Šta je novo?

KDE Plasma (problemi, konfigurisanje, diskusija)

Па ако се постави на двоструки клик, онда отвориш кинфо и тамо отвараш делове двокликом.
 
Па ако се постави на двоструки клик, онда отвориш кинфо и тамо отвараш делове двокликом.

Не могу да верујем, пробао то је то, лик је уврнут, то је као оно моје искуство кад сам радио и пријем ГИС програма где је лик ставио фајл мени негде у средину тулбара.
 
Мени је увек било лакше да пребацим на једноклик. Чак сам и на NT 4.0 додавао неке опције да би између осталог добио и тај једноклик. Зашто да дупло малтретирам мишка?
 
Како лакше, оћу да бришем нешто, једноклик означим га и горе из менија у Делфину бришем. Овако ако је све на једноклик кликнем на фајл а он га стартује. Данас сам урадио упдате, консултује сад како је сетовано па сад кинфоцентар лепо отвара онако како је и пре било, разумео би да су променили све могуће програме али само тај није ми пало на памет да ако сам на двоклику треба двоклик и да отворим неку опцију у програму.
 
Десноклик на фајл и бираш брисање. Зато су ми Krusader DoubleCmd лакши, код њих је подразумеван двоклик за акцију а једноклик за селектовање. Не сећам се где се то подешава, мислим да сам видео опцију да ипак и једноклик изврши операцију.
 
@calexx,
Да ли је остављено кукавичије јаје у Манјаро тестинг грану и Цалцулате ЦЛД. Цалцулате је увек каснио и то доста са верзијом пласме и сад одјеном верзија које Нема у Неону, нешто сам прочитао мењаће имена можда их је то омело. Ноћас је пласма упдатена верзију 5.15.4 а у Неону данас ујутро нема ништа.
 
Какво јаје? Тренутно не користим Манџара на лаптопу јер је јуче заглавио на сред неког апдејта па сам морао да га ресетујем и сада само избацује гомилу грешака и неће да ради. Вратио сам се на Арчија а оног ћу или да оправљам или да искористим да нешто ново пробам. Овде је плазма 5.15.4 али не пратим и немам појма од када.

То што заглављује је због лаптопа, одавно тј одувек пошто сам га и добио пошто почиње да брља. Вентилатор на процесору се јако чује, ударим пар пута и престане. Онда опет почне и тако ... све док како тако ради не отварам. А ово се повремено деси, одједном крене да зврнда и стане сат али курсор и даље може да се помера и само то, ништа не може да се кликне. Понекад успе ако одмах лупнем пар пута па се вент смири и сат проради али некад и не успе. Остављао сам га тако и по сат-два, ништа се не промени, сат стоји, ништа не ради а курсор и даље може да се помера. Није нешто везано за плазму.
 
@calexx,
Ниси никад чуо за тај израз,кукавичије јаје? Тако сам осликао ситуацију да Неон који прави плазму гурне упдате Манјару и Цацлуцлате (погтово Цалцулате који иако је РР касни по месец дана са упдате).
Теби нешто не ваља са машином или гураш те нестабилне гране. Лаптоп ил ти неваља диск или хлађење и плус нестабилна грана. Мени Мањаро ради супер на мојој кршини, после неке верзије урадио сам чисту инсталацију
једну на ext4 а другу na btfrs и обе раде без проблема.
 
Ма знам, него сам мислио да је нешто подметнуто а да није ваљало. То што они раде плазму не значи и да ће да је брзо увале у свој дистро, вероватно нису толико спретни.

Лаптоп не ваља, такав је од почетка. Одавно сам писао, требало би да се растури и провери хлађење процесора али ... прво се скину три дела одозго па се крене у даље растурање, неколико делова одозго па каблови па монитор па онда 22 шрафа посебним шрафцигером ... знајући себе, остаће ми гомила делова вишка па не журим. ;) Када тотално откаже, онда ћу то да радим.
Процени:
 
Ма знам, него сам мислио да је нешто подметнуто а да није ваљало. То што они раде плазму не значи и да ће да је брзо увале у свој дистро, вероватно нису толико спретни.
Ја увек гледам искуство и логику, 1000x откад знам за плазму и Неон прво су они као аутори стављали код себе у дистро. Значи никад ама никад до сад није неко други ставио плазму пре самих
аутора. Замисли мој шок Калкулате који је малтене касанио за једну генерацију плазме Калкулате нпр. 5.14. а ови 5.15. буквалноје било тако, сад одједном прво Мањаро а онда Калклате први
лансирају плазму пре самих аутора. Зато сам помислио да је кукавичије јаје или мина да се ук*њају остали дистрои, Минт је шутнуо плазму, главне играчи у свету линукса 2024 најваили
су да одустају од плазме. и КДЕ. Таква вест сваког нормалног у том тиму би озбиљно забринула. Ти главни играчи диктирају шта ће бити стандард у линуксу и у ком правцу ће ићи, они на
линуксу згрчу огромне паре не живе од лепих речи и неких мизерних донација. Велика лова се ту врти :)

Растављање латопа то ни ја не би радио, прво што сам ћорав а друго немам живаца, могу да мислим шта је унутра прљавштине, кад се код мене у оном кућишту накупи прашине и још сад је срећа што немам више водено хлађење које је два пута процурело, пре тога било оригинално хлађење, ужас сваких 15 дана морао сам да чистим а шрафови само излете па се завуку у неку рупу од кућишта па полудим док их извадим, сад имам огромни ваздушни кулер који има добар приступ и лако се чисти али сад је проблем што сам ја све неспособнији и неспособнији за завлачење испод стола, откачињање каблова и извлачење тог огромног кућишта.
 
Poslednja izmena od urednika:
Какво јаје? Тренутно не користим Манџара на лаптопу јер је јуче заглавио на сред неког апдејта па сам морао да га ресетујем и сада само избацује гомилу грешака и неће да ради. Вратио сам се на Арчија а оног ћу или да оправљам или да искористим да нешто ново пробам. .

Probaj Mint za koji tvrdiš da ništa ne valja.;) Znači od


liquid ammonium sulfate in water treatment

osim što sam imao manje zezanje sa Nvidia meta-paketom, sve ostalo je radilo i radi tiki-taka bolje od Barse.:D:wave:

Edit: a da...,:D i Software Sources ne manipuliše sa PPA kako treba kad je pozvan kroz Synaptic i to je the whole story što se problema sa Mintom 19.1 tiče.
 
Poslednja izmena:
Ko je od koga ukrao fazon da bluruje login ekran? Dali je to fazon ocu da budem windows ili ocu da budem linux. Juce sam stavio build 1903 win10, 35GB je on preturio, maltene kao kad sam prelazio za win7 na win10. To je bio insajdreski build do pre neki dan, sok login ekran blurovan, secam se kad je Neon tj. njihov plazmas to uveo, svi su se bunili a on je objasnjavao da je to potreba. Glupost koja je uvedena samo da se nesto izmeni i dalje teraju po svome iako gro normalnih ne prihvata ali ih zeznu jer svake nedelje update i poniste manuelne izmene. Sad me zanima ako je win kopirao linux nikom nista jer je u linuxu sve slobodno da se pozajmljuje ali ako je win to uveo pre linuxa moze se potegne tuzba jer je u winu sve zasticeno kojeakvim patetntima.
 
То сам и ја приметио пре неки дан када сам апгрејдовао на 1903 али сам мислио да се случајно десило ... а и нисам примећивао на линуху, можда и зато што је код мене аутоматски логин, мада је и на панџерима. Мени су оне welcome слике на пенџерима занимљиве и понекад потражим где је то сликано али да блурују ... глупо шминкање.
 
