Šta je novo?

AMD Ryzen Konfiguracija

Raksa

Slavan
Učlanjen(a)
16.10.2005
Poruke
388
Poena
319
Poštovanje, potrebna mi je pomoć oko sklapanja konfiguracije, budžet je oko 60.000din. Računar bi služio praktično za sve, surf, gledanje filmova, igranje novijih igrica....
Potrebne komponente za sklapanje:

- procesor
- memorija
- matična ploča
- grafička
- napajanje
- kućište

Odlučio bih se za Ryzen opciju, e sad, da li uzeti Ryzen3 1300X ili ipak ići na skuplji Ryzen5 1500X, koju ploču uzeti, koju grafičku predlažete? Naravno, koju bi memoriju vi preporučili i koje napajanje uzeti?

Hvala na brzim odgovorima... :wave:
 
Ja bih uzeo Ryzen 3, trebalo bi skoro da stigne, u nekim radnjama moze da se poruci. Konkretno Ryzen 2 1100 i njega OC na 3.7-3.8ghz bez ikakvih problema uz stock hladnjak.

On bi trebao biti oko 110e kod madjara.
Ostatak:

MSI B350M PRO-VDH-90e
Corsair 8GB DDR4 2133mhz-60e
GTX 1050 Ti 140-150e (Inno3d Twin x2, ili neki model sa jednim hladnjakom, zotac ili isto inno3d compac)
Chieftec GPS-500, Antec VP500, EVGA Power Supply 500w ili nesto slicno, to ti je od 40e-50e.
Ostaje ti za kuciste 50tak evra, mozes to jeftinije ili kako zelis.
To ti je sve ispod 500e odnosno tih 60.000, ako bi dodao malo tipa 20-25e uz neko MS industrial jeftinije kuciste, mogao bi uzeti i Ryzen 5 1400, kad vec nema grafa druga da se uzme (citaj rx 570 za 200e, pre ovog mining ludila). Ali i ovako ok. Ili mozes MS Industrial Black Widow za malo preko 5000 dinara, odlicno budzet silent kuciste.

Cene sto sam kacio, nesto kod madjara nesto u nasim radnjama, vecina madjari, osim kuciste i napajanja, u nasim radnjama malo vise.
 
Poslednja izmena:
@djokosrb

Hvala na brzom odgovoru, najverovatnije će se kupovati u nekoj od domaćih radnji, još samo da pitam da li uzimati B350 ploče ili recimo nešto jeftinije, tipa... MB AMD AM4 MSI A320M PRO-DV/S, PCIe/DDR4/SATA3/GLAN/7.1/USB 3.1? Verovatno ima razlog zbog čega uzeti ipak nešto skuplju ploču :)
 
Na A320 plocama ne mozes OC, a Ryzen itekako ima benefita od istog, posebno R3 koji se i najlakse klokuje u smislu da trazi najmanje cackanja, nizi napon i posledica su nize temperature. U nasim radnjama imas i Asrock B350M Pro 4 ona je koliko sam video najjeftinija b350 ploca i tu je na oko 95e. Sasvim dobra, samo da znas ona kao i vecina tih jeftinijh b350 ploca ima dva fan headera, jedan ide za cpu i ostaje ti samo jedan za fan za kuciste. Tu recimo to Black Widow kuciste ima fan controler sa podrskom za 5 hladnjaka, a dolazi sa 3. Tu vec vidi sa tvojim budzetom kako se uklapas posto ces kazes u domacim radnjama gde su gtx 1050 ti nesto skuplje. Moja preporuka bi bila da kartu ipak uzmes od madjara, ostalo mozes nase radnje. Sad ti vidi kako ti odgovara.
 
@djokosrb

Dobro, hvala ti puno na pomoći, konfiguracija je za "osmaka", ne znam više kako da objasnim za strpljenje :)
 
Ispravka za napajanje: GPE-500S je tacna oznaka, ono je bolji izbor od VP500PC i Evga Power Supply.
 
Da ne otvaram istu temu , zapravo imam isti problem samo sto mi je budzet skromniji za nekih 450e bi trebao da uzmem graficku,procesor,memoriju,hard disk,plocu i napajanje. Kuciste i 1TB hard disk vec imam tako da bi uzeo 120GB najjeftiniji sata disk. Moja neka konfiguracija koju sam ja napravio je odprilike ova :
Ploca - ASUS PRIME A320M-K M-ATX
Graficka - GeForce GTX1050 Zotac OC 2GB DDR5
Procesor - AMD Ryzen 3 1300X
Hard disk - SSD 120 GB SANDISK
RAM - DDR4 8GB 2400MHz Patriot Signature
Napajanje - 500W Raidmax Cobra RX-500AF-B - super bi bilo ako ima neko dobro a jeftinije

Sta mislite o ovome i da l iimate neke predloge,izmene ?
 
LC-600H-12 napajanje, najjeftinija B350 ploca i Ryzen 1200, podignes klok i preko kloka od 1300X-a(eventualno uz blago podizanje napona), imas efektivno bolji procesor i bolju plocu za isti novac.
 
Asus i Patriot Signature je ranije bio no-no na AMD-u. Da li su to biosom ispravili na Ryzen platformi ne znam. Ja bih isao na R3 1200.
 
DA kazem da sam sve komponente gledao kod emmi-a posto su najjeftiniji i tamo nisam nasao to napajanje a jedinu b350 plocu koju imaju najjeftiniju je ASRock AB350 PRO4 i ona je 11 000 sto je za 5000 skuplje od ove sto sam naveo gore. PC dobijam na poklon pa sve komponente bi trebalo da se uzmu legalno .

P.S. ipak bi iso na ryzen 3 1300x bez ikakvih overklokovanje itd ...


P.P.S. od ploce bi mogla i AMD AM4 MSI A320M PRO-DV/S a za memoriju obicnu kingston od 8 Gb onda ?
 
Poslednja izmena:
Da li se svi ryzeni podjednako klokuju?

I ne zamerite, poslednji put sam klokovao komp pre tipa 15 godina tako što sam samo dizao množioce u biosu, da li je sada procedura ista?
 
^
Da, 100MHz manje-vise, svi idu do ~4GHz.
Isto je i sada, povecas cpu mnozilac i to je to, ako hoces da juris ~4GHz treba visi napon od def. napona, u zavisnosti od modela.
 
@MarcuS, skoro svaki ryzen (90+%) dostize 3800MHz na prihvatljivom naponu (preko toga vec zavisi).
Nije bas isto, tacnije isti je princip, ali ima dosta skrivenih podesavanja (pogotovo sto se tice OC ram, tacnije bas za ram, cpu je dosta lako klokovati) + pravilno testiranje. Malo iscitaj pre nego sto krenes u avanturu. Ili me kontaktiraj preko pm pa cu ti poslati jedan faq (na srpskom) + mozda neki link na zapadne resurse (english). Kad to prostudiras malo bolje, mozes sebe da racunas za baju ovde i slobodno da klokujes bilo koji ryzen i ram na am4 platformi :)
@dimi89, ako si vec kod MSI A320M PRO-DV/S, bolje idi na Asrock AM4 A320M M-ATX (ona je proverena sa r7 1700 i vrm je izdrzao bez problema - 73 stepena pod stres testom, uz tower kuler), ili uzmi asus (ipak je dosta jeftiniji). Ram mozes koji god.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno