Šta je novo?

Bridge ili nešto drugo jeftino za bežično povezivanje u kući?

canejr

Slavan
Učlanjen(a)
27.09.2005
Poruke
922
Poena
320
Čiram i čitam i opet nisam baš siguran šta je najbolje.
Glavni ruter (1) dobijen od operatera (zte zxdsl 931 VII) je na jednom kraju kuće. Na njega se preko mrežnog kabla povezuje stb za IPTV (nije Telekom). Naravno, povezuju se i kompjuteri i telefoni.
Na drugom kraju i donjem spratu kuće signal je slab ili nikakav. Kuća i elektro instalacije su prastari (80+ godina).
Ideja je postaviti ruter 1 u sredinu kuće, kupiti ruter 2 i povezati bežično (bridge mod) i onda na 2 povezati kablom stb. Svi uređaji bi trebalo da mogu da se kače na oba rutera, odnosno obe tačke.

Zbog starih instalacija mislim da strujni ekstenderi nisu rešenje. Ekstenderi koji su kao ruteri čini mi se da i koštaju isto, a imaju samo jedan mrežni port. Dakle, mislim da je najbolja opcija baš dodatni ruter, ali neki koji može da radi u bridge modu i da se na glavni ruter kači bežično (a da prima i bežične konekcije sa drugih uređaja na sebe). Koji je najjeftiniji takav ruter koji biste preporučili? Idealno bi bilo da dobro radi za IPTV, nema poznatih problema sa ZTE ruterima i omogućava određivanje prioriteta tako da stb bude što manje ugrožen. A da ima jak signal. Ili mislite da postoje bolja rešenja? Nažalost, ne znam koliki protok zahteva stb. Mislim da su pominjali 2 Mbit, ali nisam siguran. Kad kažem "najjeftinije", idealno bi bilo i ispod 30 evra, ali me zanima i prosto koji je najjeftiniji, pa koliko god da košta. U oznakama i kratkim opisima modela obično ne piše da li podržavaju bridge mod).
 
Btw, vidim recimo Asus RT-N12 D1 za ~25 evra koji navodno ima i extender i access point modove, ali čini mi se da oba zahtevaju lan povezivanje sa glavnim ruterom?
 
U extender modu veza izmedju dva rutera se uspostavlja bezicno, ne treba kabl ali postoji sansa da ti nece raditi stb na taj nacin, a to zavisi od tipa iptv-a. Ako je to iptv nalik na d3 internet stb (iptv putem interneta), onda ce raditi, ali ako je u pitanju iptv kao kod telekoma, on koristi lokalni multicast saobracaj koji radi iskljucivo putem dodeljenog ethernet porta na xdsl ruteru. Ukratko, ako ti iptv radi kada stb povezes na bilo koji ethernet port na ruteru, onda ce verovatno raditi i preko extendera.
 
Poslednja izmena:
Nisam lično koristio nikakav IPTV, a možda ne bih ni razumeo stvarne tehničke razlike. Ovo pitam za brata, pa ću mu svakako javiti da proba neki drugi port. Ja sam baš nedavno od Telekoma dobio novi ruter i video sam u podešavanjima da su dva LAN porta kao rezervisana za IPTV (koji nemam). Elem, ako IPTV radi samo na određenim portovima na ruteru, da li to onda znači da nije problem samo u ekstender varijanti nego da taj stb može da radi samo i isključivo ako je mrežnim kablom povezan direktno na glavni ruter? Ili postoji neki način da se dodatni ruter (u koji bi stb bio uključen lan kablom) podesi na odgovarajući način, iako bi sa glavnim ruterom bio povezan bežično? Možda sam malo zakomplikovao definiciju pitanja, ali valjda je jasno šta pitam.
 
Kada ruter ima te rezervisane portove za iptv, onda stb radi iskljucivo preko tih portova kablom, i jedina druga opcija je powerline, jedan powerline adapter povezan na taj rezervisani port na xdsl ruteru, a drugi powerline adapter povezan na stb.

Najbolje ostaviti glavni xdsl tu gde jeste, i povezati stb kablom na njega. A extender za internet uredjaje postavis gde odgovara. Mozes i vise od jednog extendera da povezes bezicno.
 
Poslednja izmena:
Burazer konačno javio da IPTV radi na sva četiri porta na ruteru! Dakle, to bi značilo da su nam praktično sve opcije otvorene? Ja bih i dalje išao prvenstveno na opciju dodatnog rutera, jer bi omogućio povezivanje više uređaja i na više dodatnih mesta, dok Powerline, čak i kada bi radio na starim instalacijama, za 50 evra donosi Internet samo u jednu dodatnu prostoriju. Uglavnom, može li sada preporuka za najjeftiniji ruter koji može da se koristi u bridge modu? Dakle, da razni uređaji na njega mogu da se povezuju i žično i bežično, a on sam da se poveže bežično sa glavnim ruterom.
 
