to javim i ovde...
 
Svi stari Sezam servisi su, davno, prebačeni na VM. Problem je što je i poslednja osoba koja je znala to da održava napustila Orion.

Sad jedino što mogu da urade je da restsrtuju VM i nadaju se da će da proradi.
 
Pozdrav svima. Nedavno sam nabavio knjizicu Uputstva za upotrebu za Sezam. Nazalost nema godine unutra, ali skenirat cu je i podijeliti ovdje ako ste zainteresirani.

Takoder zadnjih dana radim na serial interfaceu i terminal emulatoru za Orla, pa sam se neki dan s njega spojio na Sezamov login, iz neke anakronisticke fore :)
 

Prilozi

  • FE-xKiwXoAECkik.jpeg
    FE-xKiwXoAECkik.jpeg
    140.7 KB · Pregleda: 98
  • FE-xPT1XwAYbk39.jpeg
    FE-xPT1XwAYbk39.jpeg
    168.6 KB · Pregleda: 77
  • FE-xPTyXwAI8v32.jpeg
    FE-xPTyXwAI8v32.jpeg
    305.1 KB · Pregleda: 97
  • PXL_20220502_050048185.jpg
    PXL_20220502_050048185.jpg
    223.9 KB · Pregleda: 102
Ima li vas ovde? :)

Uplatim pre neki dan onu sezam pretplatu u orionu od 100 din da vidim u kakvom stanju su konferencije. Očekivao sam i nažalost potvrdio da već godinama nema poruka...
Gde odoše svi ti ljudi?
Uglavnom sam bio u read only režimu (kao i ovde) ali je bilo uvek zanimljivo čitati pisanija pametnih ljudi o svim mogućim temama. Često su to bile poruke od nekoliko strana koje današnji forumi mogu samo da sanjaju...
Mogao si da pričaš o čemu god hoćeš, gde god hoćeš, khm windows/fontovi :) Moderatori nisu bolovali od sindroma offtopica, imao si osećaj da sediš sa društvom u kafani i pričate o čemu želite bez nekog smarača za stolom da te podseća da se udaljavamo od teme :)

Bila je dobra ali nerealizovana ideja da se omogući web pristup što bi donelo više članova i omogućilo fluidan prelaz u doba foruma. ŠBBKBB...
Bio sam na Sezamu, dok je bio servis sa 16 dial up modema i 16 brojeva telefona na njima :p
 
Nekad radi nekad ne radi, meni pre par dana u toku dana čas pokaže 502 bad gateway, čas radi normalno. Na who.is piše da je domen registrovan do 12.12.2023.

Meni oldsezam.net uredno tajm-autuje...
IP je 47.87.140.24 i pinguje se.

Zna li neko čiji je ovo projekat?
 
Ni meni ne radi.
 
Sjajno, mnogo hvala :)

Inače, ovde je reč o prvom izdanju uputstva, onom koje su slali članovima. (Ne mogu da se setim da li je bilo objavljeno uputstvo i u "Računarima".) Posle se pojavilo još jedno izdanje, sa nekom belom naslovnom stranom. A kada je Sezam postao internet-provajder, tada je kao uputstvo izašla neka knjižica od tridesetak strana.

Zanimljivo :)
 
Sjajno, mnogo hvala :)

Inače, ovde je reč o prvom izdanju uputstva, onom koje su slali članovima. (Ne mogu da se setim da li je bilo objavljeno uputstvo i u "Računarima".) Posle se pojavilo još jedno izdanje, sa nekom belom naslovnom stranom. A kada je Sezam postao internet-provajder, tada je kao uputstvo izašla neka knjižica od tridesetak strana.

Zanimljivo :)
Mislim da je ovo to kasnije uputstvo (nije moje, nasao sam sliku negdje)


2023-05-16-224204_412x630_scrot.png
 
Mislim da nije to (mada se i uputstvo koje se naveo "računa" :) Bilo je to neko skraćeno uputstvo, čini mi se plave boje, nestandardnog formata papira...
 
Iz Računara #71 (April 1991):

sezam_1991.jpg

Baš me zanima koliko je bilo ovakvih filijala? Ili je s obzirom na datum (1991 posle martovskih dešavanja) to sve palo u vodu?
 
Od tog konkretnog oglasa nije bilo ništa. Zoran je radio na razvoju softvera koji bi omogućio Sezamu da radi na više mesta, uz razmenu poruka jednom ili dva puta dnevno, i čak je to testirao sa kolegama u Novom Sadu, ali nikad nije finalizovano.

Ali znatno kasnije, cca 2003. godine, napravljene su ekspoziture SezamaPro u Čačku, Šapcu, Nišu, Novom Sadu, Smederevu, možda još negde, ne mogu sad da se setim. To je rađeno tako što smo u pošti zakupljivali ISDN PRI priključak i stavljali terminal server za 32 linije. I stalnu vezu sa Beogradom. Tako su korisnici iz te mrežne grupe imali pristup po ceni lokalnog poziva.

Posle je Telekom ponudio SMIN, pa su te pristupne tačke izgubile smisao.
 
Sad kad se prisetim, da li je bilo ili nije bilo kompresije na ISDN, da li mogu oba kanala istovremeno ili ne, koje su to muke bile da bi se ubrzala veza malo.
 
Nazad
Vrh Dno