Šta je novo?

KDE Plasma (problemi, konfigurisanje, diskusija)

Mnogo je bolje rešenje za kwallet da kada prvi put iskoči da mu se ostave prazna polja za šifru i nikad više neće tražiti šifru a ponovo će se sve šifre čuvati u wallet-u. Ako je već postavljena šifra može se podesiti "prazna" kwallet šifra i posle iz network menadžera se izbriše postojeće podešavanje za određenu wifi mrežu i ponovo se rekonektuje na istu. Nadam se da sam koliko toliko bio jasan [emoji16]

mi4c miui9

Koja je svrha kwallet programa ako nema password?
 
Pa nema svrhu bez passworda, ali ako neko neće password mnogo je bolja opcija da se ostavi kwallet da radi bez passworda ali da ipak radi nego da se isti ugasi. Jer kde developeri testiraju sve sa kwalletom i pojavljuju se nekad čudni bagovi sa ugašenim kwalletom. Stalno čitam na forumima i na kredditu njihove savete da se ostavi kwallet upaljen sa šifrom ili bez nje. Mene lično izluđuje kad stalno iskače tako da ga ja oduvek koristim bez šifre.

mi4c miui9
 
Na Mint-u imaš slični Gnome keyring (ili kako već). Jave se problemi u nekim aplikacijama ako se ugasi. Chrome npr. ne može da se upali ako si ulogovan na svoj Google nalog (u Chrome-u). Zato je bolje ostaviti bez šifre nego gasiti.
 
Meni nije moranje da dizem sistem sa wi-fi, uvek dizem preko lan kartice. Koliko se secam wi-fi mi radi kad podignem masinu u Manjaru, moram da proverim da li je jos uvek tako.
 
Na Mint-u imaš slični Gnome keyring (ili kako već). Jave se problemi u nekim aplikacijama ako se ugasi. Chrome npr. ne može da se upali ako si ulogovan na svoj Google nalog (u Chrome-u). Zato je bolje ostaviti bez šifre nego gasiti.

To se desava samo ako imas prethodno konfigurisan keyring ili wallet servis, pa pokusas da pristupis bez sifre. Ali ako gradis sistem od nule i iskuliras DE i samo instaliras gtk ili qt programe te probleme neces imati. U stvari kde je vise integrisan nego gnome pa su ipak moguci problemi druge prirode posto su sve one silne kde dependencies zapravo hard dependencies i razlog zasto ljudi bas ne mirisu kde programe ako vec ne koriste kde okruzenje. Linux Minut je prekonfigurisan distro, zato se to desava. Ali na Archu se ti problemi daju preduprediti.

KDE Wallet je dobra ideja ali ocajna realizacija u praksi kao i veliki broj kde programa. Ja jos uvek ne kapiram zasto Dolphin ima one precice viska u sidebaru (vreme pristupa fajlovima i pretraga po tipu fajlova). Mislim da to koristi manje od 10% korisnika a postavljeno je kao default i bezveze pravi sum. Ili activities sto je nacin grupisanja aplikacija prema nameni ali je implementacija toliko losa da to isto niko ne koristi. Najbolji primer loseg dizajna u kde je nacin na koji se modifikuje panel u plasmi, ima mnogo tako nekih nelogicnih momenata u celom kde okruzenju ali panel options take the cake.
 
Koliko ja vidim meni je setovano da koristi novcanik ali kad pogleda procese nema takvog procesa jer izgleda mora za prvi puta da se startuje manager novcanika a posle se valjda sam startuje. wi-fi konekcije rade ali sad veze nemam da li passworde pamti u novcaniku ili negde drugde, passwordi su setovani da se pamte sifrovani
 
Poslednja izmena od urednika:
...Ja jos uvek ne kapiram zasto Dolphin ima one precice viska u sidebaru (vreme pristupa fajlovima i pretraga po tipu fajlova). Mislim da to koristi manje od 10% korisnika a postavljeno je kao default i bezveze pravi sum...

Meni ruka već sama ide da to sakrije u sidebaru i da poveća ikone u njemu na 22, ali ne pre nego što ugasim toolbox na desktopu.
 
To se desava samo ako imas prethodno konfigurisan keyring ili wallet servis, pa pokusas da pristupis bez sifre. Ali ako gradis sistem od nule i iskuliras DE i samo instaliras gtk ili qt programe te probleme neces imati. U stvari kde je vise integrisan nego gnome pa su ipak moguci problemi druge prirode posto su sve one silne kde dependencies zapravo hard dependencies i razlog zasto ljudi bas ne mirisu kde programe ako vec ne koriste kde okruzenje. Linux Minut je prekonfigurisan distro, zato se to desava. Ali na Archu se ti problemi daju preduprediti.

Mint se ne gradi od nule. Inače, Keyring je bio podešen da je bez šifre, odnosno otključan. Nešto mi je trebalo da ga isključim, ali onda više nisam mogao da otvorim Chrome. Kad ga resetujem radi, ali kada se prijavim na svoj nalog radi (sihronizuje sve) do prvog gašenja i više se onda ne pali (ima ga u procesima).
 
Mint se ne gradi od nule. Inače, Keyring je bio podešen da je bez šifre, odnosno otključan. Nešto mi je trebalo da ga isključim, ali onda više nisam mogao da otvorim Chrome. Kad ga resetujem radi, ali kada se prijavim na svoj nalog radi (sihronizuje sve) do prvog gašenja i više se onda ne pali (ima ga u procesima).

Za Chrome na Mintu, a i u drugim distroima, ovo važi samo ako se loguješ u svoj nalog automatski. Mada, mogli su tu da se ugledaju na Firefox pošto je malo dosadno stalno kucati šifru. Bez šifre je slabija sigurnost.
 
Meni sad na kraju nista nije jasno, odoste sa plasme na druga okruzenja a vise i ne kapiram kome sta i zasto ne radi. Glavno pitanje koje mene zanima je da li ce u Manjaru ili Archu plasma 5 proraditi (biti ispravljeno) da se masina dize sa wi-fi konekcijom. Trenutno to ne moze, Calculate moze, Neon moze jednostavnim setovanjem gde se wi-fi konekcija proglasava glavnom tj. da se automatski strartuje a lan konekcija se skida sa automatskog startovanja.

@šnele, kod mene nista ne iskace u sistemskom setovanju cekirano je da koristi novcanik ali po svemu sudeci to uopste ne radi jer proces ne egzisitira u top ili htop. Koliko se ja secam da bi radio morao je prvo inicijalno da se startuje mendzer novcanika, isto tako secam se da kad radi onda wi-fi password nikad nije mogao da se sifruje nego samo da se pamti nesifrovan. Ja sad setujem da se sifruje i najverovatnije pamti ga negde ali to nije novcanik. Ta zavrzlama koje se secam mi je totalno nelogicna, oces novcanik ne moze sifrovan passworda, neces moze. Isto tako poveriti jednom programu da cuva passworde za ovo ili ono nemam bas poverenja sobzirom na dosadasnje iskustvo sa novcanikom. To sto developerima prijavljuje ne kapiram, valjda se programi jos uvek pisu da kad nesto nema program ide na alternativnu opciju, to je osnova svakog programiranja, tabela odlucivanja sta ako...
 
Poslednja izmena od urednika:
Meni sad na kraju nista nije jasno, odoste sa plasme na druga okruzenja a vise i ne kapiram kome sta i zasto ne radi. Glavno pitanje koje mene zanima je da li ce u Manjaru ili Archu plasma 5 proraditi (biti ispravljeno) da se masina dize sa wi-fi konekcijom. Trenutno to ne moze, Calculate moze, Neon moze jednostavnim setovanjem gde se wi-fi konekcija proglasava glavnom tj. da se automatski strartuje a lan konekcija se skida sa automatskog startovanja.

Ne koristim KDE a ni wifi trenutno, pa ne znam do čega bi problem mogao biti ali ako ti u Neonu radi automatsko povezivanje na wifi mogao bi da postuješ šta ti se nalazi u /etc/network/interfaces fajlu za wlan. Možda mu da neku ideju kako da ga prepravi da bi to proradilo ako nije vezano za neku zezalicu s walletom.
 
Ne koristim KDE a ni wifi trenutno, pa ne znam do čega bi problem mogao biti ali ako ti u Neonu radi automatsko povezivanje na wifi mogao bi da postuješ šta ti se nalazi u /etc/network/interfaces fajlu za wlan. Možda mu da neku ideju kako da ga prepravi da bi to proradilo ako nije vezano za neku zezalicu s walletom.
Meni je uslovno problem jer ne radi ali wi-fi kao wi-fi kad dignem masinu sa lan kablom iskljucim lan ukljucim wi-fi radi. Samo sam pokusao da skontam zasto ne radi inace meni je totalno nevazno jer uvek dizem masinu sa zicnom lan konekcijom.
Kod:
auto lo
iface lo inet loopback
To sto ima u Neonu /etc/network/interfaces taj dir nema u manjaru na toj strukturi a ni u Calculate a Calculate radi ok. Ima ga mozda negde drugde ali je pisac malo zavukao da bude teze da se nadje.:D
 
Meni je uslovno problem jer ne radi ali wi-fi kao wi-fi kad dignem masinu sa lan kablom iskljucim lan ukljucim wi-fi radi. Samo sam pokusao da skontam zasto ne radi inace meni je totalno nevazno jer uvek dizem masinu sa zicnom lan konekcijom.
Kod:
auto lo
iface lo inet loopback
To sto ima u Neonu /etc/network/interfaces taj dir nema u manjaru na toj strukturi a ni u Calculate a Calculate radi ok. Ima ga mozda negde drugde ali je pisac malo zavukao da bude teze da se nadje.:D

Onda treba naći gde je zavučeno. Ne verujem da je probem vezan za okruženje.
 
Onda treba naći gde je zavučeno. Ne verujem da je probem vezan za okruženje.
Nasao sam da ARCH nema taj fazon, koristi systemd dir ali tamo idu sasvim drugacije definicije a trenutno je u ManjaroR/etc/systemd/network vakum (nema nista).
Dobro osmisljeno i jedan i drugi koriste systemd a ovo razlicito, dobra shema...
Evo gledam sad Calaculate ne koristi systemd a radi sve i nema taj dir, pa to je veselje kad trazis da te raspameti :D
 
Poslednja izmena od urednika:
Ovo je apsurdno, startujem KaOS koji je baziran na ARCH-u, nasetujem ga pre toga da mu je wi-fi konekcija glavna, sistem se podigne, kwallet trazi pass, ukucam pass i wi-fi konekcija se uspostavi. Znaci ako kwallet nema password konekcija ce odmah biti uspostavljena. Cemu onda password i kwallet ako je bez passworda.
 
Ovo je apsurdno, startujem KaOS koji je baziran na ARCH-u, nasetujem ga pre toga da mu je wi-fi konekcija glavna, sistem se podigne, kwallet trazi pass, ukucam pass i wi-fi konekcija se uspostavi. Znaci ako kwallet nema password konekcija ce odmah biti uspostavljena. Cemu onda password i kwallet ako je bez passworda.

giphy-facebook_s.jpg
 
Cacko, probao i dodje mi glave, Manjaro prso. Uf sto to mrzim kad tako prsne, samo se pojavi manjaro i stoji, proverio blkid i fstab sve se slaze. Sad moram da pravim novi grub jer se sa manjaro gruba dizao sistem. Sad se dvoumim da li da pravim grub po starom uputstvu sa Ubuntu foruma ili po novom ili da koristim neki program.
 
Uf, skrpio sam Manjro, prso mu je sddm i startovanje x, skrpio ga i promenio sam da mu je Neon grub glavni grub, Neon je na malom pristoriskom ssd i sad se dize dok kazes piksla.
 
I sve to zbog kwalleta? :D
Hteo sam da provalim kako HaOS radi a ARCH klon i to cist KDE plasma a ovaj nece. Jedina razlika sto KaOS nema nertwor dir u systemd al to nista ne znaci jer mu je prazan. Ko ga sisa, necu vise da trazim a i grub se sad namesta isto kao i kod manjara, bar sam to sad naucio. Jedna komanda iz tog podignutog Neona i glavni grub je sad njegov. Naravucenije ne pipaj dugmice iako mi nje jasno kakve veze ima ssdm i dizanje x sa tim.
Reinstairao sam sddm i startovo i Manjaro proradio.:d
 
Još jedno čudo. Kako brišem ove dekoracije jer nema opcije "Uninstall", a u tabu "Installed" nema nijedne? Da ne zna neko gdje su sačuvane ili nešto samo da ih se riješim?

