Šta je novo?

Microsoft Lumia 950 XL

mironiko

Slavan
Učlanjen(a)
18.01.2011
Poruke
3,488
Poena
270
Pre nekih 2mes, standardno surfujuci oglasima kao bolesnik koji konstantno menja telefone, slucajno primetim da su cene MS modela na nivou midrange Androida, iako nisam ni bio fokusiran na njih... Konkretno, nove 950 i 950 XL su bile nesto skuplje (tipa, 260e i 310e, respektivno), ali polovne u savrsenom stanju nudile su se za 200ak i 240ak evra. Kao nekadasnji korisnik WP, koji se bas razocarao kad je Lumia 830 presla na Windows 10 Mobile, pratio sam krajickom oka stanje na ovoj platformi i cuo za solidan pomak od tog trenutka kad se W10M tek pojavio, i imajuci to u vidu, u kombinaciji sa pomenutim cenama - postao sam zainteresovan za jednu XL 950ku, posto sam se u poslednje vreme navikao na vece ekrane uredjaja...

Cujem se sa jednim revnosnim i objektivnim korisnikom bas tog modela, pogledam malo neke testove, YT video snimke... Znao sam otprilike i prethodno koji su sve nedostaci ovih telefona, ali pre svega OS-a, i zakljucio sam da mi nista od toga nece smetati nesto nesagledivo. S druge strane, samo ekran i kamera opravdavaju cene koje su bile aktuelne (za savrseno ocuvane, mlade primerke), a kako mi se blizio odlazak na odmor, gde mi se upotreba smartfona svodi na multimediju i fotkanje - odluka je pala. Nisam se mnogo bojao ni situacije "a sta ako me bas jako smore ogranicenje W10M-a..?", posto je najmanji problem bio prodati telefon po povratku iz Grcke, za ne mnogo manju svotu od nabavne. I tako, dodje jedna bela 950 XL u moje ruke, a posto se uskoro spremam i da je zamenim, reko' da prvo napisem pokoju rec o njoj... :)

prva.jpg

druga.jpg

treca.jpg

Prosao sam strava, trazio kratko, i nasao povoljno: telefon bio nepuna 3 meseca star pre dolaska kod mene, i u savrsenom stanju - a kako i ne bi, sve vreme nosen u zastitnom silikonu (crnom, koji potpuno izmeni izgled telefona), a za odlaske na setnje po prirodi, prethodni korisnik je imao cak i dvodelni OtterBox (sva oprema je, naravno, meni pripala). O tome koliko cuva telefone svedocilo je to da je zamenska E72 u koju je ubacio karticu kad preuzeh telefon izgledala prakticno kao nova. :D

O izgledu i izradi je verovatno sve receno, pa tu necu trositi mnogo reci. Kao zaljubljenik u pravilne forme i jednostavne "linije" uredjaja, svidja mi se jako kako izgleda. Pritom, usled relativno malih bezela, 5.7 telefon ispade tek zericu siri od Moto Z-a, koji sam prethodno imao - s druge strane, malko je cak i kraci. Samim tim, rukovanje jednom rukom jeste tesko za vecinu, ali meni sa mojim sakama je bio ok cak i u toj ulozi. Sto se plastike tice, ona sama po sebi, kao plastika nije premium, ali od svih plastika - ova na 950 XL jeste jedna od najboljih. Dobar grip i osecaj u ruci, solidna cvrstina, sve kul. Izrada, pak, nije tako kul: pritiskanje ledjne plastike ka ostatku kucista, na gotovo bilo kom mestu, rezultira "cvrkutanjem" i ostalim zvucima... Nije strasno i nepodnosljivo, ali za jedan flegsip ipak nije bas ni pozeljno.

cetvrta.jpg

O ekranu isto ne moram trositi mnogo reci... AMOLED at it's best. Fantastican kontrast, dovoljno jako osvetljenje da sam ga i na moru po najjacem Suncu koristio bez vecih problema, boje odlicne... Zaista uzivanje za upotrebu. Multimedija sa sluskama mi je samim tim bila super: iako zvuk nije kao na HTC U11 ili slicnim audio-masterima, bio sam zadovoljan (imam neke ok sluske, nista posebno, koristim ih jer sam ih dobio na poklon: naklonjenije su basu, nego drugim tonovima, ali i high-resonance sam lepo "osetio"). Zvucnik je u sustini ok, ali ne pomaze to sto je pozadi. Moze da bude dosta glasan, s tim da se pojavi i malo distorzije ukoliko je raspon veci.
 
Sto se kamere tice, i ta prica je ispricana prilicno detaljno. Fantasticna kamera, po danu mozda najbolja na smartfonu od svih koje sam koristio, po nocu ipak iza N5X, ali za malo. No, naravno, nije savrsena... Detalja ima brutalno mnogo, ostrina je dobra, i to bas ne deluje kao da je softverski pojacavana (khm, Samsung, khm), a distorzija ili gubitaka ostrine nema ni u krajnjim coskovima - kvalitet Zeiss sociva dolazi tu do izrazaja. Medjutim, reprodukcija boja je prilicno neprirodna. Izgleda to lepo kad se gleda, "puca" kolorit na sve strane, ali primeti se da je to sve malo pojacano. Eto, primera radi, moja devojka (koja se, po sopstvenom priznanju, ne razume u fotografiju uopste, i ne planira da to dize na bilo koji nivo, sa laickog) je mnogo vise bila ocarana pojedinim slikama, nego ja. Evo nekoliko primera, prokomentarisacu samo neke.

