Šta je novo?

Podesavanje subwoofera

Nabukodonosor

Čuven
Učlanjen(a)
10.12.2003
Poruke
5,630
Poena
815
Pozdrav svima. Imam subwoofer Klipsch, zaboravio sam tacno koji je model, ali slikao sam ga od pozadi. Povezan je kao deo 5.1 sistema na risiver Onkyo 515. Okacio sam i podesavanja iz risivera i vidi se kako je sam subwoofer podesen pozadi. Elem, problem je u tome sto on izgleda retko kad radi. Ovo sam primetio tako sto jednostavno dok gledam filmove nema tog basa koji sam imao do pre nekih mesec dana, dok nisam promenio stari sub, JBL 200/230, koji je kidao, a trebalo bi da su otprilike iste jacine. Sinoc sam malo testirao, pustao sam neke youtube klipove za testiranje subwoofera, i pustim, kod njega se nista ne desava, onda ga iskljucim na dugme pozadi i ukljucim i on se probudi i od tog trenutka na dalje je sve OK. Znaci kao da ima problem da se probudi tokom filma. Ima crvenu i zelenu lampicu na njemu, i npr. sinoc sam gledam Game of thrones, on se ukljucio vidim po lampici negde posle 3-4 minuta uvoda, i desi se da se u toku epizode ugasi na 5 minuta, pretpostavljam dok nema nekog basa, ali mi je to bezveze jer kad naidje neki udarac koji bi trebao da zatrese sobu, on se tek tada budi i propusti ga. Znam da bih mogao da ga stavim da Auto ON bude disabled i da radi nonstop, ali me mrzi da ga iskljucujem posle filma na dugme, nije poenta u tome. Probao sam i lowpass da stavim na 80, ali nista nije pomoglo, samo je bas nekako slabiji. Jel moze pomoc oko podesavanja? Hvala
 

Prilozi

  • viber image4.jpg
    viber image4.jpg
    94 KB · Pregleda: 93
  • viber image3.jpg
    viber image3.jpg
    94.1 KB · Pregleda: 82
  • viber image2.jpg
    viber image2.jpg
    97.7 KB · Pregleda: 92
  • viber image.jpg
    viber image.jpg
    98.3 KB · Pregleda: 69
Proveri kabl do subwoofera za početak.
 
Da nisi smanjio LFE channel pod Speaker Setup / Level Calibration?
 
Sve deluje kao da senzor za detekciju signala u subu ne radi kako valja, možda su se sasušili neki elektroliti u tom sklopu, trebalo bi proveriti i nabaviti el.šemu.
 
Da li sub radi normalno ako isključiš Auto ON? Ako radi, onda je problem ovo što je zek napisao, detekcija signala.
 
Провери фреквенције за суб, да ли је лфе 120Хц, остале канале на колико сечеш. Такође набави Y рачва кабл или адаптер и повежи оба улаза на суб, детектоваће сигнал на уредно и на мањој јачини а имаћеш чвршћи удар.
 
Imas u prvoj mojoj slici screesnhotove sa frekvencijama. A ovo za Y kabl nisam znao. :/
 
Подешавања су ок. Пробај, лично пробао и ради посао. На само једном повезаном рца може бити недовољно јак улазни сигнал па се гаси да штеди струју, са два повезана је активан и на тишем слушању.
 
Vazi probacu. Narucio sam na Aliju Y kablic, jer nigde ovde nisam uspeo da nadjem. Tako da cu da probam za mesec dana. :)
 
Ovo prvo ne moze, ovo je za 3.5 dzek, nece da udje RCA muski. A drugo...pa oba su zenska. Plus mi treba jos jedan Y kabl kako god okrenes :D Nema veze, sacekacu da mi stigne ovaj.
 
Napravi to, ako nemaš lemilicu daj nekome da zalemi, kupiš par tih potrebnih priključaka i gotovo, gde da čekaš mesec dana za tako nešto jednostavno :)
 
OK, posle malo testiranja rezultati su sledeci...stavim npr. na auto On da mi stoji, ukljucio sam sinoc jedno sat vremena pre nego sto sam hteo da gledam film, namerno, da ne ukljucim pred sam film. A nisam ga stavio da mi stoji 24/7 ukljuceno jer se cuje neki zvuk iz njega, tih, ali se cuje i iritira me. Vidim da se dosta njih zali na to, da je neki ground loop problem. Ali, da ne zalazim u to. Pustim film, nema basa uopste. Ponovo sam morao na prekidac da ga iskljucim, pa ukljucim da bi se bas pokrenuo. :/
 
Zasto konkretno? To sto si citirao...prvo, vidim da gomila njih ima isti problem, rekao sam, neki ground loop problem, moze da se resi nekim filterom od $3. A drugo, nije da nema basa uopste kao sto si citirao...cim ga iskljucim pa ukljucim, mogu da gledam satima filmove, bice basa. Neki problem postoji, ali bih voleo da znam sta je problem.
 
otvori ga, i proveri naduvene kondenzatore. očigledno zeza auto on.
 
Vazi, javljam rezultate. Ustvari verovatno cu da slikam nekoliko slika. Pozdrav
 
servis druže, džabe nagađamo.
 
A uu al' je tu svašta menjano i to poprilično loše zalemljeno, čak mi se na par mesta učinilo i da nema nožica u rupama za lemljenje sa donje strane ploče.
 
Da, i ja tako mislim. Odnecu kod drugara elektronicara da mi proveri sve ove lemove i kondenzatore, pa cu dalje da vidim sta se desava.
 
Nazad
Vrh Dno