EDIT ~ Uspio sam nisam ni završio post.

Obrisao sam sve u folderu u kome se nalate.

Kod:
rm -rf $HOME/.local/share/aurorae/themes

CsBh0m7.png
 
Poslednja izmena:
Gui forme za instalaciju Plasma dekoracija su jako bagovite. Zapravo bi trebalo da povuku temu sa online lokacije na kojoj se nalazi (https://store.kde.org/) i otpakuje arhivu na predvidjenu lokaciju (~/.local/share/) ali za veliki broj izlistanih dekoracija to ne funkcionise. Mada je dovoljno pogledati na sta lice ti (open/free)desktop sajtovi pa postane jasno zasto mnoge stvari ne rade kako je ocekivano. Ti projekti, freedesktop i opendesktop su masan flop.

Meni jos nije jasno zasto tretiraju Linux korisnike kao nemuste i organizuju $HOME kako to rade sa skrivenim dot folderima koji sve config fajlove onako djuture trpaju (po ugledu na /etc), uz vidljive ala Windows Documents, Downloads sa sve velikim pocetnim slovom u sistemu organizacije falova gde je 95% putanja lowercase. Bas volim da pritiskam shift kada kucam putanje tih lokacija u terminalu... Za $HOME bi najbolje bilo da sto vise prati klasicni unix raspored fajlova a nek graficki programi rade symlink ili koriste drugo ime kao sto su ta Documents, Downloads etc. Mada se i o efikasnosti FHS (Filesystem Hierarchy Standard) da polemisati ali je tu ipak backwards compatibility mnogo veci problem nego sto je slucaj sa user folderom. Jer vecina fajlova pod root particijom radi neki bitan posao negde dok user folder obicno se ne koristi za pametne stvari koje novac zaradjuju.

Jedan od odgovora na ono cuveno pitanje: da li je pred nama godina Linux desktopa? bi bio da se to nece desiti dok ne zamenimo freedesktop necim sto ima smisla. Taj projekat postoji bas zbog popularizacije Linuxa na desktopu i rezultati posle 17 godina su porazavajuci. Jedna od stvari koje je freedesktop trebao doneti je bliza saradnja izmedju vodecih okruzenja do cega nikad nije doslo. Zapravo je danas gore nego ikad je Gnome se pravi da KDE ne postoji.
 
Poslednja izmena:
@mrtavker,

Nesto od tih zezalica moglo je da se skloni (deinstalira) samo ako odes i kao trazis ih on-line, sad da li ih samo deinstalira a fizicki fajlovi ostaju to ne znam. Nesto od tih zezalica (ukrasavanja) u plazmi 4 moglo je da se obrise postojalo je dugme delete, vise se ne secam da li je to vazilo za kompletnu temu ili delove koji se zasebno podesavaju. To oko ukrasavanja digao sam ruke jer je jedno vreme tako znalo da zeza ako promenis bilo sta sto nije po defaultu kako su oni namestili kod instalacije. Uveli su sddm login manager koji je totalno bezveze, setovanje user ikone negde je radilo negde ne, dva usera sa razlicitim ikonam to je bila utopija, pitao sam na njihovoj stranici nisu predvideli. Da li sad to radi kako valja ne znam ali znam da kad god dodje update sddm ja moram da vracam skript koji update sddm prebrise a to je skript koji setuje moj monitor kao primarni ekran a TV kao sekundarni. U nekim distroima sddm cak i ne radi i dan danas kako treba i onda bukvalno prepisujem iz distroa koji radi sddm.conf faj u taj drugi distro.
 
Zaboravio sam najbitniju stvar koja me je obradovala kad sam prebacio da mi glavni grub bude Neon LTS grub. Dok je glavni grub bio od Manjara nisam imao recovery mod nego su uvek Manjaro, SuSe i jos neki uvek isli u GUI okruzenje. Sad kako sam prebacio da je Neon grub glavni imam recovery mod koji sam do tad imao kako treba (CLI) samo u Ubuntu-Debian okruzenjima.
 
Uglavnom neću ih ni instalirati jer ih većina izgleda užasno.
 
Jedan od odgovora na ono cuveno pitanje: da li je pred nama godina Linux desktopa?

Nešto mislim da se tim pitanjem uglavnom bavi komercijala Mikrosofta koja "voli" i samo postojanje "opozicije" koliko i Vučić(i ostali političari koji se domognu vlasti). Linux je uglavnom besplatan, koristio ga 1 ili 50% ljudi na desktopu je nebitno jer finansijski efekat je uvek isti - 0.
 
Poslednja izmena:
@mrtavker,

Nesto od tih zezalica moglo je da se skloni (deinstalira) samo ako odes i kao trazis ih on-line, sad da li ih samo deinstalira a fizicki fajlovi ostaju to ne znam. Nesto od tih zezalica (ukrasavanja) u plazmi 4 moglo je da se obrise postojalo je dugme delete, vise se ne secam da li je to vazilo za kompletnu temu ili delove koji se zasebno podesavaju. To oko ukrasavanja digao sam ruke jer je jedno vreme tako znalo da zeza ako promenis bilo sta sto nije po defaultu kako su oni namestili kod instalacije. Uveli su sddm login manager koji je totalno bezveze, setovanje user ikone negde je radilo negde ne, dva usera sa razlicitim ikonam to je bila utopija, pitao sam na njihovoj stranici nisu predvideli. Da li sad to radi kako valja ne znam ali znam da kad god dodje update sddm ja moram da vracam skript koji update sddm prebrise a to je skript koji setuje moj monitor kao primarni ekran a TV kao sekundarni. U nekim distroima sddm cak i ne radi i dan danas kako treba i onda bukvalno prepisujem iz distroa koji radi sddm.conf faj u taj drugi distro.

sddm je daleko bolji login manager od gdm. U vecini distroa gdm ima onu bezveznu sivu pozadinu i polje za unos lozinke. Menjati gdm je pain in the ass. Kod sddm mozes da postavis izuzetno efektan doduse i potpuno suvisan skin koji pusta klipove u pozadini. Kada se izlogujes, display manager izgleda kao screensaver. Takodje, sddm u svojoj osnovnoj varijanti je lagan. A ni taj video skin nije strasan, sigurno bolje radi od recimo webkit2 greetera za LightDM. Em je sddm sigurniji i ima manje bagova od LightDM. GDM je klasicni Gnome junk koji je pravljen samo za Gnome potrebe.

Ako sddm ne radi u nekim distroima to je zato sto ti distroi nisu lepo podeseni, a takvih ima ko pleve. Nije sddm jedini nakrivo nasadjen config u takvim distroima. Koristio sam ja onaj Apricity dok ga covek nije ugasio, ono je strava i uzas kakva su default podesavanja i bagovi bili prisutni po instalaciji nazovi distroa.

Uglavnom neću ih ni instalirati jer ih većina izgleda užasno.

Plasma najbolje izgleda u default breeze (svetloj varijanti). Sve modifikacije izgledaju kudikamo losije. Nije losa ona Manjaro tema (breath), ali breeze izgleda profesionalnije. Jedino u sta se KDE moze pretvoriti a da izgleda efektno sa vizuelne strane je kopija MacOS okruzenja, sto ja ne preferiram. Vecina tema izgledaju nikako, nedovrsene su, ne vredi se bakcati sa njima. Kod Gnome je situacija suprotna jer mnoge teme su unapredjenje sa vizuelne strane u odnosu na Adwaita ali solidan broj njih unosi bagove kojih nema sa Adwaitom.

Linux je uglavnom besplatan, koristio ga 1 ili 50% ljudi na desktopu je nebitno jer finansijski efekat je uvek isti - 0.

To vazi samo za desktop jer tu stvarno nema zarade od Linuxa ali na drugim poljima itekako se zaradjuje od Linuxa. Red Hat forsira Gnome jer im je u interesu da imaju foolproof okruzenje za svoje klijente (Department of Defense je najbitniji), zato je i toliko uproscen u default varijanti. Kada nema puno funkcija, nema sta ni da se pokvari i klijent redje smara podrsku koja je placena unapred prema ugovoru, ne rade na procenar pa im je bitan broj izlazaka na "teren" (uglavnom remote podrska). Briga Red Hat za Linux community, oni su korporacija kao svaka druga. Da ih je briga, ne bi ulagali u raspali Gedit (sada umirovljen) i Gnome Builder nego bi ulozili u jedini foss gui editor koji ima zdravu osnovu a to je Geany. Ali Geany njima ne valja jer je osnova ista kao za Notepad++ a to je Windows only free program i nije nastao u okviru Red Hat uticaja.

Spacefm, Geany, Deadbeef su primeri nedovrsenih free projekata sa izuzetnim potencijalnom i bangavim interfejsom. Nautilus, Builder i Gnome Music su hot turd umotan u cokoladni preliv.
 
Poslednja izmena:
To vazi samo za desktop jer tu stvarno nema zarade od Linuxa ali na drugim poljima itekako se zaradjuje od Linuxa. Red Hat forsira Gnome jer im je u interesu da imaju foolproof okruzenje za svoje klijente (Department of Defense je najbitniji), zato je i toliko uproscen u default varijanti. Kada nema puno funkcija, nema sta ni da se pokvari i klijent redje smara podrsku koja je placena unapred prema ugovoru, ne rade na procenar pa im je bitan broj izlazaka na "teren" (uglavnom remote podrska). Briga Red Hat za Linux community, oni su korporacija kao svaka druga. Da ih je briga, ne bi ulagali u raspali Gedit (sada umirovljen) i Gnome Builder nego bi ulozili u jedini foss gui editor koji ima zdravu osnovu a to je Geany. Ali Geany njima ne valja jer je osnova ista kao za Notepad++ a to je Windows only free program i nije nastao u okviru Red Hat uticaja.

Spacefm, Geany, Deadbeef su primeri nedovrsenih free projekata sa izuzetnim potencijalnom i bangavim interfejsom. Nautilus, Builder i Gnome Music su hot turd umotan u cokoladni preliv.

Ne znam... Ovako ili onako, svaka godina od 2009. naovamo. bila mi je godina Linux desktopa. Stvar percepcije ili što Linus reče:

quote-if-microsoft-ever-does-applications-for-linux-it-means-i-ve-won-linus-torvalds-29-60-67.jpg


A to se i obistinilo...:D
 
Poslednja izmena:
@enterthevoid,
To sto ti opisujes to je radio odavno Mintov login manager mislim da se zvao MDM a bio je stabilan ko crna zemlja. Stari Mint KDE 4 i taj login manager i ne boli glava al mora nova plasma i novi login manager i sve ispocetka sa svim decijim bolestima. Sreca sad su se stabilozovali inace bila je to nocna mora...
Ja sam se sa sddm login managerom akao od samog pocetka kad je izasao Neon i plasma 5, svasta je tu bilo, kao sto znas Neon pravi plazmu 5. Meni ne trebaju te sve mogucnosti koje ti opisujes ali kad jedan login manager u jednom distrou koji pravi plasmu 5 ne ume da stavi login ikonu to je katstrofa, zavisi od mesta gde je face ikona i koje je ekstenzije. Taj isti login manager neume da stavi dve razlicite ikone za dva usera, ja sam ga tako upamtio i odgovor ljudi koji prave plazmu 5 da nije predvidjeno. Plus najcrnje i najgore je sto tad nisi ima gde da nadjes sta i kako da podesis i namestis. Koliko je SDDM stabilan eto cist primer na Manjaru kad mi je puko ko zvecka. Sreca sto sam se konacno odlucio da stavim glavni grub od Neona LTS pa sam tako uspeo i da sredim Manjaro reinstalaciom SDDM i startovanjem nekog procesa da bi imao GUI i normalno logovanje
 
Poslednja izmena od urednika:
Nazad
Vrh Dno