Ја сам се шокирао кад сам видео, предивна слика и одједном логин екран и од слике остаде брљотина. Ја имам обичај да у сваком линуксу поставим исту слику ѕа логин екран, позадини и остало. Замисли нашта личи блурована слика рађена у високој резолуциј Дискавери ровера са Марса.
 
Срећом, лако се враћа бар на пенџерима, на линуху и нисам приметио блур.
 
Telegram mi kod starta na 2 sekunde zakoci svaki player na kom slusam muziku u svim plasma distroima koje imam. Evo startovo win 10 gde samo fale jos mladi majmuni koliko programa ima i pustim muziku startujem player i sve ok.
 
Možda je problem do Telegrama. ili tvog plejera ili backend-a. Ja koristim Clementine i nikada nisam imao ništa slično. A koristim Skype, Wire, Riot, Keybase, Gajim... Osim ovog poslednjeg, sve je veći bloat od Telegrama. Kod mene je Phonon GStreamer backend
 
Možda je problem do Telegrama. ili tvog plejera ili backend-a. Ja koristim Clementine i nikada nisam imao ništa slično. A koristim Skype, Wire, Riot, Keybase, Gajim... Osim ovog poslednjeg, sve je veći bloat od Telegrama. Kod mene je Phonon GStreamer backend
Po meni problm je relacija Telegram-nova plazma. Imam Calculate linux gde bas i ne zure da stave najnoviju plazmu iako je RR distro (Gentoo baza). U njemu radi sve ok. Svi programi koje startam ne prekidaju muziku sem Telegrama. Koristim i ja Clementine i bas skoro je stigao Phonon GStreamer i ne moze da pusta .wv ili ti wav fajlove, bezvezna poruka fali plugin a imam sve. Kroz sta god pustim Clementine, DedabeeF 1.8.1, Audacious, Elisa, Quod Libet... uvek kad startam telegram on zakoci player na 2 sekunde. Na Plazma-Ubuntu distrou ima 3 Telegrama, prvi ne moze ni da se instalira, drugi je flatpak, treci snap. Nisam zagledao ali ovaj prvi redovan je bajat u odnosu na zadnju linux verziju 1.7.9. Ostaje mi da cekam 5.16.3 plazmu da vidim dal ce se opravi. Isto se ponasa u Manjaru a Phonon GStreamer neume da pusti .wv ili ti wav fajlove, Clementine stalno izbacuje tu glupu poruku da fali plugin. Sreca za pustanje wv foobar je zakon, deadbeef i Audaciouus. Ovo sa prekidanjem podsetilo me na pocetak pulse kad se to obavezno desavalo u Ubuntu. :) Neverovatno je da sve drugo sto je mnogo vece ladno ucitava i player ne secne, probao sam i da nafilujem memoriju da krene swap sve ucita bez seckanja samo Telegram zeza.
 
Poslednja izmena od urednika:
Oov je teski jblz. Arch ima verziju https://www.archlinux.org/packages/community/x86_64/telegram-desktop/ telegram-desktop 1.7.10-6 ali QT je 5.13 kojeg zadnja plasma nema nego je u njoj 5.12.x. U Manjaru ovaj to mi stucne player telegram-desktop 1.7.10-5 QT je 5.12.4. Dalje necu ni da pisem Ubuntilic+Plasma = Neon snap je valjda 1.7.10 a flatpak 1.7.9, redovno 1.2.x opsta ludaja. Nek stuca koga sisa necu vise lupam glavu. Na zvanicnom sajtu Telegrama linux verzija 1.7.9. . Bolje mi da slusam muziku nego da lupam glavu i trazim zasto nesto zeza i neku logiku koje nema, sloboda radi ko sta oce. :D
 
Problem resen skinuo zvanicni 1.7.10, raspakovo i stavio na /opt u sve linuxe, nema zavisnosti i kojekakvih kerefeka, radi i ne zakoci playere.
 
Problem resen skinuo zvanicni 1.7.10, raspakovo i stavio na /opt u sve linuxe, nema zavisnosti i kojekakvih kerefeka, radi i ne zakoci playere.
Sad je i ova verzija prolupala pa su izbacili 1.7.13, nisam gledao mozda danas ima vec nova verzija.
 
Na koleginu preporuku probah danas KDE Connect i oduševih se. Dvosmerno deljenje fajlova, dvosmerni clipboard, telefon kao touchpad/tastatura, kontrolisanje multimedije i prezentacija, izvršavanje predefinisanih naredbi... Vau!
 
Na koleginu preporuku probah danas KDE Connect i oduševih se. Dvosmerno deljenje fajlova, dvosmerni clipboard, telefon kao touchpad/tastatura, kontrolisanje multimedije i prezentacija, izvršavanje predefinisanih naredbi... Vau!
Ako mislis na aplikaciju koja mora deo da se instalira i na mobilni nemam kometara. to je konekcija preko Bluetooth adaptera. Cim se apk instalira upali Bluetooth mimo android OS. Kad sam to ukapirao a nije sljakalo, nije jer se OS stiti od toga mora da se ukljuci zvanicno Bluetooth iz OS (Android OS). Davno je covek pokazivao na TV kako je Bluetooth supalj. Moze za nuzdu da posluzi inace ugasen je. Usb kabl i radim sta hocu.
 
Poslednja izmena od urednika:
Konekcija je preko WIFI, kriptovana. Preko kabla možeš samo da deliš fajlove, zar ne? Mislim da si KDE Connect probao davno i to o čemu pričaš više nije tako.
 
Konekcija je preko WIFI, kriptovana. Preko kabla možeš samo da deliš fajlove, zar ne? Mislim da si KDE Connect probao davno i to o čemu pričaš više nije tako.
Probao pre mesec dana kada sam hteo da nafilujem dodatnu 64GB SD karticu na mobilnom sa muzikom. Postoji u sistemskom setovanju Neona ( iostalih plasma distroa) KDE Connect a da bi to radilo mora na mobilnom da se instalira KDE Connect ispise na PC. Taj KDE Connect na mobilnom automatski cim se instalira ukljuci Bluetooth, slucajno pogledao u statusnoj liniji na vrhu ekrana, nikakav wifi, trazi uparivanje klasika Bluetooth i jos ne radi jer Android OS nije dozvolio, sam OS mora u opcija da se ukljuci Bluetooth. Dozvolio sam na mobu iz setovanja Bluetooth ali nema teorije da se upare. Kod mene ni W od wi-fi, i ja sam mislio citajuci uputsva na netu to je wi-fi dok nisam video da mi ukljucuje Bluetooth na mobilnom taj program sto mora da se deo stavi na mobilni. Onda sam lepo otisao u win 10 odradio sa USB kablom, probao sam i u Neonu isto preko USB kabla i radi. Meni kojekakve kerefeke u jednom programu nisu potrebne, svi programi koji su krenuli tim putem da rade 101 posao na kraju su otisli dodjavola. To je moje iskustvo od pre mesec dana i ja se zato drzim USB kabla. Za kojekave kritovane konekcije koristim Telegram, Viber, Signal. Telefon je Xiaomi Mi play cpu 8 jezgra, android 8.1.0.0110119, zadnje azuriranje OS 01.08.2019, 64GB memorije i 64GB SD kartica. Za mene super u odnosu na cerkin koji je preskup i u trendu je Huawei, nista njen bolje i brze ne radi od ovog mog; Kinez jedan, Kinez drugi. Novi trend baterije se ne mogu zameniti, crkne baterija moz bacis telefon.
 
