Šta je novo?

Intel u raspadu ili..?

Za desktop. Za mobilne varijante imaju, koliko se da videti. Ima tema u podforumu o procesorima o 10 nm i jedan i3 u okviru toga.
 
Da ne bunimo ljude. To su desktop derivati, nisu anemični.

Anemični su ovi Baytrail, Goldmont, Pentium N isprdci, koji se prodaju za čak 30-40k RSD. To su gluposti od CPU-a.

Kao šlag na tortu, postoje i Pentium-i koji su desktop derivati, a ljudi ih mešaju sa Pentium N isprdcima.
 
Poslednja izmena:
Taj i3 nema ni GPU koji radi. To je otprilike test run za 10nm, a vidi se koliko je kvalitetan proces kad nista osim toga ne mogu da izbace. Kasnice minimum 2 godine za TSMC-om i AMD ce to dobro naplatiti.
 
Ma ok ne pratim ja to tako detaljno, samo je smešno što oni očigledno ne umeju da naprave procesor, mislim na normalan ne nekakav derivat ili štatijaznam, u 10nm. Taj i3 su izbacili a ne bi me čudilo da je jedva sklepan zbrda zdola samo da mogu da kažu eto imamo 10nm. Ajde, derivat je punokrvnog čipa, napravite jedan primerak za desktop, da vidimo frekfencije i OC domete.
 
Taj i3 nema ni GPU koji radi. To je otprilike test run za 10nm, a vidi se koliko je kvalitetan proces kad nista osim toga ne mogu da izbace. Kasnice minimum 2 godine za TSMC-om i AMD ce to dobro naplatiti.
+1 i za boldovano i van njega.
Meni je super što se konačno promenila ravnoteža, po nas korisnike bi bilo idealno kada bi Intel i AMD na smenu dominirali po godinu, dve. Od toga bi svi u igri profitirali, oba proizvodjača nešto manje a kupci (mnogo) više nego do sada. Već deset godina sam na Intelu, pre toga sam bio na AMD a krajem ove ili tokom sledeće godine ponovo AMD.
 
Greska.
Bilo bi idealno da obe dominiraju u isto vreme, tada bi imali vrhunske proozvode za malo para.
Ne znam sto mislis da amd nece debelo naplatiti eventualni monopol nad 10nm, nisu crveni krst vec kao i svi nisu gadljivi na masni profit...

TuturuTu on 6X
 
Bilo bi idealno da obe dominiraju u isto vreme
Greška.
Scenario koji sam spomenuo je malo verovatan a taj koji si spomenuo je za red veličine još manje verovatan. AMD će naravno da naplati dominaciju, svaka mega korporacija je ista, najkrupnija ajkula u moru punom grabljivaca... Drugim rečima pitanje je vremena kada će početi sa sličnom/istom ili čak gorom praksom od Intela ako budu dominantni u narednim godinama, kao što će i biti po svoj prilici. Za sada to nije slučaj a kad će početi to niko u ovom trenutku ne zna (čak i oni, jer je rano za taj pristup). Za godinu ili dve maksimum ako treba da se nagadja :)
 
Glavni problem je sto oni pokusavaju da sa 193 nm laserom iscrtaju/osvetle 10nm procesor te imaju prevse gresaka.
Tako su u stanju proizvesti ispravne samo male procesore.
A i kod tih je pitanje koliki je procenat upotrebljivih.
Skup je to sport.
 
Jeste, procesori onakve kakve ih znamo decenijama se završavaju po svoj prilici na nekih 5nm (mobilni procesori možda čak i 4nm, nagadjam i za jedno i drugo...)
Sigurno je samo da će posle toga biti i drugih tehnologija izrade (i materijala na kojima su bazirani čipovi). Jer se mnogo toga testira već godinama unazad, a tek će se ubrzati razvoj iz očiglednih razloga...
A koja će od tih tehnologija i materijala dominirati i biti u opštoj upotrebi to ćemo videti (sada može da se slobodno kaže) u ne toliko dalekoj budućnosti. Za desetak, petnaest maksimum po svoj prilici..
 
10nm i3 nije bio samo test run, već i ako se sećam dobro, menadžeri Intelovih fabova su dobijali bonuse vezane za gadjanje proizvodnje u nm koji su ranije definisani. Tako da je vrlo verovatno da su izbacili procesor koji nije za masovnu proizvodnju da pokupe bonuse.
Sto se tiče skidanja kajmaka od strane AMD-a, to se neće desiti. Oni imaju toliko malo učešće da bi morali godinama da imaju jači priče/perf od Intela da bi dosli do nekog dobrog tržišnog ucesca i scalea od kojeg mogu ozbiljne pare da prave. Ovo će više dovesti do toga da Intel obori cene i krene normalnije da se ponaša (uključujući stvari tipa godišnje menjanje cip setova itd). Intel je blue čip firma koja ima vrlo jake odnose i ugovore sa svima živima. Nemojte da zaboravite da su u odnosu na AMD tokom NetBurst debakla imali konstantan deficit u performansama ali AMD nikad nije mogao da izme preko 20%. E sad, razlika u nodovima će verovatno doneti veću razliku u performansama, ali AMD neće zbog toga preko noći postati bahat kao Intel.
 
Sto se tiče skidanja kajmaka od strane AMD-a, to se neće desiti. Oni imaju toliko malo učešće da bi morali godinama da imaju jači priče/perf od Intela da bi dosli do nekog dobrog tržišnog ucesca i scalea od kojeg mogu ozbiljne pare da prave. Ovo će više dovesti do toga da Intel obori cene i krene normalnije da se ponaša (uključujući stvari tipa godišnje menjanje cip setova itd). Intel je blue čip firma koja ima vrlo jake odnose i ugovore sa svima živima. Nemojte da zaboravite da su u odnosu na AMD tokom NetBurst debakla imali konstantan deficit u performansama ali AMD nikad nije mogao da izme preko 20%. E sad, razlika u nodovima će verovatno doneti veću razliku u performansama, ali AMD neće zbog toga preko noći postati bahat kao Intel.
Ima smisla sve navedeno. Preko noći sigurno neće početi da se bahate ali već za godinu, dve ili tri godine uzastopne (tržišne) dominacije je to neminovna stvar. E sad, kako i koliko će se tačno bahatiti to je nemoguće predvideti, isto kao i kakav će tačan biti tadašnji odnos snaga.
Kako bude da bude, valja uživati dok se može. Mene lično ne pogadja nijedan scenario, najkasnije u toku sledeće godine ću preći na AMD i sledećih ~5 godina ne menjam proc (kao i prethodna tri puta što sam činio).
 
@rangarok

Da, uglavnom je tako, ali što se tiče velikih kompanija sa velikim ugovorima, ako intel ne može da isporuči što je obećao, a ne može, onda će vrlo rado izabrati drugo rešenje. Već sad su Google, Microsoft, HP, Amazon... počeli da kupuju AMD (Epyc) procesore, pa i ARM rešenja. A dogodine će situacija (ponuda) biti još bolja u korist AMD-a (i ARM proizvođača), pošto je Intelu serverska ponuda još gora od desktop varijante.

Što se cena tiče, dok je AMD držao krunu (Athlon 64), to je bio ujedno i najskuplji HEDT procesor na tržištu. Sreća u nesreći je što sa ovom arhitekturom, njihovi procesori sa 32+ jezgara nisu baš najbolje rešenje za mnoge poslove, pa ih ne mogu skupo (svima) ni prodavati

S obzirom na to da desktop korisnicima i dalje ne treba više od lepo klokovanog 8c/16t, intel ne mora da brine sa 9900K ili nekom njegovom narednom revizijom. A čisto sumnjam da će AMD imati bolji proizvod od toga. Možda će Intel “morati” da spusti cenu svojih desktop procesora, ali ni to im nije toliki problem, pošto im je proizvodnja u 14nm jeftina, jer radi već 5 godina.

Sve u svemu, mislim da će korisnici imati koristi, a AMD i intel će uzeti svoj planirani deo, plus minus koji procenat :)
 
https://www.vusec.net/projects/netcat/

With NetCAT, we show this threat extends to untrusted clients over the network, which can now leak sensitive data such as keystrokes in a SSH session from remote servers with no local access. The root cause of the vulnerability is a recent Intel feature called DDIO, which grants network devices and other peripherals access to the CPU cache.
 
Poslednja izmena:
Postoje glasine za "outsourcing" na Samsung-ovim 7 nm. Samo kao test, navodno.
 
U međuvremenu nam stiže ovo: :D

Intel's Process Roadmap Gets Updated with Plans to go Back to Two Year Cadence

FNBurjTlBESWMkGi.jpg
 
Pretraživao sam (besomučno) forum, da nađem neku odgovarajuću temu da postavim nešto, ali to bi bio nekro post od najmanje 10, verovatno i preko 15 godina. Iskoristiću ovu temu, isključivo u pozitvnom smislu:



A sad nešto zbilja u raspadu:

Imali smo 28-ojezgarni CPU čije hlađenje je bilo reda kilovata, da bi njegov rezultat bio prikazan u Cinebench-u.

Posle toga, Cinebench odjednom ne valja, trebaju nam "real world benchmarks by Intel".

Danas ni "real world benchmarks" ne valjaju, jer Intel CEO izjavljuje sledeće:

Intel CEO wants to see the industry shift its focus away from "benchmarks"

to shift our focus as an industry from benchmarks to the benefits and impacts of the technology we create

Da li je ovo Zona Sumraka ili Skrivena Kamera?
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno