Šta je novo?

KDE Plasma (problemi, konfigurisanje, diskusija)

Zna li neko u cemu je problem? Libinput i synaptics su valjda instalirani jer je instaliran xserver-xorg-core? Touchpad radi normalno samo sto ne vidim ova dodatna podesavanja, a hocu da izmijenim neke stvari. U pitanju je KDE Neon.

 
Mogu samo da ti dam glup odgovor da ti fali nesto. AKo je friska instalacija onda taj deo nije instaliran ili nije ni gotov, ako je nadogradnja na plasmu 5.13 onda taj modul nije instaliran ilinije ni napravljen. Trazenje koji je to deo i kako se zove ja sam jednom to radio i krpio i nikad vise. Pokusaj na njihovom forumu da potrazis savet ili na njihovoj facebook zatvorenoj grupi.
 
Nova instalacija je u pitanju. Stvarno je glupo da ama bas nikakav podatak nemam sta nedostaje, sacekacu da vidim da li ce se samo popraviti. Nemam volje da se trenutno zamaram.

Ljudi pisu kako im je update rijesio problem, ali kod mene je vec ta verzija i nije nista promijenjeno.

Edit ~ Dok sam pisao post stigao je update za kde-touchpad i sad sve radi.
 
Poslednja izmena:
Sta ima u tom novom Neonu da li je baziran na 16.04 ili na 18.04. Juce uvece je bio update 94 fajla sa plasme 5.13 na plasmu 5.13.1
 
Kod mene je KDE Neon Developer Edition Unstable. U pitanju je Plasma 5.13.80. Naravno i nazalost 16.04, ali to me ni ne brine toliko.

Radi odlicno iako neke stare boljke i dalje stoje na istom mjestu, pogotovo ako pokusam bilo sta sa scalingom displeja. Nisam koristio neko vrijeme pa nisam ni siguran kako je prije bilo, ali vidim da ovaj Settings meni stalno mijenjaju iako ne vidim neku potrebu za tim. Juce nisam mogao da pokrenem Plasma shell sve dok nisam pobrisao pola config fajlova, pa zamalo da i njega obrisem.

Ako te nesto konkretno zanima reci, mada meni je ovo sve slicno. Zakrpi i otkrpi, ali je u globalu dobro.
 
Kod mene je KDE Neon Developer Edition Unstable. U pitanju je Plasma 5.13.80. Naravno i nazalost 16.04, ali to me ni ne brine toliko.

Radi odlicno iako neke stare boljke i dalje stoje na istom mjestu, pogotovo ako pokusam bilo sta sa scalingom displeja. Nisam koristio neko vrijeme pa nisam ni siguran kako je prije bilo, ali vidim da ovaj Settings meni stalno mijenjaju iako ne vidim neku potrebu za tim. Juce nisam mogao da pokrenem Plasma shell sve dok nisam pobrisao pola config fajlova, pa zamalo da i njega obrisem.

Ako te nesto konkretno zanima reci, mada meni je ovo sve slicno. Zakrpi i otkrpi, ali je u globalu dobro.

Mislio sam da su KDE Neon Developer Edition Unstable krenuli da probaju na osnovi 18.04 LTS, rok za 18.04.1 je kraj sledeceg meseca kod Ubuntu, hvala za info. Ovo oko settinga zalili su se i drugi ali ja nesto ne ulazim i ne diram da ne zeznem nesto. Ja teram stabilni Neon i samo radim update. Da li discovery update radi kako valja ili stuca, ja radje koristim apt, zanima me da li update preko discovery i dalje mora da radi update iz vise prolaza. Kod mene se desavalo da ako nisam dugo radio update a pogledao sam da ima update, u toj situaciji ako ima jos novijeg update prvo uradi taj prvi update pa onda shvati da ima jos pa ponovo update.
 
Radio sam par update-a i preko Discover- a i proslo je, ali ipak koristim apt. Koliko sam ja skontao ova Developer bransa pruza samo novije pakete KDE softvera, dok baza ostaje ista kao i kod stable-a, mada nisam siguran.
 
Не разумем, користите неку нестабилну развојну верзију ... која у основи касни за Убунту/Кубунту. Зашто Неон а не Кубунту? Можда је Неон из КДЕ фирме али је основа из Кубунту фирме а ја сам одавно престао да користим клонове ... ајде да Манџаро буде ту због неких детаља али Минт или Неон ме ич не занимају.

Проблеми са апдејтима су постали стандард, неко одради свој део а нико не провери да ли ће све да ради и онда се сачека следећа тура. Мени врло често нешто не прође али не обраћам пажњу, следећи пут ће да покрију пропуштено. Можда је код мене проблем што стално проверавам апдејте, можда би требало да то радим недељно.
 
Baza je ista kao kod Ubuntu-a, samo je nestabilna verzija KDE programa i između ostalog i Plasme. Ko hoće novu verziju Plasme i pratećih programa ovo je odlično rješenje.
 
База је иста као код Убунту 16.04 али сада није то актуелно. Тек када пређе на 18.04 може да се каже да је у току. Иначе не трошим те верзије мада их инсталирам и понекад погледам, колико да апдејтујем. Сада само Арчи и помало Манџаро. Ту су тек нове верзије.
 
Pa nije aktuelno, ali da su oni htjeli da imaju uvijek najnovije pakete ne bi za bazu uzeli Ubuntu stoga to što kasni prelazak na 18.04 i nije neka tragedija, ljudi ga koriste uglavnom zbog Plasme. Koristim i ja Arch na drugom računaru i na kraju mi se svede na isto, što mogu uraditi na njemu mogu i na drugom pa je sve stvar preferencija, nije sad da sam toliko u tome da mi znači koji je distro i da me to ograničava u poslu.

Koristio sam i Manjaro (kao primarni sistem), a ni on mi nije pravio probleme. Sistemi mi se slažu sa hardverom pa mi se sve svede na isto.

Jedini koji me je nerviro i raspadao se je Ubuntu 18.04, svako pet minuta je padao GNOME ili neka glupost u pozadini toliko da nisam ni istraživao u čemu je problem već instalirao drugi distro koji će normalno da radi.
 
Poslednja izmena:
Ја сам годинама користио Кубунту и увек пробао и Убунту. Први скоро никад није имао проблема, други је стално, свакодневно пријављивао неке проблеме које сам углавном игнорисао. Зато и нећу да га пробам у новом окружењу иако сам га инсталирао кад се појавио.
 
Koliko znam, razlika između Kubuntu i Neon (User Edition) je što Neon redovno radi update Plazme na nove, stabilne verzije, a KDE ostaje tamo gde bio na izlasku distribucije. Baza je ista. Ok, jeste Neon i dalje na 16.04, ali preći će na 18.04 uskoro. Tako da kome trebaju nove verzije KDE softvera, onda je Neon bolji izbor. Kome treba opcija da koristi non-LTS verzije, ili ga ažuriranje KDE-a ne zanima ili nešto treće, onda je Kubuntu dobra opcija
 
Проблеми са апдејтима су постали стандард, неко одради свој део а нико не провери да ли ће све да ради и онда се сачека следећа тура. Мени врло често нешто не прође али не обраћам пажњу, следећи пут ће да покрију пропуштено. Можда је код мене проблем што стално проверавам апдејте, можда би требало да то радим недељно.

Ako ti je bitna stabilnost, možeš da podesiš da skida samo security upgrades.
 
@calexx,

Vidim da diskutujete sta je stabilnije Neon kojem je baza 16.04 ili Kubuntu 18.04. Mislim da je stabilniji Neon jer je na vec dobro ispeglanoj LTS verziji 16.04. Plus Neon pravi plasmu pa samim tim ne moze biti stabilniji distro Kubuntu 18.04 koji je zajedno za svim varijantama Ubutu jedva izasao i ceka se prvo generalno krpljenje na 18.04.1 sledeci mesec. Sto se tice plasme ona je u Kubuntu starija verzija i cak nije ni stavljen backport repozitorijum kako je pre bilo uobicajno a preko njega je Kubuntu dobijao update plasme. Plasma kao plasma je poseba prica, ja im uopste vise ne verujem, lansiraju novu verziju sa 20-30 fajlova za update, posle toga sledi beskonacno azuriranje plasme, 2 dana hop 5.13.1 verizja 94 fajla. Ne kapiram sto odmah nisu skrpili pa pustili, imaju 2 test grane, stabilnu i nestabilnu. Zasto sve to koristim, pa nemam izbora, navikao; posle unistavanja gnome2 i muke sa novim gnome, KDE bio ok krenulo novo secenje grane na kojo se sedi. Dosadno je vise stalno azuriranje bilo to LTS ili RR verzija. :)
 
@calexx,

Dosadno je vise stalno azuriranje bilo to LTS ili RR verzija. :)

I tebi isti predlog - ako si u jednom trenutku zadovoljan kako sve radi, instaliraš i aktiviraš unattended-upgrades i dalje se svodi na štrikanje i dosadu :D bar kad su Neon/Kubuntu u pitanju. RR nemaju tu prednost. Jednom nisam mesec dana ažurirao Arch i kad sam konačno pustio, odlete u peršun a i Arch sa moje mašine.
 
I tebi isti predlog - ako si u jednom trenutku zadovoljan kako sve radi, instaliraš i aktiviraš unattended-upgrades i dalje se svodi na štrikanje i dosadu :D bar kad su Neon/Kubuntu u pitanju. RR nemaju tu prednost. Jednom nisam mesec dana ažurirao Arch i kad sam konačno pustio, odlete u peršun a i Arch sa moje mašine.