Nikakav bluetooth nije potreban, juče sam instalirao i povezao aplikacije tako da znam o čemu govorim. Konekcija je putem WIFI mreže, multicast, i moraju uređaji biti nakačeni na isti ruter.

https://community.kde.org/KDEConnect pa pretraži "bluetooth" i "wifi" i videćeš rezultate.
https://www.omgubuntu.co.uk/2017/02/easy-way-connect-android-to-ubuntu-pc pa pretraži "bluetooth" i "wifi" i videćeš rezultate.
https://play.google.com/store/apps/details?id=org.kde.kdeconnect_tp&hl=sr na dnu su izlistane detaljne dozvole (wifi multicast, nigde bluetooth)
 
Nikakav bluetooth nije potreban, juče sam instalirao i povezao aplikacije tako da znam o čemu govorim. Konekcija je putem WIFI mreže, multicast, i moraju uređaji biti nakačeni na isti ruter.

https://community.kde.org/KDEConnect pa pretraži "bluetooth" i "wifi" i videćeš rezultate.
https://www.omgubuntu.co.uk/2017/02/easy-way-connect-android-to-ubuntu-pc pa pretraži "bluetooth" i "wifi" i videćeš rezultate.
https://play.google.com/store/apps/details?id=org.kde.kdeconnect_tp&hl=sr na dnu su izlistane detaljne dozvole (wifi multicast, nigde bluetooth)

Pa gde sam ja napisao da je potreban bluetooth. Ja bluetooth adapter imam na kompu i uvek je utaknut, mobilni ima u sebi bluetooth i iskljucen je. Nemam nameru da pretrazujem linkove meni USB kablic odradjuje posao. Ja sam samo opisao sta se desavalo kod mene kada sam hteo da napunim SD karticu na relaciji PC-mobilni. Ako to sve radi kako si napisao super, citao sam da ljudi kukaju da im to i ne konstatuje mobilni.
Selection_133.png
O ovom sam pisao i ta cudo instaliram na mobilni to cudo ukljuci bluetooth na androidu i ikonica se pojavi u statusnoj liniji pored ikonice mreze, wi-fi itd.. I ja sam pre pokusaja transfera prociao uputstva gde kazu wi-fi ali ja dobije da to cudo koje traze da instaliram na mobilni to sto pise na slici.
Ako tebi radi sve kako zelis super, ja pokusao samo da napunin SD karticu sa muzikom, nisam uspeo, USB kablic sve resio. Kad mi bude zatrebalo to sto ti opisujes, sve te opcije mozda cu i da pokusam
 
@Neky
Naterao si me da ponovo probam, telefon je inace star 2 meseca. Uspeo sam da se vide, nema vise bluetooth ikonice na mobu, trazi uparivanje, uspeo je ali radi samo jedna opcija od navedenih, razlog dozvole. Dozvole mu necu dati nista vise ni manje od onog kako je setovan jer dok je sve bilo setovano fabricki po defaultu telefon je posrkao sav kredit, uplatio ponovo jos love za jednu noc sve je posrkao. Da bacam lovu zbog te opcije neka hvala, USB kablic odradi to sto meni treba. Da mi bude daljinac, neka hvala, evo eon-box daljinac posrkao baterije nabrzaka, uz daljinac daju izgleda neko djubre od baterija, plus moram da kresem TV na njegov daljinac pa onda eon daljinac preuzima ulogu.
 


KDE me je veceras samo tako iznervirao. Koristim dva monitora i radi nekog testiranja iskjucio sam jedan monitor. Kada sam ponovo enejblovao nije hteo da da sliku. Svetli ekran, ali je pozadina crna. Posle brisanja KDE-a, SDDM-a i ko zna cega nisam uspeo da skontam sta je problem i sad sam ostavio samo jedna monitor. Kada pokrenem Eclipse ili Code Blocks dobijem ovo. Zivci su mi na samoj granici... Zna li neko sta je ovde problem?
 
Ja već duže vreme koristim KDE na 2 monitora i po potrebi uključujem treći (TV), koji je ili desna ekstenzija ili kopija glavnog. I nisam imao takve probleme. Jedino što se dešava jeste da pomeša primarni izlaz (po pravilu su mu prioriteti DP > HDMI > DVI), pa onda moram da vijam gde mi je login :d. Isto se ponaša i openSUSE Leap i Kubuntu
 
Nazad
Vrh Dno