Šta je novo?

Rolling distroi

Ја сам користио Yumi али је заказао код покушаја да увалим више Windows варијанти а не сналази се ни са неким линух комбинацијама па сам прешао на Easy2Boot који има за мене најбољи приступ. Флешка се форматира тим програмом (може windows а може и linux да се користи) и онда се само убацују готови .iso фајлови у одређене фолдере. Форматирао сам тим програмом једну 32GB флешку и убацио гомилу оперативних система, по потреби само заменим неки новијим и све ради. Ако ми је флешка потребна за нешто треће, обришем неке од имиџа, одрадим посао па вратим шта је било. Понекад али врло ретко закаже нека инсталација.

Ако хоћу неку брзинску флешку или радим на старом лаптопу код кога USB 3.0 неће да стартује систем, користим руфус.
 
Ceo dan sam se juce mlatio sa Antergosom.
Prvo oko same instalacije, posto je odredjene stvari skidao sa 14kbps, pretpostavljam zagusenje kod njih.
Po pokretanju sistema izbaci neke greske, ali kaobojagi radi. Desavalo se i na Plazmi i na xfce i gnome.
Plazma mi je i pukla i pogasila sve programe, sto se npr nije ni jednom desilo na pclos.
xfce mi nije legao.
Sada gulim gnome, koji srecom ima ekstenzije.
Ispraticu malo.
Za sada mogu da primetim da s emuci sa brzinama updatea odredjenih stvari.
 
Ceo dan sam se juce mlatio sa Antergosom.
Prvo oko same instalacije, posto je odredjene stvari skidao sa 14kbps, pretpostavljam zagusenje kod njih.
Po pokretanju sistema izbaci neke greske, ali kaobojagi radi. Desavalo se i na Plazmi i na xfce i gnome.
Plazma mi je i pukla i pogasila sve programe, sto se npr nije ni jednom desilo na pclos.
xfce mi nije legao.
Sada gulim gnome, koji srecom ima ekstenzije.
Ispraticu malo.
Za sada mogu da primetim da s emuci sa brzinama updatea odredjenih stvari.

Kod:
sudo pacman -Syu
sudo pacman -S reflector
sudo reflector
sudo pacman-optimize
sudo pacman -Syy
 

Da ne bude zabune, onaj moj komentar iznad za VirtualBox je zbog toga što se na slici koju si zakačio može videti da koristiš VirtualBox :)

Nemam ja ništa protiv xfce, nego gledam baš trenutno razna desktop okruženja i pre dva dana sam stavio xfce, ceo dan sam se trudio da liči na nešto ali nisam uspeo, ne vredi jednostavno.
 
Da ne bude zabune, onaj moj komentar iznad za VirtualBox je zbog toga što se na slici koju si zakačio može videti da koristiš VirtualBox :)

Naravno. Svaki dan drugi distro. :) Nisam lud da brisem moj Arch host.

Btw, evo ga Suse TW.
2017-07-30-190425_1680x1050_scrot.jpg
 
Мислим да се Арчи код инсталације не сналази добро са мирорима па некад изабере спор. Зато ја код инсталације (користим скрипту која то пита) изаберем швапски мирор и брзина је увек преко 15MB/s. Касније током коришћења мењам ако опет успори али се то ретко дешава.
 
Koji je nemacki mirror u pitanju?
Нисам толико детаљно гледао а и мислим да само нуди земље где су а не и конкретне. Углавном скрипта на почетку нуди избор мирора (са земљама) па изаберем швабе и лети. Док сам остављао аутомстски тј како је већ подешено, дешавало се да га баш утупи. Можда сам мање примећивао док ми је интернет био осредњи али сада пазим и на те ситнице.
 
koristim SolusOS prelazim na Void uskoro, razlog sto da ne :)

Kako je na Voidu? Ozbiljno sam zagrizao. Odlican je Arch ali me nesto vuce Void, imam puno poverenja u OpenBSD dev zajednicu, verujem da je Void cakum pakum. Jedino me brine koliko cu morati stvari da kompajliram.
 
