Šta je novo?

KDE Plasma (problemi, konfigurisanje, diskusija)

Da kucnem u widget, ja sa Plazmom (trenutno 5.12.6) nemam nikakvih problema. Ima gluposti kao što je Network Manager koji traži root password svaki put kad se konketujem na VPN, ali kliknem Cancel i on se konketuje bez problema :d Generalno, većih bagova nema, ne primećujem da je nestabilnije okruženje od Win 10. Moj problem je zapravo OS (openSUSE Leap) koji stalno nešto brljavi i stalno nešto fali u repoima :d
 
Da kucnem u widget, ja sa Plazmom (trenutno 5.12.6) nemam nikakvih problema. Ima gluposti kao što je Network Manager koji traži root password svaki put kad se konketujem na VPN, ali kliknem Cancel i on se konketuje bez problema :d Generalno, većih bagova nema, ne primećujem da je nestabilnije okruženje od Win 10. Moj problem je zapravo OS (openSUSE Leap) koji stalno nešto brljavi i stalno nešto fali u repoima :d

De nadje tu verziju, mislim da je u Kubuntu a ostali RR i plasma distroi su na 5.13.5 ili RR 5.14.3. VPN nisam odavno koristio pa ne znam dal pamti ili ne pass. Poenta je da u roku max 5 dana skoce na 5.14 pa onda dan za danom ide 1,2,3 i stotine fajlova kao update. Gomila gluposti koja ne radi, krpimo, krpimo; ocekujem danas sutra jos jedenu turu od par stotina fajlova. Sad mi je jasno kad mi Ruja na moje pitanje za Calculate i plasmu odgovori polako, tek pre neki dan skocili su na 5.13.5 i azriraju framework koji je najazurniji ali plasmu cekaju da gentoo kaze moze a to se desava posle par meseci pazljiog pracenja da unormale plasmu koju su plasmasi lansirali. Ajd da koristimo developer verziju ali ovo nisu deveveloper verzije nego redovne koje izbaciju.
 
Da kucnem u widget, ja sa Plazmom (trenutno 5.12.6) nemam nikakvih problema. Ima gluposti kao što je Network Manager koji traži root password svaki put kad se konketujem na VPN, ali kliknem Cancel i on se konketuje bez problema :d Generalno, većih bagova nema, ne primećujem da je nestabilnije okruženje od Win 10. Moj problem je zapravo OS (openSUSE Leap) koji stalno nešto brljavi i stalno nešto fali u repoima :d

Arch + Plasma i resio si problem. Ali neces imati SUSE goodies na koje si verovatno navikao.
 
Arch + Plasma i resio si problem. Ali neces imati SUSE goodies na koje si verovatno navikao.
Cek @calexx kaze da ga to zahebava, ja to radim sa Manjro + plasma testing grana najnovija verzija i Calculate-kde koji kasni ali je stabilan iako je RR. Nakaknjujem se da probam ruski linux, baza gentoo, probao bi jacu verziju ali je vojna i ne moz da se skine
 
Питање је тренутка када ће и тебе да снађе, помињао сам да се то дешава са Арчијем али сам пре десетак дана укапирао да је захватило и Манџара, једна од инсталација је пар пута имала проблем са тим нестартовањем свега. Једино ако неки програм то не забрља, зато и чекам да се некоме понови.
 
Питање је тренутка када ће и тебе да снађе, помињао сам да се то дешава са Арчијем али сам пре десетак дана укапирао да је захватило и Манџара, једна од инсталација је пар пута имала проблем са тим нестартовањем свега. Једино ако неки програм то не забрља, зато и чекам да се некоме понови.
Mislim da ovi iz Manjara ne utrpavaju bas sve is plasme sto mudraci izbace, kad i ako pocne da brljavi javljam.
 
Све утрпавају, имао сам случај да је нешто брљало у Арчију и исправљено после недељу дана апдејтом. Када је то дошло до Манџара, опет је и код њих брљало и решено после недељу дана. А могли су да виде шта је било и одмах исправе или сачекају.

Не могу да проценим на колико рестарта се то дешава јер никада не гасим комп него сам га успављивао а сада остаје укљ због торента. Али ми је процена да у 3-4 рестарта бар једном буде онако тотал забрљано. Манџара баш баш ретко покрећем, али се то десило пре пар недеља па је могуће да је стигло и до њега. Ипак, на лаптопу где ради Арчи се ниједном није десило, могуће је да је у питању неки хардвер и драјвери. На овом Манџару који је брљао није било ништа посебно инсталирано, он углавном служи да буде стартни ОС и ретко га користим.
 
Kod plasme barem tako pisu a i cest je slucaj kod mene mora restart ako je isao neki update. Ne pratim kad se to desava ali obicno iskoci u panelu da mora restart kao kod windowsa. Ako ne uradis restart nego ga uspavas garant ce da zabrlja.
 
Probao posle vise godina Kubuntu, verzija 18.04.1. Dedoimedo je vec bio uradio review. Da sam ga slusao, cvoek je apsolutno sve tacno napisao, ustedeo bih sebi vreme, ono je poluproizvod. Neupotrebljivo, a LTS. Back to ROSA r10.

https://www.dedoimedo.com/computers/kubuntu-beaver.html


Bas si me odusevio, Kubuntu rade par ljudi koji rade i Neon. Osnova plasma koju radi Neon grupa i koju gura KDE.org. Par ljudi je skrpilo Kubuntu a zamisli ekipu koja pravi plasmu na istoj osnovi 18.04 kojoj su trebali meseci da predju sa Ubuntu osnove 16.04 na 18.04. Sve vreme sam pisao o njihovim umotvorinama, konacno presli su na osnovu 18.04 ali je to i dalje macka u dzaku. Zato sam i napisao, predju na Osnovu 18.04 i plasmu 5.13.x i skoce na 5.14 verziju plasme i onda krpe li krpe. Kad u roku nedelju dana neko izmenja 5.14.x x=1,2,3 i svaki puta najmanje 200 fajlova onda znas koliko je sati. Kdeconect za povezivanje sa androidom nabadali su dok nekako nisu uboli, nisam probao da stvarno radi.. Dzaba je pa znas kako to ide sa onima koji imaju zamerke :) Mozda ce u 20.04 LTS dostici zrelost ili ce projekat propasti, ima wayland koji se pravi ako se dobro secam vec 9 godina pa sad se on pako ubacuje u igru.
 
Poslednja izmena od urednika:
OS: Manjaro 18.0.0 Illyria
Kernel: x86_64 Linux 4.19.1-1-MANJARO
DE: KDE 5.52.0 / Plasma 5.14.3

Sve radi savršeno, bez ikakvih problema...

Šta je problem sa KDE Connect-om? Kao i sve ostalo, radi bez ikakvih problema.
 
Poslednja izmena:
Kdeconnect je realno najbolje parce softvera iz KDE ergele i jedino na cemu korisnici koji ne trose KDE zaista zavide. Tu su jos i Dolphin i Kdenlive ali Kdeconnect zaista nema alternativu. Ubedljivo najbolji nacin za prebacivanje fajlova i generalno komunikaciju izmedju desktopa i androida, sve ostalo sto sam probao je poluproizvod i ne zadovoljava kriterijume.
 
Ubedljivo najbolji nacin za prebacivanje fajlova i generalno komunikaciju izmedju desktopa i androida, sve ostalo sto sam probao je poluproizvod i ne zadovoljava kriterijume.

A po čemu je to ubedljivo najbolji način? Šta ga posebno izdvaja?

Na telefonima, za deljenje, imam instaliran wifidroid kojem se sa desktopa pristupa kroz web interfejs i radi odlično. Drag 'n Drop u oba smera, brisanje i sve ostalo što može zatrebati.

Edit: da dodam samo da koristim stariju verziju/apk zbog ovog sad smešnog ograničenja od 5MB za free verziju ali, kome treba, nije problem da se nađe i instalira...
 
Poslednja izmena:
Sam si sebi odgovorio, web interfejs (kao AirDroid i slicno) je meni velika mana kao i to da je placeni app pa sad da se ganjam sa verzijama no thanks. Kao da sam tvrdoglavi Windows korisnik koji jos uvek drzi neki prastari mikrotorent koji nije malware, umesto da koristim qbittorrent. Android mozda jeste Linux u dubini duse ali je ekosistem Androida nesto najgroznije sto sam ikada video. Toliko smeca nema ni na deponijama. Grozim se cinjenice da moram koristiti neki Android app koji nije potekao iz proverenog izvora kao sto je to slucaj sa TotalCommanderom, Kdeconnect ili Firefox/Chrome. Sve sto startapi razvijaju prvenstveno za Android pa grunu reklame do balchaka da zarade, ja se toga iskreno grozim zato i nisam neki hardkor korisnik telefona i iskreno razmisljam da puknem lovu na iPhone samo da pobegnem od Google reklamnog modela.

