Šta je novo?

KDE Plasma (problemi, konfigurisanje, diskusija)

Sletela plasma 5.13.2 u Neon, po random principu plasma-dicover update ne radi, tu je apt koji uvek radi.
Dolphin ce ponovo dobiti mogucnost rada u root modu pise autor ali mora da se ceka u verziji 18.08.0. Ja na to kazem nista mi nije jasno jer Kubuntu tek razvija aplikacije pod kodnim brojem 18.04, istoi Debijan u experimentalnoj grani.
Kako kazu kod mene bice to jednog daba a mozda i dan ranije....

https://bugs.kde.org/show_bug.cgi?id=179678

--- Comment #59 from Nate Graham <[email protected]> ---
Bo, See the "Version Fixed In" fields on Bug 387974 and Bug 387973. The fix
will be in the versions of Dolphin and Kate from KDE Applications 18.08.0,
which hasn't been released yet. You can always ask the Dolphin and Kate
Packagers for Kali to backport the change (which is small and low-risk) to the
currently-released version if you want it now.
 
Kod mene radi update, sad sam probao. Gdje je zapelo kod tebe?

ZhtATsP.png
 
Kod mene radi update, sad sam probao. Gdje je zapelo kod tebe?
Prijavi da ima update, kliknem otvori prozor za update kao i kod tebe, neki puta ukopa odmah, neku puta me pusti da kliknem da odradi update, zabetonira ni makac (ovo se desava po random principu, ne uvek). Nema pravila zasto to radi, mozda jer ima update samog sebe tj plasma-discover ili iz nekog razloga update gubi vezu sa netom odakle treba da dovuce sve to (mozda mu je 300Mb/s previse sobzirom kakve servere imaju za skidanje iso fajla. mozda CGNAT kod SBB). Onda lepo ubijem i sa apt iz terminala uradim ko covek update-upgrade bez ikakvih problema.
 
Poslednja izmena od urednika:
Ma da, ko će mu znati. I ja radim preko apt jer mi je lakše, ovo rijetko kad koristim.
 
Ma da, ko će mu znati. I ja radim preko apt jer mi je lakše, ovo rijetko kad koristim.
Iz terminala i vec ima update i upgrade u istoriji samo strelica za listanje i enter i milina. Po navici prvo startujem taj discoveri jer gledam da li azurira sddm jer mi tad izbrise xsetup koji je prilagodjen za dva ekrana.
Da nema toga nebi ni pipao taj plasma-discoveri, lakse uocim iz njega dal ima brljanje sddm iako moze lepo da se izlista iz terminala sta ima za upgrade.
 
Је ли плазма толико лоше ради са два екрана па мораш имати посебне пакете који се косе са стандардним од сддм-а? Просто невјероватно, да читав дан посветиш писању тикета кде тиму имао би шта да радиш.
 
Је ли плазма толико лоше ради са два екрана па мораш имати посебне пакете који се косе са стандардним од сддм-а? Просто невјероватно, да читав дан посветиш писању тикета кде тиму имао би шта да радиш.
Problem je u 2 ekrana, dzaba sto je u sistemskom setovanju definisano koji je primarni a koji sekundarni ekran, jednostavno ne zarezuje. Moram u fajlu xsetup da imam definisano koji je primarni a koji sekundarni ekran,svaki puta kad azurira sddm obrise sadrzaj xsetup fajla. To je sva mudrolija, to mi je nekom ovde jednom napisao i sad samo prepisujem iz drugog linuxa kad omasim pa ne vidim da je bilo azuriranja sddm. Ovo je problem linuxa sto uvek ide na HDMI a to je drugi ekran (TV), i monitor je HDMI ali na kartici nemam dva HDMI izlaza nego monitor guram preko adaptera kao VGA a moze i preko adaptera kao HDMI ali je sasvim svejedno jer ne zarezuje da je monitor prvi. Na win 10 kojeg podignem jednom u mesec dana definisano je isto i nema boga da se to poremeti nekim azuriranjem. Inace plasma radi, povremeno je zez sa update kao danas, povremeno oce da u nekom random delu ekrana na malom parcecetu iscrtava crno-bele kockice (to restart resava), stalna azuriranja; nove verzije plasme; (dosadi vise kao da sam u RR distrou a ne LTS, maltene nema razike izmedju LTS i RR):)
Ovo je sadrzaj Xsetup fajla na /usr/share/sddm/scripts kojeg azuriranje sddm isprazni
Kod:
#!/bin/sh
# Xsetup - run as root before the login dialog appears

mode="$(xrandr -q|/bin/grep -A1 "DVI-1 connected"| tail -1 |awk '{ print $1 }')"
if [ -n "$mode" ]; then
  xrandr --output HDMI-0 --off
  xrandr --output DVI-1 --primary --mode 1920x1080
fi
 
Poslednja izmena od urednika:
U kom smislu loše?

уопштено.. немам два екрана, а у плану ми је па само питам "да ли је лоше".

Лега,

аха и код мене су такви излази, срећом немам два монитора па немам проблема, али ме занимало гдје зарезезује. Иначе вратио сам се на плаузму након пар мјесеци и боља је него икад, али и даље има бољки.
 
Meni su dva monitora povezana preko DVI portova (jedan preko DVI->VGA adaptera), a TV je na HDMI. Oba monitora su stalno aktivna i tu nema problema. Ali ima ponekad kada uključim i TV. Nekada odradi prebacivsnje kako treba, nekada pobrljavi.

Tako da ako će ti oba ekrana biti stalno aktivna ne bi trebalo da bude problema. Ja inače podešavam sve preko Displays postavki u opcijama, nikakve conf fajlove ne koristim
 
Meni su dva monitora povezana preko DVI portova (jedan preko DVI->VGA adaptera), a TV je na HDMI. Oba monitora su stalno aktivna i tu nema problema. Ali ima ponekad kada uključim i TV. Nekada odradi prebacivsnje kako treba, nekada pobrljavi.

Tako da ako će ti oba ekrana biti stalno aktivna ne bi trebalo da bude problema. Ja inače podešavam sve preko Displays postavki u opcijama, nikakve conf fajlove ne koristim

Kod mene ako nema ovog fajla sto sam citirao obavezno sve ode na TV. Ponekad zaboravim pa se sludim, TV iskljucen ali spojen je uvek HDMI kablom, ukljucim komp ono crn ekran ili prikaze samo vremensku prognozu na monitoru. Nekad se sludim nacisto, jednostavno krecana i zaboravim pa se posle pcovanja setim da je mozda to i odem u drugi linux i pogledam iz njega xsetup fajl. Ja imam AMD karticu R7 260x. Meni ne konstatuje te opcije u sistemskom setovanju kako da ne postoje ako nema Xsetup fajla onako definisanog.
 
Povodom onog sto sam napisao za Dolphin koliko ja vidim oni su Kubuntu gurnuli u zapecak. Dolphin je u Neonu baziranom na Ubuntu 16.04LTS verzija 18.04.x i sledeca iteracija ce biti ta koji lik navodi 18.08.0 a u Kubuntu 18.04 LTS Dolphin 17.04.x a spremaju tek 18.04.x verziju Dolphina na ppa. Kako to ide ne znam sto ne ukinu Kubuntu jer ocito nema ko da ga odrzava
 
Mislim da ovaj covek nas *mjau *mjao *mjau pravi majmunima i da oni uopste ne znaju ili nece to da nameste kako treba, ponasaju se kao M$. Svi fajl manageri mogu da rade u root modu samo odjenom posle tolikih godina Dolphin ne moze. Toliko sam navikao na Dolphin tako da sam sam danas stavio pogresne verzije na ruskom Firefoxa-ESR 60.1, umesto srpski raspakovao ruski kroz krusader.
Nate Graham 2018-05-31 18:15:53 UTC
Git commit bf6d5b7532968763bdc629aa90426c53500af13f by Nathaniel Graham.
Committed on 31/05/2018 at 18:15.
Pushed by ngraham into branch 'master'.