Javljam se sa Void Linuxa. Nije ispunio moja ocekivanja. Izabrao sam musl verziju i ocekivao sam do 60 MB postrosnje memorije sa klot x11 i openbox wm. Ipak je vise od toga, oko 95 MB sto je ipak nesto manje od oko 110 MB sto sam imao pod Archlinuxom. Bas zbog manje potrosnje resursa sam izabrao ovu konkretnu kombinaciju.

Medjutim, nije to sve. Ima i prednosti u odnosu na Archlinux. Paket menadzer je jos brzi od pacmana, ma koliko to delovalo nemoguce. Ali nema sve pogodnosti pacmana kao sto je ILoveCandy ili verbose prikaz. Nejasan je prikaz u Voidu koliko paketa ce se instalirati kao medjuzavisnosti. To je u Archlinuxu crno na belo, sve se jasno vidi na prvu. Tako da, gubi se na prikazu informacija sto iskreno cini da mi se xbps manje koristi nego pacman. Ali je brzi, za sada.

Druga dobra stvar je sto izgleda da nema AUR-a. Zasto je to dobro? Pa nema previse paketa za Void Linux, ni blizu Archlinux Repository + AUR bazi ali je ideja takva da se svi templejti (skripte koje definisu postupak instalacije tj. kompilacije) cuvaju na GitHub-u tj. git je glavni alat u ovom distrou. Znaci nema zasebnih stable and user repoa. Kada bi ova prica rasla i dostigla Archlinux, konacni rezultat bi bila mnogo zdravija baza softvera. Nadajmo se da ce stvari krenuti u tom smeru.

Jos jedna sjajna stvar, postoji instaler i dead simple je. Curses tipa u desetak koraka, samo valja voditi racuna i pokrenuti instaler kao root ili ukoliko izaberete korisnika (anon) preko sudo, inace necete moci da particionisete diskove, podesite mrezu pa samim tim ni da instalirate distro. Osim toga instalacija je boza, cfdisk se koristi za particionisanje diska. U sustini ista stvar kao u slucaju Archlinuxa se prodje kroz ovaj instaler, samo sto je u slucaju Archlinuxa potrebno nauciti desetak komandi. Posle se podigne Xserver, video drajver i WM po zelji i to je otprilike to za pocetak.

Sad sam instalirao Gnome za probu, da vidimo da li ima pomaka u potrosnji resursa kada se koristi musl. Svaka cast onome ko je kompajlirao citav gnome sa musl, to mora da je bio veoma ozbiljan poduhvat.
 
Javljam se sa Void Linuxa. Nije ispunio moja ocekivanja. Izabrao sam musl verziju i ocekivao sam do 60 MB postrosnje memorije sa klot x11 i openbox wm. Ipak je vise od toga, oko 95 MB sto je ipak nesto manje od oko 110 MB sto sam imao pod Archlinuxom. Bas zbog manje potrosnje resursa sam izabrao ovu konkretnu kombinaciju.

Medjutim, nije to sve. Ima i prednosti u odnosu na Archlinux. Paket menadzer je jos brzi od pacmana, ma koliko to delovalo nemoguce. Ali nema sve pogodnosti pacmana kao sto je ILoveCandy ili verbose prikaz. Nejasan je prikaz u Voidu koliko paketa ce se instalirati kao medjuzavisnosti. To je u Archlinuxu crno na belo, sve se jasno vidi na prvu. Tako da, gubi se na prikazu informacija sto iskreno cini da mi se xbps manje koristi nego pacman. Ali je brzi, za sada.

Druga dobra stvar je sto izgleda da nema AUR-a. Zasto je to dobro? Pa nema previse paketa za Void Linux, ni blizu Archlinux Repository + AUR bazi ali je ideja takva da se svi templejti (skripte koje definisu postupak instalacije tj. kompilacije) cuvaju na GitHub-u tj. git je glavni alat u ovom distrou. Znaci nema zasebnih stable and user repoa. Kada bi ova prica rasla i dostigla Archlinux, konacni rezultat bi bila mnogo zdravija baza softvera. Nadajmo se da ce stvari krenuti u tom smeru.

Jos jedna sjajna stvar, postoji instaler i dead simple je. Curses tipa u desetak koraka, samo valja voditi racuna i pokrenuti instaler kao root ili ukoliko izaberete korisnika (anon) preko sudo, inace necete moci da particionisete diskove, podesite mrezu pa samim tim ni da instalirate distro. Osim toga instalacija je boza, cfdisk se koristi za particionisanje diska. U sustini ista stvar kao u slucaju Archlinuxa se prodje kroz ovaj instaler, samo sto je u slucaju Archlinuxa potrebno nauciti desetak komandi. Posle se podigne Xserver, video drajver i WM po zelji i to je otprilike to za pocetak.

Sad sam instalirao Gnome za probu, da vidimo da li ima pomaka u potrosnji resursa kada se koristi musl. Svaka cast onome ko je kompajlirao citav gnome sa musl, to mora da je bio veoma ozbiljan poduhvat.

Hvala na tvom iscrpnom odgovoru za Void Linux. Dosta puta sam procitao tvoje recenzije,(opis, misljenje) oko linux distribucije i ustedeo si mi vreme, a i nervozu:).(jos pre nego sto si postao drmalesh :)).
 
Gnome nece da se pokrene, gdm servis je aktivan ali ne dize se gdm login screen po butovanju. Ne znam sta mu fali, iskreno me mrzi da ga popravljam jer mi deluje da nikakvih benefita po pitanju potrosnje resursa nema kada se koristi musl biblioteka. Kada bi recimo musl prepolovio potrosnju memorije Gnome okruzenja sa gigabajt na pola gigabajta pa da se cimam ali obzirom da je vecina te potrosnje javascript, css i html a ne C kod ne vidim kako moze doci do toga.

Ukratko, pod musl ne radi flash, ne radi steam, fakticki nista proprietary ne radi jer je kompajlirano sa gcc uz glibc. Posto nije open source, to se nikako ne moze promeniti. Prednosti u realnom radu nema.

Runit je dobar, mada mi nesto pretrazuje btrfs diskove po defaultu iako ih nemam. Da nije tog koraka podigao bi se sistem za sekundu, dve. Medjutim runit nije systemd i nema sto i jedan alat za razne namene. Konkretno nema onog systemctl reboot, systemctl suspend, systemctl poweroff nego su dostupne samo komande koje postoje u kernelu. Runit se ne bavi time, on samo podize servise jer je samo init sistem a ne sveobuhvatni sistem kao systemd.

Razmisljam se da li da podignem glibc varijantu Voida ili da se vratim na Archlinux. Prva varijanta je uzbudljiva jer cu ucestvovati aktivno u razvoju neceg dobrog posto ukoliko ne bude poceo da pravim templejte i kacim ih na GitHub nema puno ljudi koji ce to raditi umesto mene. Tako da je to lepa prilika da se postane deo jedne lepe open source zajednice. Sa druge strane Archlinux je poznata stvar i razmazio me je. Niti citam skripte, sve sam automatizovao koliko je moglo. Mada opet je tu taj strah da ce sutra nesto puci sto bi trebalo manje da se desava u Voidu jer su ozbiljniji ljudi iza cele price (*BSD kompjuniti je poznat po preciznom i marljivom radu, oni su greske sveli na minimum). Verujem da bi Void mogao za koju godinu dostici Archlinux kod entuzijasta (ostali ce ionako da se mole bogu da im neki clan Fedora/Ubuntu tima na polupa distro pri apgrejdu na novu verziju). Gentoo nije opcija posto nemam hardver za kompajliranje linux kernela, firefoxa, chromiuma...

