Šta je novo?

KDE Plasma (problemi, konfigurisanje, diskusija)

7euffel

Slavan
Učlanjen(a)
06.08.2012
Poruke
2,958
Poena
240
Iako temu otvaram zbog svog problema, prvenstveno mislim da ovakva tema treba da postoji jer svako malo se javlja neko ko ima problema sa ovim divnim okruženjem, a koliko god bilo dobro i puno mogućnosti nekad svojim glupostima tjera ljude van pameti.

Meni na živce ide sljedeća stvar, iako ručno podesim locale, vrijeme, tastaturu, Plasma i dalje ima tendenciju da gura svoju politku, dakle mijenja stvari kako god želi.

Namjestim izričito ovaj dolje model tastature ali poslije svakog restarta tastatura se vraća na 101 Int. / Serbo-Croatian ili kako već, koji mi ne odgovara. Fora je da i kad namjestim u donjem desnom ćošku US kao jezik, ne rade mi ", ', ` i pola znakova, sve dok ne promijenim na 105 i Default.

wb8NRr9.png


Ona ga konstantno mijenja u sljedeći:

u0BAsb0.png


Zna li neko kako se ova podešavanja zaključaju i da "zauvijek" ostanu onakva kakvim ih ja podesim?
 
Manjaro podešavanja za locale menjaju sistemske fajlove. Međutim, Plasma kulira sistemska podešavanja i override-uje ih svojim podešavanjima za locale. Moraš pronaći koji je to conf fajl koji podešava locale za Plasmu, negde je u ~/.config ili ~/.local/share folderima ne sećam se više gde je jer ne koristim Plasmu. Taj conf fajl označi kao backup da li .bak ekstenzijom na originalni fajl ili dodavanjem ~ na kraj imena fajla (čini mi se da je ovo idiomatsko rešenje kada je Linux u pitanju). Onda restartuj ili izloguj se pa se ponovo uloguj i trebalo bi da Plasma povuče sistemska podešavanja za locale.

Ideja je bila da user folderi sadrže podešavanja koja gaze sistemska jer se na taj način čuvaju sistemska podešavanja ali su aktivna user podešavanja što između ostalog olakšava backup i vraćanje sistema u prvobitno stanje. Međutim neki softveri to koriste da bi terali svoju politiku umesto da upisuju podešavanja tamo gde im je i mesto. Ne moraju u /etc/locale, nek naprave locale.conf u ~/.config. Ali ne, to je obično neki *app-name*.conf gde se upisuju razne varijable koje preskaču sistemske. Čak i X Server je prestupnik u ovom slučaju, ostali samo slede loš primer.

Da je Linus Bog Otac userlanda kao što je kernela, verovatno bi bilo reda i ne bi se pravio svinjac. Međutim, userland je anarhija, tu može da radi ko, kako i šta hoće. Systemd je pokušaj da se napravi malo reda u userlandu ali vidiš i sam kakav otpor se javio. Svaka greška systemd se dočekuje na nož, besposleni mozgovi samo čekaju da zapljunu.
 
Poslednja izmena:
Mislis na fajl "~/.config/plasma-locale-settings.sh", kontam da ce ga svakako kasnije plasma opet sama kreirati, ali opet bolje i to nego da ga vraca nakon svakog logouta.

U pravu si, ovo stvarno veze sa mozgom nema, mora se jasno razgraniciti sta je core sistem i sta je to njegov scope, a sta je to scope korisnicki manipulisanih funkcija. Ocigledno je da se Linux community krece u jako cudnom pravcu, gdje se oko nekih stvari konstatno dize prasina, a oko nekih se pravi stit od silnog ignorisanja. Prva stvar je dovesti u red graficka okruzenja, jer nijedno nije normalno i sva su na pola puta od toga da budu u potpunosti funkcionalna, poslije toga menadzeri paketa, xorg i slicna sra...
 
Mislim da neće, meni je pročitalo /etc/locale podešavanja kada sam ga isključio. Posle nije bilo tih problema. Nisam siguran da li je ta skripta u pitanju ili baš neki config fajl. Nije davno bilo kako sam to podešavao ali sam zaboravio i mrzi me sad da guglam.

To oko samoinicijativnog vraćanja obrisanih/onemogućenih fajlova, nisam siguran da je Linux softver baš toliko pametan. Verovatno ima i toga ali eto danas mene zezao lightdm jer sam ga sinoć nešto na divljaka ugasio onaj njegov sistemski conf fajl. Šta je bilo, da li je postao corrupted nemam pojma. Uglavnom nije hteo da ga pročita, samim tim systemd nije hteo da pokrene servis što znači da nema X, pa ni grafičkog okruženja. Prebacivanjem conf fajla u backup i restartovanjem sistema nisam dobio novi conf nego sam morao da reinstaliram lightdm, tek je tada kreirao novi. Ne bih rekao da je programerima ta opcija samoporavke bitna stavka pri razvoju slobodnog softvera.
 
Da, ne ozivljava ih sam, ali desi se (bar sam tako procitao na stranom forumu) da se taj fajl pojavi opet, da li nakon nekih azuriranja ili cega vec ne znam. Ali kao sto rekohi u tom slucaju neka ga, ovako mi doslovno nakon svakog log out-a okrene sve sto sam podesio naopako. Nisam koristio plasmu sto godina, ali eto rekoh da probam opet malo posto mi i3 nije dovoljan za "full time".
 
Meni je Plasma kul i ne troši puno, puna je opcija i podešavanja. Međutim, koristeći Plasmu sam došao do zaključka da mi većina tih opcija ne treba u svakodnevnom radu. Dolphin je super ali ga nikako nisam uspeo namestiti da bude lep ali sam koliko toliko sredio toolbar, pa opet nisam koristio ni pola funkcija iz tog tulbara. Mana mu je što se diže sporo. KWrite i Kate su okej ali baš nešto nisu bolja opcija od Gedita ili čak od Mousepada koji je extralight. Amarok ili kako se već sada zove mi se nikad nije sviđao. Muziku ionako slušam preko terminala. Onaj KDevelop mi baš i ne treba a i grozim se IDE generalno. Za gledanje videa stižu neki nemušti programi uz KDE. KTorrent je dobar ali preferiram Qbittorent. Plasma je fina ali je kod mene nestabilna. Ima milion igrica za malu decu, to je kul. Okular (valjda se tako zove) je kao i svaki Linux PDF pregledač koji sam probao jedva dovoljan u smislu prolazne ocene a pregledač slika (beše Gwenview) je sasvim solidan. Mejl i IM klijenti su bezveze, kao i svi na Linuxu. Ili troše memoriju, guše sistem, ili su propali u međuvremenu. Nije ni čudo što ih ljudi sve manje koriste, jer nema nijedan da kažeš odličan program.

U suštini, dobar je KDE ali ja koristim neke druge programe tako da integracija njihovih aplikacija mi malo znači. Dodatne me opcije više zbunjuju nego što koriste a i kako god ga namestio nikad nije vizuelni splendor nego može prođe fazon. Najveća mana je naravno preobimni runtime da bi se sve to koristilo na non KDE sistemu, tonu nekih biblioteka treba uvesti i brdo aktivnih servisa ide uz sve to. Slična priča važi za Gnome, jednostavno ne drže se Unix filozofije. Briga ih modularnost i jedne i druge.

Evo spiska šta ja koristim od aplikacija:
- File browser: sistemski (dde-file-manager), pcmanfm, nemo, midnight commander i ranger
- Internet browser: Firefox, Opera, elinks, w3m
- Terminal emulator: sistemski (dde-terminal), urxvt, st
- Shell: bash, zsh, fish, ion
- Text dditor: Sublime Text, mousepad, neovim (ne volem prečice), spacemacs, nano
- Image editor: Krita, Gnome
- 3d suite: Blender
- Music player: sistemski (dde-music), cmus, musikcube
- Image viewer: sistemski (deepin-image-viewer), feh
- Torrent: qBittorent, rtorrent
+ ono što ne mogu sad da se setim...

Kao što vidiš meni KDE ili Gnome ne igraju ulogu jer brdo tog njihovog softvera ne koristim. Koristim Deepin jer može i jedne i druge da opsluži, odustao od modifikacije Openboxa (čoveče koliko posla ima) i kada nađem vremena namestiću virtuelni terminal i tmux da imitiraju tiling wm. Malo mi glupo da pokrećem x server da bi gledao u terminale po ceo, pogotovo kada mi je tty2-6 na dohvat ruke, jednu prečicu dalje. Mnogo bolja opcija nego logout and login i3gaps.
 
Mejl i IM klijenti su bezveze, kao i svi na Linuxu. Ili troše memoriju, guše sistem, ili su propali u međuvremenu. Nije ni čudo što ih ljudi sve manje koriste, jer nema nijedan da kažeš odličan program.

