Šta je novo?

KDE Plasma (problemi, konfigurisanje, diskusija)

@enterthevoid,
To sto ti opisujes to je radio odavno Mintov login manager mislim da se zvao MDM a bio je stabilan ko crna zemlja. Stari Mint KDE 4 i taj login manager i ne boli glava al mora nova plasma i novi login manager i sve ispocetka sa svim decijim bolestima. Sreca sad su se stabilozovali inace bila je to nocna mora...

Pošto i dalje koristim MDM ne bih ga preporučivao. Pogotovu sa tim muzičkim skinom. Nisam jedini kome, sa tim skinom, razmahne sva jezgra na 100% koje samo kill zaustavljanja ako procesoru uopšte ostane daha da prizove konzolu. U 18.3 nisu prešli na LightDM samo zbog modnih detalja ili vrućih krompirića.
 
Pošto i dalje koristim MDM ne bih ga preporučivao. Pogotovu sa tim muzičkim skinom. Nisam jedini kome, sa tim skinom, razmahne sva jezgra na 100% koje samo kill zaustavljanja ako procesoru uopšte ostane daha da prizove konzolu. U 18.3 nisu prešli na LightDM samo zbog modnih detalja ili vrućih krompirića.
Te fenseraje nisam stavljao samo sam probao u MDM, sad Mint koliko znam napusta plasmu 5, ovo sto je napravio i vise nece praviti KDE distro
 
Te fenseraje nisam stavljao samo sam probao u MDM, sad Mint koliko znam napusta plasmu 5, ovo sto je napravio i vise nece praviti KDE distro

Da, niti će više biti Minta sa Plasmom (što je šteta) a ni MDMom, što nije. Izbacili su ga već iz 18.2 izdanja, pogrešio sam u prethodnom postu.
 
GDM je cirkus, da bi nešto napravio moraš ga iznova kompajlirati, pored toga šta je tu je. Na sve to ružan je i ako ga npr. koristite sa i3wm on će vam povući pola resursa. Dakle i3 + lightdm u idleu mi troši duplo manje od i3 + gdm jer ovako učitava neke povezane procese. Bloat blago rečeno.

SDDM zna brljati pri podešavanju, ali je daleko bolji menadžer. Meni čak i profilne slike normalno prikazuje.
 
GDM je cirkus, da bi nešto napravio moraš ga iznova kompajlirati, pored toga šta je tu je. Na sve to ružan je i ako ga npr. koristite sa i3wm on će vam povući pola resursa. Dakle i3 + lightdm u idleu mi troši duplo manje od i3 + gdm jer ovako učitava neke povezane procese. Bloat blago rečeno.

SDDM zna brljati pri podešavanju, ali je daleko bolji menadžer. Meni čak i profilne slike normalno prikazuje.
I meni sad prikazuje kako valja a i sve sam isto podesio u svakom :D Jedino sto jos nisam ponovo probao za dva usera da li radi ili ne, valjda su sredili...
 
Pošto i dalje koristim MDM ne bih ga preporučivao. Pogotovu sa tim muzičkim skinom. Nisam jedini kome, sa tim skinom, razmahne sva jezgra na 100% koje samo kill zaustavljanja ako procesoru uopšte ostane daha da prizove konzolu. U 18.3 nisu prešli na LightDM samo zbog modnih detalja ili vrućih krompirića.

Na LightDM nisu presli zbog propusta u bezbednosti vezano za guest account sto je kasnije zakrpljeno tamo gde je i prvo primeceno, u Ubuntu. O security se da raspravljati i ne smatram to velikom rupom ali tako su je oznacili na internetu. Zapravo je sve rupa ako tako gledamo jer za sve se moze pronaci exploit. pam nije siguran, sudo nije siguran, bez passworda je nesto nesigurniji nego sa passwordom ali nikako nije siguran, root nalog na internetu 100% vremena naravno da nije siguran (to je Windows XP pristup). Nije siguran ni ssh. Sve je vise ili manje nesigurno. Naravno, tu su svinjarije velikog ranga kao rupe u Apple ekosistemu, u odnosu na njih sve na Linuxu je super sigurno lol

