Šta je novo?

KDE Plasma (problemi, konfigurisanje, diskusija)

^Ako nekad kopiraš veće (500MB+) fajlove na fleš iz Dolphina, da li su opravili progres dijalog? Vrlo je nezgodno ono kad se pre vremena zatvori a kopiranje još traje i ne zna se kad je zaista završeno. Koristim neku skriptu za to ali bilo bi lepše ako su to sredili.
Koliko se secam pokazuje napredak kopiranja u panelu i tabu programa. Da bi bio siguran da je kopiranje zavrseno, iskljuci baloo i njegovo startovanje u xdg diru autostart baloo. Baloo pravi to zbunjivanje i kad je iskljucen onda brze radi i znas kad pokaze da je kopiranje zavrseno da je ono stvarno i zavrseno. Ja sam imao situacije da radim iz terminala i komada ocas zavrsi a u stvari posao nije gotov on kopira i dalje. Desilo mi se da tako pokarabasim fajlove od 15GB jer nastavim da radim sledecu operaciju sa tim fajlom a on nije zatvoren. Sreca imao sam kopije pa sam se iscupo.
 
^Hvala, to znači nisu...

Nije problem Baloo, već što ni jedan fajl menadžer za Linux ne meri brzinu sync-a na fleš(zašta sam siguran da je moguće), već je puka (i to nepreciznu) animacija. Posebno sam to primetio ako je formatiran kao NTFS, onda se zatvori i pre nego što pola podataka bude zaista prebačeno.
 
meni isto to bas fali da sam izbegavao bilo kakvo kopiranje pod linuxom. mislio sam da je vezano za odredjenu distribuciju ili okruzenje. bas cudno i glupo sto ovo ne srede, jedna od osnovnih stvari nekog OS-a.
 
^Hvala, to znači nisu...

Nije problem Baloo, već što ni jedan fajl menadžer za Linux ne meri brzinu sync-a na fleš(zašta sam siguran da je moguće), već je puka (i to nepreciznu) animacija. Posebno sam to primetio ako je formatiran kao NTFS, onda se zatvori i pre nego što pola podataka bude zaista prebačeno.

Meni je problem ovo sto sam ti napisao a tu radim disk-disk SATA3, koji klinac indeksira kad ja kopiram, sve traje mnogo duze nego normalno. Ja sam nasao na netu ovo za baloo i meni sad kopiranje ide normalno, ne moram da strepim dal ce da kopira a ja mislim da je zavrsio. Desavalo mi se da radim iz terminala ;Dolphinov ugnjezden ili normalan. Kucam komadu npr. cat ime*.txt > drugoime.txt prijavi da je odradio a kad pogledam drlja po disku do besvesti jos minut-dva, par puta sam se zeznuo zurim i mislim da je gotovo jer pokazuje da je zavrsio i otkucam brisanje ime*.txt i problem, kopirani fajl je skracen nije sve iskopirano. Na USB nabacujem samo iso fajlo za instalacije i ponekad neki file.
 
hmm, izgleda da nisam lepo gledao jer sam nov u KDE okruzenju. dok se nesto kopira pojavi se onaj kruzic i postoji linija u notifikacijama koja se polako popunjava dok traje kopiranje. ne pise samo preostalo vreme ali kopiranje svakako ne traje dugo.

jedino sto mi se bas bas uspori cela masina da ni prazan folder ne mogu da otvorim dok se nesto kopira a imam samo ssd-ove u masini.
takodje mi se desi da masina random freezuje pri pokretanju Chrome pretrazivaca i moze samo kursor da se pomera...

nisam nista sumnjivo i nepoznato instalirao, samo osnovne stvari.
 
Meni je problem ovo sto sam ti napisao a tu radim disk-disk SATA3, koji klinac indeksira kad ja kopiram, sve traje mnogo duze nego normalno. Ja sam nasao na netu ovo za baloo i meni sad kopiranje ide normalno, ne moram da strepim dal ce da kopira a ja mislim da je zavrsio. Desavalo mi se da radim iz terminala ;Dolphinov ugnjezden ili normalan. Kucam komadu npr. cat ime*.txt > drugoime.txt prijavi da je odradio a kad pogledam drlja po disku do besvesti jos minut-dva, par puta sam se zeznuo zurim i mislim da je gotovo jer pokazuje da je zavrsio i otkucam brisanje ime*.txt i problem, kopirani fajl je skracen nije sve iskopirano. Na USB nabacujem samo iso fajlo za instalacije i ponekad neki file.

