Šta je novo?

Intel u raspadu ili..?

Skoro uvek se nude niže cene kada konkurencija ponudi nešto bolje. "Problem" je što je intel retko imao konkurenciju. Ali pre 20 godina je najskuplji CPU prodavao AMD. Sad opet, čim su izbacili Zen, Intel je spustio cene. Tj. povećao broj jezgara za istu cenu. Evo i Apple je ušao u trku, pa je teško sad bilo kome da prodaje slabiji CPU za isti ili veći novac.
Ne nude oni ništa povoljnije,dal je razlika cenovno u % ili u performansama dodjemo na slično...
Sve se obrće oko malih procenta..

A to šta je normalno, zavisi i od kupca. 10 godina nam je 4 jezgra bilo dovoljno, a sad odjednom nam je i 8 malo :d
Neće ni oni više proizvoditi cpu sa manje jezgra iste tehnologije,jer bi ubili sami sebe..
Slično kao 3300x 120$ vs 3600 200$
Ili će ih ograničiti,tj smanjenim performansama.
Što bi kupovao cpu od 8 jezgra,kad sa 4 dobiješ iste performanse(gaming) upola cene...
Gde ja da nadjem 3300x za 120$,ili u gorem slučaju još jeftinije jer je cpu izašao pre god. ipo..
Svi bi kupovali 4/8 za 100tinak e ali ih nema..
 
Bilo ih je, trenutno stanje je uzrokovano drugim problemima. I opet su ljudi kupovali procesore od 250-300€, jer na to smo navikli :d Pa imali smo 6c/12t po toj ceni, zaista nerealno.

Mislim da nije realno kritikovati poslednjih 5 godina CPU industrije, jer zaista smo dobili više nego što nam treba :d Još sad sa M1, imamo za svakoga po nešto. Uostalom, da ljudima zaista trebaju brži procesori, ne bi danas većina koristila telefon za sve za šta su do juče koristili PC. Oni koji su izuzetak (developeri, gejmeri, inženjeri....), njima nije dosta performansi ni kada imaju sve što im treba :D

Na temu Intelove propasti - ja i dalje mislim da je to najbolja IT kompanija na svetu, iako vrednost akcija ne govori tako. Mislim i da će sa Pat-om na čelu vrlo brzo da se vrate/dođu na vrh u svim segmentima, tj. za nekoliko godina. Ali opet, problem je što ljudima uglavnom ne treba bolji procesor, već bolji uređaj. A kada se oslanjaš na Microsoft i Google, ne može mnogo bolje od ovoga što se trenutno nudi
 
Nova podnožja, čipsetove i serije više guraju proizvođači ploča i OEM partneri nego proizvođači procesora. Njima je svejedno.
E ovde si se zeznuo, zaboravio si da je zarada na čipsetu kao i na procesoru i da ih proizvodi proizvođač procesora.
 
Otuda motiv intela da forsira zamenu čipseta.
 
I debelo naplacuje...
 
Jedan od proizvođača, mislim da je AMD, verovatno Lisa, je izjavila da kada imaju sastanke sa proizvođačima ploča u vezi novih generacija procesora i kada postave pitanje soketa za CPU, da proizvođači preferiraju nove platforme (sokete, standarde itd.) jer im takve promene drže uposlene proizvodne kapacitete ili čak vode ka povećanju kapaciteta.
 
E ovde si se zeznuo, zaboravio si da je zarada na čipsetu kao i na procesoru i da ih proizvodi proizvođač procesora.
Ako je procesor uglavnom dosta skuplji od ploče, koja osim čipseta ima još gomilu komponenti, mislim da je jasno gde je veća zarada. Pri tom, mnogi kupci menjaju CPU kada nema potrebe za time, samo zato što može da ide na istu ploču (taj sam, a verujem i većina ovde). U suprotnom ostaju na starom, tj. ne daju ponovo novac Intelu ili AMD-u. Tako da nisam siguran da je za prozvođače procesora zarada na novim čipsetovima značajna. Tj. nisam siguran da im je to primarni razlog zašto ih menjaju za svaku genraciju, čak i kada se radi o skoro istoj arhitekturi procesora (Skylake -> Comet Lake)
 
Mislim da se previše pažnje posvećuje toj priči o pločama. U suštini uopšte nije toliko bitna. Barem ne sa finansijske strane.

Intelove ploče su uvek držale cenu, i nikada ih nije bilo teško prodati. Jedan od razloga je upravo i taj što su vezane za jednu-dve generacije, a kako ploče lakše crkavaju od procesora, a starije generacije se povlače iz prodaje, uvek postoji potražnja za polovnim pločama. Tako da se njenim menjanjem nije gubio neki novac.

Najveći problem u toj priči je kad ti dosadi rasklapanje/sklapanje. Poslednji put mi je nova konfiguracija stojala gotovo mesec dana u kutijama, jer me mrzelo da je sklopim. A nekada nisam mogao da dočekam da se zimi nova komponenta ugreje na sobnu temperaturu...
 
 
 
Spas gejmera u najavi?
 
@DukeLander I same diskretne grafe ce da nam budu spas, ako stvarno odlazu samo zbog drajvera, Intel ce da damping-uje tonu ARC kartica po odlicnim cenama u aprilu/maju. Radi probijanja na trziste xD

Ima Raja da se igra cenama, da undercutt-uje kao u zlatno doba WoW Aukcijske kuce / Guild Wars 1 Lion's Arch trade kanal-a (circa 2005) xD
 
Pa svakako ce se morati probijati sa gpu ali ovaj chip, ako je pola istina sto tvrde ce biti je pravi game changer...
 
Ako sa ovim budeš mogao da zaradiš više nego sa grafičkom, onda nema razloga da kupuješ grafičku za kopanje. A mislim da je rudarima potpuno svejedno šta kopaju, bitan je samo profit.

A što se samog čipa tiče, činjenica da Intel pravi ASIC za blockchain i hajpuje ovoliko mi govori da smo bliže kraju civilizacije nego što sam mislio.

A tu je i Pay-As-You-Go procesor. Kupi CPU i plati ako hoćeš da otključaš dodatne opcije :|
https://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=Intel-SDSi-Linux-5.18

FLUbNtbXwAIIDdF.gif
 
Poslednja izmena:
Intel-ove akcije pale su u petak za više od 5 odsto, posle vesti da je kompanija obavestila investitore da će morati da potroši mnogo novca u sledeće dve godine kako bi se transformisala u proizvođača poluprovodnika za druge kompanije.
Izvršni direktor Pat Gelsinger je takođe potvrdio da će predstojeći serverski čip, kodnog naziva Granite Rapids biti odložen sa 2023. godine na 2024. godinu. Čip je posebno važan jer će to biti prvi Intel-ov serverski procesor koji će se proizvoditi uz pomoć ekstremne ultraljubičaste litografije, ključne tehnologiju koju Intel treba da primeni da bi uhvatio korak sa TSMC-om i drugim vrhunskim proizvođačima čipova.
Izgleda da tržište izražava sumnju u Intelove planove.
Izvor CNBC
 
Poslednja izmena:
  • Like
Reagovanja: uji
Pa svakako ce se morati probijati sa gpu ali ovaj chip, ako je pola istina sto tvrde ce biti je pravi game changer...
Mudar potez Intel-a jer ako ovo bude isplativo za kopace pasce profit glavnih konkurenata...
Skinuce profit PREprodavcima GPU-a (AMD i nVidia) dok ce se profit Intela uvecati...
Prosto receno ubice konkurenciju a korisnici ce i pored toga na njih gledati kao na Robin Huda...
 
Mudar potez Intel-a jer ako ovo bude isplativo za kopace pasce profit glavnih konkurenata...
Ili ne čitaš ili ne znaš šta su kriptovalute.

Napisano je da zavisi od algoritma. Kako je gotovo (pa) sigurno SHA256, to znači da je u pitanju BitCoin.

BTC se ne kopa CPU-om ili GPU-om, mereno u kriptovalutnom vremenu, vekovima.
 
 
Da li je ovo trolovanje od strane Intela ili nešto drugo, vreme će pokazati...

 
Svaka čast na predskazanju! 2017te godne se već dakle videlo da Intel gubi utakmicu, koju je zvanično i predao 2019te na 2020tu, dve godine kasnije, kada je AMD izbacio Ryzen 3950x
Da li je ovo trolovanje od strane Intela ili nešto drugo, vreme će pokazati...


Misliš da hoće da ih u pravnom smislu izxxxx ? Da im nekako uzmu patent ili šta već? hm 🤔
 
 
Nazad
Vrh Dno