Da znas da si u pravu, negde sam cak i zabelezio jer mi je bila predlozena ta opcija dok sam pratio sta azurira :)
 
Da znas da si u pravu, negde sam cak i zabelezio jer mi je bila predlozena ta opcija dok sam pratio sta azurira :)

Da samo dodam, to unattended je uslovno. Po difoltu jednom dnevno povuče i instalira sigurnosne zakrpe/kernel ako ima ali može i da se produži interval ili ceo proces prebaci sa automatike na manuelni upgrade, kako ti odgovara. Mogu samo pozitivno iskustvo da prenesem (probao na Debianu) radilo besprekorno.

Na Archu pak, nikako nisam uspeo da diferenciram sigurnosne od ostalih paketa i radim samo sigurnosne upgrejde i tako dobijem stabilniji sistem ali to ne bi ni bilo u duhu distroa.
 
Poslednja izmena:
moram da priznam da sam jako prijatno iznenadjen,upravo stavio neon i mislim da je ovo prvi DE koji mi se zapravo svidja...da se i dalje ne drze tvrdoglavo standardnih i potpuno bespotrebnih zaglavlja u prozorima kao i svi u linuks svetu.zna neko kako mogu trajno da se uklone zaglavlja u svim prozorima?
 
moram da priznam da sam jako prijatno iznenadjen,upravo stavio neon i mislim da je ovo prvi DE koji mi se zapravo svidja...da se i dalje ne drze tvrdoglavo standardnih i potpuno bespotrebnih zaglavlja u prozorima kao i svi u linuks svetu.zna neko kako mogu trajno da se uklone zaglavlja u svim prozorima?
Okviri su stvar korisnika, ima onih koji vole tradicionalni nacin a ima onih koji vole bez okvira, kupis veliki monitor ili povezes neki ogromni TV i rasiris program na maximum. To mi lici na zensku modu, sad necemo okvire jer je to moda, posle uvedu ili stave nesto slicno e onda ocemo.
 
nije stvar mode vec gubim mesto na desktopu koje mogu pametnije da iskoristim od praznog bara celom duzinom monitora u kojem pise ime programa koji je hajlajtovan.nisam toliko retardiran da ne znam koji program koristim.
 
nije stvar mode vec gubim mesto na desktopu koje mogu pametnije da iskoristim od praznog bara celom duzinom monitora u kojem pise ime programa koji je hajlajtovan.nisam toliko retardiran da ne znam koji program koristim.
Pa zasta to pametno iskoristis taj deo ekrana, sta toliko gubis? Da li si cuo sa vise monitora, da li si cuo za virtuelne ekrane; imas hiljadu mogucnosti da stavis 1000x programa na virtuelne ekrane. Nije ti bas jak argument ;)
 
sve je korisnije od ovog pa i jedna linija teksta na bilo kom sajtu,dokumentu...sta i kako sam cuo potpuno je em neprimereno za ovde em je oftopik,a i sluzi na cast samo onom ko pita,te cu se od dalje polemike suzdrzati.

edit:

dolmen:

hvala na predlogu,isprobacu ali se ne dojmi korisnim jer gubis mmc button-e na koje sam navikao tolike godine...
 
Poslednja izmena:
U KDE 4 postojala je opcija za tabovanje prozora, pa je to zaglavlje imalo još jednu veoma korisnu funkciju. Nažalost, ta opcija još uvek nije prebačena u Plazmu 5

Što se iskorišćenosti prostora tiče, u poređenu sa glupim panelima (OS X, GNOME Shell...), title bar je zanemarljiv
 
Poslednja izmena:
@Space Beer,

U KDE plasma varijanti, panel (ja ga drzim dole a nekad u nekom linuxu drzim i dva panela) moze se setovati da se paneli automatski sakrivaju, na taj nacin moze se dobiti slobodan prostor na ekranu.
 
Skrivanje panela/docka ima smisla kad je isti beskoristan. T.j kada samo launcheri postoje u njemu. Kada ima gomilu korisnih informacija, pre svega u system tray-u (notifikacije, status...) ili u task manageru (progres, audio...), još ako su tu vreme, datum, prognoza... onda mi treba da je panel uvek vidljiv :d
 
Skrivanje panela/docka ima smisla kad je isti beskoristan. T.j kada samo launcheri postoje u njemu. Kada ima gomilu korisnih informacija, pre svega u system tray-u (notifikacije, status...) ili u task manageru (progres, audio...), još ako su tu vreme, datum, prognoza... onda mi treba da je panel uvek vidljiv :d
I ja imam korisne informacije koje mi trebaju, nadgledam GPU, CPU,diskove; prognoza mi je na desktopu, datum, vreme, brzina neta. Ovo sam dao samo kao primer za one koji hoce da dobiju sto vise prostora. Ja razumem da npr. neko pocinje sa grafickom obradom i dizajnom a nema bas veliki ekran i nema para da kupi jer jos nije razradio biznis, sve ostalo mi nije neki razlog ali 100 ljudi 100 cudi i 100 afiniteta. Ja volim okvire, ikone u bojama, virtuelne ekrane, drzim 4 ekrana i TV kao drugi monitor i TV mi iskljucivo sluzi za gledanje filmova :)
 
Nazad
Vrh Dno