Šta je novo?

Linux na usb

ali kad odaberem dd, ne nalazi mi linux, jedino kad izaberem iso uspije da ga pronadje.

Ne, ne, ti i treba da selektujes ISO sliku, ali kad kliknes na "Start" onda ce da ti iskoci novi prozor u kom treba da odaberes DD mod.

RufusISOImage.png


// Ti samo umjesto ISO stakliras DD i to je to.

Jedino da probas ovaj drugi ImageWriter.
 
Poslednja izmena:
kada izaberem imagewritter nemam nigde opciju za dd, a na rufus mi na dd izbaca gresku na 99%.
 
kada izaberem imagewritter nemam nigde opciju za dd, a na rufus mi na dd izbaca gresku na 99%.
Rufus obicno uvek trazi da instalkiras najnoviju verziju i plus neke fajlove koji idu uz to. Ako javlja gresku pa makar to bilo i na 99% onda nesto nije ok. Moguce greske, neispravan .iso, nisparavan USB, rufus ne podrzava taj linux nisu jos inplementirali. To je razlog zasto Rufus kad ga startujes prvo pogleda da li ima update i ako ima trazi da skines, koliko se secam Rufus se samo raspakuje tako da novu veziju treba raspakovati preko stare i obavezno dovuci neke fajlova ako Rufus trazi.
 
Ja vise i ne kapiram sta ti zelis, da li ti zelis live USB sa koga ces instalirati taj linux ili zelis USB koji ce imitirati HDD i imati svoj grub i sa kog ces dizati sistem i raditi.
 
Usb koji ce imati svoj grub sa kog cu dizati sistem.

Prošle godine sam eksperimentisao sa tim i instalirao sistem na Kingston gold 32 Gb microSD karticu klase 10. Instalira se bez problema (sa drugog usb stika, optiku ne koristim od 2008. :) ) i rezultat je bilo štucanje u radu i kočenje/blokiranje od 15-20 sekundi, dosta često. Ideja je bila da nemam hard uopšte, jer ne skladištim podatke nikakve, ali realnost me je zakočila :(

Probao sam Mint, Manjaro i Sabayon, svuda isto kočenje.
 
Poslednja izmena:
Možda je najbolje rešenje Knoppix live flash disk ali kako ga on zove "sa perzistentnim imidžem". On je live distro ali ima particiju na kojoj pamti od korisnika instalirane aplikacije i podešavanja, a takodje ima i vidljivu fat32 particiju za skladište.
Pre nekih 3-4 godine me okolnosti naterale da ga koristim sa sd kartice i to je radilo odlično - nikakve zadrške nije bilo iako je kartica bila 4GB class4!!!
 
Usb koji ce imati svoj grub sa kog cu dizati sistem.
To sto ti hoces odradjuje se tako sto ces napraviti jedan live CD-DVD sa tim linuxom i sa njega podici sistem. E onda lepo tutnes USB, proveris 10x kako se zove i kako ga sistem vidi USB, uradis format tog USB na ext4, izabers sa live CD-DVD da hoces instalaciju tog linux, za instalaciju odaberes USB, odaber da grub bude na tom USB i odradis instalaciju. Kad sve zavrsis imas USB koji se ponasa kao butabilni disk sa grubom na sebi. Ugasis masinu, upalis, odaberes da je prvi but USB, zapamtis u biosu, restart sa ubodenim USB i to je to. Ako pogresis oko izbora USB sam si kriv. Sigurno ne radi spektakularno brzo ali radi, osto se greje pa mora da se greje, sto mu cesce pristupas vise ce se grejati. Imao sam Debian 7 na USB i radio update skoro svaka 2-3 dana i USB je jos uvek ziv.
 
Možda je najbolje rešenje Knoppix live flash disk ali kako ga on zove "sa perzistentnim imidžem". On je live distro ali ima particiju na kojoj pamti od korisnika instalirane aplikacije i podešavanja, a takodje ima i vidljivu fat32 particiju za skladište.
Knoppix је био један од првих линуха са лајв варијантом али данас велика већина иде у том облику и има могућност да се остави одређен простор где ће да се уписују подешавања и чувају инсталирани програми. То има и Убунту и клонови па је то један од начина за ово о чему је тема. Лајв линух ће у сваком случају да се боље сналази на различитом хардверу него класично инсталиран на флешку.
Ипак, све је то реално споро па и да се занемари скраћење трајања флешке које су довољно јефтине. Није за свакодневну употребу, јесте за понеко тестирање.
 
Nazad
Vrh Dno