Šta je novo?

Usb Huawei 1552

Picassi

Poštovan
Učlanjen(a)
18.07.2017
Poruke
7
Poena
51
Dobar dan dobri ljudi,

imam problem sa Huawei modemom E 1552 kupljen u Telenoru pre par godina.
Nov sam u Linux svetu , tek oko mesec dana koristim Mint 17 'Qiana' kojeg sam saam instalirao i svime sam prezadovoljan obzirom da su mi Windowsi dosadili. Edukujem se polako.. :) Moj se problem sastoji u sledecem : NEMAM graficki interfejs tj konzolu modema na desktopu/meniju - jednostavno nemam nikakav shortcut kada 'ubodem' USB stick ! Pokusao sam da nesto kreiram preko terminala ali ne ide. Imam konekciju preko doticnog Usb-a , wireless funkcionise ali je problem KAKO kreirati interfejs modema kako bih mogao aktivirati dodatke koje nudi Telenor a i da znam da modem uopste i postoji?!? Bio bih zahvalan ako mi neko pomognete. Samo da napomenem da se interfejs uvek prikazivao kada sam koristio windowse.


Dakle u pitanju je Huawwei E 1552 i KAKO kreirati njegov interfejs ?! :)

Hvala unapred :)
 
Pozdrav Alex303 :)

vec sam radio po tom uputstvu ali od telenorovog interfejsa ni traga ni glasa :( Mozda nisam dobro odradio sledece tj prvi korak, ali sumnjam :

Configure ''udev''

Run alt + f2 and type the following;

sudo gedit /etc/udev/rules.d/50-huawei-e1552.rules

Add the following lines and save the file

SUBSYSTEM=="usb",
ATTR{idVendor}=="12d1",
ATTR{idProduct}=="1446",
RUN+="/lib/udev/modem-modeswitch -v 0x%s{idVendor} -p 0x%s{idProduct} -t

Dakle konfiguraciju 'udeva? stro je valjda neki device menager u Linuxu koliko sam pronasao na Google-u.
Sve ostalo sam dobro uradio i svodi se na rucna setovanja parametara. Nema problema, modem radi ali kako napisah , telenorove konzole, interfejsa ili ti precice nigde !!!!
Ako imas neki predlog rado cu procitati . :) Problem je sto na ovu temu ima vrlo malo diskusija koje Google moze da pronadje. Preko Sakisa3g takodje ne ide, ma sve sam probao sto je u mojoj moci.

Srdacan pozdrav :)
 
Malo je verovatno da ćeš imati isto iskustvo kao na Windowsu. Šta je ta "telenor" konzola, čemu služi? Neki screenshot, nešto?
 
U pravu si Neky , Linux je sasvim novo okruzenje a telenor konzola ili interfejs je : Screenshot from 2017-07-20 17:08:32.png . Nadam se da sam dobro okacio Sshot sa jednog sajta. Sluzi za mnoge stvari, npr za mobilni net , za aktivaciju raznih usluga , slanje poruka , razgovor itd... Kada ubodes modem u lap ili desk racunar , na ekranu bi trebalo da se pojavi takva slika koja ti pruza navedene opcije :)

I love Google , my best friend on the web :)
Tnx God for it !
 
Ovako bi otprilike trebala da izgleda putanja u terminalu kojom se po hijerarhiji gradi neka arhitektura. ;) Al sam ga srocio , svaka mi cast! :type:

https://blog.urosevic.net/2012/07/17/2516/telenor-42-modem-na-64bitnom-ubuntu-12-04/

Pokusao sam saam da to uradim ali ne poznajem dovoljno komande u terminalu itd.... Stignem negde do polovine i fajront ! Neznam dalje, Naravno , prilagodio sam sve mom tipu modema i 32 bitnom sistemu. Covek je fenomenalno objasnio postupak rada! Resenje sigurno postoji , ali nije fazon zvati programera, vec saam doci do 'necega' . Saam sam instalirao Mint 17 , saam cu ga i srusiti ako treba, mada ne bih..... Voleo bih da nesto i naucim , kako saam, a tako i uz pomoc drugih. Zbog toga sam ovde.


Ako imas cilj , dodji na start !!!!!!!!!
 
To je Windows aplikacija koja koristi AT komande (verovatno) ili neki sličan protokol; ja se ne bih mnogo nadao da će da proradi. Tvoja je sreća što koristiš Linux pa imaš izbor. Pogledaj https://n00bsys0p.wordpress.com/2009/08/26/sending-recieving-sms-with-a-3g-device-in-linux/ ili gammu, ili malo proguglaj kako slati SMS na Linuxu koristeći 3G modem.


Hvala na trudu Neky ali shvati da meni nije do SMS poruka , niti ih mogu slati dok na displayu nemam Telenorov korisnicki interfejs. A i dalje ga nemam iako mi dial up konekcija rad na Linux Mintu.....
 
Nazad
Vrh Dno