Šta je novo?

Gde su Sezamovci?

Gibli

Slavan
Učlanjen(a)
25.01.2005
Poruke
139
Poena
330
Ima li vas ovde? :)

Uplatim pre neki dan onu sezam pretplatu u orionu od 100 din da vidim u kakvom stanju su konferencije. Očekivao sam i nažalost potvrdio da već godinama nema poruka...
Gde odoše svi ti ljudi?
Uglavnom sam bio u read only režimu (kao i ovde) ali je bilo uvek zanimljivo čitati pisanija pametnih ljudi o svim mogućim temama. Često su to bile poruke od nekoliko strana koje današnji forumi mogu samo da sanjaju...
Mogao si da pričaš o čemu god hoćeš, gde god hoćeš, khm windows/fontovi :) Moderatori nisu bolovali od sindroma offtopica, imao si osećaj da sediš sa društvom u kafani i pričate o čemu želite bez nekog smarača za stolom da te podseća da se udaljavamo od teme :)

Bila je dobra ali nerealizovana ideja da se omogući web pristup što bi donelo više članova i omogućilo fluidan prelaz u doba foruma. ŠBBKBB...
 
Pa... ima nas poneki i ovde. :)
Drago mi je da si postavio ovo pitanje i mene je uvek zanimalo šta se dogodilo sa forumom, pošto sam prestao da ga posećujem pre desetak godina.
Bio je to odličan forum, sjajne diskusije sa legendama, Dejanom, Vojom i ostalima ali valjda je ovaj brži net učinio svoje, prešao sam na strane retro forume, promenio provajdera i više se nisam vraćao.
Kasnije je Dejan prodao Sezam, nestalo je one sinergije koja je postojala i prosto sam izgubio interes.
Oni koji se sećaju ranih Sezam dana, znaju da su članovi mogli u Sezam kafeu da dobiju besplatan surf i download, kao i pristup sadržajima na Sezam diskovima, a to nije bila mala stvar u vreme dial up-a.
Što se članova tiče, ja znam za jednog jer nastupa pod istim imenom ali neću da ulazim u ničiju privatnost niti da imenujem, prosto drago mi je da je tu na benchu, a svrati on ponekad i ovde u retro sobu. :)
Mene je najviše impresionoralo da su konferencije i sada žive, pošto si bio skoro napiši molim te do kada je bilo aktivnih diskusija i ako ti nije teško da skineš u jedan zip svega posle 2007-e, pa pošalji jedan link (može i na PP), ne verujem da će biti neki obiman fajl, a baš bih voleo da posle toliko vremena startujem moj stari YUOLR i malo prelistam. :)
 
Хех, елем, има нас свуда али не и на Сезаму. Ја и даље користим мејл, уплатим повремено е-сат да опстане (од ове године се мало више плаћа али нема везе) а пре пар година сам урадио слично, логовао се и видео да годинама нема ниједне поруке. То сам и очекивао, док сам имао Сезам АДСЛ стално сам свраћао и још тада је било отприлике пар порука месечно а и мање.

Било је друго време, одавно је оно било осуђено на одумирање и дуго се мучило.

Сезам фтп је и даље жив, пре неколико месеци сам скинуо све а и покупио сам све конференције од почетка.

Знам да нас је напустило доста старих чланова, ни ЗЗ није више са нама. :(
 
Ja sam bio na sezamu par godina, ali sam slabo šta pisao, bio sam klinac. Uglavnom sam skidao neke sitne fajlove i visio na chatu, imao sam 2400 modem bez korekcije greska :D

Ne secam se vise ni koji mi je nick bio...

bese neka igra podmornice ako se dobro secam?
 
Надам се да ниси из Калуђерице и да ниси банетачка. ;) Такви модеми су били актуелни почетком деведесетих, Сезам је ипак трајао мало дуже.
 
Хех, елем, има нас свуда али не и на Сезаму. Ја и даље користим мејл, уплатим повремено е-сат да опстане (од ове године се мало више плаћа али нема везе) а пре пар година сам урадио слично, логовао се и видео да годинама нема ниједне поруке. То сам и очекивао, док сам имао Сезам АДСЛ стално сам свраћао и још тада је било отприлике пар порука месечно а и мање.

Било је друго време, одавно је оно било осуђено на одумирање и дуго се мучило.

Сезам фтп је и даље жив, пре неколико месеци сам скинуо све а и покупио сам све конференције од почетка.