Slažem se, indeksiranje povećava sistemski I/O i svakako usporava i kopiranje ako ide paralelno. Zbog toga više volim DocFetcher portable kojeg puštam da indeksira ono što ja hoću i kad mi to ne smeta a i zgodan je što indeksira i pretražuje i sadržinu fajlova ako zaboravim gde je šta.

Ovo što rekoh, mislim na situaciju kad progress bar pokaže kako je za 2-3s prebacio 99% fajla od 1-2GB, i kao, ostao još jedan sekund da završi a onda taj sekund čekaš po 5 ili više minuta (ako je USB 2) u zavisnosti od brzine fleške/veličine fajla, plus zatvara dijalog kad ni pola nije gotovo iako je precizniji po tom pitanju ukoliko je FAT32 fajl sistem. Svi kao da koriste istu rutinu koja ne smeta kad se kopira na HDD ali veze nema ako je u pitanju fleš.

Pošto to često radim, to me posebno "žulja".:D
 
Nisam probao taj program sto pises, meni uglavnom treba neki index gde je sta i za to koristim sudo updatedb i locate imefajla. Upravo ovo sto spominjes nesto slicno je u Dolphinu kad je sve poukljucivano, upravo to kad zaboravim kako sam npr juce krstio neki fajl i gde sam ga stavio. To ima svoju cenu i zato iskljucujem u svakom KDE linuxu. Takve probleme u starom KDE4 nikad nisam imao.
 
Poslednja izmena od urednika:
@ericm,
Prosto mi neverovatno da ti toliko zakopa masinu a jos SSD diskovi gde nema pokretnih delova. Meni uspori ali to su veliki fajlovi kad kopiram iz linuxa na NTFS particiju, primeti se da usporava ali uvek mogu da otovrim nesto.
Nesto tu nije ok, neki djavo zeza to su SSD diskovi ne sme to da se desava.
 
pojma nemam, prvi put ovo primecujem a prvi put sam krenuo i da koristim kde jer mi prija promena.
mozda je povukao nesto sto ne treba ali sam samo osnovne stvari instalirao.
videcu da ga nekad reinstaliram jer mi najvise odgovara manjaro.
linux mi sluzi vise za izlet i razonodu kad mi dodje da cackam i isprobavam, ne koristim ga ni za sta toliko vazno tako da nema veze, instalirace se nesto drugo...

kopirao sam folder od 25gb ali samo na linuxu ukoci masinu, macOS recimo ne obraca paznju sta u pozadini radim, sve je max fuidno.
 
Poslednja izmena:
@ericm,

Na dva mesta nasao sam da SSD mora da ima slobodnog prostora, prvi kaze 25% praznog prostora inace sporo kopira, drugi tvrdi da treba 15% praznog prostora, to je oznaceno kao resenje problema sporog kopiranja.
 
nisi trebao da se cimas, cisto sam napisao onako sta mi se desava jer sam nov na plazmi ali hvala ti.
imam 3 ssd-a, na svakom poseban sistem (macOS, manjaro i win7) i svaki je prazan vise od polovine, narocito ovaj gde je linux jer na njemu ne drzim nista.
nesto ga zeza jer ne verujem da je normalno da se sistem ovako ponasa. takodje nije normalno ni ovo povremeno zabadanje kad pokrenem chrome. prilikom pokretanja se pojavi okvir browsera ali je u sredini slika wallpapera i tako stoji frizovano. to mi se desilo prvi put na najsvezijoj instalaciji manjara.
chrome sam instalirao iz aura jer mi mozila nije nikad odgovarala pa je ne koristim.

sad sam tek ukapirao da se nismo razumeli :)
brzo meni kopira ali se ceo sistem uspori dok kopiranje traje. bukvalno ni prazan folder ne mogu da otvorim dok je proces kopiranja necega u toku, to me zbunjuje.
 
Poslednja izmena:
sad sam tek ukapirao da se nismo razumeli :)
brzo meni kopira ali se ceo sistem uspori dok kopiranje traje. bukvalno ni prazan folder ne mogu da otvorim dok je proces kopiranja necega u toku, to me zbunjuje.

Razumeo sam ja tebe, meni uspori ali ne toiko da ne mogu nista da startujem.
Sto umesto Chrome ne probas Chromium to je linux verzija Chrome, mozda nece zabadati a i ne ide iz AUR-a nego redovna instalacija
 
aham, onda moja greska. nisam znao da je isti slucaj i kod tebe samo u blazem obliku. nije to neki veliki problem jer ne kopiram cesto velike fajlove ali svakako mi se ne svidja sto to postoji i ne bih koristio takav sistem. pored manjara ne znam sta bih instalirao jer nemam toliko volje ni da isprobavam svakakve gluposti a do sad sam probao skoro sve sto postoji. mozda se ipak vratim na gnome.
probacu bas chromium sutra, bitno mi je samo da radi sinhronizacija sa chromeom jer ne mogu da jurim na 3 sistema gde mi je sta jer imam bukmarkove i ekstenzije koje se same instaliraju cim se logujem.
javim ako resim neki od problema.

ipak sam ustao da instaliram chromium :)

za sad je sve ok i sinhronizovao je sve sto treba. valjda je taj problem resen.
 
Poslednja izmena:
^Probaj da promeniš I\O sheduler. Ne znam sad šta je podrazumevano na Manjaru, može da se vidi sa

Kod:
echo noop > /sys/block/<oznaka diska>/queue/scheduler

ali noop ima najmanji overhead, pa ako on nije difolt možeš da isprobaš kako kopiranje izgleda sa privremenom promenom na noop

Kod:
echo noop > /sys/block/<oznaka diska>/queue/scheduler
 
hvala ti, mozda se poigram sutra sa ovim. ok je sve za sada. chromium se malo zbuni, tj. kao da se ne aktivira ublock pri pokretanju pa tek nakon refresha nestanu reklame sa ekrana.
 
^Prvu nisam dobro, izvini. Da vidiš koji scheduler je aktivan:

Kod:
cat /sys/block/<naziv diska>/queue/scheduler

samo promeni <naziv diska> za odgovarajući u obe komande (recimo sda)
 
probacu bas sutra kad ustanem da vidim sta je po defaultu pa javljam.
hvala.
 
^Prvu nisam dobro, izvini. Da vidiš koji scheduler je aktivan:

Kod:
cat /sys/block/<naziv diska>/queue/scheduler

samo promeni <naziv diska> za odgovarajući u obe komande (recimo sda)

Ovo radi na nivou diska, kod mene je za jedan SSD i 3x SATA diska sve isto
Kod:
cat /sys/block/sdb/queue/scheduler
noop deadline [cfq]
U cemu je kvaka jer mi je samo na SSD iskljucivo linux a ostali 3x SATA diskovi su particionisani i ima tu NTFS i EXT4 particija.
Ako kontam dobro svi diskovi prvo imaju noop pristup a sledeci je deadline ili je kombinacija malo jedan malo drugi u zavisnosti od OS.
 
^Taj sdb koristi cfq (uokviren) za HDD-ove može i deadline i cfq a SSD može imati određenih prednosti sa noop zbog najmanjeg overheada. Međutim, kad se kopiraju veliki fajlovi (a ja nikad nisam više od 10GB u cugu i nisam imao problem sa I\O) problem može da pravi i page file... Ovako se za probu može isključiti transparent huge pages

Kod:
echo never > /sys/kernel/mm/transparent_hugepage/enabled

A ukoliko imaš problema kad kopiraš sa EXT4 na NTFS ili obratno to je zato što potonji nije nativni Linux format, radi to ali sporije nego kad ide na drugu EXT4. Mora da se proba i empirijski utvrdi šta daje najbolji rezultat. Doduše KDE je poznat po tome da mnogo voli da kešira zbog čega je I\O nešto veći u odnosu na druga okruženja.

Edit: još nešto u vezi ovog problema kojeg je ericm primetio, možda je vezano za sam SSD. Ako je to neki od onih jeftinih controllerless, onda nije čudno da veliki fajlovi učine sistem neresponzivnim.
 
Poslednja izmena:
Hvala na objasnjenju, nisam znao za te parametre. Kod mene su znaci svi diskovi [cfg], nemam nekih problema, kad kopiram to su fajlovi 10-20GB ali to retko radim, sad vise ih i ne dopunjavam. Ima usporenja ali je sistem upotrebljiv ne zakopava kao kod @ericm. Imam razlicite swap fajlove i jedan veliki kad radim sort nekog ogromnog fajla. Meni predstavlja problem baloo i situacija da prijavljuje zavrseno kopiranje a ono uveliko radi, ja sam iskljucio baloo i nemam vise problem. Na baloo mnogi se zale, ponavljam se ali u KDE4 nije bilo problema. Program se cudno ponasa, em sto usporava svako kopiranje pa i malih fajlova a i posle nekog vremena "poludi" pa drasticno sve zivo usporava.
 
nisam stigao da isprobam ove komande od sinoc. koristicu ga ovako jer povremeno udjem u linux pa nije problem.

diskovi nisu krs, dva su samsung 850evo a jedan 840evo. samo se na ovom manjaru kde ovako ponasaju.

nisam sinoc dovoljno precizno napisao, kopirao sam sa ntfs diska na kome je windows ceo folder od 25gb na linux.

ista ta operacija pod macOS-om radi najnormalnije (posto je takodje windows ssd vidljiv) i sistem se uopste ne uzbudjuje dok se vrsi kopiranje dok se linux skoro spuca tako da je neki problem u linuxu definitivno a mrzi me da pronalazim sta, tj. nemam bas vremena za to.

evo jos jedne dopune. prekopiram folder od 20GB (oko 250 video fajlova) sa eksternog usb 3.0 diska na linux i radilo je sve normalno, nema zabadanja i laga. nakon toga kopiram isti taj folder iz linuxa na ssd gde je win 7 i takodje bude sve ok. medjutim problem se javlja samo kad sa tog windows diska kopiram taj isti folder nazad na linux (sve ovo radim iz linuxa)...

tako da neki problem postoji ali ko zna sta je i bas je cudno.
 
Poslednja izmena:
^Onda to pravi ntfs-3g drajver. Ako imaš volje da proveriš, možeš da dodaš još neko okruženje u Manjaro da bi eliminisao KDE kao uzročnika. I ovo što lega99 kaže - to indeksiranje sam gasio i na Windowsu, uvek je s vremena na vreme pravilo neki lag kad je najmanje potrebno.
 
Poslednja izmena:
pa ajde dodacu gnome sutra pa javljam kad isprobam. nisam gasio indeksiranje na windowsu da se nesto ne zezne posto i on ima svojih problema. zato i drzim win 7 jer je iole prihvatljiv.
 
Sad mi pade na pamet kako si konfigurisao pisanje po win particijama iz linuxa? Ja uvek koristim fstab i tu definisem (prepisujem postavke iz jednom definisanog linuxa). @calexx je koristio setovanje iz systemskog setovanja koje ja nikad nisam koristio a zadnje sto znam to nije radilo ok.
Primer iz mog fstab fajla koji se nalazi na /etc
Kod:
#Entry for /dev/sdc3 :
UUID=0563C691159CF2F2	/media/magacin	ntfs-3g	defaults,locale=sr_RS.UTF-8	0	0
 
nisam nista dirao niti konfigurisao, otvorim particiju gde je win i kopiram sta hocu. kasnije cu da probam sa gnome okruzenjem sta se desava i da li je isti problem tu.
 
nisam nista dirao niti konfigurisao, otvorim particiju gde je win i kopiram sta hocu. kasnije cu da probam sa gnome okruzenjem sta se desava i da li je isti problem tu.
Ne znam cudno mi, mislim da bi trebalo da imas dozvolu za upis na NTFS, kako to sad funkcioonise nije mi jasno jer ja i dalje koristim fstab.
 
ma jok, radi sve po defaultu, vidljiv mi je ssd gde je linux i sve radim vez ikakvih permisija. imam opciju da dodatno ukljucim da bude vidljiv i disk gde je macOS ali nisam to dirao.
mislim da ce i sa gnome-om da se ponasa isto i da je to neki problem ispod haube.
u svakom slucaju nije nista toliko vazno jer koristim uglavnom samo macOS.
 
ma jok, radi sve po defaultu, vidljiv mi je ssd gde je linux i sve radim vez ikakvih permisija. imam opciju da dodatno ukljucim da bude vidljiv i disk gde je macOS ali nisam to dirao.
mislim da ce i sa gnome-om da se ponasa isto i da je to neki problem ispod haube.
u svakom slucaju nije nista toliko vazno jer koristim uglavnom samo macOS.

Sad si me zaintrigirao pa ako te ne mrzi napisi kako dizes Manjaro, da li MacOS ima svoj boot meni ili ides kroz grub ili neki treci nacin. Uvek je bilo kad linux pise po win particiji ili disku mora da ima dozvolu, linux vidi NTFS preko drajvera ali da bi pisao mora da ima dozvolu da pise po NTFS win disku-particiji. Ja sve sto imam od linuxa stalno nadogradjujem tako da mi je Manjaro star i stalno je update-upgrade, ostali linuxi isto tako. Nemam novih instalacija linuxa nego je sve update-upgrade. Windows mi je win 10 tako da sam morao da iskljucim fast boot jer u tom slucaju win 10 ne zatvara fajlove ako je aktivan fast boot, iz linuxa uvek je trazio da se definise dozvola za pisanje po win particijama i ja sam to resavao kroz fstab i ntfs-config programom koji je star ko bibilija i niko ga ne odrzava.
 
hah, drago mi je ako sam slucajno otkrio nesto novo :)

fast i secure boot je i kod mene iskljucen zbog macOS-a. kad instaliram neki sistem, pocupam sve ssd-ove i ostavljam samo onaj gde ide sistem tako da nema konflikta izmedju sistema i bootloadera. win ima svoj bootloader, manjaro ima grub a macOS Clover. pri paljenju masine biram na F8 u koji sistem ulazim.

sto se tice manjara, instalaciju sam pravio rufus-om i odabrao DD umesto ISO instalacije. prvobitna instalacija manjara je bila na MBR particiji nakon cega je macOS prijavio da ne moze da je ucita pa je format u GPT i ponovna instalacija resila problem i macOS je uredno vidi.

e sad, pre nego sto je linux bio instaliran, iz macOS-a sam dozvolio Read & Write za taj folder na Win-u kome pristupam jer povremeno prebacim koji fajl.
ali mislim da je to veza izmedju ta dva sistema i da linux nema nista sa tim koji je naknadno instaliran na poseban ssd...

p.s: koristim Win 7 pa mozda i tu lezi resenje jer koliko sam cuo win 10 ima neke silne blokade i potrebne su razne dozvole...

valjda sam uspeo da objasnim svoj slucaj i izvinjavam se za pominjanje druga dva sistema u linux temi :)
 
@ericm,

Ja sam tako instalirao prvi linux posle windowsa, iskljucio sam win disk. Posle toga ukljucio sam win disk ali sam u Biosu odabrao da mi je boot sa linux diska i nema brljanja, onda sam uradio update-grub i linux je pokupio da ima i win 10 i ladno iz grub menija ide na win boot. Sad ovde kod tebe je primarni MacOS i tu ne znam kako se ponasa linux na relaciji sa MasOS. Uglavnom koliko ja znam relacija kad se iz linuxa pise po win particiji uvek je aktivan drajver koji to prosledjuje na win disk ali i dozvola pisanja po win disku. Ja ceo sistem dizem sa malog SSD diska na kojem mi je samo / particija od jednog linuxa, SSD je praistorija, ostalo je rasporedjeno win ima svoj disk ali na kraju tog diska ima i jedna linux particija, sledeci disk opet je win disk (magacin za muziku) i par linuxa i poslednji disk je par kilograma linuxa. Nekad je bilo mnogo vise ali sam sve skresao na par distribucija, kako koja pocne da zeza ide DD wipe i sirim postojece particije. :D
 
Nazad
Vrh Dno