Šta je novo?

KDE Plasma (problemi, konfigurisanje, diskusija)

Na koleginu preporuku probah danas KDE Connect i oduševih se. Dvosmerno deljenje fajlova, dvosmerni clipboard, telefon kao touchpad/tastatura, kontrolisanje multimedije i prezentacija, izvršavanje predefinisanih naredbi... Vau!

Koristim ga odavno, odličan software.

Dvosmerna je i upotreba tastature, tj. možeš tastaturu računara da koristiš da pišeš tekst na telefonu, pored ovoga što si naveo.
 
Resio sam problem. Problem sa slovima se javljao samo u GTK aplikacijama jer je font za GTK bio podesen na neki levi. Promeni sam na Noto Sans i sad je uredu. Sto se tice monitora problem sam resio tako sto sam obrisao folder kscreen. Istekao sam monitor i opet ga ubo i pojavila se slika.
 
Poslednja izmena:
Kako na kde-u namestiti koje aplikacije se dizu uz sistem. Kad odem u autostart nemam nista?
I od skoro nece lap top da ode u suspend kad zatvorim poklopac. A sve je podeseno da ide u suspend . Radilo je i odjednom prestalo.
 
1. Pa u autostart imaš opciju da izabereš programe/skripte koje hoćeš da se startuju sa sistemom. Nisam sad u linuxu, ali ako niko ne odgovori, napraviću kasnije screenshot

2. To su lepote linuxa - napred -> nazad -> nazad-> napred i tako u krug
 
Da ali tu nema ni jedne aplikacije.tipa startuje mi se ktorrent,kada udjem u autostart nema ni jednog programa i samim tim nemam mogucnosti da iskljucim ktorrent.
 
Vec neko vreme hocu da pitam druge korisnike KDE da li npr kada gledate nesto na Youtubeu ili neki video i pri tom kliknete start menu video zasecka. Ovo se generalno desava i na drugim DE ali je na plasmi nekako najizrazenije. Ranije sam mislio da je zbog vremesnog i5 2500 koji sam imao medjutim i sad na ryzenu ista pojava.

Takodje generalni utisak kod plasme mi je da je malo sporija nego ostali. Kad kazem ostali pre svega mislim na XFCE i Gnome, sto je narocito cudno u slucaju gnomea koji je generalno zahtevniji sto se tice resursa. Najbanalniji primer je startup Firefoxa koji je ubedljivo najsporiji kod Plasme.
 
@Alukard
Podesavanje se vrsi iz system setings_startup and shutdown
Sto se tice kttorenta ako ne stopiras sve i izadjes sa quit opet ce se startovati kod podizanja sistema. Ima caka koja je nekad vazila da setujes da se sistem dize ne sa stanjem od prethodnog gasenja ili da pronadjes autostart i na root i na home i zbrises kttorent i ponovo instaliras, plazmasi nevidjeno brljaju tako da za isti program mozes imati u diru autostart startovanje i na root i na home. Isto tako program koji je postojao odjednom izbace a od tog programa zavise widzeti i mozes da se slikas.
 
@Zile995,
Pa ti si nepopravljiv optimista, ja sam prijavljivao https://bugs.kde.org i na kraju digao ruke. Jednostavno ih ne zanima, oni zive u svom svetu i ne zanima ih sta korisnici zele i sta nije ok. Nate Graham to ime sam zapamtio iz poruka, na kraju kad nemaju argumenata onda se vade na nekog drugog koji je nesto trebao da uradi, mrzi me da trazim po mailovima ali imaju standardnu foru na koju se vade ista fora koja vazi i za Dolphin file manager koji je jedini fajl manager u linux distribucijama koji ne moze da radi u root modu.
KIO needs PolicyKit-kde integration ovo je ta cuvena recenica kojom se vade za sve zivo.
 
Kako ne može? Kod mene Dolphin Root radi lepo
Mislio sam da citas poruke, to smo vec jednom razjasnili na forumu, Suse ne sledi slepo politiku plazmasa i tu Dolphin radi u root modu. Ja nemam Suse i ne dopada mi se, imam Arch, Manjaro, Kali; imao sam i Neon i tu Dolphin ne radi u root modu, ne radi ni u Debianu ne radi ni u KDE itd.... Ne mogu ja u krstaski rat protiv autora distribucija koji su se priklonili struji KDE-plazmasa i prihvatili njihova objasnjenja. Na pocetku pokusao sam sa zakljucavanjem, pa caka sa posebnim startovanjem, ne pomaze, ili ne radi ili update pregazi to sve. Forsirali su ksysguard od koga zavise widzeti neetsped i thermal monitor, e sad puj pike nema vise ksysguard a autori widzeta su digli ruke i ne prepravljaju widzete na zavisnosti koje sad menjaju prethodne a i nasta bi to licilo, oni se drze distroa koji jos nisu totalno potpali pod uticaj plasmasa. To je vec postalo suludo svaka nova verzija plasma sve pretumbano, sve isto ali sad na drugom mestu pa cake ono sto je bilo desno sad je levo ili setovane za polozaj progama sasvim drugacije nego sto je bilo,neka setovanja postoje ali treba otkrivati da sad nemastel u system setings nego kucanje komade u terminalu i onda se dobije isto sto je postojalo i to GUI. Nisam ja jedini kojima su se zgadili, ima ih jos ali nece javnoda napisu a zelja im je da tu grupu neko uvalja u katran i perje i dovede neke normalne ljude.:)
 
Poslednja izmena od urednika:
Moj komentar je da očigledno može da se namesti da radi. Tj. odgovoran je onaj ko ti "prodaje" OS.
Pa prosvetli nas, koliko sam shvatio ti si u IT sektoru, daj recept kako se namesta Arch, Manjaro, Debian, KDE...
Pusti to "prodaje" , znam da je besplatno a li to ne znaci da treba da mi s**u na glavu ili da ih ljubim u d***e i pisem hvalospeve.
Gazda minta je najpametniji, ukinuo distor sa plazmom i zdravo :)
 
Koliko je samo trebalo tim ljudima da nameste da plasma distro podrzava dva monitora a da oba ne budu HDMI, zaboravio si. Imao sam skriptu koju mi je update stalno brisao, kod tebe cak ni to nije pomagalo. Kako windows nije pravio problem, to sto mu setujem da je primarni monitor bio to VGA ili HDMI on to ispostuje. Linux je toliko puko zbog plazmasa da je to nevidjeno, niko ovde skoro i ne pise, Ubuntu forum ne postoji puko, ES zivotari. Imam skoro 70 godina i bas mi se ne bakce vise sa kojekakvim eskivazama da nesto sto je normalno moram da potrosim sate i sate.
 
Ne znam ni za taj problem. Godinama sam koristio 2 monitora, gde je primarni bio DVI, a drugi HDMI. 2 godine sam imao 3 izlaza (primarni na DP). Sada opet 2 (DP i HDMI). Jedino što nije radilo lepo je prebacivanje sa prečicom Super+P, već je moralo da se podesi preko Display configuration menija. Sada i to radi odlično (kao na windowsu).

Tačno je da je za većinu najvećih ditribucija KDE nije primarni izbor, pa otuda i problemi. Nije ni za openSUSE, ali opet, radi lepo.
 
Ne znam ni za taj problem. Godinama sam koristio 2 monitora, gde je primarni bio DVI, a drugi HDMI. 2 godine sam imao 3 izlaza (primarni na DP). Sada opet 2 (DP i HDMI). Jedino što nije radilo lepo je prebacivanje sa prečicom Super+P, već je moralo da se podesi preko Display configuration menija. Sada i to radi odlično (kao na windowsu).

Tačno je da je za većinu najvećih ditribucija KDE nije primarni izbor, pa otuda i problemi. Nije ni za openSUSE, ali opet, radi lepo.
Ajde neka bude tako onda j to bio neko drugi ali za Suse pa oni otkad znam za sebe imaju samo KDE i Gnome verziju i sve je na jednom DVD, bilo tako jos davnih godina i uvek su se KDE i Gnome timovi u SUSE borili za primat. Suse je za kancelarije ali za svastare kao ja nije, moram da idem u win 10 da bi odradio sredjivanje muzike .cue i image fajlove, cak i M$ store ima bespatnih programcica koji to ocas odradjuju.
 
GNOME je podrazumevano za SLED, zato je i na openSUSE-u dobar. Ali se oni malo više trude oko KDE-a, i kod njih su svi jednaki :D (čak je i Cinnamon dobar, dosta se koristi i XFCE varijanta, i naravno IceWM :d )
Meni u svakom slučaju odgovara više od Kubuntu-a, mada sam Kubuntu koristio dok nije bilo toliko flatpak/snap/appimage programa, pa je bilo dosta ppa repoa, pa je to pravilo probleme :d
 
Evo sa opensuse.org:

openSUSE supports a number of popular desktop environments, including GNOME and KDE. During installation from DVD, the user is asked to choose among GNOME, KDE, XFCE, LXDE and other common environments. KDE is the default environment beginning from openSUSE 11.2. The two most common desktop environments are KDE and GNOME. Both desktop environments are mature and feature-rich, which one a user chooses is a question of personal taste.

openSUSE 11.2 je iz 2008 ili 2009. godine

Meni je openSUSE KDE Tumbleweed najbolji OS koji sam ikad koristio, a koristim ga i na laptopu i na desktopu ( i posao i "zabava" :))
 
Kako ne može? Kod mene Dolphin Root radi lepo
Ovo je postalo tako tipicno za zaludjivanje korisnika linuxa. Da ja nisam reagovao covek kod koga ne radi zapitao bi se da li negde gresi, u cemu je stos, a stos je sto to radi u Suse i mozda jos u nekom distrou a u vecini distribucija ne radi. Tipicno deja vu za sve ove godine a to sto sad Suse podrzava i jos neka okruzenja nije postojalo, postojao je Debian i onda Suse sa KDe i Gnome okruzenjem.
 
Nisam ja u IT-u, ali podržavam ljude koji rade na FOSS projektima, pa tako i KDE tim. Njihov proizvod, njihova stvar. Možemo kritikovati neke odluke, ali KDE je poprilično otvoren prema svima i generalno sluša svoje korisnike. Osim ovoga za root FM, jedino što su ukinuli i nikada nisu vratili jeste window tabs. To je bilo na prelasku sa v4 na v5 i rekli su da će vratiti, ali ništa od toga.

Ja opet napominjem da KDE Plasma nudi više mogućnosti od bilo kog drugog okruženja, i da je manje više očekivano da "nudi" i više bagova. Samo je pitanje kome je šta prioritet. Meni je npr. jedna od najbitnijih stavki na PC-u mogućnost promene veličine prozora i pomeranja prozora korišćenjem prečice na tastaturi i miša. I jedino KDE rešenje radi sjajno (Cinnamon i GNOME su podnošljivi, Windows to i nema).

Ja znam da PC treba da služi ljudima, a ne obrnuto. I niko ne treba da gubi vreme na stalna podešavanja i gluposti. Ali imajuću u vidu alternative, i da mi je Tumbleweed + KDE na običnoj kanti kod kuće bar podjednako dobar i stabilan OS kao Windows Enterprise sa profi softverom na OEM radnoj stanici na poslu, zaista ne mogu da se žalim.

@chronograph
Moja greška. Mislio sam na to da prilikom instalacije imaš izbor (jeste KDE štikliran) i da pošto SUSE kao enterprise OS koristi GNOME, nema razlike u radu i podršci između podrazumevanog i nepodrazumevanog okruženja. I pri tom sve druge opcije (cimet, lxqt, xfce...) se lako instaliraju (prvo icewm, pa onda izaberi šta želiš) i imaju podjednako dobru podršku. Ne znam ni za jedan drugi popularniji distro koji nudi tako nešto, kod svih biraš DE prilikom preuzimanja OS-a i što ti je to ti je (nije baš 100% tako, al ajde).

Mislim da je 11.2 verzija od koje koristim openSUSE. Tj. bila je neka prva koja je nudila i KDE 3 i KDE 4 i tada mi je KDE3 bio bolji izbor :D
 
@Zile995,
Pa ti si nepopravljiv optimista, ja sam prijavljivao https://bugs.kde.org i na kraju digao ruke. Jednostavno ih ne zanima, oni zive u svom svetu i ne zanima ih sta korisnici zele i sta nije ok. Nate Graham to ime sam zapamtio iz poruka, na kraju kad nemaju argumenata onda se vade na nekog drugog koji je nesto trebao da uradi, mrzi me da trazim po mailovima ali imaju standardnu foru na koju se vade ista fora koja vazi i za Dolphin file manager koji je jedini fajl manager u linux distribucijama koji ne moze da radi u root modu.
KIO needs PolicyKit-kde integration ovo je ta cuvena recenica kojom se vade za sve zivo.
:LOL:

Ne, mesec dana posle toga sam napistio KDE Plasmu, nisam mogao da se zezam sa log in-om, tim nekim smešnim bug-ovima itd. Nije zapravo loš DE, verovatno su sve to ispravili do sada, pošto vidim da sređuju dosta brzo.

Ovo su skoro sredili https://bugs.kde.org/show_bug.cgi?id=395725
Primer kako izgleda bug

Prešao sam na Gnome koji dobro radi, ali ima i on ima neke probleme, da ne bude da je Plasma loša:
Navikao sam se na workflow, na Wayland koji bolje radi nego X11 na Gnome-u, koji ima bolji gestures support itd.
Naravno ova nova Libadwaita koja dolazi sa 42 izgleda fantastično... Ako stvarno bude problema sa fontom i ne reše to, menjam DE svakako. Na kraju ću se skrasiti sa XFCE-om ili nekim tiling wm-om.

Iskreno svi imaju neke probleme, ali shell restarte nisam imao na Plasmi, zbog X11 koja je tamo stabilna.
 
@Zile995 - Ja sam dugo koristio XFCE, i nikada nisam imao ni jedan jedini problem. Kome je stabilnost bitnija od ludačke kustomizacije i šminkeraja, XFCE je za njega. Jednostavno radi bez greške. Na FreeBSD-u teram Cinnamon jer samo on ima kršteni fractional scaling koji mi je potreban za 4K rezoluciju. Inače bi i tamo terao XFCE bez razmišljanja.
 
Mate ima problem u kombinaciji sa nvidia ima screen tearing pa mora da se budzi ili u Nvidia settings ili da se menja compositor.
Od svih DE nekako Plasma najkompletnija i bar u mom slucaju sve radi out of box bez potrebe za nekim prckanjem po opcijama(doduse u nekim distribucijama mora malo da se cacka ali to vazi za sve DE).
Volim XFCE ali me uvek zeza gasi mi monitor kada gledam full screen video preko firefoxa. Drndao sam i u screensaver ima opcija da inhibira kada detektuje full screen i u power settingsima ali uvek problem sa gasenjem monitora.
Sem toga XFCE vrh.
 
Mate ima problem u kombinaciji sa nvidia ima screen tearing pa mora da se budzi ili u Nvidia settings ili da se menja compositor.
Kada se u Nvidia-Settings panelu uključi Compositioning Pipeline, screen tear nestaje. Na žalost ovo podešavanje ima globalni efekat, i sve što se vidi na ekranu je ograničeno na 60fps-a uključujući i igre. Ovo je veliki problem za one koji imaju high refresh rate monitor.

Od svih DE nekako Plasma najkompletnija i bar u mom slucaju sve radi out of box bez potrebe za nekim prckanjem po opcijama(doduse u nekim distribucijama mora malo da se cacka ali to vazi za sve DE).
Plasma radi dobro prvih par meseci. I radi dobro ako nema mnogo instaliranih paketa i ako se ne čačka mnogo. Posle nekoliko nadogradnji i kada se instalira mnogo programa, polako počinje da se raspada. Nestaju ikone, puca kompozitor, ne može da se podigne, brljaju pluginovi, theme se rašteluju, ceo DE se otrombolji, uspori, ubaguje, i postane bukvalno neupotrebljiv.
Volim XFCE ali me uvek zeza gasi mi monitor kada gledam full screen video preko firefoxa. Drndao sam i u screensaver ima opcija da inhibira kada detektuje full screen i u power settingsima ali uvek problem sa gasenjem monitora.
Sem toga XFCE vrh.
To može da se reši kernel parametrom. Proguglaj, naći ćeš.

Ja sam imao mnogo problema sa Mate-om zbog 4K rezolucije. Overlay u Steam-u ne radi. To jest, kada se jednom uđe u overlay sa Alt+Shift, više nema izlaza. U OpenGL igrama kursor miša se zakuca na centar ekrana i ne reaguje na pokrete dok ne izađem iz igre. Ista situacija i sa Vulkan rendererom, samo što se ne vidi kursor miša. I taj problem se dešava samo u Mate-u.
 
Plasma radi dobro prvih par meseci. I radi dobro ako nema mnogo instaliranih paketa i ako se ne čačka mnogo. Posle nekoliko nadogradnji i kada se instalira mnogo programa, polako počinje da se raspada. Nestaju ikone, puca kompozitor, ne može da se podigne, brljaju pluginovi, theme se rašteluju, ceo DE se otrombolji, uspori, ubaguje, i postane bukvalno neupotrebljiv.
Pa nisam baš siguran. Evo dve godine koristim rolling distro i nikakvih posebnih problema sa plazmom nemam. Radi isto kao prvog dana, ako ne i bolje. Ne sećam se kada sam nešto od navedenog primetio. Mada ja se ne bakćem sa temama i podešavanjima mnogo ni na jednom OS-u, samo prečice na tastaturi menjam/dodajem i to je manje više to. Broj instaliranih paketa je:
Kod:
Packages: 3590 (rpm), 35 (flatpak), 12 (snap)
I koristim još dvadesetak binarnih (appimage, jar...), mada to ne nema neki uticaj na sam DE ;)
 
Pa nisam baš siguran....

Mada ja se ne bakćem sa temama i podešavanjima mnogo ni na jednom OS-u...

giphy.gif
 
Sve sve, ali alex303 je toliko nadobudno prepotentna ličnost...

Morao sam, može upozorenje i ban od admina, šta god, ali čovek ubije svaku želju za čitanjem, kamoli za postovanjem...
 
Nazad
Vrh Dno