Знам да нас је напустило доста старих чланова, ни ЗЗ није више са нама. :(

Ehhh, uspomene na neka drugačija internet vremena, uvek se setim priče o mikropokretima ili kako me je ndred ganjao što sam okačio ceo album od NightShifta kad se pojavio... :d

Inače, provajdera nisam menjao od 91. i prvog modema iako sam se selio X puta od tada, a i oni promeniše koliko već vlasnika. :D

Jbt, 3 puta sam čitao poslednju rečenicu dok ne ukačih da misiliš na ZZ, ćirilica... gledam i mislim se ko je bio 33...
 
Сезам фтп је и даље жив, пре неколико месеци сам скинуо све а и покупио сам све конференције од почетка.

Samo da te podsetim da smo pričali da se to negde okači. :) Jesi li preuzeo sve fajlove?

Što se tiče Sezama, bio sam aktivan samo na Netu par godina (kraj 90-ih). Imao sam svojevremeno nalog i na Prou, ali nisam bio aktivan. :) Kad je bio aktuelan jedinstveni Sezam još nisam imao mrežu.
 
Kad smo već kod Sezama, gledao sam na sajtu Oriona i ne vidim da igde pominju da je telnet BBS još aktivan. Nema podataka ni ko (koja vrsta pretplatnika) ima pristup.
 
Trebalo bi da su i dalje aktivni ti stari sezam servisi,mada ljudi koji su to odrzavali odavno vise ne rade u Orionu............
 
Ne bi me čudilo da oni koji sada rade u Orionu ni ne znaju da im se na nekim serverima vrte stari servisi... kao zastavština ranijih vremena i ljudi koji su tada radili i to ostavili za sobom :)
 
Хех, елем, има нас свуда али не и на Сезаму. Ја и даље користим мејл, уплатим повремено е-сат да опстане (од ове године се мало више плаћа али нема везе) а пре пар година сам урадио слично, логовао се и видео да годинама нема ниједне поруке. То сам и очекивао, док сам имао Сезам АДСЛ стално сам свраћао и још тада је било отприлике пар порука месечно а и мање.

Било је друго време, одавно је оно било осуђено на одумирање и дуго се мучило.

Сезам фтп је и даље жив, пре неколико месеци сам скинуо све а и покупио сам све конференције од почетка.

Знам да нас је напустило доста старих чланова, ни ЗЗ није више са нама. :(

Kakve su šanse da se baza poruka i ftp uploduju negde na net da budu šire dostupni. Diskovi crkavaju, vreme prolazi, bolje da bazu ima više korisnika nostalgičara :)
 
Pa... ima nas poneki i ovde. :)
Drago mi je da si postavio ovo pitanje i mene je uvek zanimalo šta se dogodilo sa forumom, pošto sam prestao da ga posećujem pre desetak godina.
Bio je to odličan forum, sjajne diskusije sa legendama, Dejanom, Vojom i ostalima ali valjda je ovaj brži net učinio svoje, prešao sam na strane retro forume, promenio provajdera i više se nisam vraćao.
Kasnije je Dejan prodao Sezam, nestalo je one sinergije koja je postojala i prosto sam izgubio interes.
Oni koji se sećaju ranih Sezam dana, znaju da su članovi mogli u Sezam kafeu da dobiju besplatan surf i download, kao i pristup sadržajima na Sezam diskovima, a to nije bila mala stvar u vreme dial up-a.
Što se članova tiče, ja znam za jednog jer nastupa pod istim imenom ali neću da ulazim u ničiju privatnost niti da imenujem, prosto drago mi je da je tu na benchu, a svrati on ponekad i ovde u retro sobu. :)
Mene je najviše impresionoralo da su konferencije i sada žive, pošto si bio skoro napiši molim te do kada je bilo aktivnih diskusija i ako ti nije teško da skineš u jedan zip svega posle 2007-e, pa pošalji jedan link (može i na PP), ne verujem da će biti neki obiman fajl, a baš bih voleo da posle toliko vremena startujem moj stari YUOLR i malo prelistam. :)
Bilo je koliko-toliko živo do 2009, nakon toga je zamrlo... svremena na vreme dejanr i još par ljudi kače po neku poruku...zadnja je iz maja ove godine. Ovde je pad od 2007 do danas. Hvataj :) PAD01094.ZIP

Da, ja sam oko 2002 skoro svaki dan svraćao posle faxa/posla u kafe da poskidam ono što sam prethodni dan ostavio na get order servisu da se skine sa neta. Super je bilo za nas što smo se patili sa dialup-om i dvojničkim kutijama.
Prvo sam nosio pakovanje od 10 disketa -verbatim nikad izneverile :) , pa sam rezao na CD-RW kad su ubacili čitač, pa na 128 MB flash. Zip diskete su za mene uvek ostale egzotika.
Često si morao da čekaš da kolega pre tebe završi. Sećam se da nas je jednom bilo dvojica "u redu". Ovom liku se žurilo da nešto skine, pratio je uz nestrpljive komentare dečka koji je bio za računarom: "Tek sad reže, tek sad reže" :)

Знам да нас је напустило доста старих чланова, ни ЗЗ није више са нама. :(
Da... Super čovek, šteta...

Misliš na newsgrupe?
Ne, news grupe su drugo. Sezam je BBS sistem sa svojim konferencijama. Domaće news grupe su potonule još dok je Sloba bio na vlasti. Ostali su samo oglasi za sve živo i njava:) Retke su bile ok, npr elektronika. Dok su npr hrvatske bile vrlo žive i sa kvalitetnom diskusijom. Davno se nisam bavio news-om, ne znam kakva je situacija danas, pretpostavljam da deli sudbinu Sezama.

Kad smo već kod Sezama, gledao sam na sajtu Oriona i ne vidim da igde pominju da je telnet BBS još aktivan. Nema podataka ni ko (koja vrsta pretplatnika) ima pristup.
Ne spominju ga, ali jeste aktivan, konferencije, ftp i chat... Ja sam uplatio onih 99 din za 1 mesec sezam pretplate na moj stari sezam nalog, čak i to može :) devojci što radi u orionu je par sekundi bilo čudno šta želim ali brzo se snašla. Vidi se da je to i dalje Sezam, sekretarice su uvek bile pametne :)
 
Poslednja izmena:
Ako neko ima sezam konferencije ~1996-2000. u ikakvom obliku, bio bi megacar da okaci :)
 
ili kako me je ndred ganjao što sam okačio ceo album od NightShifta kad se pojavio... :d
Кад га већ помињеш, синоћ сам се видео с њим на Нишвилу, данас (и следећих дана) ћемо да оверимо где је њопи ладније а ћевапи већи. ;)
Мада ... да није у питању goldi? Не сећам се да је ндреад имао везе са овима а Златко их је често водио као предгрупу Ивани и Негативу, бар у време када смо били у неком контакту.
Inače, provajdera nisam menjao od 91. i prvog modema iako sam se selio X puta od tada, a i oni promeniše koliko već vlasnika. :D
Ја сам дуго користио Сезам а онда сам искористио прилику да пређем на Телеком и добијем боље услове. Ако ништа друго, фрај (тада свемирских) 16Mbps и wireless рутер.
Samo da te podsetim da smo pričali da se to negde okači. :) Jesi li preuzeo sve fajlove?
Једном сам то радио, знам да је било неких ситних проблема па сам више пута, на разне начине, то одрадио. Ту је негде на харду. Нисам сигуран да је ОК да то негде качим, колико год да су то фрај фајлови, ипак је то њихово дело. А и није неки проблем да се довуче, мислим да је реда ~10 гига.
Što se tiče Sezama, bio sam aktivan samo na Netu par godina (kraj 90-ih). Imao sam svojevremeno nalog i na Prou, ali nisam bio aktivan. :) Kad je bio aktuelan jedinstveni Sezam još nisam imao mrežu.
Дејан и друштво су се сепаратисали око 1996. па су настали Нет и Про, први је радио отприлике до 1999. када је нестао због незаинтересованих у Бигзу док је Про радио док их није покупио Орион а после тога се и то гасило. Иначе је и Нет имао један преврат и промену, Драгишу је скинуо грем па је и Нет мало измењен али је касније гремлин отишао а ново руководство Бигза није хтело да даје паре, ја сам убеђивао ове који су остали да оду и траже да се или реши или угаси ... нису хтели па се полако гасило и угасило кад и Рачунари.
Kad smo već kod Sezama, gledao sam na sajtu Oriona i ne vidim da igde pominju da je telnet BBS još aktivan. Nema podataka ni ko (koja vrsta pretplatnika) ima pristup.
Одеш на https://moj.oriontelekom.rs/ па се улогујеш и нађеш све како је било.
Bilo je koliko-toliko živo do 2009, nakon toga je zamrlo... svremena na vreme dejanr i još par ljudi kače po neku poruku...zadnja je iz maja ove godine. Ovde je pad od 2007 do danas. Hvataj :) PAD01094.ZIP

Ne spominju ga, ali jeste aktivan, konferencije, ftp i chat... Ja sam uplatio onih 99 din za 1 mesec sezam pretplate na moj stari sezam nalog, čak i to može :) devojci što radi u orionu je par sekundi bilo čudno šta želim ali brzo se snašla. Vidi se da je to i dalje Sezam, sekretarice su uvek bile pametne :)
Ја сам редовно обилазио док сам користио Сезампро АДСЛ, али је порука било све мање. Мислим да је отприлике 2009. или мало раније замрло. Порука на месец дана.
Пре неколико месеци сам уплатио ту сезам претплату (на алтернативни налог, нисам имао толико пара на свом) и довукао ваљда све конференције и фтп, ово је и одговор свима који траже, отворите се за 99 кинте и имете месец дана да све покупите. Сада је све брже и неће да траје као некад.
 
Secam se da sam koristio Blue Wave za citanje i slanje poruka. Ulogujes se na BBS, skines sve, otkacis se sa telefonske linije, pa procitas sta je ko pisao, odgovoris ako treba, onda se ponovo nakacis na liniju, uploadujes svoje odgovore, i pritom skines nove poruke ako je neko nesto napisao u medjuvremenu :) Imalo je neki smek...
 
Такви су се користили за класичне ББС, Сезам је био мало другачији и постојали су програми намењени за читање и писање. Све је то слично, све је радило офлајн јер многи нису били из Београда (или одакле је ББС) а и било је пуно двојника па да се не заузима линија. Данас клинци не би могли ни да разумеју како изгледа то када немаш пун интернет ... мада би они остали у чуду и када би нестао фејс.
 
pozdrav od još jednog člana! bio sam mali klinjo tada ali se sećam da je po konferencijama bilo baš puno pametnih i lepih stvari za pročitati

i dalje imam neke padove i yuolr na bekap disku :)
 
Ima još jedan sezamovac, ali moja iskustva sežu do pojave ADSL, ne mogu tačno da se setim kada sam prestao da pratim i učestvujem u konferencijama.
Zbog tog sadržaja sam prvo jurio vezu da uvedem neku telefonsku liniju da nije dvojnička kao postojeća što je bila, pa su mi uvalili PCM. Jedva smo ga se otarasili, pa posle i uveli ISDN. Onda sam prešao na YUBC kao provajdera jer je imao kompresiju na ISDN a Sezam nije...
Nažalost, sve je sada davna prošlost. Ostaju u sećanju silni sati provedeni tamo a i neki ljudi koje sam tada upoznao, sa nekima se i družio, dok neke i dalje ponekad sretnem.
 
Jel moze neko da okači fajlove jos jednom ili ih stavi na drive neki?
 
Ima još jedan sezamovac, ali moja iskustva sežu do pojave ADSL, ne mogu tačno da se setim kada sam prestao da pratim i učestvujem u konferencijama.
Па и није много после тога потрајало. Ја сам користио Сезам АДСЛ али мислим да су већ тада конференције биле на издисају и да је била порука месечно. Скоро сам проверио, за десетак година је било неколико порука.
Onda sam prešao na YUBC kao provajdera jer je imao kompresiju na ISDN a Sezam nije...
Ја сам имао сличан пут мада сам директ са двојника прешао на ИСДН. Можда неколико недеља, колико да од нове чисте линије добијем ИСДН. Нисам много обраћао пажњу на компресију, после двојника или обичних модема ми је то био свемир ... нарочито када сам почео да трошим флет. А имао сам и код локалног провајдера фрај налог па још на две линије. Еј, 128/128 у оно време.

Иначе сам и ја, ако ово нисам помињао, у контакту са неким групама још од тада и то траје.
 
He, evo još jednog sa Sezama :) Koristio sam ga skoro od početka, a prestao kad su odvojili www od bbs pretplate. Mislim platim, tad skupo, pristup svetu, a oni mi traže još para za BBs koji je već bio pred umiranjem. Sećam se da je bio neki off line čitač za konferencije, prvo za DOS, posle za Win, pa onad neki drugi za Win. Neko drugo vreme i drugačiji način komuniciranja.
 
Čoveče, koja je to bila sila od ISP-a dok nije krenuo adsl i kablovski net. Ako se ne varam oni su se stopili sa još nekim firmama i napravili onaj Orion telekom?
 
Da se ubacim malce, trazio sam fajlove sa BBS zbog malog “projekta” koji radim. Preko akademije umetnosti u Novom Sadu bicu u prilici da napravim izlozbu i rad na temu istrazivanja interneta i generalno neke istorije racunara. Ideja mi je da prikupim sto je vise moguce informacija o sezamu i bbs sistemu koji ste vi koristili i izlozim to na neki dovitljiv i zanimljiv nacin, mozda i uz neki stari hw pa neko poredjenje sa modernim internetom i racunarima. Eto samo da kazem pa ako neko ima neki predlog ili bilo kakvu sugestiju mozete mi poslati i pm, i srećan Boźić svima koji ga slave danas!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno