Šta je novo?

Project: Blender One

Steamroller

Slavan
Učlanjen(a)
08.12.2005
Poruke
487
Poena
319
Evo jedne malo ozbiljnije "modding" teme.
Kolega sa posla se bavi sa 3D modeliranjem na profesionalnom nivou, da budem precizniji, radi u Blenderu.
Čovek je nakon dužeg vremena došao do novca i odlučio da investira u render mašinu sa 3x NVIDIA GTX 1080 Ti kartice.
Poenta workloga je, između ostalog, da pokaže kako se 3x 1080 Ti kartice nose sa toplotom kad su u sendviču tokom toplog letnjeg dana.
Nakon par testova, ceo računar ćemo baciti pod vodu pa da vidimo kakva su poboljšanja u performansama.

Projekat su podržali
Hex Gear
Cablemod
G.Skill
EKWB
i naravno vlasnikov novčanik.

Hardver koji će se upotrebiti je:
Processor: Intel® Core™ i7-6850K
Motherboard: SUPERMICRO C7X99-OCE
Graphics Card: 3x Gainward GTX 1080 Ti FE
RAM: G.SKILL® TridentZ F4-3200C16Q-32GTZSW
PC Case: Hex Gear R80
Power Supply: Silverstone® ST1500-GS

20170701_200337.jpg

Retko ko kada pravi sebi ovakvu mašinu a razlog zašto sam odlučio da ovaj worklog postujem i na "domaćem" forumu
je upravo egzotičnost namene računara.
Lako možete da se zeznete tokom odabira hardvera, što je sam vlasnik i uradio tokom odabira delova.
Ja na primer nikako nisam zadovoljan sa izborom matične ploče i napajanja. Pa ako ima zainteresovanih,
hteo bih malo da prodiskutujemo o izboru hardvera pre nego što krenem sevati dalje sa fotkama.
 
Poslednja izmena:
Pre svega neka je srecno sa projektom i mene zanima kakve ce biti temperature sistema pod vodom, s obzirom da ima 3 graficke kartice.

Supermicro je stara kompanija i iskreno bas bice interesantno jer nije tradicionalno Asus, Gygabite, Asrock...

A za napajanje, sta znam Silverstone nije toliko kod nas popularan, sto ne znaci da je losije od konkurencije, u ostalom videcemo.

Nego mene zanima koje ste komponente uzeli za hladjenje: radijatori, pumpa, ventilatori... znamo da je EKWB :)
 
Impresioniran sam komponentama koje su koristili na ploci, naponska je top notch. Nije Rampage V, ali blizu :D
S druge strane ploca izgleda bljuc i greota sto nije neka ploca za koju EKWB ima monoblock, jer ako planira da OC-uje taj 6850k, naponska nece biti bas 'ladna. Tu dolazimo i do najveceg problema, bog mu u pomoci sa tim BIOS-om, ocekujem bol i patnju za OC :D

Ja licno nikad ne bih uzeo grafe od Gainwarda, pogotovo ne ove FE, koje su sve iste, jer ne pise ASUS na kutiji. Veliki minus! :d

PSU je adekvatan, radice posao. Sad verovatno ni ne moze da nadje nista bolje usled rudarske pomame :)
 
Poslednja izmena:
Aj da vidimo kako ce izgledati to pa mozda neko uradi slicno:D
 
Nisam očekivao ovako dobar odziv na ovoj temi (čitaj: bolji nego na stranim forumima :D).

Krenimo od napajanja... Dok smo čekali custom kablove od Cablemod-a, ovo je bilo najbolje što sam mogao uraditi sa stock
kablovima:
TTaFhU5.jpg


Kablovi su pod jedan kratki. Drugo, konektori su jako loši, jedva ulaze u ploču, kao i u samo napajanje. Nadam se da će sve ići lakše sa Cablemod kablovima.
Treće, napajanje ima samo 4x 8pin PCIe konektora. Što znači da tri 1080 Ti koje imaju 8+6 pinova, ne mogu imati lepe kablove.
Opcija je da se prave baš custom custom kablovi ručno pa da se koristi neka Y račva da se dobije 8+6 sa jednog 8pin konektora... ili
da aftermarket kablovi budu isti kao i fabrički, da imaju mali produžetak na kraju, što je po meni extra ružno.... ali kod Cablemod-a
to je bila jedina opcija.

