Šta je novo?

Korištenje neparticionisanog HDD na dual boot Windows/Hackintosh računaru

drgonzo

Slavan
Učlanjen(a)
17.12.2006
Poruke
3,723
Poena
435
U fazi sam nabavke novog PC računara, treba da pristigne za par dana.
U početku je to trebalo da bude klasičan Win PC, ali je afinitet prema macOS-u i dobro iskustvo nekih forumaša ( @ericm :d ) sa Hackintoshom učinio svoje pa sam se odlučio da probam da instaliram dual boot Windows/Hackintosh računar :d
Ako instalacija prođe bez problema i Hackintosh se pokaže stabilnim i pouzdanim, voleo bih da mi to bude main OS, a da Windows prvenstveno koristim za PC gaming.

Konfiguracija je u startu trebala da bude bazirana na Ryzenu, ali je izmenjena u skladu sa promenom planova kako bi bila "kompatibilnija" sa macOS-om i izgleda ovako:
i7 6700k CPU
ASUS Z170 PRO Gaming MB
G.SKILL 16GB 3000MHz DDR4 RAM
Gygabyte GTX 1060 GTX 6GB OC grafika
2x SSD Samsung EVO 850 250GB
TOSHIBA HDD 3TB SATA 3 7200RPM
SEASONIC S12 II 620W napajanje

Plan je da Win i sve pripadajuće programe instaliram na jedan SSD, macOS sa softverom na drugi SSD.
HDD bih koristio kao storage uređaj za arhivu filmova, serija itd, mesto za download torenata itd.
Kako bih izbegao pravljenje particija na hardu, manevrisanje sa prebacivanjem fajlova se Win na Mac particiju i obrnuto, dupliranje podataka, ideja je bila da probam da formatiram hard u nekom zajedničkom formatu i koristim na oba OS-a.
Prvobitna ideja je bila da ga formatiram u exFAT formatu i tako koristim, to mi se čini kao najjednostavnije rešenje. Moja logika: ako ovako formatiran USB radi na oba sistema, ne vidim zašto ne bi i HDD? :d
Na netu ima iznenađujuće malo iskustava drugih korisnika na tu temu.
Neki spominju pad performansi pri korištenju exFAT (?) za ovu namenu, drugi kažu da je bolje formatirati HDD u NTFS formatu i onda koristiti Tuxeru na Macu, treći kažu da treba formatirati u HFS i koristiti neki third party alat koji omogućuje Winu da čita ovako formatiran hard...
Kakva su vaša iskustva, da li je neko probao? Da li znate neke razloge zbog kojih ovo nije dobra ideja?
 
Poslednja izmena:
Formatiraj u NTFS i na macOS instaliraj neki drajver, Tuxera ili Paragon (ja koristim Paragon), radiće ti okay.
Ali... iskustvo kaže da drajv formatiran u NTFS iz macOS neće uvek da pročita Win kako treba, dok je obrnuto bolje rešenje (formatiraš iz Win-a, ne iz macOS-a).
 
Ja u sličnoj situaciji (dual boot sa win+linux) za shared files koristim NTFS file system, naravno fs inicijalno napravljen i formatiran iz win.
 
Mislim da ti Win be bi prihvatio instalaciju na exFAT, tražio bi NTFS.
 
Mario, nije u pitanju instalacija, već korišćenje kao DATA.
Bez obzira, mislim da je bolja opcija NTFS, iako, možeš da probaš i exFAT, pa vidi kako se ponašaju oba OS-a u tom slučaju.
 
A, da, vidim sad sta sam propustio :)
 
Ja sam slično napravio. NTFS je zasigurno najbolje rešenje. OS X čita NTFS i bez drajvera, znači dodaš mu Tuxera drajver za pisanje i to je to. Naravno disk obavezno formatizovati iz Windowsa.

[EDIT]

Korekcija s moje strane, ispada da je grafika podržana od NVidie od nedavno... Dakle grafika bi trebalo da radi.
Međutim audio je SupremeFX, što je u mojim očima potencijani problem. Moguće je da to radi takođe ali to treba proveriti.

Moja preporuka bi bila da pazariš Gigabyte ploču u toj klasi sa Realtek chipsetom za audio i lan. Sve ostalo je lutrija.
 
Poslednja izmena:
Hej druže, ima jako puno ljudi na Tony-Mac-kako god :d forumu koji su digli macOS sa ovom pločom.
Koliko vidim taj njihov Supreme FX audio je u stvari Realtek ALC 1150 - najčešće rešenje za Hackintosh, tako da ne bi trebalo da bude problema:
http://hexus.net/tech/reviews/mainboard/85253-asus-z170-pro-gaming/
There's still support for SLI and CrossFire, a high-quality Realtek ALC1150-based audio on an isolated PCB and Intel Gigabit Ethernet.
http://www.tomshardware.co.uk/answers/id-2931074/realtek-alc1150-supremefx.html

Možda sam trebao uzeti Gigabyte ploču jer su one ipak najzastupljenije za Hackintosh, ali sad je kasno za to jer sam već poručio komponente :d
Probaću po ovim uputstvima sa TonyMac i uz savete mog hackintosh gurua @ericm pa kako bude :d
Ako ne uspe, uvek mi ostaje Windows PC :crash:

Pratiću približno ovu proceduru, instalaciju mi olakšava to što imam MBP pa nije problem da napravim instalacioni USB:
 
hahah, daleko sam ja od bilo kakvog gurua, vise sam imao srece nego znanja a i meni su pomagali ali kapiram da nema razloga da nesto tebi ne radi ako ostalima radi...

u svakom slucaju si lepo rekao, probacemo pa kako bude :D
 
Nazad
Vrh Dno