Šta je novo?

Intel u raspadu ili..?

Poenta je da dobijaš za manje novca efikasniji i bolji proizvod, ali tvoja je da kontriraš pa i nema mnogo poente raspravljati.
 
Haha. Pa ja sam već rekao da takav proizvod nema mnogo smisla, ali ne zato što je tehnički problem, već zato što nema mnogo smisla. Pošto si onda vezan za određenu GPU+CPU kombinaciju koju je intel odredio i ne možeš ni kao OEM ni kao kupac da biraš šta želiš, što je osnovna karakteristika PC-a. Jedino bi Apple to voleo. I što bi bio malo ili mnogo bio skuplji za proizvodnju, u zavisnosti od toga da li bi pravili kao jedan veliki čip, kao MCM (npr. Threadripper) ili u EMIB/interpozer paketu (KL-G, Vega sa HBM)
 
Bas imaju problema sa 10nm procesom, uostalom o tome je Adored i pricao pre jedno cirka 6 meseci , iako ga ove pluju i nipodastavaju.
Amd vec ima 7 nm koji radi, bar tako Lisa kaze, anemam razlog da joj ne verujem.
 
Ma AMD već ima 2nm ali ga čuvaju.

Sent from my D6603 using Tapatalk
 
Bas imaju problema sa 10nm procesom, uostalom o tome je Adored i pricao pre jedno cirka 6 meseci , iako ga ove pluju i nipodastavaju.
Amd vec ima 7 nm koji radi, bar tako Lisa kaze, anemam razlog da joj ne verujem.

Ma ima i intel 7 i 5mn ali daleko od volume produkcije, AMD je potreban hype kako bi podigao rating dok se intel muci sa decijim bolestima 10nm-a zato i serviraju da imaju 7nm (smesno posto oni ni ne proizvode svoje cipove..)

Ono sto je AMD uradio a to je da je uspeo da spakuje vise jezgra sa manje muka, intel je mogao isto godinama ali eto bilo ih je bas briga jer su ocekivali da AMD miruje doveka

Proizvodni proces manje vise, pre svega ostali posto outsourcuju svoje procese pre svega od mobilnog segmenta so dobili OGROMNE pare za R&D, dok intel i dlaje igra po starom i ako ima tonu para ispada da ostali trose vise para za R&D i brze sustizu proizvodni proces pogotovo za mobilne uredjaje
 
Brzo se stiže do fizičkih granica ovakve nasleđene arhitekture. Problemi su sve teži da se održi dalje umanjenje tehnologije sa ovakvim naslagama decenijskog usavršavanja jedno te istih principa.
Jedan nm je u prečniku otprilike deset atoma silicijuma. Ne pomaže više ni povećanje broja jezgara, nemaju koje poslove da dele uspešno.
Mislim da će se velo skoro krenuti sa pojavom novih arhitekura na bazi nekog novog RISC-a, da su toga svi u vrhovima razvoja svesni da se već neko breme radilo na tome.
Biće nam interesantno za par godina, otvara se prostor za sasvim nove igrače na global CPU sceni. Mnogo je ideja otvoreno.
 
Eto poslovne prilike za sto miliona kineza, indijaca i svu srpsku omladinu. Dispenzer za selotejp u jednu, grafitni kamen u drugu ruku i proizvodnja grafena moze da pocne. Sve da bi americka debela deca igrala igrica sto pribliznijih stvarnosti.

Za ostale primene ce se uvek naci dovoljno dobrih programera koji ce pisati konkurentan a solidan kod koji ce iskoriscavati sisteme sa puno jezgara.
 
Ja sam razocaran sto ovako velika firma kao Intel , pribegava prljavim marketingskim trikovima da odrzi liderstvo, kao sto je overklokovani Xenon sa 28 jezgara na 5ghz, a trebalo bi to da radi tehnoloski.
 
Bilo bi lepo da i konkurencija omogući taj marketinški trik od 5Ghz :)
 
Ja sam razocaran sto ovako velika firma kao Intel , pribegava prljavim marketingskim trikovima da odrzi liderstvo, kao sto je overklokovani Xenon sa 28 jezgara na 5ghz, a trebalo bi to da radi tehnoloski.

Razočaran? Nije to ništa neuobičajeno. Sećaš li se F1 backstage driving prezentacije - CES 2012, ili pak čuvenog 'This puppy here is Fermi.' iz njima omraženog suparničkog tabora? :D
 
Gledam i vidim jasno kako se sunovraćuju iz dana u dan pogrešnim potezima...
HpvSE.jpg
 
Intel će se polako ponovo uzdići iz problema u kojima je sada. U to nema sumnje. Ali će trajati do 2020 dok sve ne srede i izbace Ice Lake i druge 10 nm procesore

Gesendet von meinem Redmi Note 4 mit Tapatalk
 
ma, neka izbaci na tržište Core i i chipset sa pravom podrškom za HDMI 2.0(b) ili noviji. znači za UHD 60Hz 10bit
 
Iskreno, Intel jeste u problemu, ali to nije prvi put, niti nešto strašno. Gotovo identična situacija je bila kada je AMD izbacio K6 arhitekturu (seća li se ko još toga?), pa i prve Athlon x64 procesore. AMD je vladao tržištem sve do pojave Core procesora, a onda bio u teškoj "ilegali" sve do (Ry)ZEN arhitekture. Iskreno, kada sam u junu kupovao novu mašinu i ja sam hteo da pređem na RYZEN 5. Ali mao sam povoljno i5 8500, ASRock B360 Pro4 ploču i 16 giga RAM za skoro 200 evra jeftinije od RYZEN 5 2600X, sa krštenom X370 pločom i brzim RAM-om. A pošto na kompu uglavnom igram igre i petljam sa fotošopom, takva mašina bi bila i sporija od jeftinije Intel verzije. Doduše, sada nije ni blizu tolika razlika kod nas, Intel procesori i ploče su poskupeli, a AMD pojeftinili, ne postoji razumno objašnjenje za to, ali naše tržište ionako nema blage veze sa razumom, pa se i ne trudim da shvatim.
Intel još nije u takvom problemu u kakvom se predstavlja, mada su sada doveli ljude koji će ga definitivno "vratiti na vrh". To što je AMD izbacio fenomenalnu zver u vidu Threadripper 2 procesora je samo marketinški uspeh, jer tržišni neće biti toliki. Takvi procesori jedva da zauzimaju 10% prihoda od ukupne prodaje procesora. Svaki profesionalac zna kakvu tesnu saradnju imaju Intel i Adobe, tako da svako ko radi sa njihovim programima zasigurno neće koristiti Threadripper 2, jer će i jedan 3X jeftiniji i7 da ga "pojede" u Adobe programima. A zašto? Pa, objasnili su to i ljudi sa ovog sajta OVDE .
Ali, nema sumnje da Intel više nije suvereni vladar, već da je AMD (Hvala je Bogu) ponovo tu i da tržište procesora konačno opet dobija na dinamici i uzbudljivim stvarima. Ako AMD popravi "single-thread" funkcije koje su važne za video igre i ako se popravi podrška za Adobe programe, to bi potpuno dotuklo Intel. A to ne bi valjalo jer bi onda bilo "sjaši Kurta da uzjaše Murta".
 
Kako AMD da popravi podrsku za budjavi Adobe??
Sta znaci brz render kad 8700k jedva edituje jednu liniju 4k videa?
A sta sa After Effectom, jel i tu brzi I7 od treadrippera?
Odgledas jedan video i odmah si strucnjak za Adobe.
 
Problem??? Ja ne vidim ovde nikakav problem. Od kada je izasao Ryzen svi "prepakuju" filmove i svi "Cinebenchuju"... daj kako da ne, otreznite se ljudi.

To sto na Youtube (i ostalim sajtovima) gledate "reviewere" koji su maximalno pristrasni jer im se 99% posla i zivota svodi na obradu i prepakivanje video materijala nema ama bas nikakve logike za vas kao konzumenta sadrzaja. Kada je iko od vas poslednji put uzeo da "prepakuje" neki video, ali onako ralno da se ne lazemo. :)


Ono sto vas 99% zanima je ovo:

https://www.guru3d.com/articles_pages/amd_ryzen_threadripper_2990wx_review,28.html

Pogledajte kako samo 8700k kida sve zivo i nezivo u igrama to je ono sto 99% vas realno zanima, samo necete da priznate. Svi bi vi 100+ Hz i 100+ fps stalno i uvek, e pa za to treba Intel.
 
Gledam test i ne kontam gde to 8700k kida? Koliko vidim po rezultatima niko tu nikoga ne kida.

Sent from my D6603 using Tapatalk
 
Sve zavisi od potreba korisnika. Ako se gledaju samo performanse i ako su vam važnije igre, office i slično onda je intel verovatno bolje rešenje. Ako su vam važnije druge stvari onda AMD. Ako se uzme u obzir i cena onda su u principu Intel i AMD tu negde...Lično mislim da je Intel jednostavno jači brend i da 80% ljudi koristi office ili se igra i da zato Intel bolje prolazi i prolaziće još dugo vremena.
Treba da imate na umu da su se novi Rayzeni tek primakli ili su nešto bolji od "starih" 8700k procesora....šta će se desiti kada u oktobru izađu novi Intel procesori? Ja mislim da će opet biti bar 15%+ za Intel u igrama i office priči, a možda čak i u drugim stvarima.
Činjenica stoji da nije bilo AMD-a sada Intel bi osmo jezgarne proceore ponudio verovatno 2143 godine po skromnoj ceni od 14534 USD :)...
 
Tako je što veća rezolucija manji je uticaj procesora tako da je 720p ustvari pravi test za procesor, a ne više rezolucije.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno