»RSS Benchmark sajt

Prikazani rezultati od 1 do 10 od ukupno 10

Tema: Korištenje neparticionisanog HDD na dual boot Windows/Hackintosh računaru

Member Avatar korisnika drgonzo
        Na forumu od
        Dec 2006
        Poruka
        3.434

Korištenje neparticionisanog HDD na dual boot Windows/Hackintosh računaru

U fazi sam nabavke novog PC računara, treba da pristigne za par dana.
        U početku je to trebalo da bude klasičan Win PC, ali je afinitet prema macOS-u i dobro iskustvo nekih forumaša ( @ericm ) sa Hackintoshom učinio svoje pa sam se odlučio da probam da instaliram dual boot Windows/Hackintosh računar
        Ako instalacija prođe bez problema i Hackintosh se pokaže stabilnim i pouzdanim, voleo bih da mi to bude main OS, a da Windows prvenstveno koristim za PC gaming.

Konfiguracija je u startu trebala da bude bazirana na Ryzenu, ali je izmenjena u skladu sa promenom planova kako bi bila "kompatibilnija" sa macOS-om i izgleda ovako:
        i7 6700k CPU
        ASUS Z170 PRO Gaming MB
        G.SKILL 16GB 3000MHz DDR4 RAM
        Gygabyte GTX 1060 GTX 6GB OC grafika
        2x SSD Samsung EVO 850 250GB
        TOSHIBA HDD 3TB SATA 3 7200RPM
        SEASONIC S12 II 620W napajanje

Plan je da Win i sve pripadajuće programe instaliram na jedan SSD, macOS sa softverom na drugi SSD.
        HDD bih koristio kao storage uređaj za arhivu filmova, serija itd, mesto za download torenata itd.
        Kako bih izbegao pravljenje particija na hardu, manevrisanje sa prebacivanjem fajlova se Win na Mac particiju i obrnuto, dupliranje podataka, ideja je bila da probam da formatiram hard u nekom zajedničkom formatu i koristim na oba OS-a.
        Prvobitna ideja je bila da ga formatiram u exFAT formatu i tako koristim, to mi se čini kao najjednostavnije rešenje. Moja logika: ako ovako formatiran USB radi na oba sistema, ne vidim zašto ne bi i HDD?
        Na netu ima iznenađujuće malo iskustava drugih korisnika na tu temu.
        Neki spominju pad performansi pri korištenju exFAT (?) za ovu namenu, drugi kažu da je bolje formatirati HDD u NTFS formatu i onda koristiti Tuxeru na Macu, treći kažu da treba formatirati u HFS i koristiti neki third party alat koji omogućuje Winu da čita ovako formatiran hard...
        Kakva su vaša iskustva, da li je neko probao? Da li znate neke razloge zbog kojih ovo nije dobra ideja?
        Menjao drgonzo : 06.08.2017. u 22:22

VIP member Avatar korisnika RingeRaja
        Na forumu od
        Mar 2005
        Poruka
        4.706
        Formatiraj u NTFS i na macOS instaliraj neki drajver, Tuxera ili Paragon (ja koristim Paragon), radiće ti okay.
        Ali... iskustvo kaže da drajv formatiran u NTFS iz macOS neće uvek da pročita Win kako treba, dok je obrnuto bolje rešenje (formatiraš iz Win-a, ne iz macOS-a).

Member
        Na forumu od
        Mar 2004
        Poruka
        1.477
        Ja u sličnoj situaciji (dual boot sa win+linux) za shared files koristim NTFS file system, naravno fs inicijalno napravljen i formatiran iz win.

Na forumu od
        Dec 2006
        Poruka
        3.434
        Ok hvala, tako ću onda uraditi.
        Samo da pitam, da li znate neki poseban razlog da se ne koristi exFAT?
        Jer u suštini bilo bi jednostavnije za korištenje na oba OS-a bez third party programa...
        Menjao drgonzo : 06.08.2017. u 23:35

Member Avatar korisnika -V-O-Y-A-G-E-R-
        Na forumu od
        Sep 2004
        Poruka
        4.027
        Mislim da ti Win be bi prihvatio instalaciju na exFAT, tražio bi NTFS.
        マリオ

VIP member Avatar korisnika RingeRaja
        Na forumu od
        Mar 2005
        Poruka
        4.706
        Mario, nije u pitanju instalacija, već korišćenje kao DATA.
        Bez obzira, mislim da je bolja opcija NTFS, iako, možeš da probaš i exFAT, pa vidi kako se ponašaju oba OS-a u tom slučaju.
        Tko leti, vrijedi!

Member Avatar korisnika -V-O-Y-A-G-E-R-
        Na forumu od
        Sep 2004
        Poruka
        4.027
        A, da, vidim sad sta sam propustio
        マリオ

Member Avatar korisnika Vlada>>>
        Na forumu od
        Jun 2007
        Poruka
        2.176
      9. Moja mašina
        • CPU: AMD Ryzen 5 2600 / Intel Core i5 2500k
        • MoBo: Gigabyte B450 AORUS M / Gigabyte GA-Z68X-UD3H-B3
        • RAM: Kingston HyperX 2x8GB DDR4 / Kingston HyperX 2x4GB DDR3
        • VGA: NVidia GeForce GTX 960 / NVidia GeForce GTX560Ti
        • MON: HP Pavilion 23xi IPS Monitor / LG W2241S TN Monitor + TV
        • HDD: Samsung 850 EVO 512GB + WD RED 2TB / SiliconPower A55 240GB + WD Black 640GB
        • Case: FD Define R5 + CM Silent PRO 600W / CM Elite 361 + Enermax NAXN 450W
        • SND: ALC892 + U.S.Blaster Surround Stereo Speakers / ALC889
        • TV: LG 42LV3400
        • INET: DSL
        • Ostalo: Wacom Intous Pro, Apple Wired Keyboard, A4Tech D-320 mouse
      10. Ja sam slično napravio. NTFS je zasigurno najbolje rešenje. OS X čita NTFS i bez drajvera, znači dodaš mu Tuxera drajver za pisanje i to je to. Naravno disk obavezno formatizovati iz Windowsa.

[EDIT]

Korekcija s moje strane, ispada da je grafika podržana od NVidie od nedavno... Dakle grafika bi trebalo da radi.
        Međutim audio je SupremeFX, što je u mojim očima potencijani problem. Moguće je da to radi takođe ali to treba proveriti.

Moja preporuka bi bila da pazariš Gigabyte ploču u toj klasi sa Realtek chipsetom za audio i lan. Sve ostalo je lutrija.
        Menjao Vlada>>> : 09.08.2017. u 20:32
        DeviantART

Na forumu od
        Dec 2006
        Poruka
        3.434
        Hej druže, ima jako puno ljudi na Tony-Mac-kako god forumu koji su digli macOS sa ovom pločom.
        Koliko vidim taj njihov Supreme FX audio je u stvari Realtek ALC 1150 - najčešće rešenje za Hackintosh, tako da ne bi trebalo da bude problema:
        http://hexus.net/tech/reviews/mainbo...70-pro-gaming/
        There's still support for SLI and CrossFire, a high-quality Realtek ALC1150-based audio on an isolated PCB and Intel Gigabit Ethernet.
        http://www.tomshardware.co.uk/answer...supremefx.html

Možda sam trebao uzeti Gigabyte ploču jer su one ipak najzastupljenije za Hackintosh, ali sad je kasno za to jer sam već poručio komponente
        Probaću po ovim uputstvima sa TonyMac i uz savete mog hackintosh gurua @ericm pa kako bude
        Ako ne uspe, uvek mi ostaje Windows PC

Pratiću približno ovu proceduru, instalaciju mi olakšava to što imam MBP pa nije problem da napravim instalacioni USB:

Member Avatar korisnika ericm
        Na forumu od
        Jun 2011
        Poruka
        3.261
      13. Moja mašina
        • CPU: 8700K @ 4.9Ghz + D15s + HC4 ---- 6700 + Pure Rock
        • MoBo: Z370i Strix ---- VIII Impact
        • RAM: TridentZ 2x8GB 4000Mhz ---- LPX 2x8GB 2666Mhz
        • VGA: 1070Ti FTW2 ---- 1660Ti Gaming X
        • MON: Alienware AW3418DW ---- Predator XB241H
        • HDD: 970evo 500GB + 960evo 250GB ---- 850evo 500GB / Time Capsule 2TB
        • Case: H200i + G2 650W ---- Metis Plus + SF600
        • SND: Bose Companion 3 / B&O H6 / Bose SoundLink mini ---- Audioengine A2+
        • INET: Kablovska
        • Ostalo: ikbc C87 + EC2-B ---- ikbc C87 + M95
      14. hahah, daleko sam ja od bilo kakvog gurua, vise sam imao srece nego znanja a i meni su pomagali ali kapiram da nema razloga da nesto tebi ne radi ako ostalima radi...

u svakom slucaju si lepo rekao, probacemo pa kako bude
        it just doesn't work

Bookmarks

Dozvoljeni tagovi

• Ne možete pokrenuti nove teme
      • Ne možete odgovoriti u temi
      • Ne možete okačiti atačmente
      • Ne možete izmeniti svoje poruke
      •