Poslednja izmena:
Sajt proizvođača ne pominje WDS. U uputstvu postoji čitavo poglavlje, ali više je kao teorija, nema uputstva kako ga postaviti, pa nije jasno da li podržava ili ne.
No, buni me još nešto. Uputstvo za ASUS RT-N12Plus pominje podršku za WDS, ali napominje . ako se koristi hibridni mod, da se ruter povezuje sa drugim bežično, ali i da je omogućeno da se na ruter drugi uređaji kače bežično, onda im je na raspolaganju samo pola brzine. Ne znam da li je to standardno, čak i zvuči logično, ali mi nije palo na pamet, pa da proverim. Trenutno ne znam da li bi pola možda i dalje bilo dovoljno, ali je još jedna stavka o kojoj treba razmišljati. Dodatno me nervira što se koristi različita terminologija za iste stvari (a izgleda i obrnuto) i pritom sve pišu PR odeljenja, a ne normalni ljudi. Ne pomaže ni činjenica da su mnogi tekstovi stari, a tehnologija se menja.

Elem, da proverim:

1. Access Point bi trebalo da bude uređaj koji služi samo da bežični uređaji preko njega dođu do mreže/rutera. Dakle, on se kablom poveže na ruter, a na njega se uređaji vezuju bežično. Ali, danas ruteri imaju već ugrašenu podršku za wi-fi, pa su automatski i AP, ali je kroz softver to razdvojeno. Kada se uključi wi-fi, default je Access Point mod što znači samo da je wi-fi uključen i da uređaji koji se povežu bežično odmah automatski imaju i pristup mreži/netu. Nema fizičkog povezivanja AP dela lan kablom sa ostatkom rutera, jer je sve u jednom kućištu.

2. Repeater je, uslovno rečeno, AP na koji se uređaji kače bežično, ali koji se i sam sa ruterom takođe kači bežično. Sa rutera se preuzima isti SSID, password i kanal, odnosno svi parametri za komunikaciju, kao da je u pitanju isti uređaj i ista wireless mreža. Problem je dobro ga postaviti, da se signali ne mešaju, mada novi uređaji valjda sami vode računa o tome. Uređaji koji se bežično kače na repeater dobijaju samo pola brzine. Valjda bi inače repeater morao da ima dve jedinice u sebi koje bi interno bile međusobno povezane kablom, a možda takvih uređaja i ima.

3. Bridge znači da se dva rutera povežu bežično. Mogu da imaju isti SSID i password, ali barem drugi kanal. Odnosno, SSID ili kanal moraju da se razlikuju, jer svaki ruter predstavlja mrežu za sebe. Ipak, ovde se jedan ruter spušta na nivo običnog AP-a, jer mu se isključuje DHCP, pa i uređaji koji se kače na njega svoje IP adrese dobijaju od glavnog rutera. Ili ne, ako su im opsezi adresa skroz drugačiji? Mada, bridge valjda zahteva da su na istom? Ono što mi nije jasno jeste da li su i u bridge modu prepolovljene brzine? Trebalo bi.

Šta je onda WDS i po čemu se razlikuje od mosta? Meni se čini kao isto, bar u opštem smislu.

Ako negde grešim, zamolio bih da me neko ispravi, a slobodno dopunite informacije.
Sad što više dalje razmišljam na temu, to sve više dolazim do zaključka da je u svakoj kombinaciji bolje da se ruteri međusobno povežu kablom, a samo klijenti na njih kače bežično, ako je to ikako ikako ikako moguće. A onda stvarno izem im tehnologiju. Na kraju ću još ipak da probam i Powerline, pa eventualno u budućnosti da se na edredišni uređaj postavi dodatni ruter. Ah.
 
@canejr

Imaš na ova dva linka lepo sve objašnjeno što se tiče trenutnih tehnologija povezivanja :)

http://www.dd-wrt.com/wiki/index.php/Linking_Routers

http://www.dd-wrt.com/wiki/index.php/Repeating_Mode_Comparisons

U suštini da...bežično povezivanje kod Access Pointa prepolovljuje brzinu jer AP mora da komunicira sa drugim AP-om i sa klijentima...rešenje bi bilo AP sa dva radija pa npr. na 2.4 GHz komunicira sa drugim AP-om, a na 5 GHz komunicira sa klijentima, ali mora da podržava to u softveru...

Ili varijanta sa duplim AP-om...uzmeš dva..jedan namestiš u Repeater Bridge mod, a drugi kablom povežeš sa njim i on služi kao AP...

Sva rešenja su ti koliko para, toliko muzike... npr. dual radio AP košta https://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16833150538
 
Hvala. Očigledno razumeš moju muku. Dual radio cenovno zaista nije opcija, mada je dobro znati da postoji.
Posle svega, zaključujem da je wi-fi i danas jedno veliko nedonošče koje ima niz velikih problema čim nije dovoljno staviti samo jedan ruter i na njega kačiti sve klijente. A kad počnu zezanja, maltene si u nedefinisanoj zoni gde svako za sebe eksperimentiše da bi našao najbolje rešenje koje se uglavnom odnosi samo na njegov slučaj i nekom drugom uopšte ne mora da radi. A ko hoće da sve bude kako terba mora ili da se oslanja na kablove (barem između rutera) ili da uloži gomilu para, samo da bi pokrio sve prostorije u kući.

Za WDS bih rekao da je isto što i bridge, uz razlike na nivou koje većini nisu bitne. A nalazi se na nivou razvoja otprilike kao memorije pre 30 godina kad je više modula moglo da radi samo ako su proizvedeni u istoj afbrici, istoj smeni i uz najviše 10 minuta vremenske razlike.

Hvala u svakom slučaju, bar mi je ova problematika pomogla da iščitam i razjasnim sebi mnogo toga. Proveriću kod brata kakvu pokrivenost donosi koja pozicija postojećeg rutera i onda šta je najbolje činiti. Uz otvorenost i ka opciji žičnog povezivanja rutera. Valjda i krimpovanje mrežnih kablova spada u ono "za sve postoji prvi put".
 
Da, žica i dalje vlada...
 
Wireless bridge ili wireless media bridge za kucnu upotrebu se obicno odnosi na obican AP koji podrzava infrastructure client mode povezivanja na neki drugi wifi uredjaj, tako sto taj wireless bridge uredjaj glumi wifi klijenta i povezuje se bezicno na neki wifi ruter, i kreira bridge izmedju wifi interfejsa i integrisanog ethernet switch-a. Repeater/extender je nesto slicno ali u isto vreme funkcionise i kao AP i kao infrastructure klijent i otuda prepolovljen bandwidth. WDS je opet slicno kao repeater/extender ali mislim da ima specificne zahteve, koliko se secam ne moze da funkcionise u WPA2/AES konfiguraciji vec se obicno koristi kod otvorenih mreza.
 
Poslednja izmena:
WDS je napredovao od tada :D Može sada i sa WPA i WPA2 enkripcijama da se koristi...
 
Da ne bih otvarao drugu sličnu temi, da postavim ovde jedno pitanje.
Koristim Pošta net kablovski internet i hteo bih da ruter koji sam dobio od njih (Arris 862), da stavim u bridge mod.
Međutim, kada uključim bridge mod i MAC adresu Arris rutera (označena kao "WAN MAC Address") postavim u mom ruteru, dobijem IP adresu koja je se ne slaže sa onom koju dobijam kada se Arris nakači na uobičajeni način ("Routed with NAT"). Tako da i nemam internet konekciju.
Konkretno, moja IP adresa kada sve ide preko Arris rutera je 89.110.xx.xx, a kada ga stavim u bridge mod, moj ruter dobija ip adresu 212.62.xx.xx
Ukoliko u svom ruteru ostavim njegovu originalnu MAC adresu, nikakvu IP adresu ne dobija.

Nisam siguran gde i u čemu grešim, ili je možda neophodno da PoštaNet sa svoje strane dozvoli bridge opciju??

Hvala.

Untitled-1.jpg
 
Poslednja izmena:
Da ne bih otvarao drugu sličnu temi, da postavim ovde jedno pitanje.
Koristim Pošta net kablovski internet i hteo bih da ruter koji sam dobio od njih (Arris 862), da stavim u bridge mod.
Međutim, kada uključim bridge mod i MAC adresu Arris rutera (označena kao "WAN MAC Address") postavim u mom ruteru, dobijem IP adresu koja je se ne slaže sa onom koju dobijam kada se Arris nakači na uobičajeni način ("Routed with NAT"). Tako da i nemam internet konekciju.
Konkretno, moja IP adresa kada sve ide preko Arris rutera je 89.110.xx.xx, a kada ga stavim u bridge mod, moj ruter dobija ip adresu 212.62.xx.xx
Ukoliko u svom ruteru ostavim njegovu originalnu MAC adresu, nikakvu IP adresu ne dobija.

Nisam siguran gde i u čemu grešim, ili je možda neophodno da PoštaNet sa svoje strane dozvoli bridge opciju??

Hvala.

Pogledajte prilog 245496

Jel to ADSL ili kablovski internet?
 
Kablovski.
Iz tehničke "podrške" mi poslali mail da ne mogu da prebacujem u bridge mod.
 
Poslednja izmena:
Da pa ista stvar kao na SBB-u. Jedino da im tražiš modem da ti daju. Za razlog navedi loš wifi signal, prekidi neta, gubljenje paketa, šta god :D
 
Tražio sam im modem, rekli da nemaju. Ranije su imali opciju da se može doneti svoj modem, više ni toga nema.
Uglavnom, do kraja ugovora moram da koristim njihov krš.
 
Nazad
Vrh Dno