Security je u sukobu sa accessibilityjem (ne u smislu u kom se obicno koristi nego u smislu elegancije koriscenja nekog sistema), sto rece onaj bivsi Amazon a sadasnji Google inzenjer. Sto vise guras na security stranu to imas komplikovaniji i nepristupacniji sistem za koriscenje. grsecurity nisam koristio jer naplacuju te njihove patcheve ali nisam cuo lepe stvari o njima, selinux jesam jer je default u Fedori i to je jedno smece neopevano od security sistema i baca false positive upozorenja vecinu vremena ali je bitno jer ga je razvio Red Hat i polaze se u okviru onog njihovog ispita za sertifikat. Naravno sa systemd to je sve podignuto na jedan visi nivo, to upravljanje i ogranicavanje procesa ali dzaba im sve to jer ako neko bas hoce ima nacina da zaobidje sve te security protocole a krajnji korisnik mora sa tim da se mlati 100% vremena. Kao onaj UAC prompt u Windowsu sto kad treba nikad ne radi ali zato smara 100% vremena kada ne treba. Ili DRM na multimedia sadrzaju (DVD film) gde korisnik koji posteno plati mora da gleda 5 minuta nekog nebuloznog sadrzaja i vrsi navigaciju do samog filma dok pirat ko gospodin covek odmah dobija film.

Manjaro i Mint su jako slicne filozofije u smislu da rade naopake stvari na tehnickom planu ali su jako popularni jer imaju dobre defaultse za krajnje korisnike. Manjaro je zapravo nakrivo nasadjen Arch Linux koji takodje ima tehnickih bubica ali daleko manje nego Manjaro. Ali zato Manjaro ima GUI instaler i sve je na klik i pakuje sve bez da korisnik mora da se smara sa time pa je zbog toga i popularan.
 
Manjaro i Mint su jako slicne filozofije u smislu da rade naopake stvari na tehnickom planu ali su jako popularni jer imaju dobre defaultse za krajnje korisnike. Manjaro je zapravo nakrivo nasadjen Arch Linux koji takodje ima tehnickih bubica ali daleko manje nego Manjaro. Ali zato Manjaro ima GUI instaler i sve je na klik i pakuje sve bez da korisnik mora da se smara sa time pa je zbog toga i popularan.

Ako Manjaro i Mint nisu savršenstvo a mislim da su se ozbiljno primakli lakoćom upotrebe, ne misliš ozbiljno da bi Arch ili Void mogli Linuxu doneti tu "godinu Linux desktopa"? U tom pogledu Netrunner mi je bio još ubedljiviji ranije, ne znam sad. Švabe ga nagruvale OOTB, ništa nije trebalo doinstalirati.:D
 
Gdje podesiti jezik widgeta i panela ako je to uopste moguce? Bolje da ne postoji nikakva lokalizacija nego ovakva. Dakle sistem je podesen na njemacki i to izgleda ovako.

7zFAiNO.png
 
Cudno je sto forsiraju kernel koji je najmanje razvijan i nema ga na spisku jer je EOL. To je Neon LTS verzija bazirana na Ubuntu 16.04LTS. Imam Kubuntu razvojnu verziju 18.04LTS i ona je opet na kernelu 13.x koji je zavrsio svoj zivotni ciklus
Избор_023.png

Nemoj keru da diras, nije jera kriva nego ovi sto nas vozaju sa kernelima kojima je isteko zivotni vek, 4.13 imas samo da skines na mainlie i zakucan je na 4.13.16 verziji odavno
 
Poslednja izmena od urednika:
Gdje podesiti jezik widgeta i panela ako je to uopste moguce? Bolje da ne postoji nikakva lokalizacija nego ovakva. Dakle sistem je podesen na njemacki i to izgleda ovako.

Mesana salata nema nigde da se podesi, barem ja nisam nasao, gledam tvoj meni tu je treba da ga stavi na nemacki, kod mene je na srpski cirilica
 
Cudno je sto forsiraju kernel koji je najmanje razvijan i nema ga na spisku jer je EOL. To je Neon LTS verzija bazirana na Ubuntu 16.04LTS. Imam Kubuntu razvojnu verziju 18.04LTS i ona je opet na kernelu 13.x koji je zavrsio svoj zivotni ciklus

Ovo sam našao: You are on the most recent 4.13 kernel. HWE will track the most recent 4.13 series kernel until 9 months after the release of 17.10. then it will switch to the 18.04 kernel which is probably 4.15
 
Ovo sam našao: You are on the most recent 4.13 kernel. HWE will track the most recent 4.13 series kernel until 9 months after the release of 17.10. then it will switch to the 18.04 kernel which is probably 4.15
Kernel 4.15 za sad je tek izasao iz RC faze, videcemo sta ce biti, u Kubuntu razvojnoj veziji 18.04 LTS za sad su na 4.13.x Najcrnje je sto one rupe u Intel i AMD procesorima nisu zakrpljene, meni test na AMD FX-6100 i dalje pokazuje da je busan na Spectru 1 i 2.
 
Poslednja izmena od urednika:
Evo azurirao ga je sa 5.8.x na 5.12 i "normalno" zeznuo grub, imam neku levu rezoluciju iako na etc/default/grub je sve kako treba. I sad pogodi gldajuci u pasulj zasto je zeznuo grub a sve je po ps. ludilo

Bilo bi nam dosadno kad ne bi bilo problema koje treba rešiti :) Mislim, kad bih hteo sistem bez problema, kupio bih iMac ili bih instalirao Ubuntu.
 
Bilo bi nam dosadno kad ne bi bilo problema koje treba rešiti :) Mislim, kad bih hteo sistem bez problema, kupio bih iMac ili bih instalirao Ubuntu.

Sta ti je drugo Neon nego Ubuntu + plasma 5 :D
Nikad nebi dao pare za iMac i da imam na bacanje.
Namestio sam grub, ubacili su sad neku temu na boot/grub diru kao direktorijum. Tekstualni fajl koji pravi grub koji meni ne odgovara, ja sam ga prekrstio u old i furam dalje grub preko celog ekrana u najvecoj rezoluciji :D
Na Neonu koji je imao plasmu 5.11.5 i nafuro je na 5.12 tu je skroz unisten fajl etc/default/grub, vratio sam ga. Sad imam dva ideticna Neona :) :) :) 5.8. postao je 5.12 a 5.11.5 postao ke isto 5.12, razlikuju se samo po pozadini, ludo. Sad ce jedno vreme da budu identicni a onda bi bivsi 5.11.5 koji je sad 5.12 plasma trebao da ide navise ako ga ne ukinu, razlika je u sources listi jedan /tekst
Lepo sam ti ja rekao da da ce da nabace 5.12 plasmu :)
 
Sad sam malo ispregledao ostale linuxe, postoji taj dir u svim linuxima (gurnuli su povetarac) ali ga dosad u Ubuntu klonovima izgleda update-grub nije konstatovo a ni u Manjaru dok mi je njegov grub bio glavni. Koliko se secam ubedili nas da update KDE plasma distroa mora da se radi samo kroz njihov updater iz panela a ne kroz apt ili synaptic. Kad radi kroz updater iz panela ako ima update gruba nikad ne postavlja pitanje da li da zameni fajove i tako izgleda ostaje stari grub. Takodjer samo kroz apt i synaptic prijavljuje ako ce da pobrise to sto ne treba pa onda lepo komanda remove bez zavisnosti i onda nema da makne celu plasmu. :D
Koliko vidim jedino mi Calculate linux nema te dirove...
 
Nemojte odmah hate ali ta plasma koliko je dobra toliko je i losa. Hiljadu podesavanja i hiljadu stvari koje se mogu s*ebati
 
Plasma je odlicna, ali uvijek napravi probleme ljudima koji vole da cackaju, a ne znaju sta rade.

Meni radi odlicno i najveci problemi na koje sam nalazio su lokalizacija i par nedostataka sa korisnickim dodacima. Isto tako bitno napomenuti da nisam neki strucnjak i zato i ne diram ono sto mi nije potrebno da diram, u svakom slucaju najkompletniji DE.
 
Poslednja izmena:
@zyllion,
Zasto sve sto se napise odmah je hate, samo konstatujem sta je i kako je. Nisam ja izmislio to sto pisem, to su gospoda developeri Neona napisali za apt i synaptic.
@mrtavker,
Ja vrlo dobro znam sta radim jer sam sa novom plasmom od kad su poceli da je prave. Ako nesto promenim uvek pre toga napravim kopiju tog fajl za svaki slucaj. Dobro se secam kad sam ih pitao oko login ikone, prvo morala je da bude iskljucivo png a drugo nisu bili predvideli da postoji drugi user i da se njemu dodeli druga ikona, dal su se predomislisli nisam ih vise pitao. :)
Ne drzim se ja djabe KDE distroa, desi se ponekad slusajuci savete developera da ga ispusim kao sa Maui2 gde je obrisao celu plasmu ali to nije do mene, nego do toga sto neko od developera gurne nesto kao meta pakovanje
i zavisnost i onda remove nekog fajla makne i sto treba i sto ne treba. Uzmi KDE varijantu Kali, probaj da maknes Dolphin pa vidi kroz apt ili synaptic sta sve hoce da makne; komplet plasmu; Dolphin nema svrhu jer Kali radi
kao root user a Dolphin ne moze vise da radi pod root nalogom jer su tako izmenli u programu. Konstatacija o cackanju nije ti na mestu, zasto bi ja cackao ako mi radi, ovo je dosao update 5.8.8 ma 5.12 i mislis da su bas sve predvideli da stima cakum pakum, ako slusas njihove savete radis update-upgrade plasme sam updater uvek napravi problem ako updatuje samog sebe, zato pogledas spisak pa lepo rucno ili sa apt ili kroz synaptic.
 
@mrtavker, nisam mislio na to sto je komplikovan nego su u pretpostavljam najboljoj nameri natrpali sve i svasta u plasmu ali je to i prednost i mana jer dosta stvari zna da zatrokira, ne eadi kako treba ili je jednostavno useless.
@lega, mislio sam na sebe, nisam hteo da se moj komentar protumaci kao hate
 
Imam utisak da je zivnuo sa ovom novom plasmo 5.12, cini mi se da sve brze radi :)
 
@mrtavker,
Ja vrlo dobro znam sta radim jer sam sa novom plasmom od kad su poceli da je prave. Ako nesto promenim uvek pre toga napravim kopiju tog fajl za svaki slucaj. Dobro se secam kad sam ih pitao oko login ikone, prvo morala je da bude iskljucivo png a drugo nisu bili predvideli da postoji drugi user i da se njemu dodeli druga ikona, dal su se predomislisli nisam ih vise pitao. :)
Ne drzim se ja djabe KDE distroa, desi se ponekad slusajuci savete developera da ga ispusim kao sa Maui2 gde je obrisao celu plasmu ali to nije do mene, nego do toga sto neko od developera gurne nesto kao meta pakovanje
i zavisnost i onda remove nekog fajla makne i sto treba i sto ne treba. Uzmi KDE varijantu Kali, probaj da maknes Dolphin pa vidi kroz apt ili synaptic sta sve hoce da makne; komplet plasmu; Dolphin nema svrhu jer Kali radi
kao root user a Dolphin ne moze vise da radi pod root nalogom jer su tako izmenli u programu. Konstatacija o cackanju nije ti na mestu, zasto bi ja cackao ako mi radi, ovo je dosao update 5.8.8 ma 5.12 i mislis da su bas sve predvideli da stima cakum pakum, ako slusas njihove savete radis update-upgrade plasme sam updater uvek napravi problem ako updatuje samog sebe, zato pogledas spisak pa lepo rucno ili sa apt ili kroz synaptic.

Nije ništa lično, govorim da je inače Plasma odličan DE, ali ti daje mogućnost da se upucaš u nogu. Milion opcija od kojih ne radi nekih 5% (bar ne na način na koji je to zamišljeno), ali je to opet daleko više nego što će neki drugi mainstream DE pružiti. Jedino mi je XFCE tu kao neka alternativa koja će pored toga i raditi stabilno, ali drugačija je filozofija i pristup pa je malo glupo da poredimo babe i žabe.

Međutim problem je u svemu tome kad neko želi da se poigra sa tim nedostacima i onda je vrlo vjerovatno da će se zaglaviti u nekoj nelogičnosti na koju programeri nisu mislili, dovoljno je pogledati listu paketa koju pruža KDE community i jasno je da bi i microsoft (misleći na broj radnika, ne na stručnost) imao problema da to sve organizovano pruži korisnicima. Ni meni se ne sviđa mnogo stvari, da ne krenem od toga kako teme rade, kako mi je jedan context menu sive boje, drugi crne pa ne vidim šta piše, lokalizacija je cirkus i bolje da je nema, na primjer ću da dati to da jedan meni sadrži tri sekcije na njemačkom (koji je postavljen kao glavni jezik), a tri na engleskom. Svi vidžeti takođe na engleskom i slično.

GTK aplikacije se ponašaju čudno u dosta navrata, recimo client side decorations u odnosu na ostala okruženja radi zaista smiješno, pola podešavanja ne registruje. Nisam ljubitelj Qt-a koji je dakle temelj ovog sistema u svakom slučaju, ni ostatak linux svijeta ne prati ih sa nekim oduševljenjem, moguće da je razlog to što su u open source svijet ušli stisnutih zuba.
 
Poslednja izmena:
Pa takav je i moj utisak sa plazmom... kao da ljudi koji rade na odredjenim segmentima DE-a ne komuniciraju medjusobno. Mada je sada mnogo bolje kako je bilo. Fali malo slifa da bi to sve izgledalo ispeglano i lepo. Meni deluje i dalje kao neka poodmakla beta...
 
@mrtavker
Meni je ono oko lokalizacije nelogicno, kod mene lokalizuje na srpski cirilica i programski meni a kod tebe ne. Mislim da oko lokalizacije nisu bas "krivici" oni nego lokalni timovi koji iz nekog razloga odustanu ili ne prate izmene i ne dostavljaju na vreme. Ima negde mesane salate i kod mene ali malo, za vidzete mislim da to opet prave ljudi sa strane a ne ta ekipa. Dobro si primetio za tako obimnu distribuciju potreban je veci broj ljudi i meni nikako nije jasno da pod patronatom kde.org drze se dve distribucije Kubuntu i Neon. Obe distribucije osnov ima je Ubuntu a Kubuntu dobija backport od plasne koju Neon pravi. Koliko se secam backport za Mint isto je Neon gotov isporucivao jer sam bas na Mint stranici jednom procitao zahvalnicu Mint gazde ljudima iz Neon ekipe koji su mu uradili bacport. Suvise mnogo posla za malu ekipu, evo gledam i dan danas nije ispravljen u kalendaru Dan drzavnosti, sta vredi da se rucno ispravlja i kompajlira kad sledece azuriranje to prekrije. Licno sam jurio prosle godine za Uskrst i to je ispravljeno ali ovo nije. Na wiki stranici samo na nasem jeziku stoji ispravno Dan drzavnosti Srbije 2 dana a svi prevodi stoji 1 dan. Zvanicno zakon kaze 2 dana. Ostao sam do 3h i imam utisak da sad brze radi sa plasmom 5.12, Problem je sto se sve prijave gresaka slivaju na jedno mesto, nikad se ne zatvaraju, i to je jedno nepregledno more jalovih diskusija, stalno mi dolazi za primdbu oko root moda Dolphina, zaboravio sam password pa ne mogu da se odjavim. Oni su tako odlucili i mi mozemo da se postavimo naglavacke a ono u Kali je apsurd KDE Kali sa fajl managerom koji ne radi. Sad ostaje da vidim sta je sve unapredjeno i daj boze da sam u pravu da sad brze radi.:)
 
^Ako nekad kopiraš veće (500MB+) fajlove na fleš iz Dolphina, da li su opravili progres dijalog? Vrlo je nezgodno ono kad se pre vremena zatvori a kopiranje još traje i ne zna se kad je zaista završeno. Koristim neku skriptu za to ali bilo bi lepše ako su to sredili.
 
Nazad
Vrh Dno