Re-allow running Kate and KWrite as the actual root user (but still not using sudo)

Summary:
The original change (9adcebd3c2e476c8a32e9b455cc99f46b0e12a7e) to prevent sudo usage broke the use case of running KWrite or Kate while logged in as the actual `root` user with a GUI session. This is how the Kali distro is set up by default, so the original change amounted to making Kate and KWrite not launch at all on this KDE distro.

This patch re-enables running as the actual root user, but keeps blocking usage via `sudo` or `kdesu`. There are no negative security implications associated with re-allowing usage via the root user, since if you're running a GUI session, you were already exposed to the original security threat and Kate and KWrite do not increase the attack surface.

I have submitted a similar change for Dolphin that has been accepted (D12795), but @elvisangelaccio wants that to go in at the same time as this, to keep them in sync.
FIXED-IN: 18.08.0

Test Plan:
- Log in as normal user and run `sudo kate` or `sudo kwrite`: you get an error message.
- Log in as normal user and run `kdesu kate` or `kdesu kwrite`: you get an error message.
- Log in as the root user and run Kate or KWrite normally: it works.

Nate Graham 2018-05-31 18:18:29 UTC

Git commit 40453cb627a39f1ff92373f865426f0bcdc83419 by Nathaniel Graham.
Committed on 31/05/2018 at 18:18.
Pushed by ngraham into branch 'master'.

Re-allow running Dolphin as the root user (but still not using sudo)

Summary:
Prohibiting the use of Dolphin as the actual root user (not using `sudo` or `kdesu`) breaks legitimate use cases for using the root user. An example is Kali, a distro that logs in as the root user by default as a deliberate design choice.

In such an environment, there is no additional security vulnerability beyond what you're already potentially exposing yourself to. So, let's re-enable it.
FIXED-IN: 18.08.0

Test Plan:
- Log in as normal user and run `sudo dolphin`: you get an error message.
- Log in as normal user and run `kdesu dolphin`: you get an error message.
- Log in as the root user and run dolphin normally: it works.
Posle toliko meseci i pisanija da je nonsens da Dolphin ne radi u Kali oni se odlucili da ce da puste da radi u Kali, ako je to sve sto ce uraditi i to u verziji 18.08.0 fala ima, stavljam Thunar ili bilo koji drugi file manager u Kubuntu distroe
 
rut.jpg
Evo isad se oni prave pametni, svaki plasma distro bez ikakvih intervencija ulaz kao root u GUI
 
Poslednja izmena od urednika:
Ne znam šta da ti kažem. Opensuse Leap ima Dolphin u root modu i dalje :) Tako da je to više do distribucije, a manje do KDE-a, bez obzira što oni to ne žele :)

Koliko znam Suse, Manjaro (aur) i jedna verzija Debiana imaju Dolphin sa root modom (ne zarezuju ove iz plasme i njihovo plasenje naroda), ostali nazalost nemaju a ovaj lik nas *mjau *mjau. :)
 
Зна ли неко од вас како да промијеним фонт дпи или скејлинг за сддм менаџер? Пошто ми лаптоп има већи дпи морао сам промијенити фонт дпи код плазме и то је ок, као што рекох то ради и са лок скрином, међутим код сддм не и при логовању у сесију све ми јако ситно, као да је фонт 6 на нормалном екрану у питању.
 
^ A jesi li već probao ubacivanjem u sddm.conf:

Kod:
ServerArguments=-nolisten tcp -dpi 192
?
 
Нисам пробао ништа досад, пробао сам сад то твоје и ради.

Иста ствар пише и на Арч вики.

Хвала.
 
^Drago mi je pošto nema drugog načina jer developeri nemaju nameru da se time bave.:wave:
 
Bar nekako, koliko sam skontao GDM je tek katastrofa, da bi bilo sta uradio moras da ga rekompajliras.
 
Kad je Dolphin radio u root modu ja sam koristio Leafpad iz njega, kate ili kwrite koristio sam za komplikovanije stvari. Svaki FM ako ne zabrane radi u root modu, muka mi je od njih zaboravio sam kako se logujem da se odjavim vise sa tih prijava greska.
 
Au ovi su na Neon forumu mutavi, pitam lepo dal je bio neki update preview verzije pre dva dana bila Bionic verzija neon-useredition-20180809-0528-amd64.iso i to sam insalirao, danas Bionic neon-useredition-20180811-0957-amd64.iso. Za dva dana toliki napredak u verziji a update ne dolazi. Pitam lepo dal nesto stize kao update jer boze moj tolika promena u broju verzije, niko ne odgovara. Plasma 5.13.4 odavno legla svuda u RR distroe, Manjaro danas update 406 fajlova, manjaro pravi distroe sa vise okruzenja, Arch isto itd. Neon prave samo KDE-plasma distro i ne mogu da naprave-upare sa osnovom Ubuntu 18.04LTS koji je vec uznapredovo na Ubuntu 18.04.1 :smoke:
 
Poslednja izmena od urednika:
Obecanje ludom radovanje

Nate Graham 2018-06-26 03:37:09 UTC

Bo, See the "Version Fixed In" fields on Bug 387974 and Bug 387973. The fix will be in the versions of Dolphin and Kate from KDE Applications 18.08.0, which hasn't been released yet. You can always ask the Dolphin and Kate Packagers for Kali to backport the change (which is small and low-risk) to the currently-released version if you want it now.


Alexander Mentyu 2018-08-13 17:58:54 UTC
Currently getting messages when launching from root in terminal - both in X11 and Wayland:
Executing Kate with sudo is not possible due to unfixable security vulnerabilities.
Executing Dolphin with sudo is not possible due to unfixable security vulnerabilities.
sudoedit: editing files in a writable directory is not permitted

Distribution: KDE neon Developer Edition
Kernel: 4.15.0-29-generic
Plasma: 5.13.80
Apps: 18.11.70
Qt: 5.11.1
Frameworks: 5.48.0
 
Ко луд сам без Делфина. ;) Користим га мало више него што сам користио WE на пенџерима, тј служи ми да на најбржи начин видим да ли су ми монтиране све партиције. За остало Крусејдер и Дупљак.
 
Nije poenta sta ti koristis :d ja sam isto rabio Krusader i onda su ga zapostavili i presao sam na Dolphin kojeg su poceli da guraju. Tako je krusader otisao u zaborav a Dolphin navika. E onda se pametni setili da je supalj pa sad ajd nazad na krusader i prisecaj se kako sta ide. Poenta je sto pricaju bajke za malu decu, video si sta je developer napisao a ovaj drugi ima po prilozenom vecu verziju od te koju je developer napisao a ipak Dolphin mu ne radi. Vozaju nas a kad podsetis i priupitas onda ide ono besplatno je i ako ti se ne dopada puljni pa ostavi. Samo hvalospevi su pozeljni, nikako kritika:whip:
 
Poslednja izmena od urednika:
Прешао си на делфина када су запоставили крусејдера а сада делфин ради половично и не мењаш? А крусејдер више није запостављен.

Од како сам први пут пробао Norton Commander а после и DosNavigator, не размишљам о програмима типа Windows Explorer или Dolphin. Два панела, свеједно да ли се зове Krusader, DoubleCommander или како већ. Све исто, користим тастатуру скоро комплет, навика је чудо.
 
Прешао си на делфина када су запоставили крусејдера а сада делфин ради половично и не мењаш? А крусејдер више није запостављен.

Од како сам први пут пробао Norton Commander а после и DosNavigator, не размишљам о програмима типа Windows Explorer или Dolphin. Два панела, свеједно да ли се зове Krusader, DoubleCommander или како већ. Све исто, користим тастатуру скоро комплет, навика је чудо.
Ja sam mrzeo Dolphin kad su ga isforsirali, sad navikao na njega, desni klik pa jos pridodam i fedorim meni za Dolphin i sve ima kao Total commander onaj prosireni. Navika je cudo, kao sto sam se navuko na KDE tako i na Dolphin.:)
 
Nazad
Vrh Dno