Pogledajte prilog 233073

kratovo2.jpg

vodopad.jpg

Cvece nije bas tako jarko, boja na kuli je u prirodi "sivlja", a o vodi na poslednjoj slici mislim da ne moramo mnogo da polemisemo... Ipak, cesce su situacije kad softver ne "pretera" mnogo, i dobiju se zavidni rezultati: posebno obratiti paznju na tunel na tvrdjavi i kako je izvuceno mnogo detalja iz mracnog dela, ili vodu na slici gde ona dominira - detaljno i odlicnog dinamickog opsega.

agiofili.jpg

djava.jpg

djava2.jpg
 
djava3.jpg

etno-kuca-dan.jpg

forumasi.jpg

kratovo1.jpg
 
kratovo3.jpg

mocvara.jpg

plaza1.jpg

plaza2.jpg

tunel.jpg
 
voda.jpg

voda2.jpg

etno-kuca-noc.jpg

kula-noc.jpg

Sto se nocnih fotki tice, pomalo sam pomesanih osecanja... Prvo, kamera se (u auto modu) ponasa malo nekonzistentno (nekad u dva uzastopna okidanja jedna slika bude super, a druga ne bas; pritom, jednako mirno sam drzao uredjaj kod obe, i nije se desilo jednom, nego vise puta), a i odredjene situacije joj ocigledno ne odgovaraju: nesto udaljeniji predmeti nejasnih kontura, i vestacki izvori svetla. Dakle, ako pokusavate da slikate devojku sa 5m, a ona stoji ispod ulicne lampe - nece bas uspeti. :) U ostalim situacijama, kamera uglavnom daje solidne fotke, doduse sa manje detalja i ostrine, ali na nivou koji opet vecina danasnjih telefona ne dostize (osim ako ne kostaju 600+ evra).

Baterija je jos jedna oblast koja me je znala iznervirati, a nisam ocekivao (poput nocne fotografije)... Uglavnom mi je drzala koliko sam ocekivao, i rekao bih da je u proseku drzala jedno 3.5h ekrana svaki dan (ovo je vrlo slobodna procena, ali zasnovana na dugom iskustvu i upotrebi koja se mesecima nije menjala), uz nekih 15-20% koliko bi posle toga uvece ostajalo, tj. pred spavanje (oko ponoci). To je, onako, kako bih rekao - vrlo prosecno... Pritom, cim se telefon pritisne malo, posebno zahtevnijim operacijama (recimo, jednom sam pustio muziku dok je radila navigacija - not a good idea), baterija pocne da nestaje, a i dodje do primetnog zagrevanja... Uz to, ni prijem signala nije kao na vecini telefona koje sam koristio u poslednje vreme (mada je to najvise bio Moto Z, koji je bas super na tom polju), sto opet malo utice na bateriju, i eto ti ga - mnogo manjih faktora dovede do osrednjeg iskustva. Pretpostavljam da bi vecini ljudi izdrzala dan bez vecih problema, ali nekako sam ocekivao vise... Sta znam, imajuci u vidu zagrevanja i moj sablon upotrebe, rekao bih da je cipset najveci krivac za "sve": retko nesto jako zahtevno radim na svom telefonu, pa se ni cipset ne bi uposlio maksimalno, i samim tim bi i baterija drzala korektno; cim se i cipset cesce "tera", ode mast u propast...
 
I, dolazimo i do najvaznijeg dela: softver. Da odmah sumiram sve u jednoj recenici: onima koji ga do sad nisu koristili (nego su bili na Androidu i iOSu), ne bih bas preporucio da sad prelaze na W10M. Sa dumbphone-a - sto da ne, ali sa izgradjenog mobilnog OS-a, slabije.

Prosto, na W10M pojedine stavke rade prosto slabije, a cak i ako nemate problema sa AppGapp-om, tj. na platformi postoje sve aplikacije koje su vama bitne - one su cesto losije nego na Androidu i iOSu. Nema sanse da se setim svega, i naravno odnosice se iskljucivo na detalje iz moje upotrebe, ali od problema sa kojima sam se sretao naveo bih sledece:

1. Edge prosto radi sporo i lose. Dizajn mi se dopada, ali tu pozitivne strane staju: cesto slajder kao pokazuje da je ucitao stranicu, a ono ni blizu, cekas jos nekoliko sekundi; prelom stranice nekad bude abnormalno besmislen, sve izmesano bez veze (nisam primecivao to na Chrome-u); nekad ucita stranu kao da je desktop verzija u pitanju i totalno se zapuca - moram da refreshujem...
2. Mape su mi generalno radile dobro, ukljucujuci i famozni offline search, ali su me par puta povele na jbne KOZJE STAZE! Bukvalno, putevi koje su mi sugerisale nisu ni za pesacenje, sreca pa sam bio iolse koncentrisan... Pored toga, ako se prilikom odabira pravca, ne odabere prvoponudjeni, pri SVAKOM eventualno rerutiranju, on ce odabrati put najslicniji prvoponudjenom izboru, a NE onom koji je korisnik zaista i izabrao.
3. BT transfer sa Android uredjajima je nemoguce izvesti, probao vise puta (a BT radi, proverio sam i to).
4. Bing pretrazivac ne bih komentarisao. Par puta odoh preko Cortane na search i skoro svaki put sam se pokajao.
5. MS aplikacije uglavnom rade dobro, iako se recimo Outlook ne moze porediti sa Gmail-om, bar za mene koji i imam gmail account. Calendar je, sa druge strane, usled odlicno izvedene integracije svih mogucih kalendara - bolji od Google-ovog (po mom skromnom misljenju).
6. Od aplikacija koje sam koristio, a spadaju u domen poznatijih i ucestalijih (mada ce ovo svakako biti prilicno subjektivna ocena), mogu reci da je FB Messenger totalno smece (previse koraka potrebno za bilo sta, u odnosu na Android verziju), sam FB je ili ekstra spor i sa manjkom opcija, iako lep (MS verzija) ili mega spor pri otvaranju i crashovit (iOS port verzija), Instagram je jednako dobar kao i na Androidu, TapaTalk ne bih komentarisao, Viber mi je dizajniran i lepse nego Android verzija i radio je dobro, kao i WA koji je prilicno ruzan, B92 nema dosta opcija, ali je ok. Na kraju krajeva, kada se pogleda - dosta onih najvaznijih aplikacija su tu na W10M, ali su nekako nespretno izvedene, i to se oseti tek kad pocnes da koristis telefon... Ko ih prethodno nije sretao (dolazi sa dumbphone-a), bice mu sve ok; ko jeste, znace da to nije to.

Sistem generalno radi dobro, tecno, mozda u nekim prilikama kao malo namerno usporeno, ali sve u granicama normale. Cuvece resuming-e i loading-e nisam imao (mozda 2 ukupno za 2 meseca), i samom stabilnoscu sam bio zadovoljan: samo jednom se nesto zaglupeo, pokusavao sam da istiskam svasta da se povrati, nije uspeo, resetovao sam ga i sve kul. U sustini, imam osecaj da ovaj sistem ima potencijala, ali toliko mnogo posla je ostalo da se obavi, da uopste nije sigurno da ga ima smisla obavljati, uz sav los marketing koji ga prati...

To mu dodje to... Moja igrarija sa W10M je bila zanimljiva: podsetio sam se zasto mi je odgovarao i prvi put, a vecinu elemenata zbog kojih sam ga onomad napustio sad nisam sretao, ali neke druge nedostatke jesam, a i Android je napredovao od onda podosta... Bilo kako bilo, za novac za koji trenutno ide, Lumia 950 XL je idealan kao drugi telefon onima koji nose dva, gde ce onda sa sobom uvek imati uredjaj predivnog ekrana i vrlo sposobne kamere; kao drugi, pritom, ne bi im zadavao toliko eventualnih problema sa aplikacijama i svojim bubicama. Ipak, kao primarni telefon, ume da iznervira, na cega cu skretati paznju cak i onima koji se budu raspitivali za njega, kada ga sutra, preksutra "ljuljnem" u oglase... :)

Ostaje neka nada da po izlasku novog W10M-a (ili kako ce se vec zvati) MS nece zaboraviti svoj poslednji flegsip: bilo bi lepo videti da ovakav hardver dobije drugi zivot, cak i sa mrljavim kucistem i problematicnim cipsetom. E sad, koliko je ta nada realna... :)
 
Jeste. :D Brutalna, a i posluzila je kao model za fotke. :)
 
Hvala na opisu i primerima slika.
Posle svega pročitanog, kao i da neće zadovoljiti kriterijum primarnog fona, kao drugi fon trenutno bih pre izabrao Nokia 808 umesto 950.
 
Nema na cemu. :)

A moram se sloziti - kome je osnovna stavka sekundarnog fona kamera, bolje da uzme 808. E sad, ako hoces i veliki ekran, ipak je bolji 950... Sve zavisi od potreba.

Samo jedno je prilicno sigurno, verujem za veeliku vecinu ljudi: za primarni telefon 950 (vise) nije... krastavac. 3 dana imam Android i primetno mi je lakse, kad su "telefonske" radnje u pitanju.

Sent from my BBB100-2 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Lep opis, a zbog istih razloga upotrebljivosti sam i ja prešao sa telefona Lumia 925 na S7, i još uvek mi fali dosta toga sa starog telefona u smislu kvaliteta materijala, dizajna, pa i kamere. Stvarno je šteta što je Microsoft zapustio i praktično napustio ovu platformu.
 
Definitivno je steta... Potencijal je velik, i lako je sad, kad je prakticno umro sistem, reci gde se gresilo, ali avaj...

Mozda se vrate. To bi, za korisnike, svakako bilo dobro.
 
Nazad
Vrh Dno