Ne moze se porediti nesto sto je sistemski integrisano a Android app je proverenog tima koji razvija free software sa nekom aplikacijom za Android punom reklama. Doduse nije sistemski integrisano u non KDE okruzenjima ali to je cena koju placas ako neces KDE nego koristis nesto sto nema program kao sto je kdeconnect integrisan, a to nema nijedan gtk bazirani DE.
 
^Stoji to ali tu istu verziju koristim već 2-3 godine bez problema. Izgleda se isto ne može reći za bilo šta što je KDE developed od kad se Plasma 5 pojavila, gledano sumarno po postovima na temi. Ako nešto i radi, samo je pitanje vremena kad će da ga ukake nekim "apdejtom" i posle kaže, GTK distroi ne valjaju i half-baked su...:d

Pa, manje sam imao zezalica sa umirućim Solusom i Budgijem nego vi koji se bakćete sa Plasmom 5 od kad je izašla.:D:wave:
 
Sve sto startapi razvijaju prvenstveno za Android pa grunu reklame do balchaka da zarade, ja se toga iskreno grozim zato i nisam neki hardkor korisnik telefona i iskreno razmisljam da puknem lovu na iPhone samo da pobegnem od Google reklamnog modela.

Što se ovog tiče, a vidim da si se zaljubio u firmu i često pominješ OS skoro kao neko spasenje za namučene :d - bacio bi tu lovu jer tek njihov "model" ,koliko se sećam, je takav da zahteva jailbrake da bi uopšte mogao da obavljaš tako trivijalnu operaciju kao što je fajl transfer.
 
OS: Manjaro 18.0.0 Illyria
Kernel: x86_64 Linux 4.19.1-1-MANJARO
DE: KDE 5.52.0 / Plasma 5.14.3

Sve radi savršeno, bez ikakvih problema...

Šta je problem sa KDE Connect-om? Kao i sve ostalo, radi bez ikakvih problema.

Idi procitaj kod njih sta je problem (gomila ljudi se zalila) a sam znam koliko puta su ga azurirali u poslednjih 5 dana. Ja ga nisam probao niti hocu (davno u prvim verzijama plasma imao sam problem da povezem mob sa kompom), pre cu staviti naj prog na mob sto bezicno prostupa. AirDroid je bio dzabaka koliko za znam.
 
Poslednja izmena od urednika:
Neupotrebljivo, a LTS. Back to ROSA r10.
Роса са плазмом или без? Мени се чини да је овде највећи проблем сама плазма која је ничим изазвана дошла уместо стабилног КДЕ4 а не сама дистрибуција.
Надам се да ће КДЕ4 да се врати као тринити и да ће неко да смисли начин да и Арчи и Кубунту могу да раде са таквом варијантом.
 
Роса са плазмом или без? Мени се чини да је овде највећи проблем сама плазма која је ничим изазвана дошла уместо стабилног КДЕ4 а не сама дистрибуција.
Надам се да ће КДЕ4 да се врати као тринити и да ће неко да смисли начин да и Арчи и Кубунту могу да раде са таквом варијантом.
Da problem je plasma ali da ce vratiti KDE4 nema teorije, oni su se uglavili do guse sa plasmom i sad treba da priznaju da je to promasaj, kobilud to uradio, padonacije koje dobijau za taj Skadar na Bojani, sve
bi to nestalo za 5 minuta. Ne rade oni to u casovima dokolice nego za parice. Mislim da se doslo do tacke kad niko od njih ne zna kad izmeni neki deo-program sta sve nece ili hoce da radi....
 
Мислио сам у тринити фазону па сада има неких линуха такорећи са КДЕ3. Делује ми логично да неко крене и са четворком.
 
Da li ima neki linux koji je azuran i koji se azurira a da je na bazi KDE4. Koliko vidim problem sa baloo se nastavlja i dalje, program za indeksiranje povezan sa Dolphinom koji posle nekog vremena poludi i zakoci celu masinu ili poludi na samom pocetku. Taj program mi nije uopste jasan, indeksiraju i drugi, davno sam koristio u win program za indeksiranje ali nijedan nije pravio ovakva s**nja kao baloo. Gledoa sam diskusije kod plasmasa opet isto oko tog programa, tolika ekipa i opet isto...
 
Јави ако нађеш, мада ја и сада имам Кубунту 14.04 који још има подршку али га не користим. Само понекад апдејтујем и подсетим се. Имам и један Арчи који је на КДЕ4 али не може никакав апдејт па ми и он служи да се сетим добрих времена. ;)

Хм, нешто ми се показује да сам видео да можда CentOS иде са старим КДЕ. Баш ћу сада да пробам, имам неке обавезе у следећа три сата па морам да сачекам.
 
Baloo je nakrivo nasadjen kao citava ideja oko indeksiranja i generalno nacin na koji KDE ekipa integrise baze podataka u svoj DE. Mada je i Windows Indexer djubre neopevano, barem ja tako pamtim. To uopste nije narocito potrebna funkcionalnost, a i kada mi treba preferiram izvedbu kao sto je pretraga fajlova na zahtev a ne da mi nesto stalno radi u pozadini.

Ne znam da li ima ali OS poput NixOS bi trebao da moze podrzati KDE4 uz redovno osvezavanje ostalih programa jer je svaki program celina za sebe sa svih pokretnim delovima.
 
Хм, нешто ми се показује да сам видео да можда CentOS иде са старим КДЕ. Баш ћу сада да пробам, имам неке обавезе у следећа три сата па морам да сачекам.

Za nevericu, ali dobro si video.:D 7-ca ide sa 4.14.8, a podržana je do 2014. Tako dođe kraj i vašim mukama...;):D:wave:
 
@enterthevoid,
Koliko ja vidim kad nekad dignem win10 nema problema sa indesiranjem. U XP sam koristi nezavisni program, cak sam koristio i neki prog za virtuelnu realnost, OS kao virtuelna relanost.
@dolmen,
valjda 2024, cim nekako nabavim novi disk stavljam CentOS i smirela. Ovi su zastranili, koja je njihova ideja, nesto ubace, nekom radi nekom ne, ja nema pojma zasto a ni oni, ako pitam kazu da ih kanalim a ja kulturno pitam kao to da osposobim sto su uveli jer oni to hvale i jos neki a meni ne radi.:wave:
 
Малопре сам пробао на брзака, скинуо три верзије (liveKDE, DVD i sveisvašta) па покренуо лајв верзију. Може да се покрене инсталација али од свих партиција на харду није видео ову коју сам хтео да искористим. Глупави начин партиционисања где пријави шта види, неки линух, неки непознат линух, нешто непознато па док провалим шта је где ...

Сад сам направио чисту флешку са том лајв верзијом па ћу опет да пробам, успут ћу да видим још неку партицију па ако бар једну види ... да пробам. Оно прво је било са E2B, можда се негде забунио.
 
Почетак не обећава. Малопре сам пробао са E2B и лајв је био чудан а друга два нису нешто радили. Сада пробам посебну флешку и руфус (пре тога неки линух програм) не нуди лајвкде као EFI а друга два нуди. Сад правим један од њих па се надам да ће да стартује некако. Сумњиво ми је, морам да пазим шта радим да ми не растури партиције.

Ако не успем, остаје варијанта да једну од инсталација на MBR харду жртвујем па ту инсталирам. Некако ми све делује назадно тј застарело на први поглед. Можда није ни требало да почињем.

Додатак: покренуо ону Everything верзију, све као делује ОК и онда трас, неће да може. Каже да /boot file system мора да буде у првих 2048GB харда илити не уме да инсталира сам себе на GPT хард. Добиће још једну прилику на поменутој партицији на MBR харду али ми све ово делује као свирање ...
 
Heh, a meni konačno da se posle duže vremena desi da neki KDE ne ruši mašinu posle 15min ili manje, radi ko zmaj sa about strane.:d




Kad bih sredio drajvere bilo bi cakum-pakum. Jedino mi nije jasno otkud 4.10.5? Verovatno pogrešan ISO.:wave:
 
Poslednja izmena:
Мени никад ниједан КДЕ (бар оно што сам озбиљно инсталирао а не неки покушаји које сам хтео да оверим) није рушио машину. Нити било који други линух тј окружење. Да немам ове излете као сада са покушајем неке нове инсталације или повремене рестарте на разне линухе да их апдејтујем, могао би да ради месецима и годинама без неког проблема. Не знам какав то имаш хардвер.
 
Nazad
Vrh Dno