Šta je novo?

Problem sa Ryzen konfiguracijom

Učlanjen(a)
17.04.2004
Poruke
19,625
Poena
1,355
Ljudi, ja se stvarno jako retko obracam sa pomoc ali imam ozbiljan problem koji ne znam kako da resim. Danas sam sklapaomasinu: ryzen 1700, asrock x370 killer sli, g-skill trident 3200 cl14 koja je podrzana na listi i za ryzen i za mbo.
Problem je sledeci, masina nece da postuje uopste ma sta radio. Pocupano je sve suvisno, ostavljen je stap rama i napajanje za mbo i cpu. Ram proban u svim slotovima, proban je i malo sporiji ram na 2667 isto u svim slotovima. Proban je izlaz na integrisanoj, proban je i na standsrdnoj grafici, vadjena je baterija, radjen clear cmos bezbroj puta. Probali smo i s drugim napajanjem. Probali smo drugar i ja sve sto bi moglo ikada da nam padne na pamet i sve sto smo nasli na netu.
1. Ne znam koja mi je verzija biosa i ne mogu da uradim update, mogu je da bios zeza kompaktibilnost s ramom.
2. Moguce je da je ploca DOA.

Dali je neko raspolozen da pozajmi stap rama koji 100% radi na vasoj konfi ili mozda cak da izdjoramo komponente kod mene ili kod vas da otkrijemo ako je nesto neispravno da znam sta da reklamiram?
Svaki dogovor je moguc. Uhvatio me vikend, ne mogu da jurim memorije po radnjama.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Ryzen nema integrušu, probaj eventualno još neku grafičku pre nego što zaključiš da je u pitanju opcija br.2 koja mi deluje najrealnije ako ste lepo povezali i pri tome tumbali napajanje i ram.
 
Probao moju grafiku iz potpisa, nece. Ujutru mi stize i 1070-ka ali mi je to slaba uteha.
Prikacen je speaker na plocu i kad je upalimo bez rama ne pisti. Koliko znam morala bi da bekne bar tada. Zato pomalo sumnjam u plocu. Mozda gresim ali ideja vise nemam. Sedim i gledam, ne znam vise sta da probam.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Ploca mora da vristi ako nema ram ubacen...
Kao sto rekosmo vec Falconu,ako je uredno stavljen CPU,MB je garant DOA...
 
Poslednja izmena:
Proradilo malopre. Moj g-skill, 1 stap u A2 slotu, resetovan bios, grafika u donjem slotu. Posle paljenja bacila post. Sve smo pokusavali osim donjeg slota. Suludo mi je da nece da baci sliku iz gornjeg ali izgleda da je to bio *****ski problem a ne memorija. Kad apdejtujem bios videcu dali je uopste gornji slot ispravan. Mozda je on problem a mozda i proradi. Hvala svima na idejama, nekada i najmanja glupost koju neko kaze da coveku ideju :)

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Drago mi je da je proradila,video sam slikicu sa POST :)

Meni cudno da grafa u prvom slotu totalno ubije mb da ne moze ni beep da bekne... nadam se da je ispravna da se ne cimas...
Mada je kod AMD-a poznat problem vise od decenije ta igranka sa slotovima... to sam ekstremno mrzeo kod AM3 maticnih...

Sa druge strane,koliko vremena i zivaca si izgubio danas... drago mi je sto nisam uzeo Ryzen...
 
Digao win, apdejtovao bios... Vratim grafiku u gornji slot i pisti ploca. Hajde, makar je pocela da pisti, napredujemo ka necemu.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
Edit: masina sljaka sa sve 4 memorije, sve je normalno dok grefiku ne prebacim u gornji slot. Zanimljivo je da ploca onda pisne 5x. Gledao sam beep error code, kaze cpu error. Ne kapiram. Neka ideja?
 
Poslednja izmena:
Idi spavaj :) , sutra ti stiže nova grafička pa ćeš videti kako se ponaša sa njom. Proveri pinove, jeste da je mala šansa da si nešto pokrivio na procesoru, ali za svaki slučaj.
 
Proveravao sam to danas. Svi su savrseno pravi i cisti.
Padaju mi svakave gluposti na pamet sada ali sam previse umoran da trazim to po netu.
Ako nekome padne neka ideja na pamet neka kaze.
Sinulo mi i da ploca ima neko ogranicenje ako koristim m2 slot iznad pci-e slota.
Odoh na kunt, ne mogu vise ;)

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
m2 moze da blokira/zauzme 1-2 (mozda i vise) SATA slotove tj iskljuci ih te nece raditi ako nesto nakacis ali da ispuca PCI-e...

Sada nadjoh da zauzima 2 sata linije,kao i:



On the X370 chipset with devices in both x16 slots your PCIe lanes from the CPU is shared across the two x16 slots, each running at x8.



The top M.2 slot uses either SATA from the chipset or its own PCIe lanes from the CPU, and has no impact on GPU configuration. The bottom M.2 slot uses either Sata from the chipset or PCIe2.0 x2 lanes (about a quarter the speed of the top M.2 slots PCIe3.0 x4) from the chipset and also will have no impact on your GPU configuration.

Sve mi smrdi na BIOS bug...
 
Ako nekome padne neka ideja na pamet neka kaze.

Ploča ili CPU. :D

Mislim da je CPU.

Mislim da prvi deo, prvog slota PCI-E slota (x16), ne radi kako treba. Dok drugi deo radi i bude pridružen drugom PCI-E slotu (x8), ako se u njemu nađe grafička kartica i zato u ovom slučaju, radi kombinacija sa grafičkom u drugom PCI-E slotu.

Da se uveriš, trebao bi ti drugi Ryzen. U slučaju da i tu bude isto, do ploče je.
 
Probaj i grafiku u prvi slot preko 1x extendera, ako se ne buni, onda je neki od pinova u tom slotu što kaže sam633, mada ja tipujem na BIOS. Samo, sad ostaje dilema da li sačekati i probati neku od sledećih verzija ili slati na reklamaciju odmah, lako može da se desi da i u servisu stave noviji BIOS i vrate ti je 'opravljenu' a ti u međuvremenu blejiš mesecima bez ploče...

Inače, komentari na Newegg-u za ovaj ASrock su čist horror sa sličnim problemima koje i ti imaš. Baš bedak što su toliko uprskali sa okruženjem za Ryzen, ima već koliko meseci od kako je sve izašlo, novi modeli se pojavljuju, memory list se proširuje a i dalje neverovatne bubice. Ne mislim da je platforma loša, ali da izbace ploču sa takvim problemima...
 
Rasplet situacije... Stigla malopre Zotac Amp Extreme 1070, grafika u prvom slotu, masina postovala iz prve.
Crnjak je sto sve to apsolutno nema logike da se desava. Ocigledno je problem sa biosom, nema sta drugo da bude. Platforma je suvise nova da ne bi mogli da se ocekuju decije bolesti ali ocekivao sam probleme s podrskom za memoriju a ne za graficku. Ispade panika za dzabe ali eto, ljudi makar da vide na kakve gluposti mogu da nalete.
Ispade da nista nije neispravno iako sam bio na kraju sumnjao na plocu ali aj da prespavam.

BTW, problemi nisu samo s ovom plocom. Generalno ima puno kuknjave na ryzen. Opeglace se to vremenom bez problema ali do tada cist sado mazo :d
Da se razumemo, ne odbijam nikoga od kupovine, samo kazem da. Ne mora sve da ide tako lako. Danas cu da ih namazem na asrock forumu :d

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Obrati paznju na WHEA (Windows Hardware Errors) u Event Viewer (ili u HWiNFO) pod GPU/CPU opterecenjem (Prime95 etc.).
 
Probao moju grafiku iz potpisa, nece.

Rasplet situacije... Stigla malopre Zotac Amp Extreme 1070, grafika u prvom slotu, masina postovala iz prve.
Crnjak je sto sve to apsolutno nema logike da se desava. Ocigledno je problem sa biosom, nema sta drugo da bude. Platforma je suvise nova da ne bi mogli da se ocekuju decije bolesti ali ocekivao sam probleme s podrskom za memoriju a ne za graficku.

Nema toliko veze sa platformom, koja god da je.

Do BIOS-a je najverovatnije, stara je to grafika. Međutim, ako Asrock-u izložiš problem, verovatno će u sledećoj verziji BIOS-a pisati nešto ovako:

Kod:
- Improved GPU compatibility

Što je uobičajeno za ploče, nebitno koji proizvođač je u pitanju.

Za svaki slučaj bi i stavio poslednji VBIOS na 7950.
 
Poslednja izmena:
Da nije možda stara kartica PCIe v1.0 ??
 
Bez obzira koliko je stara mora da podrzi graficku. BTW, nije to 10 godina stara grafa pa da nece. Pogotovo sto AMD grafa mora da radi na AMD platformi, ostalo je krajnje smesno. Radi u donjem slotu a u gornjem ne, genijalci :d

Mitre, bio si ti upravu za ono stavanje i cekanje nove grafe ,)
 
Možda zahteva uefi-ready bios na grafičkoj?

Ako je do toga, to se lako sredi
 
Nazad
Vrh Dno