Jesi probao Claws Mail ?
Ja ga koristim veoma dugo i nisam našao nijednu zamerku, ne ide preko 40mb memorije.
Jedino ako imaš neke specijalne prohteve od email klijenta...
 
KDE ima milion tih svojih aplikacija od kojih ne koristim ništa sem Dolphina, to što stvarno pravi prednost je sama Plasma koja ima brdo opcija za konfigurisanje, od kojih naravno moraju određe i da prave gluposti.

Tipa fajl menadžer Dolphin, text editor Vim / VS Code, torrent client qBittorrent, obradu fotografija Krita, muzika Spotify itd. Što ne znači da su ove KDE Native aplikacije loše, prije da su suvišne i bespotrebne pored postojećih i ne vidim potrebu da ih toliko forsiraju, bolje da svu snagu prebace na Plasmu.
 
U Manjaru sistemsko setovanje postoje dve opcije za podesavanje tastature, ti si podesavao kroz prvu opciju, probaj da podesis kroz ovu opciju. Sva podesavanja postoje ali su drugacije rasporedjene.Screenshot_20170806_114918.png
 
Da to sto si ti uslikao je podesavanje od strane Plasme, a ovo gore je od strane Manjara. Na kraju sam pobrisao sve layoute i podesavanja, podesio ispocetka, obrisao one config skripte i sad radi okej. Do kad? Ne znam.
 
Da to sto si ti uslikao je podesavanje od strane Plasme, a ovo gore je od strane Manjara. Na kraju sam pobrisao sve layoute i podesavanja, podesio ispocetka, obrisao one config skripte i sad radi okej. Do kad? Ne znam.
Iskreno nikad ono prvo podesavanje nisam dirao a u ostalim linuxima i nemam ga, definsano kod instalacije (davno bilo) tastatura US internacional, posle sve oko podesavanja uvek radio iz tog podesavanja za plasmu. Meni je problem lokalizacija jer je to ludilo, Ako radim iz Octopi regularan program moram da kucam Д/Н. Ako radim iz Aura e tu je lutrija ide Y/N ali negde ako vuce jos nesto iz Aur-a nesto mora i Д/н pa sad igram se pogadjanja. Upravo sam ponovo instalirao shutter koji je prestao sa radom, sat vremena sam nabadao zavisnosti i sta treba da kucam i na kraju shutter radi. Volim taj program jer ima u sebi i mali editor, par stavki koje bas trebaju kad pravim screnshot, strelica, blankiranje nekog dela teksta, steta sto taj program niko vise ne odrzava.
 
Može li meni neko da pomogne da podesim desktop grid (ili kako se to već zove), hoću da razmak između ikonica i desne ivice ekrana bude isti kao i sa leve strane, tj. hoću da ikonice pomerim za još jednu poziciju desno, plasma mi to ne dozvoljava, na slici se vidi kako izgleda
Znači, ikone Tetris i Trash (i sve ostale koje tu stavim) treba da budu još bliže ivici ekrana.
 

Prilozi

  • Screenshot_20170922_091620.jpg
    Screenshot_20170922_091620.jpg
    205.5 KB · Pregleda: 85
То је једна од глупости која ме нервира од почетка, мада је код мене нешто друго у питању. Користим неке виџете а један сам уденуо у conky па сам на старом КДЕ лагано померао мишком где ми одговара а сада постоји крупан грид и не може где хоћу него увек побегне у неку страну. Једном сам нашао у подешавањима па променио параметре тако да сигурно и ово може ... али су од нечега што ради направили нешто компликовано.

Не користим иконе, јеси ли пробао да их мало смањиш, можда се удену?
 
Ovo je neka srednja velicina (48x48) koja meni odgovara, kad stavim manje onda je bolje, ali su mi previše sitne. Nije da mi je ovo baš neki problem, više me zanima kako da podesim, a sigurno može...

KDE Neon je u pitanju, ako je bitno...
 
Kako vreme prolazi, plazma postaje sve gora i gora. Ja ostajem na XFCE dok se sve ne sredi.
 
Isto i kod mene , prvi put mi se desilo da instaliram linux distribuciju i da nemam ama baš nikakav problem evo već 6 meseci. Plasma je stabilna .
 
Meni se u openSUSE-u čini da su na istom rastojanju, mada je razmak po vertikali malo veći. Pogledajte vi sa boljim vidom :)
https://ibb.co/dozam5
Ja ih ne držim tako, sve su u vrhu i na sredini. Trash mi ne treba na desktop-u kad u linuxu to folder kao i svaki drugi i nalazi se u Places panelu u Dolphinu gde i svi drugi folderi koje često koristim.

Meni KDE programi krešuju redovno (Kontact i KTorrent najčešće), ali zbog fenomenalnih opcija koje Plasma pruža, ne mogu da pređem na bilo koji drugi DE. Skoro svaki dan razmotrim tu opciju, i dovoljno je da pomislim na one osakaćene fajl menadžere da odustanem. O ostalim stvarima (prečice, paneli, krtšen meni, multi-desktop rešenje...) da i ne govorim. Najveća, da ne kažem jedina mana je rad sa više ekrana, odnosno uključivanje TV za gledanje filma. Radi kako treba (uglavnom), ali ne liči ni na šta
 
Jeste, bolje je podeseno nego u KDE Neon. Sad se bas igram sa njim u VM, mozda ga instaliram i na hard, deluje kao fin distro...
 
KDE mi nikad bolje nije radio. Kad bolje razmislim, duže od godinu dana odlično radi. Nikakva "rušenja" programa, glupiranja sa podešavanjima. Ništa. Dosadno je koliko dobro radi.

U pitanju je Arch, Plasma 5.10.5, Qt 5.9.1.
 
Poslednja izmena:
Neće Plasma da mi se automatski povezuje na WLAN, isti problem sa bilo kojom mrežom. U podešavanjima je staklirano da se automatski povezuje, ali opet isto.
 
Neće Plasma da mi se automatski povezuje na WLAN, isti problem sa bilo kojom mrežom. U podešavanjima je staklirano da se automatski povezuje, ali opet isto.
Sta ti stoji u etc/NetworkManager/NetworkManager.conf?
Kod mene u Manjaru je fajl prazan ali u drugim distroima nije.
U Neonu je ovako:
Kod:
[main]
plugins=ifupdown,keyfile,ofono
dns=dnsmasq

[ifupdown]
managed=false

Probao sad u Manjaru nece ni kod mene da mu wi-fi bude primaran, negde mora da se setuje, iako sam setovo da mu mrezna nije primarna i da se ne povezije automatski ne konstatuje.
Mislim da NetworkManager.conf ne sme biti prazan. Sad cu da proverim u Neonu
 
Poslednja izmena od urednika:
Probao u Neonu ladno radi, Neon ima NetworkManager.conf kao sto sam gore pokazao. Probaj izmeni tako faj, za zicnu vezu iskljuci automatsko konektovanje, wi-fi cekiraj i cekiraj jednu wi-fi vezu da se automatski konektuje.
 
Ja sam na lanu trenutno ali mislim da sam video na Manjaro sajtu da ima problem posle zadnjeg ažuriranja sa automatskim konektovanjem.

Inače izašao novi stable upravo sada , možda ispravljeno.
 
Poslednja izmena:
Da, poslije zadnjeg ažuriranja se to dešava.

Rješenje je da se isključi KDE Wallet i da se u podešavanjima za čuvanje šifre postavi "unencrypted" i staklira "all users may connect to this network". Pošto mi se to rješenje ne sviđa kliktaću i dalje dok ne srede problem.

@lega, da, konfiguracioni fajl je prazan, ali i dodavanjem podešavanja isto se dešava.
 
Poslednja izmena:
Da, poslije zadnjeg ažuriranja se to dešava.

Rješenje je da se isključi KDE Wallet i da se u podešavanjima za čuvanje šifre postavi "unencrypted" i staklira "all users may connect to this network". Pošto mi se to rješenje ne sviđa kliktaću i dalje dok ne srede problem.

@lega, da, konfiguracioni fajl je prazan, ali i dodavanjem podešavanja isto se dešava.

Ima utisak da je ovo sve Déjà vu, ne mogu 100% tvrdim ali 99% posto KDE Wallet i "unencrypted" cuvanje passworda za wi-fi i ti problemi ne desavaju se prvi put.
 
Taj ide wallet sam odmah i ugasio kada sam instalirao Manjaro .

Sent from my KIW-L21 using Tapatalk
 
Mnogo je bolje rešenje za kwallet da kada prvi put iskoči da mu se ostave prazna polja za šifru i nikad više neće tražiti šifru a ponovo će se sve šifre čuvati u wallet-u. Ako je već postavljena šifra može se podesiti "prazna" kwallet šifra i posle iz network menadžera se izbriše postojeće podešavanje za određenu wifi mrežu i ponovo se rekonektuje na istu. Nadam se da sam koliko toliko bio jasan [emoji16]

mi4c miui9
 
Nazad
Vrh Dno