Napajnaje takođe ima mali 4 pin kablić za Vsense koji se odvaja sa 24pinca.

st1500-gs-001.jpg


Mislio sam da će ovaj kablić biti problem oko korišćenja aftermarket kablova, ali je ljubazni Silverstone support brzo odgovorio na moj upit na to
da li mogu koristiti after market produžne (koje i sam Silverstone projade).

Ploča je serverska i ima serverske funkcije, koje su vlasniku nepotrebne, ili ti bacio je pare na funkcije koje mu ne trebaju. On je preko nekog dila
izvuko 6 godine garancije za ploču.... Ja bih ipak radije uzeo krštenu ploču. Na primer, da bi furao 3x SLI na toj ploči moraš da imaš CPU sa 40 linija,
jer ploča ima neku bangavu raspodelu PCIe linija.... Dok na primer ASRock X99 Extreme 6, sa procesorom kao što je 5280K sa 24 PCIe linija, može
da radi 8x 8x 8x komotno. Da ne pričam da je za iste pare moga da ubode ASRock X99 WS.

Čovek je čak na preporuku "experata" i prodavca dobio 6800K u startu i jednu grafičku ploča jednostavno nije videla zbog nedostatka PCI linija, pa je doplatio za 6850K.

Kućište inače ima lepo power dugme, ali sa malo slabim sleevom... pa sam to malo popravio. :)

q7RFwBz.jpg

ayx4nEo.jpg

107EIkD.jpg

ShymP96.jpg
 
Pošto sam ja noob na polju renderovanja... pitanje je, da li za rendering performanse uopšte treba SLI mostić. Drugo je, 1080 Ti ne podržava triple SLI, tako da ne postoje fensi HB mostići koji su za tri karte. :)
 
Uglavnom samo kada je gaming u pitanju treba SLI Bridge. Za ostalo ne jer je drugaciji set instrukcija u pitanju, prakticno se koristi samo sirova snaga.
Tri SLI je svakako besmisleno posto i ne radi kod Pascal-a ;)

P.S. Ploca mi se ne svidja, zbunjen sam odabirom. Napajanje je moglo bolje, kad bi znao cenu, koliko je platio siguran sam da bi se u to uklopilo bolje.
Bespotrebnih 1500w. Spakovao bih pre neki Seasonic ali dobro, sad sta je tu je.
 
Napajanje je plaćeno 270e i za tu cenu je još i OK.... naročito baš zbog snage koje si spomenuo. Napajanja od 1500W po toj ceni se teško nalaze. Čak sam i sam razmatrao
da li da se upuštamo u prodaju istog i da jurimo nešto novo.... ali jednostavno se ne isplati gubiti vreme i čekati novo napajanje... vreme je novac (naročito u vremenu rudarstva).
Jednostavno treba biti pametan na početku, kao što rekoh ,to je i jedan od razloga što sam detaljan u ovom worklogu, da se neko drugi ne bih zajeb*o.

Što se tiče bespotrebnih 1500W, i nije baš tako. 1080 Ti može da povuče 250W, bez overkloka. Kad se već sve baca pod vodu, zašto ne probati malo igrati se sa i overklokom.
Tu možemo zaokružiti tri grafike na 900W i da imaju malo lufta. Dodaj još overklokovani procesor i dve pumpe koje mogu povući 35W, dolazimo do nekih 1100-1200W.
Da se koristi napajanje koje je baš knap u ovako skupoj mašini... baš i nije pametna ideja.

Elem, pošto su podaci na render stanicama bitni, od starta sam odlučio da će HDD biti stavljen u passivni hladnjak. Imao sam neki stari dobri Xilence pasivni hladnjak
koji je bio malo prljav i prašnjav. Mislio sam da je dobra ideja da ga operem u mašini za sudove! Ali....

0cNGsdo.jpg


Izgleda da anodizacija slabo podnosi soli i ostalu hemiju u mašini za pranje sudova. :D
Nakon ove greške, nije mi ostalo ništa drugo nego da u potpunosti odstranim crnu anodizaciju sa malo natrijum hidroksia. :D
Preporučujem da ovo radite u dobro provetrenoj sobi, ili napolju... ne kao ja! :D



Nakon hemiskog odstranjivanja anodizacije, ponekad ostanu fleke, koje morate ručno rešavati.

rNGQj8K.jpg


Kačim fotke finalnog produkta u narednom postu!
 
Poslednja izmena:
Promakao mi deo oko "vode" i overclock-a. Mada u tom cenovnom rangu bi mogao da se uzme Seasonic Platinum 1200w.
GTX 1080 Ti moze da povuce koliko je i propisano maximal board power od 250w e sad posto nisam koristio profi programe znam da se ta potrosnja
u igrama znatno smanjuje.

Racunas da ce prilikom OC-a da skoci po 50w po karti? Hm.. Sta znam. Eto kada sve sklopis, izmeri na kraju iz uticnice da vidimo koliko vuce ceo setup, i mene ce interesovati.

Sta da ti kazem, srecno u daljem radu :smash:
 
1200w nije dovoljno. 850w ne moze dve 1080ti (pricam o seasonicu sa default kartama), sa 3 karte i OC-ovanim haswell-E nema sanse ni u ludilu da se izbori 1200w napajanje.
 
Nakon bukvalno dva dana ribanja i brušenja, ovako izgleda rezultat:

Dan 1
873J7g0.jpg


Dan 2
EK2bTI9.jpg


vm2D8jI.jpg


Pitanje je sada, da li da mu dam sloj providnog laka?
Bez laka, goli aluminijum izgleda bolje, sjajnije, ali
ovako rizikujem pojaviljivanje oxidiranih otisaka prstiju
nakon svakog rukovanja hladnjaka....

Kolega ko je vlasnik ove render stanice dosta visi u svom studiju zvan Primate sa drugarima
koji se inače bave i audio i video produkcijom. Kad sam bio u poseti kod njih, video sam dva hard diska okačena na zidu sa natpisom "Died in the service of Primate".
Pošto sam ja uvek preterivao sa hlađenjem, i uvek sam hladio svoje hard diskove aktivno ili pasivno... ovo mi je palo na pamet:

3cllkJX.jpg


So why not? :D
 
Nakon nedelju dana odmora, dve nedelje medenog meseca, jednonedeljnog poslovnog puta u Rusiju...
vreme je da se bacim na posao.
U međuvremenu sam imao prilike da radim na samom kućištu, samo nisam imao vremena da apdejtujem
worklog.
Nastaviću tamo gde sam stao, sa HDD hladnjakom, na vod

0amo3zo.jpg


Iskoristio sam stock nosač of EK-Thermosphere GPU bloka da iscrtam rupe za šrafove.

heuL6H8.jpg


Ostalo je bilo lako uz pomoć šublera.

vj6YqAS.jpg


PvnzwCr.jpg


Na red je došla bušilica! :)

2G2qs9P.jpg


Morao sam uraditi upuštene šrafove kako šrafovi ne bi smetalo samom hard disku unutar
hladnjaka.

PHZmX2R.jpg


U tom trenutku samo imao dosta ograničenu ponudu
alata tako da mi rupe nisu uspele baš kako bih ja to želeo.

rxgQI8m.jpg


Ali na kraju, rupe su dobre i ovako izgleda finalni produkt.

JU5pL2S.jpg


Još uvek sam u dilemi da li da ostavim go brušeni aluminijum ili
da ga naprskam sa providnim lakom.
Goli aluminijum izgleda bolje, ali čim ga pipnem negde... nakon nekog
vremena će se pojaviti fleka od oksidacije.
Kapiram da ću da lakiram aluminijumske delove, ali se još dvoumim.
 
Što se ostatka tiče, uvek je lepo kada imaš prustip rezervnim delovima pa da se malo glupiraš. :D

daoGPOm.jpg


Originalni EK termilan poklopci će JEDNOM imati osvetljenje... ali ja to ne mogu čekati...
te sam se dohvatio moje čeone brusilice.

AFjL668.jpg


Nakon što sam upropastio par terminal poklopca...

Y4jRHo0.jpg


wzcfqeM.jpg


....došao je trenutak da upropastim neke ženine stvari...

xGxsqxy.jpg


Napravio sam lep otvor tako da originalni poklopac i dalje mogu vratiti.

o34S2a9.jpg


Osvetljenost znaka je poprilično ravnomerna iako se kamera malo pati sa jarko plavom bojom LEDica.

pjUJ34B.jpg


Za sada je ovo generalna ideja. Da terminale osvetlim sa obe strane sa 3mm LEDovima.

3hgIFHK.jpg


Videću još par fora i fazona da probam da svetlost bude još ravnomernija... videćemo kako će to ispasti.

QuA2kvG.jpg


Naravno, ništa od radova ne bi bilo izvedeno da nisam imao šefa da me nadzire.
 
Šef dominira :D Svidja mi se kako je ispao LED terminal, kida.
 
Ovo nije baš vezano za sam projekat, ali možda će nekome biti korisno...
Tokom selidbe u drugu državu baš I nisam mogao poneti puno alata sa sobom, a još
jedan veliki problem je farbanje.

Farbanje u zatvorenim prostorijama baš i nije pametno. Možeš naljutiti ženu veoma lako. :D

SRs9Qqn.jpg


Pa sam kapirao da napravim svoju malu komoru za farbanje.

lQ2nNKK.jpg


sXcwIh0.jpg


Sve što mi je trebalo su ventialtor od 140mm, plastika na koju ću da pričvrstim ventilator
i kartonska kutija.

LJewOvv.jpg


Spreman za farbanj!

G13elJh.jpg


Moram priznati da mala kućna komora radi veoma brzo.
Nema smrada od farbe u sobi a i samo sušenje farbe je ubrzano!



Izvinjavam se zbog vertikalnog snimka! :D
 
Komora ti je jako dobra ideja :) Jos bolje kada lepo radi posao :D
 
Svaka ti cast za komoru.

Послато са SM-G950U уз помоћ Тапатока
 
Vreme je za malo pravog modovanja.
Pošto sam alergičan na pleksiglas... ono pogledaš ga i izgrebe se...
Jedan od najvećih poduhvata na HEX Gear R80 kućištu je ugranja bočnog
panela od stakla.

Uzeo sam 20x20 L aluminijumske profile i isekao na meru.

b1BKiNe.jpg


Izgleda da paše dobro!

tSpng3i.jpg


Pre nego što sam mogao nastaviti radove na kućištu, morao sam
ga isprazniti. Kako zbog bezbednosti hardvera, a i da vratim vlasniku
PC da ima funkcionalnu render stanicu dok radim na kućištu.

EdfB6pF.jpg


Funkcija L profila je da bude stopper za staklo, a i da sakrijem LED traku iza njega.
L profil će blokirati direktan pogled na LED traku, moćiću lepo da osvetlim kućište
a da LED traka ne izbije oko.

vFvxWqY.jpg


Našao sam ove zanimljive šarke u lokalnoj prodavnici koje bi moble biti
savršene za nosače stakla.

FpbVxJt.jpg


Ovako nekako treba da izgleda na kraju...

pViPlAZ.jpg


Za sada, sve teče po planu. :)

0upnlWL.jpg


Sledeći korak je ponavljanje istog postupka i na gornjem delu kućišta.

HII3btC.jpg


To je to za sada. U nastavku slede radovi na pričvrščivanju profila i šarki za staklo
za samo kućište.
 
Bas dobro izgleda za sada, cekamo dalje i naravno srecno sa radom :)
 
Svaka cast do sad na uradjenom. Ovo pricvrscenje sarkica ce verovatno biti sa pop nitnama za sasiju a pricvrscenje stakla sa nekim ukrasnim srafovima?
 
Jesi kresnuo masinu ovako cisto da vidis jel sve radi ovako na stock-u? Da se ne cimas oko necega sto ces menjati npr... Ja sumljam da ce na vazduhu ici, mnogo je uzano! Inace vidi se da ce biti prelepo ali ipak je macor lepsi :p
 
Cekaj.. ti... sumLJas?
 
Pa da, ja bi izvadio ovu srednju iz sendvica, mnogo bi se grejala, i dao je meni npr, bar dok ne sastavi vodu :)
KZM3KiN.gif
 
Nazad
Vrh Dno