Postoje jos neki fringe distroi koji ne koriste systemd i glibc. Alpine je jedan od tih. Ali je valjda RPM based a to mi yuck. Ionako od ovog musl za sada nema koristi. Jedino za embedded gde mozda ima nekih benefita, za klasicni desktop jok.
 
Šta fali OpenBSD-u sa Openbox-om? Kad smo već tu, i Debian sa OB. Derivata ima mali milion, mnogi od njih baš teraju neki lite wm. BunsenLabs, okuplja maltene celu CrunchBang ekipu.
I koji hardware je u pitanju?
Recimo - turion na 2ghz, 1g mem, pata disk, Debian radi normalno. FF malo zašteka, kad se otvori više tabova, ali ostalo je ok.
Recimo 2 - amd64 na 1,8 isto 1g mem, isto pata, openbsd.
Oba potpuno isto podešena, samo iskopirani fajlovi od openboxa. startx i tu si.
Ovaj drugi lap je vozio gentoo više od tri godine. I "pakovao" "pakete" za nekoliko kompjutera. Tamo negde oko 05-07,08. Sad kulira. Iako je Desktop replacement ClawHammer od 82W ;-)
 
Nisam nikad probao BSD, ali sam čuo jako lepe stvari o tom sistemu. Debian mi je isuviše komplikovan za rolling upotrebu a i ne volim apt. BunsenLabs nisam probao ali jesam ArchLabs što je ista stvar samo bazirana na Archlinuxu. Ne odgovara mi. Sve je unapred podešeno ali troši mnogo memorije (oko 500MB) i gomila tih stvari mi ne trebaju. Pritom je većina tema koje pakuju uz distro ružna a izbor softvera je čudan (ne koristim Geany, a pakuju i Sublime koji je vlasnički softver).

Hardver je otprilike duplo jači od tog laptopa.

Fora sa Voidom je jednostavnost. Juče sam instalirao prvo Void pa ponovo Arch i mogu ti reći da je podesiti Void mnogo jednostavnije nego Archlinux (nije komplikovano ali je Void ipak primetno jednostavniji sistem). Ima mnogo lepote u toj jednostavnosti, čak je i kernel bez blobova, baš kao što treba da bude (desktop mašina u pitanju, ne treba mi wifi firmver). Najbliže idealu kojem je Linux nekad težio. Ali su undermanned i ne mogu da podrže više od 10k paketa koji se redovno održavaju što je u odnosu na Archlinux i Debian smejurija. Na primer, uopšte nemaju KDE5 u ponudi. Mada to i nije toliko loše pošto je rolling KDE5 samoubistvo. Paketi su takođe bolje rešeni u Voidu, xorg grupa baš instalira ono što treba. A ne kao kod Arch gde instalira čitav X Window System sa pratećim aplikacijama koje niko ne koristi a zaboravi da instalira xinit, startx i xterm...

Mana Void Linuxa i svih sličnih sistema je što ako učiš za Linux admina nikakve koristi od takvih sistema pošto svi traže serfitikate da znaš da administriraš RHEL/CentOS, Debian ili SUSE a svi oni koriste systemd. Runit je super, ceo proces aktivacije servisa se vrši symlinkovanjem sa jedne lokacije u drugu.
 
Kako je na Voidu? Ozbiljno sam zagrizao. Odlican je Arch ali me nesto vuce Void, imam puno poverenja u OpenBSD dev zajednicu, verujem da je Void cakum pakum. Jedino me brine koliko cu morati stvari da kompajliram.

Ja probo void preko USBa samo i delovo mi ok, nakupio sam dovoljno smeca na Solusu, tako da cu uskoro morati da reinstaliram OS pa cu da javim i ja moje utiske :) , ovako sa usb boota mi deluje light, bootnuo sam lxqt mada kad budem insallirao verovatno cu da probam Luminu...
 
Nazad
Vrh Dno