Šta je novo?

Upgrade ploca i procesor

miksin

Cenjen
Učlanjen(a)
14.10.2013
Poruke
26
Poena
154
Pozdrav drugari,
Naime doslo je vreme da menjam procesor i plocu na racunaru. Racunar cu najvise koristiti za obradu fotografija visoke rezolucije (Lightroom), mnogo manje za igranje i jos manje za video obradu.
Komponente koje zadrzavam su:
Graficka AMD Radeon R9 270 Sapphire Dual-X OC - kao sto vidite mnogo manje za igranje :D
Napajanje 630W Thermaltake Smart SE SPS-630M
SSD SATA3 120GB Silicon Power S60 550/500MB/s

Budzet je oko 30000din a trenutno mi je u uzem izboru i3 7100 i Asus Prime B250M-A
Imate li nekih boljih predloga? Da li je G4560 bolji izbor?
 
Nisi pogresio, ja imam i5-4460 i GB b85-d3h sa 8gb LR radi sasvim lepo, mnogo bolje nego na starom phenomu x4 koji sam imao... Jedino sto je u zadnje vreme počao često da puca, ne znam da li je do win10 ili se instalacija LR nešto zeznula. Vidim da se dosta ljudi po netu žali na to.

Koliko rama imas u kompu?
 
Zakljucan 4/4 procesor ne vredi vise od 150e.

Ryzen 1500X i A320 ploca su bili bolji izbor, ili Ryzen 1400 i dobra ploca, to bi bilo najbolje.
 
Zakljucan 4/4 procesor ne vredi vise od 150e.

Ryzen 1500X i A320 ploca su bili bolji izbor, ili Ryzen 1400 i dobra ploca, to bi bilo najbolje.

Slazem se, ali za nekog ko ne zeli da se bavi OC-om i konstantnim tweakom OC podesavanja i hladjenja je skroz ok uzeti zakljucan procesor. Zelim stabilnu konfiguraciju koju cu koristiti za gore navedeno, bez gubljenja vremena na ostale stvari. OC takodje zahteva i bolje hladjenje, bolju plocu itd a bolje znaci i skuplje. Takodje OC konfiguracija cesto zna da bude nestabilna pogotovo za mene koji se time ne bavi.

Nisi pogresio, ja imam i5-4460 i GB b85-d3h sa 8gb LR radi sasvim lepo, mnogo bolje nego na starom phenomu x4 koji sam imao... Jedino sto je u zadnje vreme počao često da puca, ne znam da li je do win10 ili se instalacija LR nešto zeznula. Vidim da se dosta ljudi po netu žali na to.

Koliko rama imas u kompu?

Ja prelazim sa Athlon II X4 641 tako da ce meni biti neverovatna razlika. Imam 8GB RAM-a, verujem da je dovoljno. Ja sam na win7 i nije mi se nikad desilo da LR pukne.

Očigledno je da naginje Intelu.

Veoma nesigurno naginjem ka intelu jer sam citao da LR uglavnom bolje radi na intelu. O ryzen-u sam dosta razmisljao, puno jezgara i tredova me je jako privlacilo pogotovo sto sam se nekad bavio 3d-om i sanjao sam da izadje ovakav procesor, ali ovoga puta je presudilo to sto mi stvarno deluje da vecina jednostavno optimizuje software po intelu, a nisam siguran da LR podrzava toliki multitread.
Inace ovo mi je prva intel konfiguracija, do sad sam imao samo AMD. Mozda je i to presudilo :)
 
Mislim da su između i5-7500 i R5 1500X razlike ±5% u Lightroom-u, u zavisnosti od zadatka. Odnosno, u radu se ne primećuje razlika, tako da je sa te strane skroz svejedno šta si uzeo :)
 
Nazad
Vrh Dno