Šta je novo?

Gde su Sezamovci?

Идеја Сезама је настала када је Дејан позајмио модем прављен у ручној мануфактури од Милоше Ђукића и његовог ортака 300/300. После викенда по енглеским ББСовима Дејан је дошао на идеју Сезама

Већ сам писао о томе и вероватно негде на бенчмарку има и слика модема, те је чак Ђукић (јер му је син видео поруку) и свратио до мене и узео тај модем који је некако завршио током "историје" код мене
 
Evo ja prvi put čujem za tu triviu, moraću da potražim info.
 
Evo i ja da se prijavim kao ex Sezamovac, bio član od 94-97-98 (nisam siguran, krastavac. davno bilo). Prvi modem externi US Roboticis 2400, Eeee...davno bilo.
 
Dobrodošao!
 
Ето прилике да провериш оно од пре годину дана. А само да поздравим дејРана кога нисам видео ... па има прилично. ;) Мислим да је последњи пут био Инфофест у Будви пред крај прошлог миленијума.
 
Pozdrav za Dejana, od još jednog Sezamovca.
Bio sam aktivan negde do 2007-e, onda je adsl preovladao i nekako smo se svi (pre)brzo rasturili.
Što se mene tiče, pamtiću zauvek dan kad sam kupio prvi broj "Računara", progutao ga u jednom dahu i više nije bilo nazad, bio sam kuvan i pečen. ;)
Svaka generacija je imala neke idole, a moji ste sticajem okolnosti bili Ti, Voja, Zoran Modli, Aca Radovanović, kao i mnogi drugi koji su ostavili trag u tim ranim danima našeg računarskog opismenjavanja.
Promenili ste mi život, ali nije mi žao. :)
 
Заборавио си на једног од важнијих који је нажалост отишао. ЗЗ, да не кажем ZZ. :(
 
U pravu si, naravno...
Ja sam pre svega pomenuo ljude uz koje sam započeo ovo fantastično putovanje.
Nezaboravne emisije "Ventilatora", gde je Zoran Modli puštao njihove programe (uglavnom za Galaksiju i Spectrum), a mi ih grozničavo snimali i nadali se da ne bude load error. ;)
 
Pozdrav od boomera :)
i niko da pomene Draganu koja nam je toliko puta produzavala pretplatu na ler posto se nekako uvek namestilo da istekne u petak, pa onda platis u utorak kad dodjes na druzenje :)
 
Pozdrav od boomera :)
i niko da pomene Draganu koja nam je toliko puta produzavala pretplatu na ler posto se nekako uvek namestilo da istekne u petak, pa onda platis u utorak kad dodjes na druzenje :)

Helga? :) Tamo negde 99-e je učila nemački i slušala Rammstein.
Mislim da je i dalje u Orion-u.
 
Ја сам ишао на она старија дружења петком, негде средином деведесетих. Када је кренуо нови Сезам у Скадарлији, свраћао сам кад год сам био тамо али се не сећам да сам се дружио. Осим на отварању интернета када је гром средио нешто у комшилуку а сви окривили мене. ;)
 
Super je bio Sezam, jupak, chat, imao sam Amigu i modem 2400, početak devedesetih, bio sam i na nekom okupjanju kod Crvenog krsta :)
 
Takođe Amiga, takođe 2400, pa su mu onda geknuli protokoli zbog čega sam ga koristio na 1200 jer je na 2400 đubrio. :) Dobri, stari sezam... Čak sam par puta bio u hotelu Slavija na druženju.
 
Neko je izgleda konvertovao stare poruke sa Sezama u HTML i postavio ih online: http://www.oldsezam.net/. Ovo izgleda kao arhiva nekog offline čitača. Nisam siguran koliko je ovo kompletno, ali je vrlo zanimljivo prelistati ono što je dostupno. :)

Nisu sve poruke tu ali jeste npr. ova od Dejana Ristanovica:

“najbolji.31 dejanr, 24 Oct 92>> Krajnja posledica takve "naivne" rasprave i "naivnog" zezanja je bila... Kako se to kaže, sve je dobro što se dobro svrši, a vidim da je krajnja posledica da je dosta Atarista prešlo na PC... :) A nekad su baš zdušno zastupali ST ;))))

Kad pomenu TT, kad se samo setim kakve su se nekad priče pričale o njemu, profesionalan računar :)))))) U međuvremenu sam ga video - najbednija shit Atarijeva tastatura, isti taki miš, grafika na bednom nivou VGA (i niža) :))))”


Ona koja nedostaje je gde dejanr kaze da nece nikada ‘koristiti misa jer nece da ga racunar smatra za debila’ ... :D

Takodje je interesantna tema: Bonton


U kojoj se diskutuje o ideji uvodjenja moderatora na Sezamu(!) ali se u isto vreme strahuje od moguce cenzure (usled davanja odredjenjim ljudima, tzv. moderatorima, moc da brisu i cenzurisu sadrzaj)!

Jedan od kontra argumenata, a nakon uvodjenja moderatora:

“Neugodno sam se iznenadio uvodjenjem cenzure na SEZAM. Vjerujem da je vecina nas, korisnika SEZAMa, dovoljno odrasla, obrazovana i odgovorna da bi mogli sami ocijeniti sadrzaj i stil neke poruke, te da sami mozemo donijeti zakljucak o kulturnom nivou autora. Posto ste poceli cenzurirati jednu vrstu nepocudnih tekstova, uskoro cete kontrolirati i druge vrste poruka. Na kraju cete izbacivati crnce sa BBS-a. “

ah... lepa vremena.

btw
inace do ovoga je doslo usled pisanja Ilije Matića, i dolivanjem kerozina na vatru od strane Dejana Ristanovica & co., na temama Atari-PC.
Mnogi su tada smatrali da je Ilija Matic “izmisljeni lik” - ono sto je danas normalno kao dobar dan na forumima... :) - sto bi neki rekli: false flag, zavadi pa vladaj...

Bilo bi lepo videti logove Sezama kako bi se utvrdilo ko je stajao iza imena “Ilija Matić”.
 
Poslednja izmena:
Ako je verovati oldsezam.net -u ja sam clan Sezama postao 16. Februara 1992. Username isti kao i ovde :)
A externi Longshine 2400 modem cuvam i dan danas, za uspomenu.
 
telnet sezampro.com

Connected at Telnet Gateway, Sre 14/04/2021 13:32:42, node 1
SezamPro On-Line, Beograd. Dobrodosli!
Username: slom

Service not available for this account

Izgleda da mi je istekla pretplata ;)
 
Ako se ne varam, u vreme kad se na Pisiju pod DOS-om radila obrada teksta u Word Perfectu i tabele u Lotus 1-2-3, Atari je služio u muzičkoj produkciji i DTP-u.
Svakom svoje.
 
Verovali ili ne klub programera (blisko povezan sa Sezamom) još uvek postoji. U kontinuitetu svake srede u 21h sa starom proverenom ekipom - uključujući i dejanr (osim ako ta sreda nije 31.12.). Mislim da nije bilo prekida cca 35 godina! Samo su se lokali/kafane/hoteli menjali.

U proteklih godinu dana više online a manje uživo a pre toga isključivo uživo. E sada kako doći u to elitno društvo ;-) neki odavde znaju ali mit treba održati...
 
Neko je izgleda konvertovao stare poruke sa Sezama u HTML i postavio ih online: http://www.oldsezam.net/. Ovo izgleda kao arhiva nekog offline čitača. Nisam siguran koliko je ovo kompletno, ali je vrlo zanimljivo prelistati ono što je dostupno. :)
Ovo je fantastično, hah našao sam i svoje stare poruke. :D išao sam od 92' na sastanke, prvo u Prote Mateje a kasnije i u Slaviju a učlanio se tak kad sam dobio prvi modem 94'
 
Ето прилике да провериш оно од пре годину дана. А само да поздравим дејРана кога нисам видео ... па има прилично. ;) Мислим да је последњи пут био Инфофест у Будви пред крај прошлог миленијума.
Eh, bio sam ja na svim INFOFEST-ovima sigurno do 2018, mislim da samo zadnje dve godine nisam mogao da uklopim u neke druge obaveze... A sad izgleda nema INFOFEST-a, još jedna žrtva virusa. Nedostaje mi...
Post automatically merged:

Pozdrav za Dejana, od još jednog Sezamovca.
Bio sam aktivan negde do 2007-e, onda je adsl preovladao i nekako smo se svi (pre)brzo rasturili.
Što se mene tiče, pamtiću zauvek dan kad sam kupio prvi broj "Računara", progutao ga u jednom dahu i više nije bilo nazad, bio sam kuvan i pečen. ;)
Svaka generacija je imala neke idole, a moji ste sticajem okolnosti bili Ti, Voja, Zoran Modli, Aca Radovanović, kao i mnogi drugi koji su ostavili trag u tim ranim danima našeg računarskog opismenjavanja.
Promenili ste mi život, ali nije mi žao. :)
Kako je lepo čuti takve stvari :) Da, lepa su to vremena bila, svi koji su se zainteresovali za kompjutere su našli sebi lepu karijeru :)
Post automatically merged:

Neko je izgleda konvertovao stare poruke sa Sezama u HTML i postavio ih online: http://www.oldsezam.net/. Ovo izgleda kao arhiva nekog offline čitača. Nisam siguran koliko je ovo kompletno, ali je vrlo zanimljivo prelistati ono što je dostupno. :)
Da, to su poruke sa starog Sezam BBS-a i sa SezamNet-a. Ja "sumnjičim" dzakic-a da je to napravio :) Hvala mu, tako se Google najzad dočepao Sezamovih diskusija...
 
Ona koja nedostaje je gde dejanr kaze da nece nikada ‘koristiti misa jer nece da ga racunar smatra za debila’ ... :D
Nisam to ja rekao. U doba kada je osnovan Sezam BBS, dakle kraj 1989, uveliko sam se bavio prelomom raznih imenika i DTP-om, pa se tu koristila povremeno Ventura i naravno miš. Onaj sivi Genius sa tri tastera.

To za miša je koliko se sećam napisao Vlada Kostić (vkostic).
 
Dejane pozdravljam te i hvala ti na velikom strpljenu u razgovoru sa nama, tada klincima od 14-15 godina.
 
Sezam je u to vreme bio nas Internet, i drustvena mreza i chat sistem i download servis.
Najvecu vrednost su ipak cinili ljudi koji su nesebicno delili svoje znanje i druzili se.

Lepo je podsetiti se. I naravno super je sto su konferencije sacuvane.
 
Kolega, kad si se već namestio...

U ono vreme je bilo najnormalnija stvar zezati kolegu sa Sezama zato što ne koristi naša slova. Danas se tako nešto smatra incidentom.

Sezam me naučio da koristim naša slova i svašta nešto drugo. Barem dva puta sam dizao sistem sa diskete i kačio se na Sezam preko terminala da molim prisutne da mi pomognu.

Kad bolje razmislim, ne sećam se da sam ikada imao pitanje na koje nije bilo odgovoreno.
 
Možda sam samo mator i sentimentalan, ali u odnosu na ovo sada, to su bila lepa vremena.
Da bi se učlanio i koristio Sezam, osim te skromne pretplate, trebalo je i nešto znati ili se potruditi da naučiš.
Kao što kolega reče gore, bilo je pravo zadovoljstvo imati naša slova u telent klijentu i olr čitaču, a to za početnika nije uvek bilo lako, srećom stručni saveti su bili zagarantovani.
Dejanu mogu samo da poručim, da ima veliki pozdrav i od moje supruge, ne zbog računara, već zbog preporuke za Dimino remek delo "Grof Monte Kristo" na svom homepage.
Mislim da ga je pročitala barem nekoliko puta, samo u poslednjih godinu dana i kaže da nikako ne može da joj dosadi. ;)
Mnogi Sezamovci su mi ostali u sećanju, pamtim da mi je prvu repliku na Sezamu napisao Sinziv, ne znam da li su možda tu negde Georg, Gerber, Ndred i još neki dežurni pisci.
Na žalost, saznao sam pre par godina, da zprotic više nije među nama, bio je dobričina, mada ga mnogi nisu shvatali, često ni ja...
Da ne dužim, ovakva tema će za mene uvek biti Hall of fame i vredi je osvežiti s vremena na vreme. :)
 
Na žalost, Ndreadnought iliti EFI kako ga mnogi znaju je preminuo maja prošle godine.
 
Nazad
Vrh Dno