Šta je novo?

Povećanje dometa mreže

Stefan2000

Poštovan
Učlanjen(a)
05.05.2016
Poruke
319
Poena
69
Pozdrav,trebala bi mi pomoć oko jednog probelema: Drug ima SBB internet,ruter je koliko se sećam neki TP Link(napisaću koji model tačno ukoliko je to potrebno).Taj ruter se nalazi na jednom spratu,a Wi Fi signal bi trebalo da dolazi i do drugog sprata,ali ovaj ruter to ne može u potpunosti da ispuni(u nekim prostorijama se signal gubi).Pitanje je:Koji uređaj bi trebalo kupiti da bi signal u potpunosti pokrio i taj drugi sprat,vidim da se na forumu pominje Repeater Bridge.On bi želeo da ima samo jednu mrežu i da ruter i taj drugi uređaj budu povezani bežično.Mreže nisu moja oblast,ali želim da naučim kako da rešim ovaj problem.Unapred hvala.
 
Kupi neki običan ruter koji podržava wds, npr tp link wr841, postavi ga u wds režim i to je to.
Treba i taj njegov ruter da podržava taj wds, ali to manje više svi živi podržavaju.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Da li DHCP treba da bude isključen ili uključen?
 
Uključen na glavnom ruteru, na tom drugom isključen.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Imam još jednu nedoumicu.Da li treba da podešavam IP adresu i Subnet mask u Windows-u na drugom ruteru ili direktno mogu da idem na 192.168.1.1?Inače,hvala na pomoći :)
 
Poslednja izmena:
Imaš još bolju opciju TPLink TL-WA850re extender. Prima i pojačava signal odlično. Ja ga imam, jednostavan i extra funkcionalan. Ima ga kod nas u prodaji svuda. Evo kratkog uputstva.
 

Prilozi

  • TL-WA850RE(EU)_V2_QIG.pdf
    351.1 KB · Pregleda: 159
Imam taj TPLink TL-WA850re extender i imam problem sa njim ili sa SBB ruterom UBEE EVW327.
Uloliko se kačim preko mobilnog, sve radi ok, mobilni lepo vidi obe mreze koje UBEE EVW327 pruža, 2.4ghz i 5ghz
Preko TPLink TL-WA850re se ne vidi 5ghz mreza, samo ona 2.4ghz.
Pokusavao sam da menjam kanale 5Ghz mreze na ruteru, ali nije pomoglo.
Neka ideja?
 
Poslednja izmena:
Kod mene u delu gde se skeniraju mreze ovako izgleda ekran, samo ima opcija connect to 2.4Ghz network, dok sam na nekim drugim to link ruterima, extenderima, d se dole pojavi i opcija connect to 5ghz network. Koliko vidim ovaj extender podrzava 5Ghz, ali...
oGrBYWR.jpg
 
Jesam, proveravao sam signale sa wifi analyzerom, ima dosta mreza. Kanali 10,11,12 su slobodni, najveca frka je na 6, koji je verovatno default.
Problem je jer sam pre nekoliko dana kupio chromecast, koji sam spojio na pojacalo, koje se nalazi 2 sobe udaljeno od rutera.
Chromecast povremeno laguje, kada prorveravam signal sa te lokacije, veliki su dropovi, cas baca 20mbs, cas baca 3-4mbs.
Jedan nivo, kuca, stara gradnja, cigla, visok plafon, velika vrata. Vizuelno se skoro pa vidi chromecast sa mesta rutera,
Mislim da je taj Netgear krs, on je 2.4ghz i da mi treba ili bolji ruter ili extender.
Kada podesim ovaj tp link extender(nakacim ga na netgear 2,4), i prikacim ga na pola puta do chromecatsa, sto mu dodje 1 soba ili 5m dalje od rutera, dobijem bolji signal kod pojacala po crticama, ali kada proverim sa internet speed test, rezultat jel osiji nego bez extendera, Nisam se puno zezao zasto je to tako, mada sam video da nisam jedini koji se na to zalio,
Osim tog krs Netgeara, imam i sbb modem ubee, koje je 5.4hgz, ali se nalazi u drugom objektu u dvoristu i signal kod pojacala je bas slab.
Mislio sam da cu mozda sa tp link extenderom uspeti da pojacam taj 5.4 signak, ali...
Sada mislim da je mozda bolje da u kuci gde imam taj net gear 2.4, njega zamenim nekim 5ghz, kao da bi imao bolji signal, mada nism siguran da ce biti tako.
Mobilni kada se nakaci na sbb ubee ruter preko 5.4 mreze vuce 50-60mbs, (toliki paket imam), dok kod kuce kada se nakaci na netgear vuce mac 20mbs.
Mislio sam da bi i tom chromecastu, koji sada povremeno laguje prijalo da ima 5.4?
Jel imate neki predlog kako da prostor bolje pokrijem kvalitetnim signalom?

p.s pa da, pise 5.4ghz, ali kada ne pratis standarde, lako mozes da se zeznes i da mislis da se nesto podrazumeva,,,
 
Poslednja izmena:
Sad si ubacio u igru i Netgear?
Prvo, pogasi sve osim ubee, pa probaj da vidiš da li u drugoj kući imaš prijem. Probaj obe frekvencije. Mala je verovatnoća, ali ajde. Ako nema, imaš li šanse da provedeš kabl od ubee do druge kuće? Taj Netgear, kako je zakačen? Da staviš na njegovo mesto bilo kakav ruter tipa tp740, ljudi kažu da ih uzimaju za crvenu. On ima sasvim dovoljan protok za taj cc.

