Šta je novo?

Zhiyun Crane M gimbal

djalex

Slavan
Učlanjen(a)
18.10.2006
Poruke
664
Poena
320
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD 5900X, Noctua NH-U12A chromax.black
Matična ploča
Asus B550 ROG STRIX B550-F GAMING WI-FI
RAM
2x16 G Skill Trident Z Neo F4-3600C16-16GTZNC
GPU
ASUS TUF Gaming Radeon RX 7900 XT OC Edition 20GB
Storage
XPG GAMMIX S11 Pro 512 GB M.2, ADATA SU650 960 GB sata, LG Blu-Ray H16NS40
Zvuk
int.
PSU
SeaSonic Platinum-760w full modular
Kućište
CM Scout II
Monitor
BenQ EX2780Q
Miš & tastatura
Asus ROG Gladius III Wireless Aimpoint & Asus ROG Strix Scope RX TKL wireless Deluxe
Ostale periferije
Sony RX100 IV, MGE
Laptop
nikad nisam imao niti mi treba
Tablet
nikad nisam imao niti mi treba
Mobilni telefon
Xiaomi Redmi 8 Pro
Pametni uređaji
Shelly wifi relay za bojler
Pristup internetu
  1. Optički internet
Posle duzeg vremena evo jednog lepog povoda za jedan malo korisnicki opis bez ambicije da bude recenzija.
Naime, kako sam se maj meseca ponovio sa novim fotoaparatom Sony RX100M4, gledao sam puna dva meseca koji gimbal bi najvise odgovrao ovom malom ali mocnom fotoapatu.
Izbor je pao na marku Zhiyun model Crane M.
Zasto bas ovaj? Na svetskom trzistu u zadnje dve godine naglo je buknula ponuda amateskih i da kazem slobodno polu profesionalnih stabilizatora za video kamere, foto aparate, GoPro kamerice, ostale akcione kamere i naravno mobilne telefone. Kako sve napred pomenute kategorije uredjaja nisu jos dostigle video stabilizaciju ( bilo opticku bilo elektrosnku) u toj meri da moze da zamene neki malo robusniji uredjaj odn. gimbal namece se potreba za kupovinom istog.
U ponudi su se u zadnjih godinu i nesto dana izdvojila dva-tri kineske proizvodjaca koja za sasvim konkuretnu cenu nude zaista jedno novo iskustvo u simanju video materijala.
To su Zhiyun, Pilotfly i FeiyuTech.
U svojoj paleti imaju uglavnom ponudu za akcione kamerice, GoPro kamerice, mobilne telefone i manje odn. kompaktnije foto aparate.
Moj izbor su usli Zhiyun Crene M i Pilotfly C45. Oba su kompaktnija gimbala predvidjena za kompaktne aparate do 650 g sa sve objektivom. Prednost Pilotfly C45 modela u odnosu na sve druge proizvodjace sto je sam gimbal tako konstruisan da omogucava nesmetani pregled zadnjeg ekrana fotoaprata sa samim tim i vecu kreativnost i kontrolu kadra nome koji snima. Ima integrisanu bateriju i najmanji je po dimenizijama.
Medjutim Zhiyun Crene M ima jednu prednost koja je meni presudila.
Radi se o jednom jednostavnom ali veoma korisnom dodatku koji se ogleda u tzv. kontrolnom kablicu sa obe strane mikro usb ali koji se posebno kupuje i jedan tip odgovara Sony modelima iz RX, a6300/a6500, a drugi tip kablica odgovara Panasonic LX seriji.
Kada se navedeni kablic spoji sa gimbalom i samom kamericom omogucava da se sa jednom rukom drzi i upravlja foto apratom, okida slikanja tokom video snimanja, zumira i jos nesto. Naravno da je to moguce i bez kablica ali komplikuje ceo postupak , cini nestabilno samo drzanje gimbala a i posto zahteva vise vremena za rad sa dve ruke istovremeno moze cesto doci do propusta snimanja odn. slikanja bitnih snimaka.
Oni koji rade na terenu znaju o cemu pricam i zasto ovo isticem.
Meni gimbal prvenstveno sluzi za cisto amatersku upotrebu ali za putovanja i snimanje video na nekim destinacijama koje se retko ili jednom u zivotu obilaze dobro ce doci.
Ovo je mali uvod i par slika ce pokazati o cemu sam pisao. Poznavaoci materije ce se sigurno interesovati vise mada se svi mogu ukljuciti u diskusiju. Za par dana nakon malo probanja postavicu snimke i uporediti istu lokaciju sa i bez gimbala.
 

Prilozi

  • _DSC0713_resize.JPG
    _DSC0713_resize.JPG
    370.6 KB · Pregleda: 54
  • _DSC0717_resize.JPG
    _DSC0717_resize.JPG
    171.5 KB · Pregleda: 50
  • _DSC0718_resize.JPG
    _DSC0718_resize.JPG
    182.8 KB · Pregleda: 51
  • _DSC0719_resize.JPG
    _DSC0719_resize.JPG
    572.8 KB · Pregleda: 75
  • _DSC0721_resize.JPG
    _DSC0721_resize.JPG
    784.2 KB · Pregleda: 85
Nazad
Vrh Dno