Ako tako radi, kasnije na njegovo mesto možeš da staviš i neki noviji ac ruter. Mislim, možeš i odmah ;-)
 
Ehh da nije lako zamisliti ceku sliku mrežnog okruženja dok je lepo ne opišeš :D
Živim u kući sa dvorištem, osim kuće u prednjem delu dvorišta se nalazi i lokal u kome radim
SBB dolazi u taj lokal, gde ulazi u Ubee.
Iz Ubee, mrežnim kablom dužine oko 20m, preko dvorišta, krova, tavana on dolazi u moju sobu, gde je nakačen Netgear WGR614 v9
Netgear odatle emituje 2.4 signal po kući i dvorišu.
Kuća je prizemna, cigla, visoki zidovi, i od lokala je udaljena 7-8m, (dok je moja soba na dnu kuče i od lokala i Ubee rutera je udaljena oko 15m-20m).
Ubee se nalazi u potkrovlju tog lokala gde radim, i on pravi 2.4 i 5ghz mreze. Obe te mreze hvatam po dvorištu ali i delovima kuće, mada tamo netgear ima jači signal,
pa se mobilni prebaci na netgear.
U dvorištu-kući tako imam 3 mreže, 2 iz lokala preko ubee, i jednu iz kuće preko netgear.
Kada se preko telefona nakacim na Ubee mrezu 5ghz (dok sam u lokalu, pored Ubee), vucem 50-60mbs, dok preko druge 2 mreze na 2.4 vucem max 20mbs.
U principu mi i ne treba toliko velika brzina na wifi, verujem da bi mi više značio dobar signal po celoj kući i dvorištu (koliko je to moguće).
Dobar net u kući mi treba da Chromecast koji se nalazi 2 sobe dalje od netgeara ne laguje.
Osim chromecasta, po kuči i dvorišti često koristiom viber, skype za komunikaciju, lepo bi bilo kada bi i ti programi lepo radili po celom dvorištu, kući.
Nisam nikada ozbiljnije pratio tržište rutera, ali vidim da se ovde naširoko pisalo o tome, i da se cene za neke uređaje kreću oko 100e, dok se ispod 50e skoro i ne razgovara...
Nešto i nisam sada pri parama da dajem 100e, i 50 mi je trenutni puno.
Mislio sam da možda ako mogu zamenim ovaj tp link extender za neki ruter koji će zameniti netgear, eventualno i doplatim nešto, to bi onda došlo oko 50e npr. možda u netiksu ima nešto ok za taj novac?
Možda taj tp 740? Nemam pojma kakav je to ruter, sada ću da pogledam kad završim poruku, još bolje ako košta 1 crvenu :)
wifisignal.jpg

Preturao sam po kući i pronašao još jedan ruter Tenda W311R+ (mislim da se on ranije zglupljivao, često sam morao da ga gasim-palim)
Pronašao sam još jedan extender Tenda A3 150Mbs.
:D
 
Poslednja izmena:
Aha, pa eto zašto imaš 20-ak mbps u kući, to je maks za Netgear.
Ono za cene, hebiga, tako je. Kolko para, tolko muzike. W311 je 150mbit, probaj nju. A i ova A3. Ništa bolji nije onaj tp740. Ista bagatela. Pa ako ne ide, štekaj pare za neki ac
 
Samo da se pohvalim, nakon više sati drndanja sa raznim kombinacijama, shvatio sam da mi je netgear kod kuće višak.
Umesto Netgear rutera, spojio sam Tendu A3 extender na kabl, koji ide od Ubee rutera.
Ostavio sam je tako na kablu, i sada ona na 2.4 baca mnogo bolji signal nego netgear i na telefonu bez problema sada vucem 50mbs, a pre je max bio 20.
U drugoj sobi, gde se nalazi Chromecast, koji mi je pre cesto pravio prekide, mogao sam da povucem oko 6-7mbs nekada više, nekada manje.
Sada kada sam signal pustio preko Tende, tu gde je Chromecast izvlačim 20-25mbs.
Proveriću još malo, ali mislim da je to to.
Super, nisam morao da kupujem ništa od opreme, sve sam imao kod kuće.
Ostali su mi Netgear i Tenda ruteri, i Tp Link extender :)
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno